Upcoming Tournament

Service Tournament, Jan 31 & Feb 1, 2020

Friday, January 31st

    • 3:00-4:15pm Round 1 Pattern A (OO, INF, Solo, DUO, Panto, RT)
    • 4:15-6:00pm Round 1 Debate (LD, PF, CX)
    • 5:45pm Extemp Draw (Round 1)
    • 6:00-7:30pm Round 1 Pattern B (DX, FX, XCM, HI, DI, Duet)
    • 7:30-9:00pm Round 2 Debate (LD, PF, CX)

Saturday, February 1st

    • 7:45 am Extemp Draw (Round 2)
    • 8:00-9:30am Round 2 Pattern B (DX, FX, XCM, HI, DI, Duet)
    • 9:30-10:30am Round 3 Debate (CX debaters will go first in pattern B and start at 9:00)
    • 10:30-11:45am Round 2 Pattern A (OO, INF, Solo, DUO, Panto, RT)
    • 12:00-1:00pm Round 4 Debate (CX debaters will go first in pattern A and start at 11:30)
    • 12:45pm Extemp Draw in Library (Finals)
    • 1:00-2:15pm Finals Pattern B (DX, FX, XCM, HI, DI, Duet)
    • 2:15-3:15pm Quaterfinals Debate
    • 3:00-4:15pm Finals Pattern A (OO, INF, Solo, DUO, Panto, RT)
    • 4:15-5:15pm Semifinals Debate
    • 5:30-6:30pm Finals Debate


Dimond Tournament: Jan 10 & 11, 2020

IF YOU WANT TO COMPETE IN AN EVENT AT STATE THAT YOU HAVE NOT YET COMPETED IN, YOU MUST REGISTER FOR IT AT THIS TOURNAMENT

Bus Times (all buses at front doors):

  • Friday 1/10: depart South @ 2:15pm, return @ 9:20pm
  • Saturday 1/11: depart South @ 7:05am, return @ 6:20pm

Competitor registration (ASAP): https://forms.gle/wN2dsi5rBEoFEQ457

Judge signup: https://forms.gle/5SKmHQnaUb46gtZW6

XCM Topics:

1. Roaring ‘20s

2. Trivial Pursuit

3. Enemies of the people

Tournament Schedule:

Friday, January 10th

3:00-4:15pm Round 1 Pattern A (OO, INF, Solo, DUO, Panto, RT)

4:15-6:00pm Round 1 Debate (LD, PF, CX)

5:45pm Extemp Draw in Library (Round 1)

6:00-7:30pm Round 1 Pattern B (DX, FX, XCM, HI, DI, Duet)

7:30-9:00pm Round 2 Debate (LD, PF, CX)

Saturday, January 11th

7:45 am Extemp Draw in Library (Round 2)

8:00-9:30am Round 2 Pattern B (DX, FX, XCM, HI, DI, Duet)

9:30-10:30am Round 3 Debate (CX debaters will go first in pattern B and start at 9:00)

10:30-11:45am Round 2 Pattern A (OO, INF, Solo, DUO, Panto, RT)

12:00-1:00pm Round 4 Debate (CX debaters will go first in pattern A and start at 11:30)

12:45pm Extemp Draw in Library (Finals)

1:00-2:15pm Finals Pattern B (DX, FX, XCM, HI, DI, Duet)

2:15-3:15pm Quaterfinals Debate

3:00-4:15pm Finals Pattern A (OO, INF, Solo, DUO, Panto, RT)

4:15-5:15pm Semifinals Debate

5:30-6:30pm Finals Debate

Bartlett Tournament: Dec 6 & 7, 2019

3:00-4:15PM Round 1 Pattern A

4:15- 5:45PM Round 1 Debate

5:30 PM Extemp Draw

5:45 – 7:00 PM Round 1 Pattern B

7:00 – 8:15 PM Round 2 Pattern A

8:15-9:30 PM Round 2 Debate

Saturday, December 7th

8:00 AM- 9:30 AM Round 3 Debate

9:15 Extemp draw

9:30AM- 10:45 AM Round 2 Pattern B

10:45- 12:00 Noon Round 4 Debate

11:45 AM Extemp Draw

12:00 Noon – 1:15 PM Finals Pattern B

1:15- 2:45 PM. Debate Elimination Rounds (QF? LD, SF- PF and CX)

2:45- 3:45 PM Finals. Pattern A

3: 45- 5:15 PM. Finals Debate ( CX, PF)(? SF- LD)

5:15 PM ASAP Finals (? LD)

5:45 PM. Commands

6:00 PM. Awards

Pattern A- OO, Inf, Mime, HI, Solo

Pattern B – DX, FX, ExCom, DI, Duo, Duet, RT

Debate- CX (Policy), PF (Public Forum), LD (Lincoln Douglas)

West Tournament: Nov 15 & 16, 2019

Friday, November 15th

3:00-4:30pm Round 1 Debate (CX, LD, PF)

4:30-6:00pm Round 2 Debate

6:00pm Extemp Draw in Library (Round 1)

6:15-7:30pm Round 1 Pattern B (DX, FX, XCM, HI, Solo, Duet)

7:30-9:00pm Round 3 Debate

Saturday, November 16th

8:00-9:00am Round 1 Pattern A (OO, INF, DI, DUO, Mime, RT)

9:00am Extemp Draw in Library (Round 2)

9:15-10:30am Round 2 Pattern B

10:30-12:00pm Round 4 Debate

12:00-1:00pm Round 2 Pattern A

1:00-2:30pm Quarterfinals (LD/PF) + Semifinals (CX)

2:30pm Extemp Draw in Library (Finals)

2:45-4:00pm Finals Pattern B

4:00-5:30pm Semifinals (LD/PF) + Finals (CX)

5:30-6:45pm Finals Pattern A + Finals LD/PF

ASAP Awards


South Tournament: Oct 18 & 19, 2019

Tournament Schedule:

Friday, October 18th

3:00-4:30pm Round 1 Debate (CX, LD, PF)

4:30-6:00pm Round 2 Debate

6:00pm Extemp Draw in Library (Round 1)

6:15-7:30pm Round 1 Pattern B (DX, FX, XCM, HI, Solo, Duet)

7:30-9:00pm Round 3 Debate


Saturday, October 19th

8:00-9:00am Round 1 Pattern A (OO, INF, DI, DUO, Mime, RT)

9:00am Extemp Draw in Auditeria (Round 2)

9:15-10:30am Round 2 Pattern B

10:30-12:00pm Round 4 Debate

12:00-1:00pm Round 2 Pattern A

1:00-2:30pm Quarterfinals (LD/PF) + Semifinals (CX)

2:30pm Extemp Draw in Auditeria (Finals)

2:45-4:00pm Finals Pattern B

4:00-5:30pm Semifinals (LD/PF) + Finals (CX)

5:30-6:45pm Finals Pattern A + Finals LD/PF

ASAP Awards

Eagle River Tournament: Sept 27 & 28, 2019

Friday

3:00 - 4:00 Round 1 Pattern A

4:00 – 5:30 Round 1 Debate

5:30-6:45 Round 1 Pattern B (Extemp draws at 5:30)

6:45-8:15 Round 2 Debate

8:15-9:30 Round 3 Debate

Saturday

8:00 - 9:15 Round 2 Pattern B (Extemp draws 7:45)

9:15-10:30 Round 4 Debate

10:30-11:30 Round 2 Pattern A

11:30-1:00 Quarter Finals Debate

1:00-2:30 Finals Pattern B (Extemp draws 1:00)

2:30-4:00 Semi-Finals Debate

4:00-5:00 Pattern A Finals

Finals Debate ASAP

Awards to Follow