Електронний навчальний посібник з української

мови для 11 класу з теми "Пунктуаційна норма" 

Культура писемного й усного мовлення полягає в досконалому знанні й послідовному дотриманні мовних норм 

ПУНКТУАЦІЯ—розділ мовознавства, що вивчає правила вживання розділових знаків. 

ПУНКТУАЦІЙНІ НОРМИ регулюють правила вживання розділових знаків.

 ПУНКТУАЦІЙНА ПОМИЛКАнедотримання правил уживання розділових знаків.  

В українській мові вживаються одиничні (крапка, двокрапка, три крапки, кома, крапка з комою, тире, знак питання, знак оклику, знак виноски) та парні (дві коми, два тире, лапки, дужки) розділові знаки (пунктограми). 

Призначення розділових знаків - полегшити читачеві сприйняття змісту написаного: 

крапка ділить текст на речення; двокрапка відділяє одну частину від другої, вказуючи на те, що в цій другій частині міститься пояснення, розкриття причини того, про що йшлося у першій; три крапки вказує на те, що в реченні не всі його компоненті наявні, а речення не закінчене, обірване; кома розділяє граматично рівноправні частини простого чи складного речення; крапка з комою функціонально подібна до коми, але розділяє складні (або ускладнені) за будовою граматично рівноправні частини; тире розділяє головні частини речення (якщо вони виражені подібними лексично-граматичними категоріями), порівнювані мовні одиниці, частини складного безсполучникового речення, які перебувають в умовно-часових, протиставних та причиново-наслідкових зв'язках; знак питання ділить текст на речення, але разом з тим вказує на те, що речення містить у собі питання; знак оклику ділить текст на речення та вказує на експресивність мовлення, вигук; парні розділові знаки – дві коми, двоє тире, дужки, лапки – виділяють якийсь відрізок тексту (другорядні члени речення), коли є потреба його відокремити, вставні і вставлені слова, словосполучення, звертання

БЕРЕЖІТЬ РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ!

Людина втратила кому, стала боятися складних пропозицій, шукала фрази простіші. Після нескладних фраз з'явилися нескладні думки.

Потім людина втратила знак оклику і почала говорити тихо. Її вже ніщо не тішило і не обурювало, вона ставилася до всього без емоцій.

Згодом людина втратила знак запитання і перестала ставити будь-які питання. Ніякі події не цікавили, де б вони не відбувалися - в Космосі, на Землі чи навіть у власній квартирі.

Ще через декілька років людина втратила двокрапку і перестала пояснювати іншим свої вчинки.

До кінця життя залишилися в людини одні лапки. Вона не висловлювала жодної власної ідеї, увесь час когось цитувала - так розучилася мислити і дійшла до крапки. Бережіть розділові знаки!