Društvena stratifikacija u Hrvatskoj

Strukturni i subjektivni aspekti

Novi rad objavljen u sklopu STRAT projekta. Dražen Cepić i Željka Tonković se u radu objavljenom u Social Networks bave pitanjem na koje načine se prelaze klasne granice u Hrvatskoj.

U Zadru je održan sastanak cijelog STRAT tima, zajedno sa savjetnicima Prof Diane Reay s Cambridgea i Prof Samom Friedmanom s LSE-a.

Doc.dr.sc. Branko Ančić, doc.dr.sc. Mladen Domazet, doc.dr.sc. Drago Župarić-Iljić objavili su rad na temelju podataka iz STRAT projekta u uglednom međunarodnom časopisu Geoforum.

Doc. dr. sc. Valerija Barada i Marija Šarić, mag. soc. sudjelovale su na 37th International Labour Process Conference "Fragmentations and Solidarities" koja se održala na Universität Wien. U suautorstvu s dr. sc. Jaka Primorac (Institut za razvoj i međunarodne odnose), održale su izlaganje "Narrating life and labour. Fragmented lives of working women in Croatia".

Dražen Cepić je objavio knjigu pod naslovom "Class cultures in postsocialist Eastern Europe" kod uglednog svjetskog izdavača Routledge, u biblioteci BASEES/Routledge Series on Russian and East European Studies. Knjiga je rađena na osnovi doktorskog istraživanja te je pripremljena za objavu u sklopu rada na projektu "Društvena stratifikacija u Hrvatskoj: strukturni i subjektivni aspekti".

Članovi projektnog tima Sven Marcelić i Valerija Barada te Marija Šarić (svi s Odjela za sociologiju Sveučilišta u Zadru) sudjelovali su na konferenciji "Causes and Consequences of Inequlities in Europe" (https://ecsr2018.sciencesconf.org/). Radi se o godišnjoj konferenciji European Consortium for Sociological Research (http://www.ecsrnet.eu/), koja se ove godine održava na SciencePo u Parizu. U svojem izlaganju pod naslovom "Egalitarian values and modernization in post-transitional Croatia: static or dynamic egalitarianism?" prezentirali su rezultate sa STRAT projekta.

Iako su društvene klase tradicionalno jedno od glavnih područja sociološkog istraživanja, zainteresiranoj publici postaje sve teže pratiti nove smjerove klasnih istraživanja zbog njihove rastuće fragmentacije. Kako bi adresirali ovaj problem, u novom broju Revije za sociologiju, Karin Doolan i Dražen Cepić pružaju pregled suvremenih istraživanja klase u različitim poljima istraživanja.

Karin Doolan i Dražen Cepić sa Sveučilišta u Zadru te Jeremy Francis Walton s Max Planck Institute for the Study of Religious and Ethnic Diversity objavili su članak "Charity’s dilemmas: an ethnography of gift-giving and social class in Croatia" u međunarodnom časopisu Journal of Organizational Ethnography (Q2), indeksiranom u Scopus Elsevier i Emerging Sources Citation Index.

Članovi projektnog tima Karin Doolan i Dražen Cepić, u suautorstvu s Martom Džajom, sudjelovali su na međunarodnoj konferenciji International Association for Southeast European Anthropology na temu "Emotions, Senses and Affects in the Context of Southeast Europe" koju je organizirao Odjel za etnologiju i antropologiju Sveučilišta u Zadru. Predstavili su rad "The affective dimension of class belonging in the context of charitable giving and receiving" u kojem su prezentirali rezultate istraživanja sa STRAT projekta.

Željka Tonković je sudjelovala na međunarodnoj konferenciji XXXVIII Sunbelt koja se održala od 26. lipnja do 1. srpnja u Utrechtu u organizaciji INSNA - International Network for Social Network Analysis. Na konferenciji je održala izlaganje pod naslovom 'Social relations across class boundaries: Using the position generator as an indicator of network diversity' (koautor: Dražen Cepić).


Karin Doolan i Branko Ančić su u petak 18. svibnja održali javno predavanje pod naslovom "Društvene klase u hrvatskom kontekstu". Predavanje je održano u sklopu ciklusa javnih predavanja i diskusija "Javna sociologija" u organizaciji Odjela za sociologiju Sveučilišta u Zadru, u Multimedijalnoj dvorani Gradske knjižnice Zadar.



Dražen Cepić je u Varšavi sudjelovao na radionici "Unintended Consequences" od 7. do 8. svibnja 2018. Tema radionice glasila je "For The Power of Failure: New Perspectives in Social Theory and Practice". Na radionici je prezentirao rad "Dignity in ‘failure’: success and failure across social classes" koji su su-autorirali Karin Doolan i Dražen Cepić (Sveučilište u Zadru) te Jeremy Francis Walton (Max Planck Institute for the Study of Religious and Ethnic Diversity).



Valerija Barada i Jaka Primorac su predstavile rezultate svojeg istraživanja u sklopu projekta o socijalnoj stratifikaciji u Hrvatskoj na konferenciji koja se održala na Sveučilištu u Buenos Airesu. Konferencija na temu "Class and and the labour process" odvila se od 21. do 23. ožujka 2018, a članice projektnog tima održale su dva izlaganja: "Researching women’s class position through work biographies: women and labour in Croatia" i "Socio-cultural reproduction of economic inequalities in independent cultural sector: fighting for the margins" (treći suautor na drugom izlaganju bio je Edgar Buršić).

Članovi projektnog tima su u prosincu 2017. proveli terensko istraživanje u Gunji i Rajevom Selu, gdje su provodili intervjue sa žrtvama poplava iz 2014.


Željka Tonković je 31. svibnja i 1. lipnja 2017. sudjelovala na radionici "Bourdieusian Field Analysis Training: Theoretical Basis and Empirical Applications", koja se održala u Birminghamu na Sveučilištu Aston . Radionicu je vodio dr. Felix Bühlmann sa Sveučilišta Lausanne, stručnjak za višestruku korespondencijsku analizu.


Karin Doolan, Željka Tonković i Dražen Cepić sudjelovali su na radionici "Visual elicitation methods: A comprehensive introduction to their use in qualitative research", pod vodstvom dr. Linde Liebenberg. Radionica se održala u Zagrebu 20. i 21. svibnja 2017.


Karin Doolan je sudjelovala na konferenciji "Growing Resilience: Researching Beyond Academia”, koja se organizirala u Zagrebu, u svibnju 2017., s izlaganjem "Using a mixed methods lens to explore resilience to crisis situations across social classes in Croatia".


Karin Doolan i Dražen Cepić su 3. svibnja 2017. održali izlaganje “Osvrt na suvremena sociološka istraživanja o klasama i smjernice za buduća istraživanja”, na Institutu za etnologiju i folkloristiku, u Zagrebu.


Dražen Cepić i Karin Doolan su na VI. Nacionalnom kongresu Hrvatskog sociološkog društva, održanom u Gradskoj vijećnici u Zagrebu 7. i 8. travnja 2017. , održali plenarno izlaganje "Suvremena istraživanja o klasama: trendovi i prijepori".


Na Sveučilištu u Zadru se u sklopu projekta 2. i 3. ožujka 2018. održao sastanak na kojem se diskutiralo o istraživačkim instrumentima koji će biti korišteni u istraživanju. Osim istraživačkog tima, na sastanku su sudjelovali konzultanti na projektu: Diane Reay sa Sveučilišta u Cambridgeu, Sam Friedman sa London School of Economics and Political Science i Vjeran Katunarić sa Sveučilišta u Zadru.


Karin Doolan, Petra Rodik i Mladen Domazet sudjelovali su na konferenciji "Household Resilience and Crisis in Europe", koja se održala 18. siječnja u Berlinu.