Steroid bir hormonun genel ismidir. Steroid yani diğer ismiyle kortizonun insan vücudunda ifa ettiği çok önemli görevleri vardır.

Steroid Nedir ve Ne İşe Yarar?

Steroid, insan vücudunda üretilmekte olan bir hormona verilen genel biri isimdir. Diğer söyleyişle kortizondur. Steroid hormonunun çok büyük önemi vardır. Bu hormonun etkisi ve kontrol edici niteliği onu bu denli yaşamsal bir noktaya taşıyor.


Steroid ya da kortizon hormonunun çeşitli sebeplerle eksikliği şu sonuçlara yol açabilir:

Kortizon yani steroid hormonunun eksikliği halsizlik ve yorgunluğa yol açar.

Steroid eksikliği hastada tansiyon sorunlarına neden olur.

Steroid hormonunun eksikliği büyüme ve gelişme problemlerine yol açar.


Sterodun eksikliği vücutta başta cilt olmak üzere bütün sistemleri ağır derecede olumsuz etkiler.

Steroid, vücutta üretilen bir hormonun genel adıdır. Fakat günümüzde steroid sentetik olarak üretilebilmektedir Tedavi amaçlı olarak da yaygın biçimde kullanılmaktadır. steroidin kullanıldığı alanlar ve hastalıklar ise başlıca şunlardır:

Steroidler, çok güçlü iltihap önleyici ilaçlardır. Fakat bu iltihap bilinen mikrobik iltihap değildir ve asla karıştırılmamalıdır.

Steroidler romatizma tedavisinde kullanılır. Hızlı etkisi ve hastayı rahatlatıcı yönü ile pek tercih edilir ve tedavi programına alınır.

Artrit diğer bir anlatımla eklem şişliklerinde de steroidler kullanılır. Yalnız burada da enfeksiyona bağlı şişlik olmamasına dikkat edilmelidir.


Steroidler gut hastalığında da sıklıkla kullanılır.

Behçet hastalığı sterodlerin kullanıldığı başka bir hastalık çeşididir.

Steroid Romatoid artrit tedavisinde de tercih edilir.

Steroid ( kortizon ) bu işi iyi bilen ehil doktorun elinde hastasına şifa olur fakat çok dikkatle uygulanması gereken bir ilaç olduğu da unutulmamalıdır.

Steroid Sipariş Verilecek çok site var ama öncelikle güvenli olması.

https://www.sporunuyap4.com/