АКТУАЛЬНІСТЬ ТЕМАТИКИ КОНФЕРЕНЦІЇ

Актуальність конференції «Безпека дітей в Інтернеті: попередження, освіта, взаємодія» обумовлена тим, що на сьогоднішній день в умовах цифровізації суспільства Інтернет став безмежним простором для задоволення найрізноманітніших потреб мільярдів своїх користувачів. Всесвітня мережа задовольняє наші потреби у навчанні й відпочинку, у комунікації з рідними й друзями, у самоствердженні й визнанні, в отриманні інформації тощо. Але, водночас Всемережжя може містити загрози фізичному, психічному, соціальному й матеріальному благополуччю своїх користувачів. Кожен користувач Інтернет-мережі може стати як потенційною жертвою, так і потенційним джерелом тієї чи іншої небезпеки в Інтернеті.

На жаль, через відсутність достатнього життєвого досвіду та рівня розвитку критичного мислення саме неповнолітні користувачі є найбільш вразливими до Інтернет- небезпек. Тому метою конференції є об’єднання зусиль освітян, правоохоронців, представників громадських організацій та державних органів різних областей України щодо осмислення, виявлення та поширення ефективних практик, які сприяють забезпеченню безпеки дітей в Інтернеті, а також розвитку кіберграмотності педагогічної спільноти.

Заборонити дітям користуватись Інтернет-мережею неможливо й не доцільно, оскільки онлайн-середовище має безліч преваг та можливостей для розвитку. Важливо технічно забезпечити умови безпечного Інтернет-простору та навчити дітей користуватись Інтернетом безпечно.

Тому створення безпечного цифрового середовища й формування в дітей навичок безпечної поведінки в Інтернеті – є спільним завданням батьків, освітян, громадських організацій, правоохоронних органів й суспільства в цілому.

НЕБЕЗПЕКИ В ІНТЕРНЕТІ 

ЗАПОБІГАННЯ ІНТЕРНЕТ-ЗАГРОЗАМ

На шляху до розбудови безпечного і здорового освітнього середовища у новій українській школі в закладі загальної середньої освіти має відбуватись планування та реалізація діяльності щодо запобігання й протидії будь-яким проявам дискримінації, булінгу, іншому насильству згідно з чинним законодавством, а також створюватись умови для безпечного використання мережі Інтернет, в учасників освітнього процесу мають формуватись навички безпечної поведінки в Інтернеті.

Учасникам освітнього процесу варто завжди памятати про те, що кожен користувач Всесвітньої павутини може бути як потенційною жертвою, так і потенційним джерелом небезпек й порушення прав людини в Інтернеті. А тому, перш ніж здійснювати ту чи іншу дію за допомогою Всемережжя, варто запитати себе, чи може ця дія будь-яким чином нашкодити вам, вашим близьким чи іншим користувачам Інтернету, нашій країні в цілому?

Учасники освітнього процесу мають бути обізнаними зі своїх прав в Інтернеті та не порушувати права інших.

Діти мають знати, що якщо до них хтось звертається з проханням надіслати чи зробити щось неприйнятне, допомоги або виконати спеціальне завдання, шантажує,  вимагає, погрожує, цькує чи вчиняє інші дії, які порушують їх права й загрожують соціальному, фізичному, психічному та/або матеріальному благополуччю, важливо повідомити про це дорослим, яким вони довіряють. 

Діти й дорослі повинні знати механізми звернення про захист і допомогу в разі потрапляння до пастки Інтернет-загроз. Так, в разі виникнення Інтернет-небезпеки дитині слід припинити небезпечне спілкування, зробити скриншот повідомлень чи іншого небезпечного вебматеріалу та звернутися за допомогою до керівника/педагога/психолога закладу освіти, іншого дорослого, якому дитина довіряє (наприклад, батька, матері, старшого брата/сестри тощо). Якщо таких дорослих в близькому оточенні дитини немає, то звертатись за допомогою слід анонімно (ні в якому разі не залишатись сам на сам в небезпеці!).

ХТО МОЖЕ ДОПОМОГТИ ДИТИНІ

- організація Teenergizer, яка надає консультації “рівний-рівному” з психологом безкоштовно і конфіденційно - teenergizer.org/consultations/;

- служба підтримки чи адміністрації соціальних мереж/сайту;

- поліція (102) чи кіберполіція (https://ticket.cyberpolice.gov.ua, сallcenter@cyberpolice.gov.ua, тел. 0 800 505 170);

- національна дитяча гаряча лінія «ЛА СТРАДА УКРАЇНА» (тел. 0 800 500 225, 772 або 116 111);

- портали https://report.iwf.org.uk/ua та https://stop-sexting.in.ua/send/ для видалення контенту, який зображає насильство над дитиною;

- чат-боти «Кіберпес» (у Вайбер та Телеграм) та «Stop Sextіng Bot» (в Телеграм) ;

- урядова консультаційна лінія з питань безпеки дітей в Інтернеті (тел. 1545, далі обрати «3»). 

Сповістити про матеріали, що містять порнографію з участю неповнолітніх та інше змістове наповнення, що порушує законодавство країни, можна за допомогою форми на головній сторінці веб-сайту http://skarga.ua/.

За правовою допомогою діти можуть звернутись до контакт-центру надання безоплатної правової допомоги (тел. 0 800 213 103), уповноваженого президента України з прав дитини (тел. 044 255 76 75), уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (hotlіne@ombudsman.gov.ua). За кваліфікованою юридичною допомогою діти та/чи батьки дітей можуть звернутись до Українсько-Гельсінської спілки з прав людини (тел. 044 383 9519, 094 928 6519). Звернутись зі скаргою до суду діти можуть самостійно з 14 років (до виповнення 14 років – батьки чи опікуни дитини). Після використання всіх національних механізмів правового захисту дитина може отримати міжнародну правову допомогу, зокрема, в Європейському суді з прав людини та Комітеті ООН з прав дитини.

ЯК ДІЯТИ ДОРОСЛИМ

Алгоритм дій педагогічного працівника та керівника закладу освіти в разівиникнення тієї чи іншої Інтернет-небезпеки по відношенню до здобувача освіти,наведено у довіднику «Рекомендації щодо онлайн-безпеки для педагогічних працівників».


Схеми реагування на випадки сексуального насильства онлайн щодо дітей з боку постраждалих та спеціалістів (адміністрації закладів освіти, педагогічних працівників,психологів, соціальних педагогів, правоохоронних органів, представників соціальних служб окреслено у гайді «Створення плану захисту дітей від сексуального насильства онлайн в громаді».


Інформація про дотримання прав людини в онлайновому просторі висвітлена у Методичних рекомендаціях щодо організації роботи сайту закладу освіти.

Інформація про дотримання прав людини в онлайновому просторі висвітлена у відеоматеріалі Права людини, інтернет та заклад освіти


НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНІ КЕЙСИ ДЛЯ ОСВІТЯН, ДІТЕЙ ТА БАТЬКІВ

Примітка: навчально-методичні кейси постійно доповнються та оновлюються.