Ing. Peter Tokoš

Aký je Váš terajší pracovný život a čomu sa v súčasnosti venujete?

Zaujímavý. Robím to, čo ma baví. Po ukončení SPŠ v Snine som začal študovať na Strojníckej fakulte Technickej univerzity v Košiciach v odbore zameranom na informatiku strojárskych technológií. Následne som ukončil štúdium učiteľstva informatiky na Pedagogickej fakulte v Ružomberku. Od roku 2003 pracujem ako stredoškolský učiteľ na Strednej odbornej škole, Ostrovského 1 v Košiciach, kde pôsobím doteraz. Venujem sa vyučovaniu odborných predmetov zameraných na informačné technológie, konkrétne na počítačovú grafiku, tvorbu webových stránok a vývoj webových aplikácií na platforme klient-server. Jedenásť rokov pôsobím ako stály člen odbornej komisie 34 pre polygrafiu a médiá Štátneho inštitútu odborného vzdelávania v Bratislave, čo mi umožnilo podieľať sa na tvorbe štátneho vzdelávacieho programu pre študijné odbory patriace do tejto skupiny. Pracujem na pedagogických dokumentoch pre študijné odbory, ako sú grafik digitálnych médií a grafik tlačových médií, odbory, ktoré naša škola ako prvá zaviedla v rámci východného Slovenska. Za svoj najväčší úspech považujem vytvorenie nového študijného odboru s názvom programovanie digitálnych technológií, ktoré Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR schválilo a povolilo experimentálne otvoriť od školského roka 2020/2021.

Aký študijný odbor ste vyštudovali v SPŠ v Snine? Čo Vám dalo štúdium v tejto škole do života?

V tomto smere som mal veľké šťastie. Podarilo mi dostať na nový odbor prevádzka a údržba cestných motorových vozidiel, ktorý SPŠ v Snine práve otvorila a o ktorý bol veľmi veľký záujem. Nikdy v živote som to neľutoval. Okrem veľmi kvalitných odborných poznatkov som získal aj poznatky, v súčasnosti označované ako „soft skills“. V neposlednom rade musím spomenúť, že málokomu sa podarí v 17-tich rokoch vlastniť vodičský preukaz na päť skupín, ktorý som získal práve na tejto škole.

Čo by ste odporučili terajším žiakom?

Aby brali školu vážne. Kvalitné vzdelanie je základom úspechu v budúcnosti. Terajším žiakom by som odporučil, aby sa okrem odborných predmetov učili aj cudzie jazyky a matematiku. S nástupom štvrtej priemyselnej revolúcie sa im otvoria nové možnosti realizácie, napr. v oblasti informačných technológií, strojárstve, robotike alebo umelej inteligencie. Ak by som nastupoval v súčasnosti na strednú školu ja, určite by som rozmýšľal v tomto duchu. Milí žiaci, ste na škole, ktorá má tradíciu, super vybavenie a kvalitných pedagógov, využite to, čo sa vám ponúka tak, ako som to využil ja. Získané poznatky zo stredoškolského štúdia využívam dodnes.

Aké je motto Vášho života?

Vzdelanie nemá konca. Nie je o tom, že prečítate knihu, prejdete testom, alebo ukončite vzdelanie. Celý život, od momentu narodenia až do smrti, je procesom vzdelávania.“

Jiddu Krishnamurti