«Міцний мир залежить від соціальної справедливості, а досягнення соціальної справедливості залежить від миру. Ті, хто вдаються до війни, заперечують соціальну справедливість. А ті, хто перешкоджють соціальній справедливості, ставлять мир під загрозу»

Гай Райдер, Генеральний директор Міжнародної організації праці 

Всесвітній день соціальної справедливості

(World Day of Social Justice)

починаючи з 2009 року відзначається щороку 20 лютого


















У цей день ООН «пропонує всім державам-членам присвятити цей спеціальний день проведенню на національному рівні заходів відповідно до мети та завдань Всесвітньої зустрічі на вищому рівні в інтересах соціального розвитку та XXIV спеціальної сесії Генеральної Асамблеї».


За рішенням 62-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН (19.11.2009) 20 лютого проголошено Всесвітнім днем соціальної справедливості.


Ініціатива започаткування належить урядові Киргизстану.


Проект резолюції, співавторами якого виступили близько 80 держав, був прийнятий консенсусом.


У документі (резолюція A/RES/62/10) підкреслюється, що соціальний розвиток і соціальна справедливість – необхідні умови підтримки миру і безпеки як всередині кожної окремої країни, так і у взаємовідносинах між ними.


Прагнення передати динаміку здорового процесу формування принципів побудови успішного суспільства і благополуччя його громадян лягло в основу Указу Президента України № 1021, що вийшов 4 листопада 2011 р.


Цим Указом в Україні встановлено нове загальнодержавне свято - День соціальної справедливості, який відзначається щороку 20 лютого.


Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення допоміжними засобами реабілітації осіб, постраждалих внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України : Закон України  від 01.04.2022 р. № 2168-IX // Офіційний вісник України. 2022.   № 32. ст.1697.

Про внесення змін до деяких законів України щодо надання соціальних послуг у разі введення надзвичайного або воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях : Закон України від 14 квіт. 2022 р. № 2193-IX  // Офіційний вісник України. 2022. № 3. ст. 1942.

Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щодо запровадження комплексного огляду системи соціального захисту ветеранів війни  : Закон України від  24 берез. 2022 року № 2147-IX  // Офіційний вісник України 2022. № 33. ст. 1738.

Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав працівників : Закон України від 12 трав. 2022 р. №2253-IX // Офіційний вісник України 2022 р. № 44. ст. 2384.


Повномасштабна війна в Україні поставила питання соціальної справедливості особливо гостро. Мільйони людей змушені були залишити свої домівки, шукаючи безпеки в інших регіонах країни або за кордоном. Уряд України продовжує фінансувати пенсії та соціальну допомогу, намагаючись забезпечити гідні умови життя для всіх громадян, незважаючи на складну економічну ситуацію. Багато викликів і проблем постає перед суспільством та державою в умовах війни та вирішення їх має відбуватись у рамках забезпечення соціальної справедливості.

Зростання інфляції та цін, а також скорочення кількості вакансій ускладнили проблему працевлаштування, збільшивши чисельність соціально незахищених категорій громадян. У цей складний час, більш ніж коли-небудь, важливо підтримувати принципи соціальної справедливості, забезпечуючи рівні можливості та солідарність серед усіх членів суспільства.

Справедливість — соціально-етична та морально-правова категорія, один з основних принципів права. Поняття «справедливість» позначає наявність у соціальному світі прав, засад і виражає їх правильність, імперативність і необхідність. 

Критерії соціальної справедливості


Основні цілі соціальної політики держави

Створення кожному дієздатному громадянинові умов, що дозволяють йому працею, заповзятливістю підтримувати власний добробут

Посилення адресної соціальної підтримки з боку держави, у першу чергу слабо захищених груп населення

Здійснення комплексних заходів і спеціальних програм у сфері оплати праці і пенсійного забезпечення, політики зайнятості

Реформування соціальної сфери на основі розумного поєднання принципів платності й безкоштовності послуг охорони здоров’я, культури

Формування нової житлової політики, загальнодержавного ринку житла, стимулювання усіх видів економічно ефективного житлового будівництва, зміна порядку оплати населенням житла і комунальних послуг

Удосконалення базового державного соціального стандарту – прожиткового мінімуму

Реформування системи зайнятості; активізація діяльності з проведення пенсійної реформи

Підвищення державних соціальних гарантій сім’ям з дітьми; соціальний захист людей з обмеженими можливостями
























В Україні запустили онлайн-

музей справедливості


До міжнародного Дня прав людини в Україні відкрили Музей справедливості. Це онлайн-музей, у якому з 10 грудня кожен охочий може дізнатися про історію боротьби людства за свої права та допомогти захистити тих, чиї права порушуються прямо зараз. Мета Музею – привернути увагу до марафону написання листів, яку щороку проводить Amnesty International. У межах марафону усі небайдужі можуть виступити на захист прав чоловіків та жінок із різних країн, підписуючи онлайн-петиції до урядів, а також надсилаючи листи солідарності героям та героїням кампанії.


ІНТЕРАКТИВНА КНИЖКОВА ВИСТАВКА

Соціальна справедливість

Економічний націоналізм та соціальна справедливість : зб. матеріалів Шостих Бандерівських читань Київ, 1 лют. 2019 р. / упор. Т. Бойко, Ю. Сиротюк, Б. Галайко, К. Денисов.  Київ: НАЦ «УССД», «Видавець Олег Філюк», 2019.  320 с. 

У книзі містяться матеріали провідних вчених та дослідників економічного націоналізму, аналіз світового досвіду, рецепти всебічних, структурних соціально-економічних реформ в Україні, практичне втілення засад економічного націоналізму. Ідейно наслідуючи ОУН, сучасні дослідники та практики кінцевим результатом реформ визначають соціальну та національну справедливість, яка дозволить нації нарешті зреалізувати успішний проект Української Самостійної Соборної Держави. 

Доступність правової допомоги в контексті воєнного стану. Опитування громадян, внутрішньо переміщених осіб та фахівців системи безоплатної правової допомоги : комплексне дослідження. [Б. м.]. 2023.

Звіт за результатами комплексного дослідження підготовано командою Українського центру вивчення громадської думки «Соціоінформ» (авторським колективом у складі Наталії Зайцевої-Чіпак, кандидатки соціологічних наук, Дмитра Мироновича, кандидата соціологічних наук, Оксани Химович, кандидатки соціологічних наук, Соломії Щутяк, магістерки соціології) за сприяння Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй в Україні в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу. 

Розвиток соціальних послуг під час війни дослідження: дослідження / БФ «Право на захист». [Б.р.]. 33 с.

Підготовлено адвокаційними аналітиками БФ «Право на захист» як партнера Консорціуму Реагування (Ukraine Response Consortium) у рамках проекту «Задоволення нагальних багатогалузевих гуманітарних потреб внутрішньо переміщених осіб та постраждалого від конфлікту населення в Україні» 

Соціальна згуртованість через участь молоді: посібник для тренерів.  Київ, 2021.  128 с. 

Публікація підготовлена в рамках реалізації проєкту «Соціальна згуртованість через участь молоді», що фінансується та впроваджується Програмою розвитку ООН в Україні. 

Соціальні права. Виклики воєнного часу : зб. тез доп. Шостої Міжнар. наук.- практ. конф. «Адміністративна юстиція в  Україні: проблеми теорії та  практики» (м. Київ, 6 лип. 2023 р.). Харків : Право, 2023.  412 с 

Збірник тез присвячений питанням соціальних прав, викликів воєнного часу. Висвітлено сучасні тенденції судового розгляду соціальних спорів крізь призму феномену соціальної держави (від теоретичного осмислення її природи в мирний час до сучасних проблем і перспектив розвитку держави соціального типу у воєнний час), квінтесенції розуміння соціальних прав під час війни в контексті європейських і євроатлантичних тенденцій та національних новел законодавства. Окреслено пріоритетні напрями подальшого вдосконалення матеріального та процесуального законодавства задля забезпечення ефективності механізму судового захисту прав та інтересів особи в соціальній сфері в умовах воєнного часу. 

Іншин М. І., Севрюков Д. Г. Соціальне громадянство: історія та сучасність : монографія.  Київ : Людмила, 2020.  208 с.  

Монографія присвячена проблемі соціального громадянства, його природі, ціннісним засадам та сучасним трансформаціям в умовах європейської інтеграції та глобалізації. Основна увага приділена природі та еволюції соціальних прав, які є смисловим та нормативним ядром соціального громадянства. У роботі також розглянуто особливості захисту соціальних прав, ідеологічні засади і тенденції реформування системи соціального права в Україні. Видання адресоване науковцям, викладачам, студентам юридичних та інших гуманітарних спеціальностей, а також всім, кого цікавлять проблеми розвитку суспільства та держави. 

Наукова бібліотека Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, 2024