На цій сторінці приведена інформація, як зробити свій дім комфортним і зручним
для всіх категорій громадян
Прилегла територія
Для забезпечення безпроблемного пересування необхідно, щоб тротуари були шириною не менше 1,50м - 1,80м.
На тротуарі не повинно бути сходів, вибоїн, а щілини між тротуарними плитами чи у різного виду решітках повинні бути не більше 1,5 х 1,5 см.
Висоту бордюрів по краях пішохідних шляхів на ділянцірекомендується приймати 2,5 см і не більше 4 см.
На прилеглій території, в усіх місцях перетину пішохідних шляхів/тротуарів з проїздами проходи мають бути по усій ширині тротуару, без бордюрів, з плавними ухилами не більше 1:12.
На території населеного пункту всі перешкоди (уступи, ступені, пандуси, дерева, освітлювальне, інформаційне і вуличне технічне обладнання, а також край тротуару в зонах зупинок громадського транспорту і переходів через вулицю) треба виділяти смугами уніфікованого тактильного та контрастного по краю покриття. Тактильне покриття повинне починатися на відстані не менше ніж за 0,8 м до перешкоди, краю вулиці, початку небезпечної ділянки, зміни напряму руху тощо». (ДБН Б.2.2-5:2011, пункт 4.1.1.)
У просторі перед сходами слід передбачати попереджувальне маркування рельєфним іншоструктурним покриттям, глибина якого повинна бути 450-500 мм, а ширина відповідати ширині сходинки; зовнішній край цього покриття має прилягати до основи сходинки і контрастувати з нею. Першу та останню сходинки в приміщеннях і ззовні будинку слід фарбувати яскраво жовтою фарбою та наносити на них гумове або абразивне покриття. (ДСТУ-Н В.2.2-31-2011, пункт 4.1.8)
Для забезпечення безперешкодного проходу для людей з вадами зору на пішохідні шляхи/тротуари не повинні виступати кущі зелених насаджень та звисати гілки дерев, вивіски чи інші предмети нижче від 2,10 м.
Доступний заїзд у приміщення, сходи/пандуси
При потребі входи у приміщення необхідно облаштувати пандусом чи іншим пристроєм, що забезпечує підйом осіб з інвалідністю на рівень входу в будинок, а відтак до рівня 1-го поверху чи ліфтового холу. В ідеальному варіанті пандус повинен примикати до сходів головного входу. Рекомендовані ухили пандуса повинні бути:
• фронтальний – 1:12
• бічні – 1:10
• Висота бордюрного каменя в найнижчому місці 2,5-4,5 см.
Пропускна ширина пандуса, як правило має бути 1,20 м, але не менше 90 см.
Пандуси (з’їзди з тротуарів) бувають трьох типів: стандартний (з’їзд врізано у тротуар з трьома сторонами, що забезпечують проїзд у трьох напрямках (фронтальному і бічних); прилаштований (до тротуару з трьома сторонами, що забезпечують виїзд з трьох напрямків. Такий тип пандусів допускається лише на автостоянках); односкатний (лише з одним ухилом. Через те, що з обидвох країв виступають бордюри, такий тип пандуса є небезпечним і для користувачів візками, і для звичайних пішоходів)
На початку і в кінці кожного підйому пандуса необхідно влаштування горизонтальних площадок шириною не менше ширини маршу пандуса і довжиною не менше 1,5 м.
При зміні напрямку пандуса ширина горизонтальної площадки повинна забезпечити можливість повороту крісла-візка.
Розміри такої площадки повинні бути не менше 1,5 х 1,5 м.
Відстань між поруччям пандусу і стіною рекомендується не менше 4,5 см.
Уздовж обох боків усіх сходів і пандусів, а також біля всіх перепадів висот більше 0,45 м необхідно встановлювати огорожу з поручнями. Поручні пандусів слід розташовувати на висоті 0,7 і 0,9 м, сходів - на висоті 0,9 м. Поручень перил з внутрішнього боку сходів повинен бути безперервним по всій їх висоті. Завершальні частини поручня повинні бути довші маршу або похилої частини пандуса на 0,3 м (ДБН В.2.2-17:2006, пункти 6.2.6; 6.1.2)
По повздовжніх краях маршів, пандусів, уздовж кромки перепаду висот горизонтальної поверхні більше 0,45 м повинні бути передбачені бортики заввишки не менше 0,05 м для запобігання зісковзуванню ноги, тростини, милиці чи коляски» (ДБН В.2.2-9-2009 пункти 12.3.4, 12.3.5.)
За ширини сходів на основних підходах до будинку 2,5 м і більше слід додатково передбачати розділові поручні. (ДБН В.2.2-17:2006, пункт 6.1.2).
Входи/виходи та двері
Кожна будівля чи споруда повинна мати як мінімум один вхід, доступний для людей з інвалідністю.
Вхідні двері повинні забезпечити безпроблемний прохід людям з важкими ураженнями опорно-рухового апарату та проїзд інвалідним візком.
Ширина дверей – min 85-90 см.
Бажано облаштувати двері спеціальними пристосуваннями для фіксації дверних полотен в положенні „зачинено” і „відчинено”.
Висота порогів – max 2,5 см . При висоті понад 4 см повинні бути похилі скоси.
Решітка чи щітка для витирання ніг перед входом в будівлю чи в тамбурі вхідних дверей не повинна створювати перешкоди.
Доступність всередині будинку
В будівлях та спорудах в місцях перепаду рівнів горизонтальних ділянок підлоги, в тому числі на сходах від вестибюлю головного входу до ліфтового холу, необхідно передбачати влаштування пандусів.
Сходи зовнішні і внутрішні повинні бути з поручнями висотою 90 см. Поруччя подовжене і вгорі і внизу на 30 см по горизонталі, повинно закінчуватися плавними заокругленнями, їх кінці потрібно надійно закріпляти до підлоги, стіни чи до стійок. Контрастне маркування на сходах (ребра 1-ї і останньої сходинки).
Ширина проступів сходів повинна бути не менше 0,3 м, а висота підйому сходинок – не більше 0,15 м. Ухили сходів повинні бути не більше 1:2. Сходинки на шляхах руху інвалідів і інших маломобільних груп населення повинні бути суцільними, рівними, без виступів і із шорсткуватою поверхнею.
Ребро сходинок повинно мати заокруглення радіусом не більше 0,05 м. Бічні краї сходинок, що не примикають до стін, повинні мати бортики висотою не менше 0,02 м.
Номери поверхів маркуються шляхом нанесення на верхню частину поручня від його краю на відстані 200 мм рельєфних позначок, які виконуються у вигляді табличок з рельєфним нанесенням (карбування, лиття) арабських цифр номера поверху. Висота цифр – 10 мм, рельєфність контуру – 5-8 мм (ДСТУ-Н В.2.2-31-2011, пункт 4.1.10) Ділянки підлоги на шляхах руху МГН на відстані 0,6 м перед дверними прорізами і входами на сходи і пандуси, а також перед поворотом комунікаційних шляхів повинні мати попереджувальну рифлену і (або) контрастно забарвлену поверхню. Допускається передбачати світлові маячки (ДБН В.2.2-17:2006, пункти 6.1.9).
Ліфти
Ліфт повинен зупинятися на всіх поверхах, а його розташування має бути чітко позначено для легкої ідентифікації місцезнаходження. Прибуття на кожен поверх має сигналізуватися за допомогою як звукового, так і візуального сигналів, спеціально для людей зі зниженим зором і слухом.
Для полегшення доступу до панелі управління ліфта її краще розташовувати на бічній стіні, на висоті 0,90 м - 1,20 м над рівнем підлоги. Кнопки панелі управління повинні бути контрастними по відношенню до кольору оточення (в ідеальному варіанті підсвіченими) і не реагувати на випадковий дотик. Цифри на кнопках краще робити рельєфними, легко розпізнаваними на дотик, особливо кнопку аварійного виклику, бажано продублювати шрифтом Брайля. Кнопка виклику повинна знаходитися на висоті 0,90 м - 1,20 м над рівнем підлоги. З обох боків дверей повинні розташовуватися рельєфні цифри - індикатори поверху, щоб незряча людина без супроводжуючого могла визначити, на який поверх вона приїхала.