aktualności

Czyściochowa Akademia

W ramach projektu Czyściochowa Akademia, w I odsłonie, klasa 1a znalazła się wśród 30 szkół z całej Polski, które zostały nagrodzone za realizację zadań, wykonywanie prac konkursowych i systematyczny udział w głosowaniu. W nagrodę uczniowie otrzymali zestaw gier, który już dotarł do szkoły i czeka na pierwszaków. Mimo zdalnego nauczania, uczniowie kontynują udział w projekcie i już przygotowują się do ostatniej, trzeciej części konkursowej. Gratulujemy uczniom a rodzicom dziękujemy za zaangażowanie w głosowanie i pomoc!

Pomagamy

W czwartek 1 kwietnia do Domu Dziecka "Schronienie - Zbocze" w Łodzi dostarczyłyśmy wszystkie dary. Zgodnie z prośbą dyrekcji Domu Dziecka zbieraliśmy wodę, ręczniki papierowe i worki na śmieci. Wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję, w szczególności rodzicom klasy 1a, serdecznie dziękujemy.

🍀Dobro wraca! 🍀🙂

"Lekcja na 4 łapy"

18 marca uczniowie klas czwartych, pomimo nauczania zdalnego, gościli wolontariuszy zaprzyjaźnionej z naszą szkołą fundacji "Kocia Mama" i ich pupili. Celem naszych spotkań jest rozwijanie u dzieci postaw empatycznych i właściwego traktowania zwierząt. Tematem spotkania były "Trudne Adopcje".

Dzieci dowiedziały się, jakie działania podejmuje fundacja w imieniu kotów chorych i porzuconych. Uczniowie poznali losy bohaterów "Trudnych Adopcji" i ich szczęśliwe zakończenia. Podzielili się też własnymi doświadczeniami z zakresu opieki nad zwierzętami, a nawet ocalenia życia porzuconego kota. Autorem wzruszającej historii był Jerzy z klasy 4 c.


Książka kucharska


1a poznaje zawód kucharza i przygotowuje książkę kucharską📖

W ramach projektu zawodowego uczniowie poznali czym zajmuje się kucharz i co wiąże się z tym zawodem. Oglądali film, odgadywali kuchenne przedmioty, tworzyli pierwszy raz mapę myśli i rozwiązywali zadania na podstawie wysłuchanego tekstu. Pierwszy rozdział książki już powstał czyli:

Smaczna zupa! 🥘Z niecierpliwością czekamy na kolejne!

Pasowanie na czytelnika

3 marca był dla klasy 1a dniem wyjątkowym. Tego dnia odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika. Wydarzenie to było długo wyczekiwane przez pierwszaków. Teraz mogą już korzystać z zasobów szkolnej biblioteki. Pierwsze książki zostały wypożyczone a niektóre nawet przeczytane! Życzymy uczniom wielu ciekawych, czytelniczych podróży!


Żołnierze Niezłomni

Dzisiejszą lekcję online z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych prowadził p. Wojciech Popiel - przedstawiciel IPN. Uczniowie klas siódmych i ósmych poznali na podstawie fragmentów filmów i prezentacji sylwetki patriotów. Żołnierze Wyklęci dzięki swojej działalności przyczynili się do opóźnienia utrwalania systemu komunistycznego, pozostając dla wielu środowisk wzorem. „Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem” słowa Witolda Pileckiego, który został stracony przez władze po wojnie za działalność antykomunistyczną jak i pozostali walczący.

Żołnierze Niezłomni

"Starałem się tak żyć aby w godzinę śmierci bardziej cieszyć się niż lękać" - słowa Witolda Pileckiego, bohatera naszej Ojczyzny. Lekcję online z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych prowadził p. Wojciech Popiel - przedstawiciel IPN. Uczniowie poznali sylwetkę patrioty, człowieka zdolnego do poświęceń i miłości do Polski. Daniel, uczeń klasy IV przedstawił nam swojego pradziadka p. Zajdlera- oficera Legionów Pilsudski, żołnierza Armii Krajowej oznaczonego min. Krzyżem Odrodzenia Polski.

Spotkania online klas 8a i 8b

Spotkanie on-line uczniów klasy 8b i 8a z p. Wojciechem Popielem, przedstawicielem IPN Warszawa " Opór społeczny wobec komunistów".

Pomysły na wolontariat w czasie pandemii

Uczniowie klasy 8b przygotowali ciekawe prezentacje, w których opisali swoje pomysły na pomoc jaką można zaoferować innym w czasie pandemii.

Czyściochowa akademia w 1a

Czyściochowa akademia w 1a czyli prawidłowe nawyki higieniczne

W programie akademii uczniowie poznali zasady higieny jamy ustnej i nosa. Eksperyment z jajkiem uświadomił dzieciom jak oraz ile czasu trzeba myć zęby aby mieć je piękne i zdrowe. Innymi słowy trzeba się naszorować🦷😉i o języku 👅nie wolno zapomnieć! 😁

Higiena nosa 👃to także ważna sprawa. Spełnia on ważną funkcję w oddychaniu. Chroni nasz organizm przed zanieczyszczeniami i bakteriami.

Dbajmy o higienę jamy ustnej i nosa!

Lekturki spod chmurki

II moduł - zimowy Międzynarodowego Projektu Czytelniczego w klasie 1a Zadania ekologiczne zostały wykonane, sprawozdanie wysłane. Możemy więc pochwalić się ukończeniem kolejnego etapu projektu "Czytam lekturki spod chmurki"

Walentynki

W tym roku Samorząd Uczniowski nie może zaprosić uczniów na tradycyjną szkolną Pocztę Walentynkową. Przenosimy się więc z działaniami do sieci. Aby nie zapomnieć o tym, że 14 lutego obchodzimy Walentynki proponujemy „Walentynkowy Tydzień” i wspólną zabawę na szkolnym fb. Zachęcamy do komentowania naszych postów i oczywiście uczczenia 14.02 z „przyjacielem od serca”.

https://www.facebook.com/102842294901802/posts/208304031022294/

Kotka Pusia

Klasa 1a realizuje kolejną część Międzynarodowego Projektu Czytelniczego. W II module - zimowym uczniowie poznali przygody kotki Pusi z książki Zagubiona w śniegu Dwa zadania już wykonane - lekturnika uzupełniony, plakat zrobiony. Działamy dalej!

Otwieramy sklepy

Zgodnie z prawem w klasie 1a zostały otwarte sklepy tzw. pierwszej potrzeby: apteka drogeria i spożywczy Każdy mógł być kupującym i sprzedającym. Dzięki tej zabawie uczniowie uczyli się odczytywać ceny, odliczać odpowiednią ilość pieniędzy oraz robić zakupy za konkretną kwotę.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Kochani Uczniowie, Drodzy Rodzice, Szanowni Nauczyciele, już za kilka dni odbędzie się 29 Finał WOŚP, który dedykowany jest laryngologii, otolaryngologii i diagnostyce głowy.

Finał z głową - to hasło przewodnie tegorocznej Orkiestry.

W 2021 roku Fundacja WOŚP ma zamiar zebrać pieniądze na zakup takich sprzętów jak m.in.:

-zestawy endoskopów laryngologicznych

-endoskopy giętkie

-zestawy endoskopów sztywnych do oceny górnych dróg oddechowych

-egzoskopy

-lasery diodowe

-nawigacje optyczne otolaryngologiczne

-koblatory do operacji migdałków

-aparaty USG i RTG

-kardiomonitory

-lampy czołowe

-lampy operacyjne

-polisomnografie do diagnostyki bezdechu sennego

Orkiestra WOŚP zagra już 31 stycznia 2021r.

Od 2 lat Samorząd Uczniowski SP nr 33 starał się zachęcać społeczność szkolną do włączenia się w zbiórkę na rzecz WOŚP. Z każdym rokiem pobijaliśmy nasz rekord.

Ten rok wymusił przerwę w naszych działaniach. Ale nic straconego!!!!!!

Jeśli będziecie chcieli zagrać razem z Wielką Orkiestrą zachęcamy do wrzucania monet do e-skarbonek, udziału w różnych licytacjach.

Przyłączmy się do tej akcji ludzi o wielkich sercach!

Pozdrawiamy serdecznie, Opiekunowie SU nr 33.

Klasa 1a na śniegu

Wykorzystując zimowa aurę pierwszaki spędziły czas na szkolnym boisku rzucając się śnieżkami, lepiąc bałwana i zjeżdżając z górki, która niespodziewanie pojawiła się na bieżni.

Zabawa była niesamowita!

Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie

Jak co roku czekamy na święta,

Choć w 2020 droga do nich była kręta...

To czas magiczny i wspaniały

Jedyny, szczęśliwy i dobry cały.

Z tej okazji dużo zdrowia i radości,

miłości, ciepła, bliskości...

A w 2021 wszelkiej pomyślności!


Życzy Dyrekcja i Nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 33

spotkanie świąteczne

Okres przedświąteczny obfituje w wiele spotkań z najbliższymi. Najbliżsi, to także ci, z którymi na co dzień zgłębiamy tajniki wiedzy: nauczyciele, wychowawcy i rówieśnicy. I to z nimi, zanim zasiądziemy w swoich domach do wigilijnego stołu, dzielimy się opłatkiem, składamy sobie życzenia. Podczas uroczystych jasełek w atmosferze bliskości śpiewamy kolędy, cieszymy się sobą. Ponieważ nie chcemy, aby pandemia odebrała nam święta, postanowiliśmy spotkać się w przestrzeni wirtualnej i tu złożyć sobie życzenia oraz oddać atmosferę radości i nadzieję nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

Andrzejki

„Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze”

29 listopada obchodzimy Andrzejki. W tym dniu wróżymy sobie przyszłość. Jest to świetna zabawa zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Atrybutami tego święta są klucze i świece. Wprowadzają one tajemniczy i trochę mroczny klimat. Samorząd Uczniowski SP33 specjalnie na to święto przygotował kilka propozycji na wróżby.

- Cztery Filiżanki

Wróżba na celu ma ukazać naszą przyszłość. Pod trzy z czterech filiżanek wkładamy: obrączkę, listek

i monetę. Pod czwartą nie umieszczamy nic. Zamieniamy miejscami filiżanki, a następnie wybieramy jedną z nich.

Obrączka oznacza -miłość, listek –małżeństwo, moneta zaś –bogactwo. Możemy użyć większej liczby filiżanek i umieścić tam też inne drobne przedmioty (np. klucz symbolizujący przeprowadzkę, kostkę cukru oznaczającą słodkie i beztroskie życie itd.). Jeśli trafimy na pustą filiżankę, w najbliższym czasie najprawdopodobniej nie zmieni się nic.

- Szczęśliwe kości

Potrzebne rzeczy:

-karton

-nożyczki

-kości do gry (na przykład od gry planszowej)

Instrukcja: Z kartonu wycinamy koło, rzucamy kości do gry lewą ręką na środku koła(rzucamy 3 razy). Sumujemy wyrzucone oczka, nie licząc tych, które wytoczyły się poza koło.

Jeśli liczba wyrzuconych oczek wynosi:

1 Uważaj! Czekają cię jakieś zmartwienia zarówno w szkole jak i w domu.

2 Możesz liczyć na miłą niespodziankę.

3 Spełni się któreś z twoich marzeń.

4 Poznasz nową osobę w Twoim życiu.

5 Osiągniesz dokładnie to, co planowałeś.

6 Już możesz się cieszyć. Szczęście jest tuż za progiem.

7 Ktoś rozpowszechnia plotki na twój temat.

8 Niestety masz pecha, ale los się jeszcze odwróci.

9 Twój sukces będzie naprawdę wspaniały

10 Przez dłuższy czas czekają cię drobne kłopoty.

11 Czeka cię długa i ciekawa podróż.

12 Wkrótce poznasz kogoś, kogo polubisz.

13 Spotka cię coś przyjemnego.

14 Twoje życzenie ma niewielkie szanse na spełnienie.

15 Możesz liczyć na długotrwały uśmiech losu.

16 Postępuj ostrożnie i rozważnie, a unikniesz kłopotów.

17 Uważaj, ktoś ci chce podstawić nogę.18 Już wkrótce czeka cię wielkie szczęście i mnóstwo pieniędzy.

-Wróżby z obierek

Aby przygotować tę wróżbę musisz mieć:

-Jabłko

-Nóż/obieraczkę do warzyw

- przestrzeń wokół siebie

Bierzemy jabłko i obieraczkę do ręki i staramy się obrać, tak aby obrać najdłuższą skórkę. Po obraniu bierzemy skórkę i rzucamy za siebie. Kształt litery, który przybierze skórka będzie pierwszą literą imienia Twojego partnera/partnerki.

-Karteczki pod poduszką

Napisz na każdej karteczce (małej) imię osoby, którą darzysz sympatią. Następnie kiedy będziesz się kłaść się spać włóż zgniecione karteczki pod poduszkę. Następnego dnia rano wsuń rękę pod poduszkę i wylosuj JEDNĄ z nich. Osobę, którą wylosujesz będzie Twoim przyszłym partnerem/partnerką.

-Lanie wosku

Wróżby Andrzejkowe w klasycznej odsłonie. Zabawa, w której przelewasz roztopiony wosk przez dziurkę od klucza, do miski z zimną wodą. (Pamiętajcie, że tę wróżbę należy wykonać pod nadzorem osoby dorosłej!) Taka wróżba to też rodzaj eksperymentu. Zadajmy sobie pytanie: „Dlaczego wosk tak szybko zastyga na wodzie?” i znajdźmy na nie odpowiedź. Po wyjęciu i osuszeniu wosku zgadujecie, co powstało. Można to zrobić także etapami. Najpierw zgadywać, co widać i z czym kojarzy się kształt. Potem dopiero pobawić się w teatr cieni i odgadywać kształty pojawiające się na ścianie przy zgaszonym świetle i zapalonej lampce.

Co to znaczy?

Niektóre interpretacje powstałych symboli:

zwierzę domowe – stabilizacja,

dzikie zwierzę – przygoda,

samochód, samolot – podróż,

pieniądz – bogactwo,

kołyska – nowy członek rodziny,

jabłko – sukces,

gniazdo – przyjadą goście,

maska – uważaj na fałszywego przyjaciela,

żółw – dobra rada,

gwiazda – dobra nowina,

góra – sporo kłopotów,

serce – nowa miłość,

kształt zbliżony do kształtu kraju – podróż do tego miejsca (np. but to Włochy),

dynia – zmiany w życiu,

diabeł – nieduże kłopoty,

anioł – dobre wieści,

krzyż – dopadnie cię choroba,

gwóźdź – niesprawiedliwość,

jajko – spełnią się marzenia,

klucz – staniesz przed sporym wyzwaniem,

żaba – spokojny rok,

motyl – czeka cię dużo zmian.

Serdecznie dziękujemy za uwagę! Mamy nadzieję, że pomysły na spędzenie wieczoru Andrzejkowego się spodobały.

Życzymy udanych wróżb!!!

Samorząd Uczniowski SP33Czytam z klasą

Klasa 1a otrzymała potwierdzenie zrealizowania zadań z pierwszego modułu międzynarodowego projektu. Gratulacje!

11 listopada

Z okazji obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie klasy 7 b przygotowali slajdy z wybranymi przez siebie postaciami historycznymi, którzy swoją działalnością odcisnęli ślad w walce o wolną Polskę. Zaprezentowali też miejsca w naszym kraju, które najsilniej kojarzą się z Polską.

„Polska to…”

11 listopada będziemy obchodzić 102 rocznicę odzyskania niepodległości.

Dla Polaków jest to jedno z najważniejszych świąt państwowych.

Po 123 latach pod zaborami nasz kraj odzyskał suwerenność.

Podczas corocznych obchodów Święta Niepodległości czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy wolne państwo.

Z jakimi wartościami kojarzy nam się ten wyjątkowy dzień?

Bycie Polakiem dla każdego z nas ma inny wymiar. Dzięki zaangażowaniu naszych uczniów udało nam się stworzyć galerię pięknych, przepełnionych patriotyzmem młodych Polaków, którzy dają nadzieję, że „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy……”

Wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w projekt składamy serdeczne podziękowania.

"Czytamy z klasą lekturki spod chmurki" czyli realizacja międzynarodowego projektu w klasie 1a.

Pierwsza lekturą omawianą w ramach projektu jest "Kapelusz Pani Wrony". Uczniowie wykonali zadania w swoich lekturnikach, wspólnie stworzyli pracę plastyczną, a dziś zorganizowany został Dzień Kapelusza, w ramach którego odbył się pokaz mody, konkurs na spostrzegawczość oraz rzut kapeluszem na odległość. Wspólne zabawy dostarczyły dzieciom wiele pozytywnych emocji.

Ślubowanie Klas pierwszych

15 października pierwszy raz w naszej szkole odbyło się ślubowanie klas pierwszych w niecodziennych warunkach czyli tylko w gronie kolegów i koleżanek z klasy.

W uroczystości uczestniczyła pani Dyrektor oraz przedstawiciel rodziców, który nagrał uroczystość i udostępnił ją pozostałym.

Pierwszaki pięknie recytowały wiersze, śpiewały piosenkę. Z niecierpliwością czekały na pasowanie, a potem z dumą przyjęły legitymacje szkolne oraz dyplomy.

Lekturki spod chmurki

Klasy pierwsze rozpoczynają realizację międzynarodowego projektu edukacyjnego: Czytam z klasą lekturki spod chmurki.

Międzynarodowy projekt edukacyjny w kl. 1a

W projekcie towarzyszyć dzieciom będzie chmurka Tosia, która została wykonana przez uczniów podczas zajęć.

Lekturnik już są przygotowane. Uczniowie wysłuchali opowiadania o chmurce i z niecierpliwością czekają na pierwszą czytelniczą podróż pt. “Kapelusz pani Wrony“. Przygodę z książką czas zacząć!


Dzień Komisji Edukacji Narodowej

Uczniowie klasy 7 b przygotowali krótką historię na temat powstania pierwszego ministerstwa oświaty w Polsce. Zapraszamy do zapoznania się ze slajdami.

Praktyka matematyka w klasie 1a

Jak nauczyć się - gdzie więcej, gdzie mniej? Najlepiej w praktyce, przelewając wodę, utrwalając przy okazji strony prawa - lewa. Później trochę barwników i zajęcia stały się magiczne. Mieszanie kolorów wywołało wiele pozytywnych emocji. Na koniec trochę praktyki z ekologii czyli jak należy wyrzucać plastikowe butelki. Kolejne zadania przed pierwszakami już tuż, tuż.

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Dnia 2 października świętowaliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Zabawy, śmiechu i matematycznych wyzwań było wiele.

Wyniki Konkursu Geo-planeta

Mamy 1. miejsce w kraju w konkursie ogólnopolskim z geografii

Z radością informujemy że uczennica naszej szkoły Zofia Kubicka z klasy 7a zdobyła 1. miejsce w kraju w kategorii młodzik w ogólnopolskim konkursie geograficznym.

Pozostali uczniowie biorący udział w konkursie uzyskali wyniki bardzo dobre i wyróżnienia.

Lista nagrodzonych uczniów:

kategoria młodzik:

1. Kubicka Zofia kl.7a 1. miejsce w kraju

2. Matusiewicz Łukasz kl. 7d wynik bardzo dobry,

3. Chlebowski Radosław kl.7c wyróżnienie,

4. Kozik Aleksandra kl.6a wyróżnienie

kategoria adept:

1. Aleksander Skóra kl.8b wynik bardzo dobry,

2. Kowalewski Mateusz kl.8a wyróżnienie.


Nagrody w projekcie "Książkomaniak"

Klasa 8b pod opieką pani Anety Misiak-Taras uczestniczy w projekcie "Mały Książkomaniak". Oto nagrody otrzymane za zadania wykonane w ramach projektu w ubiegłym roku szkolnym.