Веб-квест

"Цариця наук"

Математика невичерпна і многозначна. Одних підкорює її логічна витонченість, інші цінують у ній точність, a треті захоплюються її красою.

Математика - це мова, на якій розмовляють всі точні науки, особливо фізика і астрономія.

Роль математики в біології полягає в тому, що всі дослідження спираються на логічні висновки. Від простого спостереження до абстрактного мислення.

Хіміки-технологи наших днів у своїй практичній роботі використовують апарат вищої математики.

З'явилися свої координати. Що це таке? А це азимути. Знову на допомогу прийшла математика, адже азимут не що інше, як сектор круга. Графіки і діаграми, якими так багата географія, - це порівняльні величини.

Багато хто з вас чули про машинний переклад, прo вірші, написані машинами, прo розшифровки математиками мов зниклих народів. Це нова наука - математичне мовознавство.

Великий Леонардо да Вінчі у XVI столітті розробив математичну теорію живопису. У своїх картинах він використовував закон «золотого перетину», закон перспективи, закон паралельного і прямокутного проектування.

Умови веб-квесту

Щодня на сторінці веб-квесту будуть розміщатися завдання для учнів у вікових категоріях «Школярик», «Кадет» та «Юніор». У грі беруть участь команди, до складу яких входять всі учні класу:

- Категорія «Школярик» - 5-6 класи

- Категорія «Кадет» - 7-8 класи

- Категорія «Юніор» - 9-11 класи

Відповіді будуть прийматися до 8 години наступного дня!

Всього буде 4 завдання, а до останнього п’ятого завдання будуть допущені тільки кращі класи у своїй категорії.

Завдання 1. Розминка

Зародження математичних розваг у вигляді жартівливих і цікавих задач, головоломок, відгадування чисел та інших різноманітних завдань на кмітливість сягають глибокої давнини. Перші посібники з математики, що їх використовували у Вавилоні, Стародавньому Єгипті, Індії та Китаї, школах великих латиноамериканських, африканських і тихоокеанських острівних цивілізацій, були збірниками цікавих задач і повчальних історій. Ці підручники залишилися навіть і тепер, коли накопичився вже достатній запас знань з математики.

Коли потрібно було вчити і вчитися математиці, люди перш за все зверталися до жартівливих задач і загадкових історій; тобто «вчились граючись».

Для «розминки» пропонуємо розв’язати декілька цікавих задач.

1. Вирушаючи гуляти, Мряка кожного разу одягає 3 фуфири, а Бряка тільки 2. Додому вони обидві повертаються абсолютно голі. Скільки фуфир розгубили Мряка і Бряка за літо, якщо Мряка гуляла влітку 150 разів, а Бряка 180 разів? (1 бал)

2. Відплякуючись від сурих пляк, кожен аказ аказа на глин по 5 гнусиків. Скільки гнусиків шмирнуть на глин 12 хамсиков, відпрякуючихся від сурих пляк? (1 бал)

3. Клюша наклюсюкал 256 парфусиків, а Плюша наплюфукал в 3 рази більше парфусиків, та ще й забрав у Клюши половину його парфусиків. Скільки парфусиків у Плюши? (1 бал)

4. Скільки нас є? Сім, сімнадцять, без двох двадцять, семеро, троє, ще й малих двоє. (1 бал)

5. Розгадайте як підраховував лісник дерева в лісі і скільки дерев він нарахував на одній ділянці, якщо в нього на листку було намальовано один квадратик, три кружечки, шість хрестиків і чотири палички. (1 бал)

6. На запитання, скiльки важить рибина, рибалка вiдповiв: «Хвiст важить 150г, голова стiльки, скiльки аказ i половина тулуба, а тулуб – скiльки голова i аказ разом». Скiльки важить така рибина? (1 бал)

Відповіді залишайте тут.


Завдання 2. Видатні математики

Математика — цариця всіх наук. Її улюблениця — істина, її вбрання — простота і ясність. Палац цієї володарки оточено тернистими заростями, і, щоб досягти його, кожному доводиться пробиратися крізь хащі. Випадковий мандрівник не виявить у палаці нічого привабливого. Краса його відкривається лише розуму, що любить істину і загартований в боротьбі з труднощами, і такому, який свідчить про незвичайну схильність людини до заплутаних, але невичерпних і піднесених розумових насолод. (Ян. Снядецький)

…спробуємо на хвилину уявити собі, що ми всі втратили елементарні арифметичні знання. Адже це приведе до справжньої суспільної катастрофи, бо арифметичний розрахунок супроводить нас на кожному кроці. (Б. В. Гнєденко)

Ви вже зрозуміли, що далі мова піде про видатних людей. Тому наступні завдання будуть пов’язані з видатними людьми, які присвятили математиці життя.

1. Знайдіть один вислів відомої людини про число (1 бал)

2. Знайдіть один вислів відомої людини, у якому поєднано математику з іншою наукою (1 бал)

3. Цей відомий математик був одним із перших, хто вважав, що Земля має форму кулі і є центром Всесвіту; що сонце, Місяць і планети мають власний рух, відмінний від добового руху нерухомих зірок. Ці погляди передували геліоцентричному вченню Коперніка. Хто цей математик? (1 бал)

4. Назвіть ім’я одного українського математика. (1 бал)

5. Виконайте завдання та запишіть імена зображених математиків (10 балів) http://LearningApps.org/watch?v=pz3a0bxq501

6. Який вислів у результаті виконання вправи ви отримали? (1 бал)

7. Кого вважають першою жінкою-математиком? (1 бал)

Всього за Завдання 2 команди зможуть отримати 16 балів.

Відповіді залишайте тут.

Завдання 3. Мистецьке

Виявляється, математика не лише цікава та захоплююча наука, а ще й поетична. Неймовірно, та вірші можна писати не тільки українською, російською чи англійською, але й мовою цифр. Не вірите? Читайте далі, ви будете здивовані.

Нажаль, невідоме ім’я того умільця, котрий вперше вигадав творити поезію за допомогою цифр. Та від того вірші математичного генія не менш популярні.

Прочитайте наступний цифровий шедевр та спробуйте відгадати, вірші якого поета в ньому зашифровані.

17 20 48

140 10 01

126 138

140 3 501

Відгадали? Ні? Тоді я вам допоможу.

Це знамениті рядки Олександра Пушкіна з листа Тетяни Євгенію Онєгіну:

«Я к вам пишу — чего же боле?

Что я могу еще сказать?

Теперь, я знаю, в вашей воле

Меня презреньем наказать…»

1. А в цьому математичному вірші зашифрована пісенька. Здогадуєтесь, яка? (1 бала)

2 15 42

42 15

37 08 5

20 20 20!

7 14 100 0

2 00 13

37 08 5

20 20 20!

А чи знаєте ви?

2. Шарль Перро, автор «Червоної Шапочки» написав математичну казку. Як він її назвав? (1 бал)

3. Одна з кривих ліній називається «Локон Аньєзі». На честь кого її так назвали? (1 бал)

4. На честь кого назвали квітку гортензію? (1 бал)

5. Англійський математик Дж. Сильвестр написав сонет «Небесна муза». Кому він її присвятив? (1 бал)

6. Один відомий поет написав такі рядки: «Натхнення потрібне в геометрії, як і в поезії»? Хто цей поет? (1 бал)

7. Англійська королева, прочитавши книгу Льюїса Керрола «Аліса в Країні див», так зацікавилась нею, що наказала принести їй всі книжки цього письменника, але була розчарована. Чому? (1 бал)

Всього за Завдання 3 кожна команда зможе отримати 7 балів.

Відповіді залишайте тут.

Завдання 4. Цікаві факти

«Предмет математики настільки серйозний, що потрібно не випускати випадки, зробити його цікавим».

Б.Паскаль.

Хтось вважає математику нудною, хтось — нецікавою, але ми знаємо, що в цій науці вирують справжні пристрасті! А що вже захоплюючих фактів та дивовижних відкриттів у математиці — усіх не злічити!

1. За який винахід відомого математика Рене Декарта французький король Луї ІІІ нагородив титулом «Великий координатор»? (1 бал).

2. Древні римляни, безперечно, були дуже розумними, математично освіченими, та все ж про дещо вони забули. Про яке число вони забули? (1 бал)

3. А ось іще одна математична цікавинка. З 1995-го року у місті Тайбей на Тайвані мешканцям дозволили видаляти цифру «чотири» у ліфтах. Чому? (1 бал)

4. Ми звикли користуватися цими цифрами щодня і навіть не задумуємося над тим, чому це шість, а то вісім, хто вигадав усі ці назви, звідки вони?... (1 бал)

5. Як раніше називали теорему Піфагора? (1 бал)

6. За що Франсуа Вієта майже було відправлено на вогнище? (1 бал)

7. А чи знаєте ви, що мить — це насправді одиниця виміру часу. Скільки вона триває? (1 бал)

Всього за Завдання 4 кожна команда зможе отримати 7 балів.

Відповіді залишайте тут.

Завдання 5. Фінал

Увага! У фінальному Завданні беруть участь учасники, у яких загальна кількість балів найбільша у віковій категорії!

Група "Школярик" - ** клас

Група "Кадет" - ** клас

Група "Юніор" - ** клас

Увага! У Завданні 6 всі попередні бали обнульовуються. Приймається тільки одна відповідь!

Якщо хочеш досягнути

У житті своїм вершин,

Математику збагнути

Мусиш тонко, до глибин.

Калькулятор і комп’ютер,-

Хто сьогодні їх не зна?

Та за пояс їх запхнути

Може світла голова.

Якщо хочеш бізнесменом

Після школи, друже, стать,

Аксіоми й теореми

Мусиш добре пам’ятать.

Якщо лікарем ти станеш,

То, колего, тут затям

Коли десь помилишся –

Хтось поплатиться життям.

Не кажу про космонавтів,

Вчителів і моряків.

Та коли чогось не знав,

Час це вивчити настав.

Не махай на все рукою,

Не лінуйся, а учись

Бо чого навчишся в школі,

Знадобиться ще колись!

Останнім часом ми все частіше звертаємося до мережі Інтернет за допомогою: знайти інформацію, скачати музику чи фільм, пограти у гру, поспілкуватися тощо. А чи можна поєднати Інтернет та цікаву гру при вивченні математики? Адже із самого дитинства діти граючись навчаються.

Для виконання наступного завдання вам необхідно виконати вправу онлайн гри. Для цього перейдіть за посиланням, виконайте вправу, зробіть скріншот, у якому буде видно час виконання. Скріншот покажіть організаторам веб-квесту або надішліть на адресу організатора веб-квесту: bogdanova111112@gmail.com. За виконання онлайн гри команди зможуть отримати від 3 до 1 бала.

Великий французький архітектор Корбюзьє якось вигукнув: «Все навколо-геометрія!». Сьогодні ми вже можемо повторити цей вигук з ще більшим подивом. Справді, подивіться навколо – скрізь геометрія! Сучасні будівлі і космічні станції, авіалайнери і підводні човни, інтер’єри квартир і побутова техніка – все має геометричну форму. Геометричні знання сьогодні є професійно значущими для багатьох сучасних спеціальностей: для дизайнерів і конструкторів, робітників і вчених. І вже цього досить, щоб відповісти на питання: «Чи потрібна нам Геометрія?»

Пропонуємо намалювати онлайн малюнок, який буде складатися тільки з геометричних фігур. Кількість балів залежить від кількості використаних геометричних фігур.

Посилання на онлайн графічний редактор для виконання завдання

Група "Школярик"

Група "Кадет"

Група "Юніор"

Таблиця результатів

Таблиця результатів