Кафедра "Суднові енергетичні установки та технічна експлуатація"

 

Історія створення кафедри СЕУтаТЕ

Кафедра «Суднових енергетичних установок і технічної експлуатації» була організована в 1996 році на базі трьох кафедр: «Двигунів внутрішнього згоряння», «Суднових енергетичних установок» і «Термодинаміки і загальної теплотехніки». Кафедри «Двигунів внутрішнього згоряння» і «Суднових енергетичних установок» були одними з найстаріших кафедр інституту, вони були створені в 1930 р одночасно зі створенням Одеського інституту інженерів водного транспорту і судномеханічного факультету.

Кафедру «Двигунів внутрішнього згоряння» з 1930 по 1956 р очолював професор Соломон Данилович Левенсон. На кафедрі проводилася велика наукова робота з дослідження суднових двигунів і холодильних установок.

З 1956 по 1963 рік кафедрою «Двигунів внутрішнього згоряння» керував доцент Леонід Петрович Буришкін. У цей період в машинному залі кафедри були встановлені та введені в експлуатацію потужні двигуни 6ДР30 / 50 і 6С275Л. На кафедрі виконувалися оригінальні дослідження по роботі паливної апаратури ДВС і з перекладу суднових двотактних дизелів на скраплений газ пропан-бутан.

Майже 30 років (з 1966 по 1995 г.) кафедрою «Двигунів внутрішнього згоряння» завідував професор Юрій Якович Фомін. У цей період наукові роботи співробітників кафедри були пов'язані з дослідженнями робочих процесів суднових дизелів і паливної апаратури.

У 1980 р почався новий етап модернізації дизельної лабораторії. Був створений унікальний стенд для дослідження паливної апаратури суднових дизелів. У 1982 р в лабораторії замість дизеля 6С275Л встановили новий дизель з газотурбінним наддувом 6ЧН25 / 34. На новому обладнанні проводяться лабораторні роботи з курсу «Двигуни внутрішнього згоряння» і експериментальні дослідження з наукової тематики.

З 1989 по 1996 р кафедрою керував доцент Сергій Якович Соломатін, який створив лабораторію технічної діагностики для випробувань турбомашин в період експлуатації і після ремонту.

Кафедра «Термодинаміки та загальної теплотехніки» була організована в 1958 р на базі кафедри «Двигунів внутрішнього згоряння» в зв'язку з розвитком на ній досліджень термодинамічних властивостей технічно важливих газів і рідин. Кафедру до 1968 року очолював професор Яков Захарович Казавчінскій, потім нею завідували його учні професора Володимир Олександрович Загорученко (до 1989 р) і Василь Онисимович Загоруйко (до 1996 г.).

У 1996 р кафедри «Двигунів внутрішнього згоряння», «Суднових енергетичних установок», «Термодинаміки і загальної теплотехніки» були об'єднані в одну кафедру «Суднових енергетичних установок і технічної експлуатації». Це забезпечило більш ефективну підготовку фахівців з експлуатації суднових енергетичних установок.

Об'єднану кафедру очолив професор Валерій Георгійович Івановський. Спільно з Романом Анатолійовичем Варбанцем він розробив портативну установку для всебічного дослідження робочого процесу ДВЗ. За допомогою цієї установки Роман Анатолійович Варбанець протягом ряду років проводив випробування багатьох суднових дизелів в умовах експлуатації.

У 2012 р завідувачем кафедри став професор Роман Анатолійович Варбанец, який активно досліджує робочі процеси суднових і залізничних ДВЗ. Він підтримує тісні контакти з багатьма ВНЗ та НДІ, в тому числі закордонними, популяризуючи наукові досягнення кафедри.

Кафедра входить до складу Навчально-наукового інституту морського флоту і готує бакалаврів та магістрів за спеціальностю 271 «Морський та внутрішній водний транспорт».


 

Варбанець Роман Анатолійович 

Посада: Завідувач кафедри

Науковий ступінь: Доктор технічних наук

Вчене звання: Професор

Роман Анатолійович Варбанець – доктор технічних наук, професор, завідувач кафедри «Суднові енергетичні установки та технічна експлуатація», науковий керівник лабораторії «Моніторинг СДВЗ» ОНМУ, консультант з математики IMES GmbH. У 1986 році закінчив з відзнакою Одеське вище інженерне морське училище (зараз НУ «ОМА») за спеціальністю «автоматизація теплоенергетичних процесів», з 1995 року є працівником ОНМУ. У 1997 році він захистив кандидатську дисертацію, а 2001 року йому було присвоєне вчене звання доцента кафедри суднових енергетичних установок і технічної експлуатації ОНМУ. У 2010 році він захистив докторську дисертацію на тему «Діагностичній контроль суднових дизелів в експлуатації», а 22 грудня 2010 року рішенням Вищої атестаційної комісії України йому було присуджено науковий ступінь доктора технічних наук зі спеціальності «Двигуни та енергетичні установки». 14 грудня 2014 року рішенням ВАК України Р. А. Варбанцю було присуджено звання професора. Майже чверть століття – з 1996 року – він проводить дослідження у галузі теорії робочого процесу та параметричної діагностики двигунів внутрішнього згоряння. За цей час розробив методологію і теоретичні основи діагностичного контролю робочого процесу суднових дизелів в умовах експлуатації. Розробив ряд діагностичних комплексів «DEPAS 2.34», «DEPAS 3.0», «DEPAS 4.0», які знайшли широке застосування в експлуатації суднових, залізничних і стаціонарних дизельних установках в Україні і за кордоном. Розроблені методи були застосовані для діагностування енергетичних установок кораблів Військово-морських сил Збройних сил України.

Р. А. Варбанець є провідним викладачем кафедри СЕУтаТЕ з дисциплін пов’язаних з теорією робочого процесу та діагностики двигунів внутрішнього згорання на старших курсах судномеханічного факультету ОНМУ. 

Р. А. Варбанець має робочий диплом механіка і часто запрошується в якості експерта з питань експлуатації суднових дизельних енергетичних установок. У 2014 році він пройшов стажування в Technical University of Lisbon IST, CENTEC за темою «Математичне моделювання та діагностика робочого процесу ДВЗ». Розроблена діагностична система, застосована на навчально-допоміжному кораблі морської академії Лісабона NRP Berrio. Сфери наукових інтересів: теорія робочого процесу двигунів внутрішнього згорання, спектральний аналіз і методи математичного моделювання. 


Режим роботи кафедри "Суднові енергетичні установки та технічна експлуатація"

понеділок – п'ятниця: 8.00 – 17.00

технічна перерва: 12.00 – 13.00

Адреса: 65029, м. Одесса, вул. Мечнікова, 34