Skupinová psychoanalytická psychoterapie

Mgr. Gabriela Minařík

Aktuality

Doplňuji členy do aktuálně probíhající skupiny. Máte-li zájem, kontaktujte mne co nejdříve prostřednictvím emailu gabriela.minarik@email.cz nebo telefonicky na +420 724 374 419.

O mně

Mgr. Gabriela Minařík

Jmenuji se Gabriela Minařík a jsem psychoterapeutka, adiktoložka, speciální pedagožka a psycholožka. 

Vystudovala jsem na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy obory psychologie a speciální pedagogika. Mám za sebou více než 20 let praxe v oblasti prevence a léčby drogových závislostí v rámci neziskové společnosti SANANIM.  

Pro skupinovou terapeutickou práci jsem si vybrala výcvik ve skupinové psychoanalytické psychoterapii České společnosti pro psychoanalytickou psychoterapii.

Skupinovou psychoanalytickou psychoterapii vnímám jako cestu ke svobodě, k rozšíření vnímání světa, pochopení sebe sama, svého prožívání a k vypořádání se s dlouhodobými, ale i každodenními starostmi. Vděčím ji za toleranci a otevřenost, schopnost přijmout sebe i ostatní.

Vzdělání

1999-2006

Pedagogická fakultka Univerzity  Karlovy v Praze

obory: psychologie a speciální pedagogika

2010

odborná způsobilost k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu v oboru adiktologie

Praxe

2004-současnost

SANANIM, z.ú., kontaktní a poradenský pracovník, zástupce vedoucího Kontaktního centra, průvodce online léčbou, skupinový terapeut

2002-2004

Prev-centrum, lektor primární prevence

2000-2007

Semiramis, kontaktní pracovník, lektor primární prevence a zástupce vedoucího Centra primární prevence

Členství

Výcviky a kurzy 

v rozsahu více než 50 hodin

Česká společnost pro psychoanalytickou psychoterapii, výcvik ve skupinové psychoanalytické psychoterapii (sebezkušenost u MUDr. Dany Kárové, supervizní část výcviku u MUDr. Luďka Vrby)

Sebezkušenostní výcvik v kontaktní práci - Česká asociace streetwork, 120 hodin

Motivační rozhovory - IES, Podané ruce

Klient v konfliktu se zákonem - IES, Podané ruce

Základní krizová intervence - Remedium

Kurz pro lektory primární prevence drogových závislostí a sociálních patologických jevů - Prev-centrum

Co je a jak probíhá skupinová psychoanalytická psychoterapie?

Skupinová psychoanalytická psychoterapie je forma terapie, která pracuje slovem, tzn. probíhá pouze verbálně. Účastníci se schází pravidelně jednou týdně na stejném místě a ve stejný čas pod vedením terapeuta, tzv. konduktora, vedoucího nebo svolavatele skupiny. Sedí se v kruhu tak, aby na sebe všichni pohodlně viděli. 

Skupina je malá (6-9 osob), uzavřená (tzn. v momentě, kdy je naplněn počet účastníků se skupina uzavře, a její členové se dále nemění) a dlouhodobá (doba trvání se pohybuje v řádu desítek měsíců, resp. let - jsou skupiny, které pracují 2 roky, ale i takové, které pracují 3,5 roku a více, termín ukončení stanuje vedoucí skupiny). 

Tématem hovoru může být cokoli (emoce, představy a myšlenky, volné asociace, sny, osobní historie, ale i současnost, včetně toho, co se děje přímo teď a tady na skupině). Je žádoucí a v pořádku mluvit i o zdánlivě nesouvisejících událostech, pocitech, myšlenkách, pátrat ve své vlastní historii, sledovat svoje asociace a společně se skupinou hledat spojitosti. V bezpečném a podpůrném prostředí skupiny (jehož vytvoření trvá i několik měsíců) je časem možné nahlédnout své začarované kruhy, poznávat sám sebe, svoje reakce, začít hovořit o svých pocitech a myšlenkách, poznávat své vlastní potřeby, hledat nové možnosti, jak reagovat. Zahlédnutí, pochopení, zpracování a zavedení změn nějakou dobu trvá. Dobu trvání skupiny beru na zřetel již při výběru zájemců o skupinu. Vycestování na delší dobu (spíše v řádu několika týdnů až měsíce a více) tedy není v průběhu skupiny žádoucí. Nabízený delší čas je jedním z velkých specifik psychoanalytické terapie, která nenabízí rychlá a snadná řešení zvenčí, ale dává prostor pro hlubší pochopení a hledání vlastních strategií.

V případě, že bude chtít některý člen skupiny skupinu předčasně opustit, zavazuje se k minimálně třem dalším návštěvám skupiny (od té, kdy plánovaný odchod oznámí ještě další tři návštěvy) tak, aby měl možnost rozchod si řádně promyslet, propátrat důvody, které ho k úvahám o odchodu vedou, spojit si je s podobnými situacemi v životě a ještě jednou odchod zvážit, a také proto, aby ostatní členové skupiny mohli na jeho odchod reagovat a zpracovat ho. 

V případě, že počet členů skupiny výrazně klesne, může ji vedoucí doplnit o další členy. O tom bude skupina dopředu informována. 

K základním pravidlům a doporučením při skupinové práci patří:


Pro koho je skupinová psychoanalytická terapie vhodná?

Skupina je vhodná pro dospělé, kteří

Na skupině najdete bezpečné a podpůrné prostředí, kde můžete sdílet své zážitky a přemýšlet o nich, hledat porozumění a pochopení, a odhodlání ke změně. 

Cena

Vstupní pohovor (45-50 minut) 800 Kč

Skupinové setkání (90 minut)


Přijetí, začátek a frekvence setkávání skupiny

Etický kodex

Při své práci se řídím Etickým kodexem ČAP.

Kde?

Přijímací pohovory i skupina probíhají na adrese Žitná 51, 110 00 Praha 1.

Kontakt

Mgr. Gabriela Minařík

gabriela.minarik@email.cz

GSM: +420 724 374 419 

(v případě, že nezvedám telefon, zašlete sms, zavolám zpět)