STOP "ZŁO"

Szczecińska Inicjatywa Miejska

Czy tak powinno wyglądać centrum Szczecina?

Elewacje, ściany, garaże, ogrodzenia i murki zostały naznaczone "złem". Akty wandalizmu przybierają na sile, a ich autor działa coraz bardziej bezczelnie zostawiając po sobie bazgroły coraz większych rozmiarów. Możemy spróbować złapać wandala na gorącym uczynku, ale możemy też przeanalizować jego dotychczasowe działania, zebrać więcej danych i w połączeniu z monitoringiem (publicznym i prywatnym), oraz siłą zbiorowego działania internautów wytypować gdzie najlepiej szukać sprawcy. W jakich obszarach jest najbardziej aktywny? Gdzie i w jakim czasie pojawiają się kolejne bohomazy?

Mapa z zaznaczonymi aktami wandalizmu i przybliżonym czasem ich pojawienia się

Wszystkie zgłoszenia są w pełni anonimowe. Każde zgłoszenie zostanie oznaczone datą i dodane do mapy powyżej. Dzięki temu uzyskamy spójny zbiór danych dokumentujący w jakich obszarach i na jaką konkretnie skalę działa lokalny wandal.

ul. Wielkopolska 13

Zniszczona brama i elewacja kamienicy.

Róg ul. Wąskiej i wielkopolskiej

Tak wygląda elewacja po zmyciu aktu wandalizmu. Wymaga ponownego remontu.

Zatrzymajmy wandala i zadbajmy o naszą wspólną przestrzeń

Skala patologicznych zachowań nieustannie rośnie, podobnie jak poczucie bezkarności i bezczelność wandali. Ogromne napisy powstały przy ul. Wąskiej, pl. Rodła czy ul. Wyszyńskiego. Skoro same służby nie są w stanie zatrzymać kolejnych dewastacji, weźmy sprawy w swoje ręce i spróbujmy zatrzymać wandala poprzez niestandardowe działania. Jak widać te standardowe zawiodły. Dlatego proponuję stworzenie interaktywnej mapy z oznaczeniem aktów wandalizmu. Mapy, którą stworzymy wspólnie i w oparciu o zebrane dane będziemy mogli dostarczyć informacji pomocnych w zatrzymaniu sprawcy. Jeśli zauważyłeś w swojej okolicy napis "zło", zrób zdjęcie i dodaj je przez formularz. Zatrzymajmy wandalizm w Szczecinie.