Raporty dotyczące edukacji zdalnej


Edukacja zdalna w czasie pandemii. Raport z badań. Oprac.: Buchner A., Majchrzak M., Wierzbicka M., Warszawa: Fundacja Centrum Cyfrowe, 2020.

Badanie zostało przeprowadzone w kwietniu 2020 r., w czasie pandemii COVID-19
w Polsce. Udział w nim wzięło prawie 1000 nauczycieli i nauczycielek ze szkół podstawowych z całej Polski. W raporcie zaprezentowano problemy, z jakimi mierzą się nauczyciele w czasie edukacji zdalnej, jak radzą sobie z obsługą narzędzi cyfrowych i co stanowi dziś dla nich największe wyzwanie w nauczaniu. Badanie pozwala ocenić ich obecne potrzeby i pokazuje, jak powinniśmy wspierać system edukacji, by pomóc szkołom w radzeniu sobie z edukacją zdalną.
(źródło opisu: https://tiny.pl/r514s)


Edukacja zdalna w czasie pandemii. Edycja II. Oprac. Buchner A., Wierzbicka M., Warszawa: Fundacja Centrum Cyfrowe, 2020.

W raporcie umieszczono wnioski z badania edukacji zdalnej w polskich szkołach przeprowadzonego przez Fundację Centrum Cyfrowe wraz z partnerami – Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundacją Szkoła z Klasą. W badaniu wzięło udział ponad 700 nauczycieli szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz szkół branżowych. Nauczyciele podsumowali swoje doświadczenia z semestru letniego 2019/2020 oraz ocenili stan przygotowania szkolnictwa do e-learningu w trwającym roku szkolnym 2020/2021. Pierwszą edycję raportu „Edukacja zdalna w czasie pandemii” opublikowano w maju 2020 roku, druga edycja badania trwała od sierpnia do początku października 2020 roku.
(źródło opisu: https://tiny.pl/r514s)

Nauczanie zdalne. Jak wygląda w naszych domach. Raport z badania ankietowego, Katowice: Librus, 2020.

W raporcie prezentowane są wyniki badań przeprowadzonych na portalu LIBRUS wśród 20 989 rodziców w dniach 1-6 kwietnia 2020 r. przy użyciu ankiety internetowej. Prezentowane wnioski przybliżają rzeczywisty obraz nauczania zdalnego oraz pokazują wyzwania, z jakimi musieli zmierzyć się nauczyciele, uczniowie i rodzice w związku z edukacją na odległość.
(źródło opisu: https://tiny.pl/r514s)

Nauczanie zdalne. Jak zmieniło się na przestrzeni czasu. Raport nr 2 z badania ankietowego. Librus - Wspieramy Oświatę, maj 2020.

Raport jest podsumowaniem wyników drugiego badania ankietowanego zrealizowanego dwa miesiące później, w maju br. Wzięło w nim udział 18 346 rodziców. Celem badania było porównanie, czy na przestrzeni ponad półtora miesiąca miał miejsce istotny postęp w zakresie nauczania zdalnego. Raport pokazuje m.in., że nauczyciele częściej sięgają po platformy do prowadzenia wideolekcji, chętniej korzystają z dostępnych narzędzi. Niewątpliwie wpływa to na większą samodzielność dzieci, które wymagają mniejszej pomocy rodziców.
(źródło opisu: https://tiny.pl/r514s)

MOJE S@MOPOCZUCIE W E-SZKOLE. Raport z badań. Bieganowska-Skóra A., Pankowska D., Lublin: Katedra Pedeutologii i Edukacji Zdrowotnej UMCS, 2020.

Raport zawiera ilościowe wyniki badania realizowanego za pomocą autorskiego kwestionariusza „Moje samopoczucie w e-szkole”, przygotowanego przez pracowników Katedry Pedeutologii i Edukacji Zdrowotnej UMCS. Celem badań było poznanie samopoczucia uczniów w czasie nauczania na odległość oraz poznanie opinii uczniów na temat nauki online. Badaniem objęto 360 uczniów klas siódmych
i ósmych szkoły podstawowej oraz pierwszych klas szkół ponadpodstawowych. Pytania dotyczyły: warunków do e-edukacji, stosunków interpersonalnych, możliwości samorealizacji oraz stanu zdrowia. Przeprowadzone badania są częścią szerszego projektu badawczego „Szkolne samopoczucie uczniów i nauczycieli
w kontekście zadań przyszłościowych”.
(źródło opisu: https://tiny.pl/r514s)

Dyrektorzy do zadań specjalnych - edukacja zdalna w czasach izolacji. Prezentacja wyników badania, Sobiesiak-Penszko P., Pazderski F., Fundacja Orange, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Instytut Spraw Publicznych, 2020.

Badanie zostało przeprowadzone w drugiej połowie kwietnia 2020 r. w ramach projektu edukacji cyfrowej „Lekcja:Enter”, realizowanego przez Fundację Orange, Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Instytut Spraw Publicznych. Wzięło w nim udział 646 dyrektorów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, których zapytano, jak ich szkoły poradziły sobie ze zmianą tradycyjnej formy edukacji na zdalną oraz czy i skąd otrzymały pomoc w organizacji edukacji zdalnej.
(źródło opisu: https://tiny.pl/r514s)

Edukacja - gdzie byliśmy, dokąd idziemy? Wstępne wyniki badania naukowego „Zdalne nauczanie a adaptacja do warunków społecznych w czasie epidemii koronawirusa”. Warszawa 2020.

Projektem badawczym „Zdalne nauczanie a adaptacja do warunków społecznych
w czasie epidemii koronawirusa” zostali objęci nauczyciele, uczniowie i rodzice
z wybranych szkół podstawowych i ponadpodstawowych w całej Polsce.
Badanie trwało od 12 maja do 12 czerwca 2020 roku.

W badaniu poszukiwano odpowiedzi na takie pytania, jak:

  • Co myślą uczniowie, rodzice i nauczyciele o zdalnej edukacji i jak się do niej przystosowali?

  • Czy otrzymali odpowiednie wsparcie?

  • Jak wyglądało zaangażowanie nauczycieli, uczniów oraz rodziców w realizację tych zajęć? Jakiego wysiłku (poznawczego, emocjonalnego, fizycznego) to od nich wymagało oraz jakich kompetencji (technicznych, organizacyjnych, metodyczno-dydaktycznych, społecznych)?

  • Jakie emocje im towarzyszyły w okresie zdalnej edukacji?

(źródło opisu: https://tiny.pl/r514s)

Nauczanie zdalne w Polsce. Warszawa: Skriware 2020.

Raport przestawia podsumowanie wyników ankiety, którą przeprowadził wśród nauczycieli Skriware, warszawski startup edukacyjny. W prowadzonej od 27 kwietnia do 24 maja br. ankiecie wzięło udział trzystu nauczycieli z całej Polski. Zapytano ich, na ile polskie szkoły były gotowe do zmiany, gdzie leżały problemy
i jak można było sobie z nimi radzić.
(źródło opisu: https://tiny.pl/r514s)

Edukacja zdalna w czasach Covid -19. Raport z badania, Plebańska M., Szyller A., Sieńczewska M., Warszawa, czerwiec 2020.

Raport stanowi analizę bieżącej sytuacji w polskich szkołach. Ogólnopolskie badanie przeprowadzone zostało wśród 4178 respondentów w tym 2961 nauczycieli i dyrektorów szkół oraz 1217 uczniów. Badanie prowadzone było
w dniach 4-15 czerwca 2020 za pośrednictwem Portalu LIBRUS.
Raport sporządzony na podstawie badania zawiera podsumowanie odpowiedzi
na postawione w ankiecie pytania, kluczowe wnioski oraz rekomendacje dotyczące działań na przyszłość w zakresie edukacji online.
(źródło opisu: https://tiny.pl/r514s)

Edukacja zdalna: co się stało z uczniami, z ich rodzicami i nauczycielami ?, Ptaszek G., Stunża, G. D., Pyżalski, J., Dębski, M., Bigaj, M., Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2020.

Publikacja stanowi podsumowanie wyników badania „Zdalne nauczanie a adaptacja do warunków społecznych podczas epidemii koronawirusa”. Organizatorami tego projektu badawczego są: Polskie Towarzystwo Edukacji Medialnej, Fundacja Dbam o Mój Zasięg i Fundacja Orange. Badanie zrealizowano online w 34 szkołach podstawowych i ponadpodstawowych w Polsce w okresie od 12 maja 2020 r. do 12 czerwca 2020 r. metodą sondażu diagnostycznego.
(źródło opisu: https://tiny.pl/r514s)

Edukacja w czasach pandemii wirusa Covid-19. Z dystansem o tym, co robimy obecnie jako nauczyciele, Pyżalski J. (red.), Warszawa: EduAkcja, kwiecień 2020.

Opracowanie jest zbiorem czternastu artykułów napisanych przez specjalistów. Jego celem jest zaproponowanie praktycznych i użytecznych zaleceń dla nauczycieli prowadzących pracę zdalną. Opracowanie przybliża zagadnienia sytuacji psychologicznej uczniów, ich rodzin i samych nauczycieli w czasie epidemii oraz zmiany sposobu nauczania i kontaktowania się ludzi. Opisane zostały zagadnienia nierówności cyfrowych, prowadzenia edukacji online z uwzględnieniem jej ograniczeń oraz możliwości, a także doświadczenia krajów, które z różnych przyczyn edukację zdalną prowadzą od dawna.

Inspiracją do stworzenia tego materiału był wydany przez UNESCO 15 marca 2020 r. raport Thinking about Pedagogy in an Unfolding Pandemic, zawierający informacje o prowadzeniu edukacji w czasie pandemii.
(źródło opisu: https://tiny.pl/r514s)

Raport Ministra Edukacji Narodowej Zapewnienie funkcjonowania jednostek systemu oświaty w okresie epidemii COVID-19, Warszawa, czerwiec 2020.

Raport zawiera zestawienie najważniejszych działań podejmowanych przez MEN
w okresie od marca do czerwca br. wynikających z pandemii koronawirusa.
W publikacji został przedstawiony proces przygotowania i wdrożenia kształcenia na odległość w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz stopniowego otwierania wybranych typów szkół i placówek. Publikacja zawiera również: opis projektów szkoleniowych dla nauczycieli w zakresie podnoszenia kompetencji cyfrowych oraz innych projektów realizowanych w obszarze cyfryzacji szkół; opis Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej e-podreczniki.pl; zestawienie oferty edukacyjnej TVP i Polskiego Radia oraz informacje dotyczące wsparcia szkół, nauczycieli i uczniów w dostępie do sprzętu komputerowego i internetu. Osobne miejsce w publikacji zajmuje przegląd działań w zakresie kształcenia na odległość w wybranych krajach Unii Europejskiej. W zakończeniu Raportu znalazły się wnioski dotyczące dalszych działań na rzecz rozwijania kompetencji cyfrowych uczniów
i nauczycieli oraz wzbogacenia powszechnie dostępnych e-materiałów dydaktycznych.
(źródło opisu: https://tiny.pl/r514s)

Zabija nudą, wpędza w niepewność, pogłębia nierówności. Raport z nauczania zdalnego, OKO.press

Raport prezentuje diagnozę sytuacji w szkole online, którą, w konsultacji z ekspertami edukacyjnymi, m.in. prof. Jackiem Pyżalskim, dr hab. Marzeną Fyrczyńską czy prezesem ZNP Sławomirem Broniarzem, przygotowała posłanka KO Krystyna Szumilas.