Infuzje ziołowe jako wsparcie leczenia cukrzycy typu II



Projekt koła naukowego SKN HERBA

działającego przy Katedrze i Zakładzie Farmakognozji Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Dofinansowano przez Ministra Edukacji i Nauki ze środków budżetu państwa w ramach programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”

English version

MISJA PROJEKTU

Celem projektu jest opracowanie mieszanek ziołowych dedykowanych wsparciu leczenia cukrzycy typu II u osób starszych. Zachorowalność na cukrzycę typu II ciągle rośnie. Według danych szacunkowych Instytutu Ochrony Zdrowia w 2015 roku ponad 3 mln osób w Polsce cierpiało na tę chorobę. Prognozy pokazują, że już w roku 2030 cukrzyca dotknie ponad 4 mln ludzi w kraju. Z drugiej strony wśród społeczeństwa polskiego obserwuje się wzrost liczebności populacji geriatrycznej. Aktualnie 17,2 % populacji stanowią osoby powyżej 65 roku życia. Wśród tych osób ponad 40 % osób choruje lub zachoruje na cukrzycę typu II. Cukrzyca typu II to choroba wynikająca z postępującego zaburzenia wydzielania insuliny z towarzyszącą insulinoopornością tkanek. Typ II stanowi ok. 80–90% przypadków cukrzycy i dotyczy głównie osób dorosłych, szczególnie w wieku podeszłym. Cukrzycę typu II rozpoznaje się jednak u chorych coraz młodszych, nawet u dzieci i nastolatków.


AKTYWNOŚĆ SUROWCÓW ROŚLINNYCH

Wybrane surowce roślinne mają znaczny potencjał działania przeciwcukrzycowego, wiele z metabolitów wtórnych roślinnych uważanych jest za efektywne związki o działaniu hipoglikemicznym [1,2]. Jako główne mechanizmy działania odpowiedzialne za efekt hipoglikemiczny uważa się inhibicję enzymów biorących udział w trawieniu cukrów i tłuszczy (amylazy, α-glukozydazy, lipazy). Zahamowanie hydrolizy cukrów złożonych do cukrów prostych ogranicza ich wchłanianie. W przebiegu cukrzycy typu II obserwowana jest większa aktywności łańcucha oddechowego, związana z podwyższonym poziomem glukozy i wolnych kwasów tłuszczowych, która prowadzi do intensywniejszej produkcji wolnych rodników co skutkuje uszkodzeniami na poziomie komórkowym. Dlatego ważne jest podawanie związków o działaniu przeciwutleniającym. Połączenie surowców roślinnych o różnych mechanizmach działania przeciwcukrzycowego pozwala na uzyskanie synergizmu działania klinicznego. Natomiast infuzje ziołowe pozwalają otrzymać roztwory związków aktywnych, których przyjmowanie jest szczególnie akceptowalne społecznie, zwłaszcza przez osoby starsze. Działania te w warunkach in vitro sprawdzamy w naszym projekcie.

[1] Coman C et al. "Plants and natural compounds with antidiabetic action." Notulae Botanicae Horti Agrobotanici Cluj- Napoca 40.1 (2012): 314-325

[2] Eddouks M et al. "Antidiabetic plants improving insulin sensitivity." Journal of Pharmacy and Pharmacology 66.9 (2014): 1197-1214

GDZIE PRACUJEMY?

Katedra i Zakład Farmakognozji

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Wydział Farmaceutyczny

60 – 806 Poznań, ul. Rokietnicka 3