як обрати професію


Правильний вибір професії — справа непроста. Адже професія визначає долю людини. А доля — взагалі дуже складне поняття. У давні часи, коли вигадували це слово, воно утворилося від слова «судити». Вважалося, що боги заздалегідь судять про те, що чекає на людину в майбутньому. Насправді, доля визначалася тим, в якому середовищі людина народилася, чим займалися її предки. В ту пору не заведено було сперечатися з долею. Потрібно було смиренно приймати те, що тобі судилося. Звичайно, частково це проявляється і в наш час.

А може, не варто все так ускладнювати?


Звісно, ви можете не обирати професію ретельно й свідомо, а піти шляхом найменшого спротиву:

  • повторити кар’єрну траєкторію батьків, які заразом і забезпечать усі необхідні для просування знайомства;

  • обрати виш, у який простіше вступити, а потім влаштуватися за фахом куди візьмуть або розвиватись у сфері, яка стала підробітком на час навчання;

  • загуглити, де найвищі зарплати, і таким чином обрати професію.

Тільки є проблема: де хоч в одному з цих варіантів ви самі, ваші бажання та здібності?

Сьогодні робота — це вже не просто заняття, якому ви щодня присвячуєте по 8 годин п’ять днів на тиждень (а частіше й набагато більше!). Це важлива складова вашої особистості. І вкрай важко віддаватися справі на 100%, рости професійно і бути найкращим у своїй галузі, якщо вам елементарно не подобається те, що ви робите. Рано чи пізно вас замінить людина, в якої горять очі. Тож знайдіть роботу, яка вам дійсно подобається, — і ви позбавите себе багатьох проблем у майбутньому.


  1. Існує декілька тестів на профорієнтацію, кожен з яких має певні переваги:

    • Тест по соціоніці. З його допомогою випробуваний визначить не тільки тип особистості, але й схильність до певної сфери діяльності;

    • Опитувальник Холланда. Цей тест дозволяє вибрати професію завдяки виявленню вибірки найбільш актуальних і близьких людині спеціальностей;

    • Матриця вибору професії. Її застосування передбачає порівняння об'єктів і видів праці. Результатом тестування є сортування споріднених спеціальностей, відповідних якостям випробуваного.

  2. Найбільш точну відповідь на питання «Як вибрати свою професію?» дає методика Є. Климова. Її можна з упевненістю назвати найбільш популярною й достовірною. В основі тесту на профорієнтацію лежить ідея поділу людей на типи. Кожен з п'яти запропонованих типів дозволяє визначити курс оптимальної професії:

    • Людина-природа. Люди, які належать до цього типу, близькі до природи та націлені на покращення навколишнього світу. Їм варто вибрати майбутню професію в області зоології, ветеринарії, хімії;

    • Людина-людина. Це комунікабельні люди, схильні до взаємодопомоги. Ідеальними професіями для них є ті, які передбачають спілкування – адвокати, лікарі, перукарі, екскурсоводи;

    • Людина-художній образ. Випробовувані цього типу захоплені творчістю. Вони володіють талантами в художній, музичній або письменницькій діяльності. Такі особистості можуть підібрати професію у сфері, пов'язаній з будь-яким мистецтвом;

    • Людина-знакова система. Особливістю таких людей є схильність до точних наук, відповідно, їм підходять такі спеціальності, як програміст, економіст, бухгалтер;

    • Людина-техніка. Люди цього типу мають здібності в технічній сфері, яка передбачає виготовлення, реставрацію й винахід спеціального обладнання.

  3. Кожен з представлених опитувальників підійде тим, хто планує підібрати собі професію або замислюється про її зміну. Але найбільш актуальними вони стануть для учнів старших класів, які ще не встигли обрати спеціальність. Науковий аналіз здібностей підлітка допоможе підібрати сферу діяльності, в якій він досягне відмінних результатів.

  1. ЯК ВИБРАТИ ПРОФЕСІЮ ПІДЛІТКУ?

  2. Незважаючи на можливість використання тестів на профорієнтацію, вибір спеціальності для підлітка – справа не одного дня. Першу допомогу в виборі професії повинні надати саме батьки, завданням яких є визначення цікавої для дитини сфери. Для цього потрібно:

    • Виявити таланти дитини, а також створити середовище для їх розвитку;

    • Розставити пріоритети та зрозуміти, що саме дитина хоче отримати від роботи: можливість самореалізації, популярність або високооплачувану посаду;

    • Забезпечити знайомство з омріяною професією за допомогою детального вивчення її особливостей.

  3. Не варто підштовхувати або нав'язувати свою думку – дитині потрібно давати поради, як обрати професію та право особистого вибору. Відноситься це й до першого досвіду відвідування додаткових занять. Танці, футбол або гра на музичних інструментах – незалежно від уподобань, батьки повинні об'єктивно оцінювати успіхи дитини.
    У разі, коли заняття цікаві й перспективні, необхідно робити упор на подальше вдосконалення дитини в схожій сфері. Такий підхід сприяє до раннього, але усвідомленого вибору спеціальності, а також задає необхідний вектор розвитку.
    Участь батьків у процесі самовизначення підлітка теж важлива – вони допомагають вибрати професію без шансу на помилку. Першим кроком до підбору є аналіз списку спеціальностей, які мають найбільший попит, а також суміжних галузей. Це дозволить оцінити можливість професійного розвитку підлітка в майбутньому.
    Наступний етап – збір інформації про обрану сферу діяльності. Особливості робочого процесу, припустимий дохід, необхідні навички – ретельне вивчення спеціалізації допоможе.

Допомогти можуть дві вправи:

  1. Уявіть, що робота для вас — не засіб отримання прибутку. Уявіть, що ви забезпечені до кінця життя і маєте усі необхідні ресурси для навчання та розвитку. Чим би ви хотіли займатися у такому випадку?

  2. Уявіть, що ваша робота — не просто те, чим ви займаєтесь умовні 8 годин на день, а спосіб життя і самореалізація. Який спосіб життя передбачає така професія, що ви маєте робити і скільки заробляти? Які перед вами відкриються можливості? З якими складнощами ви зіткнетеся?

Пробуйте нове. Вас не влаштовує актуальний стан речей — отже, потрібно відкрити себе для того, чого у вашому житті ще не було. Що ви давно хотіли спробувати? Найкращий час протестувати щось нове — просто зараз.

Прислухайтесь до себе. Іноді для цього потрібно взяти паузу — наприклад, поїхати у відпустку. На те, щоб зрозуміти свої бажання та потреби, іноді потрібен час. А ще знайдіть спосіб щодня знаходити час на те, що вам подобається: спорт, хобі тощо.

Вивчайте себе та свої інтереси. Можливо, зараз ви щодня читаєте статті певної тематики, переглядаєте відео чи відвідуєте виставки, але досі не замислювались про те, що це зацікавлення може перерости у професію.


Накресліть бажану кар’єрну траєкторію


Подумайте, якою б ви хотіли бачити свою кар’єру:

  • горизонтальною: ви розвиваєтесь як експерт;

  • вертикальною: ви розвиваєтесь як управлінець;

  • зигзагоподібною: ви розвиваєтесь у різних напрямках і вивчаєте суміжні сфери.

Далі оберіть сферу, яка вас приваблює, і посаду, якої прагнете. Це необов’язково має бути СЕО власної компанії. Можливо, ви бачите себе керівником певного департаменту, експертом вузької спеціальності чи, навпаки, — фахівцем широкого профілю (наприклад, від SMM до PR та маркетингової аналітики).

Тут важливо враховувати ситуацію на ринку праці і затребуваність обраної професії найближчим часом: чи не перевищує пропозиція попит і чи не автоматизують вас у недалекому майбутньому?

  1. ЯК ВИБРАТИ ПРОФЕСІЮ ДІВЧИНІ ТА ХЛОПЦЮ?
    Як підібрати професію після школи? Окрім вибору спеціальності в залежності від схильностей або обсягу потенційного доходу, існує й негласний гендерний розподіл робочих напрямків. Так, критеріями для визначення «жіночих» галузей є:

    • Доступність;

    • Відсутність серйозних фізичних навантажень;

    • Робота в приміщенні.

  2. Звичайно, дівчина-підліток може вибрати складну «чоловічу» сферу діяльності й стати, наприклад, технічним фахівцем. Однак, варто пам'ятати, що закон обмежує жіночу працю жорсткими рамками й повністю виключає роботу на шкідливому та небезпечному виробництві. Саме тому у виборі професії дівчині варто відштовхуватися від результатів тесту на профорієнтацію.
    Оптимальними для навчання й подальшого працевлаштування дівчини є фінансові, традиційні педагогічні та медичні напрямки. Також можна обрати професію з області маркетингу, дизайну або IT.
    На юнака суспільство накладає більшу відповідальність. Так, якщо дівчина може знайти покликання в сім'ї, то єдиною можливістю реалізації для молодого чоловіка є саме робота. Щоб зрозуміти, яку професію обрати, необхідно орієнтуватися лише на побажання самого підлітка, але робити вирішальну ставку потрібно на ту сферу, яка не має меж у розвитку.
    Як правило, чоловічими вважають високооплачувані сфери діяльності, в тому числі інженерні та військові спеціальності. Але значних висот хлопчик може здобути й в традиційних напрямках – наприклад, в педагогіці або в менеджменті.
    Досягти якоїсь визначеності й вибрати професію до душі можуть допомогти не тільки батьки або тести на профорієнтацію. Актуальним стане й особисте відвідування навчальних закладів. Це дозволить більше дізнатися про нюанси майбутньої роботи та умови навчання, а також спростить найважливіше завдання в житті – вибір ідеальної спеціальності, яка задовольнить всі потреби підлітка.