SYNDROM SPÁNKOVÉ APNOE

Co je syndrom spánkové apnoe?

Syndrom spánkové apnoe (SSA) je závažná porucha spánku. Nemocný člověk opakovaně přestává dýchat, v důsledku to se probouzí (až 100krát za hodinu), což narušuje kvalitu spánku. Toto probouzení si však pacient sám neuvědomuje. 1

Syndrom spánkové apnoe je konkrétně definován jako pokles proudu vzduchu během spánku o 90 a více procent oproti předchozí úrovni, přičemž tento pokles trvá alespoň 10 sekund. Apnoe index (AI) určuje počet apnoí za hodinu spánku, čím vyšší apnoe index je, tím je porucha závažnější. Neléčený syndrom spánkové apnoe zabraňuje efektivní léčbě řady interních chorob, zároveň vede ke zhoršení kognitivních funkcí, či dokonce k organickému postižení mozku. V našich podmínkách však bývá diagnóza spánkové apnoe stanovena pozdě. 1

Podle původu rozlišujeme 3 druhy spánkové apnoe:


Příznaky

Pacienty si často tyto příznaky neuvědomují, neboť se zhoršují až postupem času. Mezi nejznačnější noční příznaky patří chrápání většinou hlasité a každodenní, a ranní bolest hlavy. Americká literatura navíc zmiňuje jako jeden ze základních symptomů SSA také erektilní dysfunkci. Uvádí se i časté noční buzení, neosvěžující spánek a ranní suchost v ústech. K denním symptomům řadíme nadměrnou denní spavost a únavu, problémy s pozorností, nedostatek energie, v některých případech mohou pacienti také upadat do mikrospánků a tím způsobit dopravní nehodu. 2

Rizikové faktory

U pacientů se syndromem spánkové apnoe se často objevuje vysoký krevní tlak, který navíc urychluje kornatění tepen, proto jsou pacienti mnohem náchylnější k infarktu a cévní mozkové příhodě. Pacienty často trpí také obezitou, která má vliv na tvorbu inzulinu, což může vést k onemocnění cukrovky. SSA může postihnout kohokoliv (ačkoliv SSA trpí 2krát více mužů než žen). Nejčastěji se vyskytuje u mužů ve věku 40 až 60 let a u žen po menopauze. 2

1 - PŘÍHODOVÁ, Iva a DOSTÁLOVÁ, Simona. Spánková medicína v kazuistikách. Praha: Mladá fronta, 2016. ISBN 9788020440242.

 2 - ŠONKA, Karel. Apnoe a další poruchy dýchání ve spánku. Praha: Grada Publishing, 2004. ISBN 8024704307.

Jak poznám, že mám OSA?

K detekci obstrukční spánkové apnoe může posloužit například STOP-BANG dotazník, který ovšem není schopen nahradit komplexní vyšetření ve spánkové laboratoři. Pokud tedy zjistíte pomocí dotazníku že máte vysoké riziko onemocnění OSA doporučuji to konzultovat se svým praktickým lékařem.

V dotazníku je potřeba uvést index tělesné hmotnosti (BMI), pokud nevíte jaký je váš BMI, můžete si ho vypočítat níže zadáním vaší výšky a váhy.

Dotazník STOP-BANG

STOP- BANG dotazník není mým vlastním výtvorem

Zdroje: Aktualizovaný dotazník STOP-Bang. Online. In: Http://www.stopbang.ca/. 2012. Dostupné z: http://stopbang.ca/translation/pdf/czech.pdf. [cit. 2024-01-22]. 

STOP-BANG Sleep Apnea Questionnaire: Chung F et al Anesthesiology 2008 and BJA 2012. Online. In: OHIO SLEEP MEDICINE INSTITUTE. Dostupné z: https://www.sleepmedicine.com/files/files/StopBang_Questionnaire.pdf. [cit. 2024-01-22]. 

Kde se dozvím víc?

Spoustu dalších informací můžete najít na webu firem, které se pohybují v oblasti spánkové medicíny, například ResMed nebo Seageling. Obecně platí, že pokud podezření na onemocnění syndromem spánkové apnoe máte, nejlépe vám poradí lékař. Dlouhodobé problémy se spánkem je třeba řešit, spánek je pro kvalitní život velmi důležitý a není dobré ho podceňovat.


Praktický lékař vás v případě podezření na SSA pravděpodobně pošle do některého ze spánkových center. Tlačítko níže vás odkáže na seznam akreditovaných center spánkové medicíny v ČR.

Plakát

Pod textem můžete najít tlačítko, které vám ukáže plakát, ten primárně slouží ke sdělení základních informací o SSA a motivování případných pacientů k zahájení léčby. Možná jste i vy navštívili tuto stránku přes QR kód, který je na plakátu umístěn, a samozřejmě nebude od věci, když ho zase rozšíříte dál a pomůžete tak zvětšit povědomí o problematice SSA.

autorka: Nikola Rausová