SKUPINA
Mgr. Gabriela Minařík
Aktuality
Zájemci o doplnění probíhající skupiny se mohou ozývat na gabriela.minarik@email.cz.
O mně
Mgr. Gabriela Minařík
Jmenuji se Gabriela Minařík a jsem psychoterapeutka, adiktoložka, speciální pedagožka a psycholožka.
Vystudovala jsem na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy obory psychologie a speciální pedagogika. Mám za sebou více než 20 let praxe v oblasti prevence a léčby drogových závislostí v rámci neziskové společnosti SANANIM.
Pro skupinovou terapeutickou práci jsem si vybrala výcvik ve skupinové psychoanalytické psychoterapii České společnosti pro psychoanalytickou psychoterapii.
Skupinovou psychoanalytickou psychoterapii vnímám jako cestu seberozvoje, cestu ke svobodě, k rozšíření vnímání světa, pochopení sebe sama, svého prožívání a k vypořádání se s dlouhodobými, ale i každodenními starostmi. Vděčím ji za toleranci a otevřenost, schopnost přijmout sebe i ostatní.
Vzdělání
1999-2006
Pedagogická fakultka Univerzity Karlovy v Praze
obory: psychologie a speciální pedagogika
2010
odborná způsobilost k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu v oboru adiktologie
Praxe
2004-současnost
SANANIM, z.ú., kontaktní a poradenský pracovník, zástupce vedoucího Kontaktního centra, průvodce online léčbou, skupinový terapeut
2002-2004
Prev-centrum, lektor primární prevence
2000-2007
Semiramis, kontaktní pracovník, lektor primární prevence a zástupce vedoucího Centra primární prevence
Členství
člen Společnosti pro návykové nemoci České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně
hostující člen v pokročilé fázi výcviku skupinové sekce České společnosti pro psychoanalytickou psychoterapii pracující pod supervizí (MUDr. Luděk Vrba)
kandidátní člen České asociace pro psychoterapii
Výcviky a kurzy
v rozsahu více než 50 hodin
2017-nyní
Česká společnost pro psychoanalytickou psychoterapii, výcvik ve skupinové psychoanalytické psychoterapii (sebezkušenost u MUDr. Dany Kárové, supervizní část výcviku u MUDr. Luďka Vrby)
2009-2010
Sebezkušenostní výcvik v kontaktní práci - Česká asociace streetwork, 120 hodin
2007
Motivační rozhovory - IES, Podané ruce
2006
Klient v konfliktu se zákonem - IES, Podané ruce
2006
Základní krizová intervence - Remedium
2002-2003
Kurz pro lektory primární prevence drogových závislostí a sociálních patologických jevů - Prev-centrum
řada kratších kurzů a konferencí zaměřených na práci s klientem v krizi, dluhové poradenství, zdravotní ošetření, nebo aktivní či pasivní účast na AT konferncích, Letních školách harm reduction, vzdělávacích akcích Centra adiktologie, sekce Společnostni pro návykové nemoci při ČLK, seminářů ČSPAP, organizace SANANIM
Co se děje na skupina a jak probíhá?
Účastníci skupiny se schází pravidelně jednou týdně na stejném místě a ve stejný čas pod vedením terapeuta, tzv. konduktora, vedoucího nebo svolavatele skupiny. Sedí se v kruhu tak, aby na sebe všichni pohodlně viděli.
Skupina je malá (6-9 osob), uzavřená (tzn. v momentě, kdy je naplněn počet účastníků se skupina uzavře, a její členové se dále nemění) a dlouhodobá (doba trvání se pohybuje v řádu desítek měsíců, resp. let - jsou skupiny, které pracují 2 roky, ale i takové, které pracují 3,5 roku a více, termín ukončení stanuje vedoucí skupiny až během skupiny).
Skupina pracuje pouze slovně. Nenajdete zde žádné jiné techniky vyjma rozhovoru, tzn. nemaluje se, nesochá, neposlouchá se hudba - jednoduše se sedí a mluví. Tématem hovoru může být cokoli (emoce, představy a myšlenky, volné asociace, sny, osobní historie, ale i současnost, včetně toho, co se děje přímo teď a tady na skupině). Je žádoucí a v pořádku mluvit i o zdánlivě nesouvisejících událostech, pocitech, myšlenkách, pátrat ve své vlastní historii, sledovat svoje asociace a společně se skupinou hledat spojitosti. V bezpečném a podpůrném prostředí skupiny (jehož vytvoření trvá i několik týnů až měsíců) je časem možné nahlédnout své začarované kruhy, poznávat sám sebe, svoje reakce, začít hovořit o svých pocitech a myšlenkách, poznávat své vlastní potřeby, hledat nové možnosti, jak reagovat. Zahlédnutí, pochopení, zpracování a zavedení změn nějakou dobu trvá.
Dobu trvání skupiny beru na zřetel již při výběru zájemců o skupinu. Vycestování na delší dobu ( v řádu měsíce a více) tedy není v průběhu skupiny žádoucí. Nabízený delší čas je jedním z velkých specifik tohoto typu skupinové práce, která nenabízí rychlá a snadná řešení zvenčí, ale dává prostor pro hlubší pochopení a hledání vlastních strategií.
V případě, že bude chtít některý člen skupiny skupinu předčasně opustit, zavazuje se minimálně ke třem dalším návštěvám skupiny (od té, kdy uvažovaný odchod oznámí) tak, aby měl možnost si odchod řádně promyslet, propátrat důvody, které ho k úvahám o odchodu vedou, spojit si je s podobnými situacemi v životě a ještě jednou ho zvážit, a také proto, aby ostatní členové skupiny mohli na jeho odchod reagovat a zpracovat ho.
V případě, že počet členů skupiny výrazně klesne, může ji vedoucí doplnit o další členy. O tom bude skupina dopředu informována.
K základním pravidlům a doporučením při skupinové práci patří:
dlouhodobost, pravidelnost a jasné časové ohraničení (prostory a čas zajišťuje vedoucí skupiny)
mlčenlivost (s cílem vytvořit bezpečné prostředí, kde můžete upřímně a otevřeně komunikovat, se zachováním práva neodpovídat, říci "stop") = o tom, co se děje na skupině, se mimo skupinu nemluví, nezmiňují se konkrétní příběhy, natož jména
nenavazování intimních vztahů ani jiných paralelních komunikací se členy skupiny mimo skupinu = po dobu trvání skupiny se s ostatními členy skupiny nestýkám, ani s nimi nekomunikuji jinde, než přímo na skupině, je žádoucí a zcela v pořádku o svých pocitech (náklonnosti, ale i odtažitosti k ostatním členům) na skupině mluvit
Pro koho je skupina vhodná?
Skupina je vhodná pro dospělé, kteří
chtějí pochopit a poznat sami sebe,
hledají odhodlání ke změně,
mají pocit, že se v životě zastavili/zasekli, nebo se točí v kruhu,
opakovaně se v životě dostávájí do situací, se kterými si neví rady,
cítí osamocení, prázdnotu, hledají smysl,
trpí smutkme, stresem, úzkostmi,
řeší nízké sebevědomí,
řeší opakující se vztahové problémy (ať už v rodinném životě, s blízkými nebo na pracovišti),
by rádi zlepšili své komunikační dovednosti,
chtějí lépe porozumět sobě, svým reakcím na určité situace, a také druhým lidem,
chtějí lépe zvládat obtížné životní situace,
chtějí dosáhnout v některé z oblastí svého života změny a
se chtějí podívat hlouběji do svého nitra.
Na skupině najdete bezpečné a podpůrné prostředí, kde můžete sdílet své zážitky a přemýšlet o nich, hledat porozumění a pochopení, a odhodlání ke změně.
Cena
Vstupní pohovor (45-50 minut) 800 Kč
platba probíhá po každém pohovoru na místě v hotovosti, či přes QR kód
pro přijetí do skupiny je třeba absolvovat alespoň dva pohovory tak, abychom vyhodnotili, zda vám bude způsob práce vyhovovat a zda je pro vás konkrétní skupina a skupinová práce vhodná
Skupinové setkání (90 minut)
platba probíhá měsíčně 2000 Kč/měsíc
po dobu docházení na skupinu platí účastník i za setkání, ze kterých se omluví, nebo na která se nedostaví
Přijetí, začátek a frekvence setkávání skupiny
pro přijetí do skupiny je třeba absolvovat minimálně dva vstupní pohovory
skupina se schází na níže uvedené adrese pravidelně 1x týdně ve středu 18-19:30
Kde?
Přijímací pohovory i skupina probíhají na adrese Žitná 51, 110 00 Praha 1.
Kontakt
Mgr. Gabriela Minařík
GSM: +420 724 374 419
(v případě, že nezvedám telefon, zašlete sms, zavolám zpět)