Sportski kutak 

OŠ Voltino 

Sve što se u događa vezano za sport i nastavu TZK u školi možete se informirati ovdje. 

VAŽNE INFORMACIJE VEZANO ZA NASTAVNI PROCES PREDMETA TJELESNA I ZDRAVSTVENE KULTURE

1.TJELESNA I ZDRAVSTVENA KULTURA - općenito

Svaki sport može ispuniti svoju svrhu i sigurnost kod učenika u radu tijekom vježbanja ako se poštuju određene smjernice koje osiguravaju kvalitetan rad i sigurno poučavanje učenika. Stoga ukratko će se ukazati na važne smjernice i preporuke  za kvalitetno provođenje nastave u kojoj se u jednom trenutku vježba i kreće u prostoru  dvadesetero ili više učenika. U poučavanju, učenju i igri se upotrebljavaju rekviziti, sprave i ostala pomagala. Nastava tjelesne i zdravstvene kulture u poučavanju obuhvaća različite sportove, igre, vježbanjem učenici  stječu znanja i vještine te se utječe na razvoj učenika,  na kvalitetniji i raznovrsniji podražaj koji rezultira poboljšanja kognitivnih i motoričkih sposobnosti. Nastavni proces je usmjeren na sportove: rukomet, košarku, odbojku, nogomet, stolni tenis, badminton, plesove, gimnastiku i atletiku. Učenicima se pruža mogućnost upoznavanja sa svojim motoričkim sposobnostima i interesima kako bi se usmjerili u sportove i poboljšali svoju kvalitetu življenja kroz kretanje i igru u slobodno vrijeme. 


2.OPREMA ZA NASTAVU TZK-e I KORIŠTENJE SVLAČIONICA

Za nastavu tjelesne i zdravstvene kulture potrebno se pridržavati nekih smjernica sukladno ispravnim preporukama a koje utječu na  zdravstveno-higijenskim navike. Stoga učenici bi trebali nositi opremu koja je jednostavna i prozračna. Svi učenici trebaju imati bijele majice kratkih rukava (ne prekratke, ne dekoltirane, ne na tregere). Dječaci donose kratke sportske hlače, a djevojčice kratke hlače ili tajice. Potrebno je imati sportske čarape i tenisice za vježbanje (ne „starke ili tenisice za hodanje, ili koje im služe kao papuče) potpuno čistih potplata. Svjesni smo da za vježbanje nije od presudne važnosti boja dresa ili majice, ali uzevši u obzir da su za ostale predmete potrebni odabrani udžbenici ili pribor, tako je potrebno u TZK poštivati predloženu jednostavnu i lako dostupnu opremu koju bi učenici trebali imati. Donošenje tražene opreme ima vrlo važan učinak na sigurnost vježbanja i zdravlje učenika.


SMJERNICE:

Prilikom korištenja svlačionica i dvorane, potrebno je poštivati pravila kućnog reda i općenita pravila kulturnog ponašanja.
U navedenim prostorima nikako nije dozvoljeno :
- pisanje po zidovima i inventaru
- bacanje otpadaka izvan koševa
- unošenje i konzumiranje alkohola
- pušenje
- konzumiranje hrane i pića
- kidanje i uništavanje panoa
- unošenje predmeta koji mogu izazvati ozljedu (nožići, odvijači, …)
- penjanje na golove, vješanje na koševe
- penjanje na vješalice u svlačionicama
- neovlašteno fotografiranje, audio i video snimanje
Učenici koji imaju nastavu tjelesne i zdravstvene kulture nakon velikog odmora trebaju
hranu konzumirati u prostoru pored kuhinje, otpatke baciti u koš za smeće, šalice i pribor za jelo vratiti u kuhinju i tek nakon toga otići u svlačionice.
Svaka svlačionica ima sanitarni čvor koji učenici slobodno koriste, ali pritom molimo paziti na urednost i čistoću. Voda i toaletni papir trebaju se racionalno trošiti u skladu s ekološkim, higijenskim i ekonomskim pravilima.

 

 

 

 


3.ISPRIČNICE I ZDRAVSTVENE POTEŠKOĆE

Svaki sat TZK na kojem učenik nije u mogućnosti vježbati potrebno je ispričati od strane roditelja pisanim putem i poslati na e- mail adresu  tzkinfo.ispricnice@gmail.com ili donijeti ispričnicu osobno na taj sat, ili najkasnije na sljedeći dan. Ako učenica/učenik ne  vježba više puta uzastopno (više od 2 sat) potrebno je donijeti ispričnicu od liječnika.

Izostanci vježbanja bez ispričnice redovito se evidentiraju, obavještava razrednik te se poziva roditelj u školu. Nakon svih obavljenih postupaka takav oblik neodgovornosti utjecat će na ocjenu iz područja odgojnih učinaka koju učenici dobivaju na kraju svakog mjeseca. Osim toga, češće izostajanje od vježbanja utječe na ne savladanost pojedinog zadatka pa postoji mogućnost da se ne sudjelovanje u vježbanju odrazi i na visinu usvojenosti motoričkih znanja, vještina ili postignuća u vrednovanju motoričkih aktivnosti.

Ako neki učenica/učenik ima bilo kakvih zdravstvenih problema koje bi motoričke aktivnosti TZK mogli pogoršati, svakako molimo da roditelji dođu na razgovor, jer u suprotnome ne možemo odgovarati za moguće negativne posljedice.

Također molimo roditelje ako tijekom školske godine dođe do promjene zdravstvenog statusa učenika, svakako o tome pravovremeno obavijeste razrednika ili nastavnika TZK. Misli se na duže bolovanje (više od jednog mjeseca) potrebno je dobiti ispričnicu od školskog liječnika na privremeno oslobođenje ili prilagodbu. 

U slučaju nemogućnosti tjelesnog vježbanja za učenicu/učenika moguće je dobiti potpuno ili djelomično oslobađanje od pohađanja nastave TZK-e za polugodište ili cijelu školsku godinu, ili oslobođenje od pojedinih vježbi. Procedura je sljedeća : roditelj predaje zahtjev školi, koja nakon toga upućuje učenika školskoj liječnici, nakon preporuke liječnice, oslobođenje potvrđuje Učiteljsko vijeće.

Odnosi se na učenice: Učenice koje nisu u mogućnosti vježbati zbog menstrualnih tegoba potrebno je nositi opremu, odjenuti je za nastavu tzk, s obzirom na njezine tegobe, vježbanje će biti prilagođeno njezinim mogućnostima. Ako se radi o većim problemima potrebno se konzultirati s liječnikom i obavijestiti razrednika i učitelja tzk.

4.OSTALE VAŽNE NAPOMENE ZA SIGURNOST IZVOĐENJA NASTAVE TZK
Nabrojat ćemo još neke činjenice koje bi se trebale podrazumijevati, ali nažalost, iskustvo pokazuje drugačije. Za vrijeme vježbanja nije dozvoljeno žvakati kaugume. Svakako vezati kosu u rep ili na neki drugi način kako vas ne bi ometala pri vježbanju.

Nokti na rukama bi svakako trebali biti kratki (do dužine prsta) i uredni, nikako ne gelirani i namazani jer možete ozlijediti druge i sebe.Također nisu dopuštene umjetne trepavice te dolazak na nastavu našminkane jer se radi o nastavnom procesu.

Mobiteli za vrijeme odlaska na nastavu je potrebno ostaviti u ormarićima kako bi se osiguralo od krađe. Upotreba mobitela je strogo zabranjena za vrijeme nastave, u protivnom, isti će biti oduzet i vraćen isključivo roditeljima.

Sav nakit, satove molimo odložiti na za to predviđeno mjesto.

5.RAD U DVORANI

Tenisice je potrebno čvrsto zavezati kako bi se zaštitilo od mogućih padova i ozljeda. Iz sigurnosnih razloga nije dozvoljeno ulaženje u dvoranu bez prisutnosti učitelja i svaki prekršaj ovog tipa spada u teže prijestupe i prema tome će biti i vrednovano.

Drugi najveći prijestup je nepotrebno silovito napucavanje ili bacanje lopte ili drugih sportskih rekvizita. Na taj se način ugrožava vlastita sigurnost, ali sigurnost i ostalih učenika za to će biti poduzete određene pedagoške mjere.

Učenici imaju obavezu na svakom satu pomoći u pripremanju radnih mjesta donošenjem potrebnih sprava i pomagala, i na kraju sata pomoći pri pospremanju istih. Nakon vježbanja kulturno je i pristojno presvući opremu, kako bi sačuvali svoje zdravlje i mirisni prostor koji koristite vi i ostali učenici.


6.VREDNOVANJE I OCJENJIVANJE RADA
S obzirom na to da je svim učenicima, bez obzira na sposobnosti, pružena prilika da iz nastave tjelesne i zdravstvene kulture dobiju odličnu ocjenu, uz klasično ocjenjivanje motoričkih znanja, motoričkih sposobnosti, motoričkih postignuća i funkcionalnih sposobnosti primjenjuje se vrednovanje onih elemenata koji nisu određeni faktorom urođenosti već stjecanjem znanja i vještina tijekom učenja  a za to  je potreban angažman učenika,  njegova zainteresiranosti i aktivnosti na satu.

Redovito, aktivno i pristojno vježbanje, te pristojna komunikacija s učenicima i učiteljem  je također sastavnica odgojnih učinaka rada te se  bilježi  u zasebnu tablicu u kojoj je odmah uočljivo ispunjavanje ili neispunjavanje postavljen smjernice primjernog ponašanja tijekom nastavnog procesa.

Odgojni učinci rada je rubrika ocjenjivanja u nastavi tjelesne i zdravstvene kulture i kao takva, učenici dobivaju ocjenu na kraju mjeseca za protekli mjesec. Ove su ocjene iznimno važne jer imaju veću težinu od ostalih elemenata ocjenjivanja s obzirom na to da ne ovise o talentiranosti, već o predanosti radu.
Redovito vježbanje podrazumijeva redovito donošenje preporučene opreme za vježbanje i sudjelovanje u vježbanju. Povremeno učenici ne donesu traženu opremu, ali ipak vježbaju (kako je gore u opremi rečeno, svjesni smo da se može vježbati u različitim opremama, ali donošenje tražene opreme ima svoje odgojne razloge) i naravno da se to ne može vrednovati lošom ocjenom, ali taj pristup nije za izvrsnu ocjenu i ako se više puta mjesečno ponovim ocjena u rubrici "odgojni učinci rada" neće biti odličan.

Ako učenici uopće ne donose opremu, to neće biti vrednovano s obzirom na okolnosti koje nisu omogućile učeniku/ci da pokaže svoje znanje i postignuće. Biti će obaviješeten razrednik i roditelj.

Aktivno vježbanje i učenje na satu znači sudjelovanje učenice/učenika nije pro forma, već da doista iskreno nastoji savladati zadane vježbe, stjecati motorička znanja i vještine u  motoričkim aktivnostima.  

PRIMJER U VREDNOVANJU AKO SE NE PRATI DOBRO NASTAVNI PROCES:

Nekoliko situacija koje opisuju suprotno ponašanje: učenik tijekom više sati ponavljanja određene vježbe ne uspijeva istu svladati ponavljajući kako on to ne može - međutim, kada mu se tijekom vrednovanja/ocjenjivanja dodijeli pripadajuća ocjena, isti moli da još koji put ponovi vježbu, i kada mu se to odobri, pokaže za to kratko vrijeme veći napredak od onog u svim prethodnim satima vježbanja; stoga zaključujemo da ono prije zapravo uopće nije bilo aktivno vježbanje.

ODNOSI SE NA NASTAVNI SAT TIJEKOM RADA:

Jedna od češćih povreda aktivnog vježbanja se događa kada učitelj zada vježbe koje se trebaju raditi u pojedinim grupama dok on asistira na jednom radnom mjestu, a učenici zadatke ne rade, već sjede i pričaju ili ometaju druge učenike.

Redovito i aktivno vježbanje uglavnom se vrednuje s ocjenama od tri do pet dok su one niže ocjene rezervirane u slučaju kršenja posljednje sastavnice odgojnih učinaka rada, a to je disciplina. Učenici mogu disciplinirano vježbati prema zadanim uputama učitelja, ali i ne. Dok njihova disciplina utječe samo na njih, to je manji prekršaj, ali ako nedisciplina djeluje negativno na rad i sigurnost drugih, onda se radi o teškom prekršaju koji se u skladu s njegovom težinom i ocjenjuje. O tome se obavještava i razrednik. Ocjene postignute u ovom području ne mogu se ispraviti nekim jednokratnim ponašanjem (kao kod javljanja za ispravljanje ocjene), već promjenom ponašanja u sljedećem razdoblju rada koje će se prema tome ocijeniti.


ISPRIČNICE

Poveznica za vrstu i postupak oslobođenje od nastave TZK  https://www.zzjz-zz.hr/usluge/postupak-oslobadanja-prakticnog-dijela-nastave-tzk/ 

mail adresa za ispostavu ispričnice TZK profesorice Lj. Hanžek  tzkinfo.ispricnice@gmail.com

Nastava TZK  kriteriji vrednovanja: 

Kriteriji vrednovanja :  VREDNOVANJE UČENIKA 2021.-2022.

Vrednovanje učenika se primjenjuje sukladno s Pravilnikom o načinima, postupcima i elementima vrednovanja učenika u OŠ i SŠ

UVOD:

Članak 2.

Definicije pojmova

(1) Vrednovanje je sustavno prikupljanje podataka u procesu učenja i postignutoj razini ostvarenosti odgojno-obrazovnih ishoda, kompetencijama, znanjima, vještinama, sposobnostima, samostalnosti i odgovornosti prema radu, u skladu s unaprijed definiranim i prihvaćenim metodama i elementima. Vrednovanje obuhvaća tri pristupa vrednovanju: vrednovanje za učenje, vrednovanje kao učenje, vrednovanje naučenog. Vrednovanje za učenje služi unapređivanju i planiranju budućega učenja i poučavanja. Vrednovanje kao učenje podrazumijeva aktivno uključivanje učenika u proces vrednovanja te razvoj učeničkoga autonomnog i samoreguliranog pristupa učenju. Vrednovanje naučenog je ocjenjivanje razine postignuća učenika. Vrednovanje za učenje i vrednovanje kao učenje ne rezultiraju ocjenom, nego kvalitativnom povratnom informacijom.

(2) Praćenje je sustavno uočavanje i bilježenje zapažanja o postignutoj razini ostvarenosti odgojno-obrazovnih ishoda u svrhu poticanja učenja i provjere postignute razine ostvarenosti odgojno-obrazovnih ishoda i očekivanja definiranih nacionalnim, predmetnim i međupredmetnim kuriklulumima, nastavnim programima te strukovnim i školskim kurikulumima. Uključuje sva tri pristupa vrednovanju: vrednovanje za učenje, vrednovanje kao učenje i vrednovanje naučenog.

(3) Provjeravanje je procjena postignute razine ostvarenosti odgojno-obrazovnih ishoda, kompetencija i očekivanja u nastavnome predmetu ili području i drugim oblicima rada u školi tijekom školske godine.

 (4) Ocjenjivanje je pridavanje brojčane ili opisne vrijednosti rezultatima praćenja i provjeravanja učenikovog rada.

 

Članak 3.

 Metode i elementi vrednovanja

(1) Metode i elementi vrednovanja postignute razine ostvarenosti odgojno-obrazovnih ishoda, kompetencija i očekivanja proizlaze iz nacionalnoga, predmetnih i međupredmetnih kurikuluma, nastavnih programa, strukovnih kurikuluma, školskoga kurikuluma te ovoga Pravilnik o načinima, postupcima i elementima vrednovanja učenika u osnovnoj i srednjoj školi Stranica 2 od 5 Pravilnika i pravila ponašanja učenika koje donosi škola.

(2) Postignuća učenika pri izradi uratka, praktičnoga rada, pokusa, izvođenja laboratorijske i druge vježbe, nastupa (umjetničke: glazbene, plesne i likovne škole), vrednuju se različitim metodama u skladu s predmetnim kurikulumima.

(3) Metode i elemente vrednovanja u umjetničkim školama određuju stručna povjerenstva umjetničkih škola. Vrednovanje provodi ispitno povjerenstvo na javnim i internim nastupima te godišnjim ispitima.

 

 

Članak 4.

Aktivnosti u procesu vrednovanja razvoja učenikovih kompetencija i ponašanja provode učitelji/nastavnici, razrednici i stručni suradnici transparentno, javno i kontinuirano, poštujući učenikovu osobnost i dajući svakome učeniku jednaku priliku.

 

Vrednovanje u predmetu Tjelesna i zdravstvena kultura

Učenici će se vrednovati na način koji će nam ukazivati  na ostvarenost postavljenih ishoda, u kurikulumu  Tjelesna i zdravstvena kultura za određeni razred. Prati se i  vrednuje učenikov uspjeh u ostvarenju ishoda. Brojčano vrednovanje naučenog motoričkog znanja rezultira ocjenom, a ona je  postavljena prema kriterijima za ono što se učenik ocjenjuje. Kriteriji su sastavljeni prema postavljenim ishodima. Ocjena mora biti realni odraz stečenih vještina i znanja učenika.

Zbog toga da bi učenikova ocjena bila objektivna treba biti zasnovana na planskom, sustavnom, svestranom, objektivnom praćenju i provjeravanju.  Kako bi se umanjilo subjektivno ocjenjivanje, učitelj  bi pri ocjenjivanju trebao  uzeti u obzir sve čimbenike koji su utjecali na proces vrednovanja rada učenika.

U nastavi TZK primjenjuju se tri načina ocjenjivanja: brojčano, opisno i kombinirano.

Brojčano ocjenjivanje -  kojim se uspjeh  izražava brojčanom ocjenom od 1 do 5.

Opisno ocjenjivanje - kojim se uspjeh izražava  putem pismenog opisa uspjeha i napredovanja u razumijevanju i provođenju zadanih motoričkih zadataka.

Kombinirano ocjenjivanje - kojim se izražava uspjeh uz pomoć brojčane i opisne ocjene.

 

Vrednovanje:

1.zdravstveno stanje – se prati/opisno se upisuje (antropometrijske karakteristike)

2.motoričke sposobnosti,  funkcionalne sposobnosti, su komponente postignuća koje se prate i vrednuju kroz praćenje i ocjenjivanje.

3.motorička znanja, motorička postignuća su komponente koje se prate te naučene vještine te se brojčano vrednuju kroz ocjenu prema postavljanim kriterijima.

 4. odgojni učinci rada:

              a) aktivnost učenika u nastavi

              b) odnos učenika prema učenicima, učitelju i mjestu vježbanja

              c) stečene zdravstveno-higijenske navike

                d) moralna svojstva(komunikacija, poštivanje preporuka u odjevanju za nastavni proces vježbanja, poštivanje kolega i učitelja, pomaganje kolegama, partiti paravila tijekom igre, itd.). 

Učenika se prati svaki sat te se vodi evidencija o njegovom vježbanju ili ne vježbanju. Učenika koji ne vježba i nema ispričnicu vrednuje se ocjenom prema postocima koji su zadani. 

Ocjena /  Učenik je prisutan u nastavnom procesu/misli se na vježbanje na nastavi

Odličan  - Učenik je na nastavi od 90%-100%

Vrlo dobar - Učenik je na nastavi od 70%-80%

Dobar - Učenik je na nastavi od 35%-60%



RAZREDNI  ISPIT :

Učenik ako ne vježba više od 60 % tijekom cijele školske godine, učenika se upućuje na predmetni ispit.



Učenik je neocijenjen.

Učenik je na nastavi 0% -30% učenik nema dovoljno relevantnih povratnih informacija, a ni vrednovanje nije objektivno. Učeniku se predlaže predmetni ispit.

 

Nadalje imamo  komponente koje se prate  naučene  vještine,  brojčano se vrednuju kroz ocjenu prema postavljanim kriterijima.


POSTIGNUĆA  se vrednuju kroz praćenje, poboljšanje učenikovih rezultata tijekom nastavnog procesa i rada. Ti rezultati se očituju kroz trud, vježbanje i sam rad učenika.

Postignuća se odnose na poboljšanje tehnike izvedbe motoričkih znanja određene sportske aktivnosti.

Postignuće se odnosi na poboljšanje postignutih rezultata kroz motoričkih sposobnosti.

(npr: trčanje na 50/60m, trčanje do 6  minuta, trčanje na 300m, 600m, 800m, skok u vis, skok u dalj, preskakivanje vijače, različite vježbe repetitivne snage, veći broj ponavljanja neke motoričke strukture - vršno odbijanje (O), vođenje lopte (K) (R), tehniciranje s loptom, itd. ).

Postignuće se vrednuje ocjenom nakon trećeg dobivenog rezultata određene aktivnosti. Ocjenom se vrednuje bolji rezultat. Za svaki razredni odjel se formira tablica po kojoj se prate rezultati te se  ocjenjuje svaki pojedini učenik.

ZNANJA, koja se odnose na  motorička znanja, provjeravaju se kontinuirano tijekom čitave školske godine kroz rubrike za učenje i kao učenje. To su povratne informacije učeniku i učitelju na čemu treba više poraditi i izvježbati element. Nakon toga učenik može sam uvidjeti za koju cijenu je izvježbao element. 

Ocjenjivanje motoričkog znanja je najuputnije obaviti pomoću razrađenih standardiziranih kriterija za njihovu procjenu. Načelno su određene razine, a time i kriteriji usvojenosti motoričkog znanja u nastavi  TZK .

RAZINE  ili KRITERIJI:  

1.   odličan – učenik pravilno  izvodi strukturu kretanja određenog motoričkog znanja u pojedinoj aktivnosti

2.   vrlo dobar - učenik pravilno izvodi strukturu kretanja određenog motoričkog znanja u pojedenoj motoričkoj aktivnosti  ali postoje nebitna odstupanja od traženog kriterija (nebitne - male pogreške).

3.   dobar - učenik izvodi strukturu kretanja određenog motoričkog znanja u pojedenoj motoričkoj aktivnosti  u kojemu pojedine dijelove kretanja ne izvodi pravilno, bitno odstupa od traženog motoričkog kretanja (bitne - velike pogreške).

4.   dovoljan – učenik može izvesti strukturu kretanja iz motoričkog znanja, ali kretnje su toliko nekoordinirane (grube, nespretne) da presudno odstupaju od tražene strukture kretanja. Svaka izvedba je opterećena nepotrebnim pokretima različitih dijelova tijela (presudne - prevelike pogreške).

Učenik izvodi motoričko kretanje uz pomoć učitelja i na njegov poticaj.

5.   nedovoljan - učenik ne može izvesti određene  motoričke kretnje koje se odnose na motoričko znanje niti uz pomoć učitelja/ice, premda može imati predodžbu kako se to kretanje izvodi.

VREDNOVANJE ZA UČENJE , KAO UČENJE I NAUČENOG:

Učenici se vrednuju tijekom cijele školske godine, tijekom nastavnog procesa. Putem zadanih tablica od starne učitelja uče kako mogu poboljšati svoje razumijevanje motoričkih aktivnosti koje vježbaju. Kako mogu poboljšati i još više napredovati tijekom svog uloženog rada u nastavnom procesu. Učenici sami sebe vrednuju prema uputama i dobivenim kriterijima te se pozicioniraju za koju ocjenu su izvodili savladani motorički element ili motoričku aktivnost. Takvim pristupom učenicima se omogućuje da budu samostalniji u odlukama kako će što izvoditi i poboljšati jer sam uočava svoje razine savladanosti naučenih motoričkih aktivnosti i poboljšati sportsku igru. Primijeniti svoja stečena znanja u svakodnevnom životu te se odlučiti za koju sportsku aktivnost ima afinitet i sobno zadovoljstvo odnosno intrinzičnu motivaciju. Na samo kraju učenik je ocijenjen ocjenom koju dobiva za svoj uloženi trud, razumijevanje te je  učeniku  potpuno jasno zašto dobiva baš tu ocjenu na kraju savladanog planiranog nastavnog sadržaja u obliku motoričkih aktivnosti prema izvedbenom kurikulumu. 

PROJEKT  LIGA FUTSAL 

Natjecanje je održano krajem 4. mjeseca, cijeli 5. mjesec i završnica je bila u 6. mjesecu. S obzirom na vremenske neprilike i puno kišnih dana utakmice su se održavale u jednom danu svaki tjedan, ali bez obzira uspješno smo odradili  natjecanje na veliko zadovoljstvo učenika. Učenici su odigrali sve utakmice koje su bile planirane. Svaki razredni odjel je odigrao 3 utakmice sa svakim razrednim odjelom u kategoriji 5.-6. razred i 7.8. razred. Pobjednici su u kategoriji petih i šestih razreda učenici 5. b razreda s najvećim broj bodova, a u kategoriji sedmih i osmih razreda pobjednici su bili učenici 8.a s najvećim broj bodova. 

Nastupili smo na međuškolskom natjecanju  u futsalu za 7. i 8. razred 

Učenici: D. Šaronja, M. Grgić, K. Bezik, I. Crnek, M. Canjar, M. Slišković, I. Bekavac, F. Kerečeni, F. Ožvald, E. Vargašević


Univerzalna  u specifičnim uvjetima 2022. - 2023. 

Pripremni dio  - škola trčanja

Različita hodanja

Glavni dio - motorička aktivnost - kolutanje 

Igra - graničar

Božićni turnir 2022.  koji je bio održan za  razredne  odjele od 5. -8. razreda u kategoriji djevojčica i dječaka.  Natjecanje je bilo održano na sportskom  nivou i učenici su pokazali veliki interes i zadovoljstvo za turnir. 

Sudjelovali smo u međuškolskom natjecanju  u prosincu 2022. u  TAEKWONDO-U za djevojčice i dječake.


Osvojili smo: Tia Erbežnik -bronca, Grgić Mateo - srebro, Dijana Delić - bronca, Leona Šamu - bronca


FUTSAL

Sudjelovali smo na međuškolsko natjecanje u futsalu za učenike 4. i 6. razred. Dečki su bili odlični. 

KROS

Sudjelovali smo u međuškolsko natjecanje za dječake u krosu,  u Listopadu 2022. za učenike 7. i 8. razred  i 4.-6. razrede. Učenici koji su sudjelovali za  7.-8. razrede su : Lovro Crnarić, Marko Canjar, Roko Valentović.

Učenici koji sudjelovali za 4.-6. razrede su: Nikola Maljković, Filip Palčić, Ante Berač 

FUTSAL

Međuškolsko natjecanje u futsalu za učenike 7. i 8. razred . Prvo kolo se igralo 1. listopada 2022. Dečki su u prvom kolu pobijedli OŠ Kustošija. Idu dalje, te ih čekaju još veći izazovi. Dečki su bili odlični u prvoj utakmici. 

HRVATSKI OLIMPIJSKI DAN

U mjesecu rujnu 2022. održan je HRVATSKI OLIMPIJSKI DAN. Učenici viših razreda su sudjelovali u sportskim izazovima. Trčanje na 60m,  šutiranje na gol s centra i ubacivanje lopte u koš s mjesta slobodnog bacanja. Učenici se nisu natjecali već isprobavali svoje sportske vještine.

Učenici nižih razreda isprobavali su prezentirane sportove i natjecali se u štafetnim igrama. Klubovi koji su prezentirali sportove su bili Taekwondo klub Champion i Hokej na travi klub Marathon.

Bila je odlična sportska atmosfera uz predivan dan. Učenicu su uživali u sportovima i zabavnim sportskim igrama. 

Šutiranje na gol 

Šutiranje na gol

Ubacivanje lopte u koš

Učenje novog sporta

Projekt - građanski odgoj" Ravnopravnost"

27.5. 2022.  Održani međurazredni turnir u rukometu.   Učenici su tijekom mjeseca travnja i svibnja provodili međupredmetnu povezanost u nastavi TZK. Tijekom poučavanja i vježbanja ekipnog sporta rukomet, učenici su primali informacije o građanskom odgoju (goo/  5. razred goo A.2.1.Ponaša se u skladu s ljudskim pravima u svakodnevnom životu, goo C.2.3.promiče kvalitetu života u školi i demokratizaciju škole, goo B.2.2.sudjeluje u odlučivanju u demokratskoj zajednici; 6.-8, razreda;  gooA.3.1.Promišlja o razvoju ljudskih prava, A3.5.promiče ravnopravnost spolova goo B.3.1.Promiče pravila demokratske zajednice, goo C.3.3.promiče kvalitetu života u lokalnoj zajednici, gooA3.5.promiče ravnopravnost spolova ). Nakon naučenih elemenata iz rukometa učenici su igrali u mješovitom momčadskom sastavu (3 učenice , 4 učenika). Tijekom nastave učenicu su vježbali i nakon određenih broj sati učenici su u mjesecu svibnju igrali međurezredni turnir u mješovitom momčadskom sastavu. Igralo se za pobjedu ali su svi učenici dobili jednake nagrade uz parolu važno je sudjelovati i zabaviti se te uvažavati sve igrače jednako.

POVEZNICA za powerpoint prezentaciju;  https://carnet-my.sharepoint.com/:p:/g/personal/ljiljana_hanzek_skole_hr/Ed15lisZJaBGr6qb-U-4XlgBBmi5TYUIiOdcWbKORuRwkg?e=6NHnS4


Dan škole - turnir  u košarci 3 na 3

Učenici od 5. do 8. razreda igrali su turnir u košarci  3 na 3 igrača. 

Sudjelovali su u sportskom dijelu svećanosti OŠ Voltino za Dan škole.


Međuškolsko natjecanje u stolnom tenisu

23. 3. 2022. održano je međuškolsko natjecanje u stolnom tenisu.

Školska ekipa je bila sastavljena od : Marko Škrinjar 5.a, Karlo Curman 6.a, Matija Buban 6.a.

 U nastupu ekipa je bila odlična, došli su do drugog kola, gdje su bili zaustavljeni.

Nastupalo je 37 osnovnih škola grada Zagreba


Žestoka boraba za prolaz

Međuškolsko natjecanje koje se održalo 11.12.2021

Učenici koji su sudjelovali su: 

Grgić Mateo 7.b  osvojio je srebrenu medalju, Tomić Marko 5.a, je osvojio brončanu medalju, Eduard Muhdri 5.c  osvojio je srebernu medalju i od djevojaka nastupila je Tora Balta 7.a.

Ekipa je bila u pratnji trenera Dejana iz kluba TK Champion u kojem treniraju. 

BOŽIĆNI TURNIR U STOLNOM TENISU

Turnir je bio održana u sklopu vježbaonice 15. i 16. 12. 2021. Nastupili su učenici i učenice od 5. do 8. razreda. Bilo je 53 sudionika. Učenici koji u odnijeli medalje su bili Karlo Bezik 7.b - zlatna medalja, Luka  Kovač 8.b - srebrenu medalja i Matija Jandrić 6.a - brončana medalja.  Kod učenica je Petra Trbojević 6.a osvojila zlatnu medalju, Nina Hasan 6.c osvojila je srebrenu medalju i Sara Županić 7.c osvojila je brončanu medalju.  

Zapisnički stol 

Listopad/ Studeni 2021.

Tijekom listopada i studenog održavao se međurazredni turnir u nogometu, u  kategoriji petih i šestih razreda, sedmih i osmih razreda. U turniru su se skupljali bodovi prema rezultatima. Svaki razred igra  dvije utakmice. Zbog vremenskih neprilika i zime nastavak slijedi  u proljeće. Tada će se proglasiti pobjednik.


Studeni 2021.

Učeniku OŠ VOLTINO Vito Polanšćaku, sve čestitke za postignuti vrlo značajan i uspješan rezultat.

Osvojio je 3. mjesto na  ovogodišnjem 49. plivačkom mitingu „Mladost 2021“ ujedno dio HEP GRAND PRIX natjecanja HPS-a u sezoni 2020./21. Tradicionalni 49.Miting ‘Mladost 2021’ i ove godine predstavlja jedno od najzanimljivijih plivačkih natjecanja, uz nastupe svih naših reprezentativaca te jakih reprezentacija, očekuju se nastupi plivačica i plivača iz Italije, Slovačke, Slovenije, Srbije i BIH.


Studeni 2021.

I ove godine, naši su učenici ostvarili izvrsne rezultate na ovogodišnjem međuškolskom natjecanju u plivanju koje se održalo 9.11. 2021.g.: Učenici koji su sudjelovali su: 

Vito Polanšćak 8.c, Roko Šego 8.a, Fran Ožvald 7.c, Marin Šupljika 8.c, Gabrijel Njire 5.b, 

Vid Buban 4.a

Rezultati  međuškolskog natjecanja plivanja dječaci 9. studeni  2021.                              

Ukupni rezultat: 10                                                                                       Pojedinačni rezultati:  

50m slobodno - Fran Ožvald 9. mjesto/vrijeme 32,61

  Vid Buban 16 mjesti /vrijeme 41,25                                              

50m leđno - Vito Polanšćak 1. mjesto/ vrijeme   28,26                                                                      Marin Šupljika   26. mjesto /vrijeme 58,38

50m prsno  - Gabrijel Njire   22. mjesto/vrijeme 49,77                                                  

50m leptir    -  Roko Šego    2. mjesto/vrijme 29,50                

ŠTAFETA  MJEŠOVITO ( Polanšćak, Šego, Njire, Ožvald) osvojili su       

   1. mjesto     Vrijeme 2:17, 80                                                                                                                                                                                               

Listopad 2021.

Univerzalna sportska škola u suradnji s Hrvatskim školskim savezom je prisutna u našoj školi već 10 godina.  Usprkos tome što nemamo dvoranu, aktivnosti se odvijaju na igralištu ili unutar školskog improviziranog prostora. Grupa je sastavljena od učenika 2. i 3. razreda. 

Univerzalna sportska škola 

Aktivnosti na igralištu 

Univerzalna sportska škola 

Aktivnosti na igralištu

Univerzalna sportska škola 

Aktivnosti u dvorani

10. rujan 2021. 

Obilježavanje Hrvatskog olimpijskog dana

Atletski miting  

OŠ  Voltino         

Učenici su sudjelovali u trčanju na 60m, trčanju na 300m, bacanju vorteksa, skok u dalj iz mjesta.  Miting je prošao s velikim brojem uključenih učenika od 5. do 8. razreda.  Učenici su iskoristili taj dan kako bi se što više uključili u sport te isprobali svoje motoričke vještine. 



Trčanje na 300m 

Zapisnički stol 

Kratki film cjelokupnog događanja na obilježavanju Hrvatskog olimpijskog dana. 

Uz natjecanje što se odvijalo na igralištu, učenici su bili aktivni i na drugom polju, istraživali su što piše o povijesti sporta, izrađivali plakate, prisjetili se poznatih svjetskih i domaćih sportaša, nabrajali gdje su se održavale zimske i ljetne olimpijade, gdje je kolijevka starih olimpijskih igara. 

Bacanje vorteksa 

Skok u dalj iz mjesta

Učenici OŠ Voltino 

Snimanje aktivnosti iz rukometa.

Tijekom rujna, listopada, studenog i prosinca 2021. 

Učenici naše škole sudjeluju u snimanju i-nastave koja je namijenjena za stranice Ministarstva znanosti i obrazovanja. Snimaju se video lekcije za učenike koji su na on - line kao podrška lekciji koje se obrađuju i dobije se informacija vizualnim putem.  Kada se učenici vrate u školu mogu se normalno uključiti u daljnji nastavni proces. Poveznica za i- nastavu :  https://i-nastava.gov.hr/osnovna-skola-predmetna-nastava-5-8-razred-2021-2022/558                                                                                 

A ovdje su poveznice za filmove koje su učenici snimili. Naravno, samo smo neke postavili:

https://www.youtube.com/watch?v=ahoNj2Ps0_E&ab_channel=LjiljanaHanzek                           https://youtu.be/VYVvOw7MuGA                                               https://youtu.be/9An-T8Wix4c


Za učenike koji žele više pod nazivom "vježbajte s nama" 

Vježbe za jačanje mišića trupa, ramenog pojasa, ruku i cijeloga tijela.

Kružni trening

Kružni trening