Психологічна служба
ПТО Хмельниччини
Виклики війни: підтримка і відновлення ментального здоров’я учасників освітнього процесу
Вже три роки триває повномасштабна війна з російським агресором, який не полишає спроб захопити та знищити нашу країну. Тому одним з найважливіших завдань психологічної служби закладу професійної освіти в цих умовах є сприяння збереженню психологічного здоров’я учасників освітнього процесу.
Методисткою НМЦ ПТО ПК у Хмельницькій області Наталією Сиско, к.психол.н., було організовано та 06 березня проведено вебінар на тему «Виклики війни: підтримка і відновлення ментального здоров’я учасників освітнього процесу».
Під час вебінару практичний психолог ДНЗ «Хмельницький центр ПТО сфери послуг» Віктор Лісіцин поділився власним багаторічним досвідом роботи зі застосування комплексної діагностики за методикою д.психол.н. Тамари Яценко та подальшої глибинної індивідуальної консультативної та психокорекційної роботи з учнями.
Практичний психолог ДНЗ «Теофіпольський професійний аграрно-промисловий ліцей» Ольга Остапчук висвітлила досвід проведення арттерапії з учнівською молоддю і педагогічними працівниками, яка дозволяє покращити психоемоційних стан та відновити ресурси особистості.
Учасники заходу попрактикували арттерапевтичні техніки: малювання олією та правопівкульне малювання, разом з колегами з ДНЗ «Деражнянський ЦПО» виконали «Руханку сили».
Отримані знання та нові техніки далі будуть поширені у ЗПО з метою підтримки і відновлення ментального здоров’я учасників освітнього процесу.
Матеріали заходу та відезапис розміщено на сайті НМЦ ПТО ПК у Хмельницькій області.
Супервізія для фахівців психологічної служби
14 січня НМЦ ПТО ПК у Хмельницькій області було проведено супервізію для практичних психологів і соціальних педагогів ЗП(ПТ)О області.
Зустрічі з колегами завжди надихають і створюють простір для обміну успішними психологічними практиками та творчими ідеями, які надалі будуть втілені
у наших закладах. Адже підтримка ментального здоров'я учасників освітнього процесу надзвичайно важлива.
Саме такою плідною була перша супервізія у новому 2025 році, у якій взяли участь 32 фахівці психологічної служби з 18 закладів області.
Засідання науково-методичної ради НМЦ ПТО ПК у Хмельницькій області
У зв’язку із повномасштабною війною актуалізується такий напрям роботи як надання психологічної допомоги та емоційної підтримки учасникам освітнього процесу у закладах професійної освіти. Адже за період активної фази війни багато здобувачів освіти та педагогів закладів отримали психологічні травми різного ступеня, які можуть спричинити психосоматичні захворювання, посттравматичний стресовий розлад, розвиток адиктивної, кримінальної та суїцидальної поведінки у особистості.
З огляду на це, на черговому засіданні науково-методичної ради НМЦ ПТО ПК у Хмельницькій області, яке відбулося у онлайн-форматі 26 грудня 2024 року, було обговорено питання «Психологічний супровід організації освітнього процесу в закладах професійної освіти в умовах воєнного стану».
Наталія Сиско, методист НМЦ ПТО ПК у Хмельницькій області, кандидат психологічних наук, доцент, представила результати діяльності психологічної служби системи професійної (професійно-технічної) освіти області у період війни та акцентувала увагу на пріоритетних напрямах роботи фахівців психологічної служби для створення психологічно комфортного освітнього середовища, надання психосоціальної підтримки учням, педагогічним працівникам, батькам та внутрішньо переміщеним особам.
Також учасникам засідання були презентовані успішні практики закладів професійної освіти області:
- психологічний супровід організації освітнього процесу в Нетішинському професійному ліцеї в умовах воєнного стану (Світлана Степанюк, практичний психолог Нетішинського професійного ліцею);
- особливості надання психологічної допомоги учасникам освітнього процесу у період війни (Оксана Костенко, практичний психолог Вищого професійного училища №25 м. Хмельницького);
- особливості роботи психолога ЗПО з учасниками освітнього процесу в умовах воєнного стану (Олена Кравчук, практичний психолог ДЗ П(ПТ)О «Старокостянтинівський аграрно-промисловий ліцей»);
- соціально-педагогічний супровід здобувачів освіти пільгових категорій в умовах воєнного стану (Олена Ляска, соціальний педагог Шепетівського професійного ліцею, голова обласної фахової секції соціальних педагогів).
Особливості забезпечення безпечного перебування дітей в онлайн-просторі
У межах партнерства з ГО «Всеукраїнський громадський Центр «Волонтер»» 13 листопада 2024 року для практичних психологів і соціальних педагогів закладів професійної (професійно-технічної) освіти було проведено навчальний вебінар «Особливості забезпечення безпечного перебування дітей в онлайн-просторі».
Тренерка Вікторія Янковець навела результати сучасних досліджень з чим можуть стикнутися діти в онлайн-просторі, розкрила основні аспекти захисту дітей в цифровому середовищі. В інтерактивній формі з учасниками вебінару були опрацьовані умови, які потрібно враховувати під час впровадження просвітницько-профілактичної програми, формати превентивної діяльності та рекомендовані профілактичні заходи з учнями, педагогічними працівниками та батьками з питань безпеки дітей в кіберпросторі.
Учасники вебінару отримали цінні знання і методичні матеріали, підготовлені експертами ГО «Всеукраїнський громадський Центр «Волонтер»», які зможуть використовувати при проведенні просвітницько-профілактичної діяльності.
Науково-методичний центр професійно-технічної освіти та підвищення кваліфікації інженерно-педагогічних працівників у Хмельницькій області висловлює щиру вдячність ГО «Всеукраїнський громадський Центр «Волонтер»» і планує подальшу співпрацю.
Безпечне освітнє середовище: психологічний аспект
В умовах війни освітній процес у закладах освіти вкотре зазнає змін. На перший план виходять завдання забезпечення безпечного простору та соціального середовища для перебування усіх учасників освітнього процесу, створення простору безпеки в навчальному закладі.
Відповідно до плану роботи Науково-методичного центру професійно-технічної освіти та підвищення кваліфікації інженерно-педагогічних працівників у Хмельницькій області 30 жовтня для фахівців психологічної служби ЗПО за участю соціальних партнерів відбувся обласний семінар на тему «Безпечне освітнє середовище в реаліях сьогодення: психологічний аспект».
До заходу, який було проведено у змішаному форматі, долучилися заступники директорів з виховної роботи, вихователі та голови методичних комісій класних керівників з усіх 22 закладів професійної освіти Хмельниччини.
Профілактика професійного і емоційного вигоряння
Наші фахівці психологічної служби взяли участь у тренінгу Володимира Волошина, кризового психолога, кандидата психологічних наук, директора ГО "Інститут психології здоров’я" на тему "Профілактика професійного і емоційного вигоряння". Захід було організовано Центром психологічної підтримки "Ор Шалом" Хмельницького благодійного фонду "ХЕСЕД БЕШТ".
Кожен з нас усвідомлює, як важливо підтримувати одне одного у ці складні часи, коли потреба у психологічній допомозі зростає з кожним днем. Саме тому цей тренінг є надзвичайно актуальним. Профілактика емоційного вигоряння та пошук ресурсів стали справжнім натхненням для всіх учасників. Володимир показав, як важливо дбати про себе, щоб мати змогу допомагати іншим.
Засідання обласних фахових секції
практичних психологів і соціальних педагогів ЗПО
13 вересня 2024 року відповідно до плану роботи Науково-методичного центру професійно-технічної освіти та підвищення кваліфікації інженерно-педагогічних працівників у Хмельницькій області відбулось засідання обласних фахових секції практичних психологів і соціальних педагогів на тему «Особливості діяльності психологічної служби системи професійної освіти у 2024/2025 н.р.». У заході, який було проведено у змішаному форматі, взяли участь колеги з усіх 23 ЗПО області.
Наталією Сиско, методистом НМЦ ПТО ПК, координатором обласних фахових секцій окреслено пріоритетні напрями роботи фахівців психологічної служби системи професійної освіти у 2024/2025 н.р, ознайомлено з основними нормативними документами, які регламентують діяльність та мають бути враховані при плануванні роботи. Акцентовано увагу на важливості психологічної підтримки ментального здоров’я всіх учасників освітнього процесу та створенні безпечного освітнього середовища у закладах професійної освіти.

Підсумки діяльності психологічної служби системи професійної освіти Хмельницької області у 2023/2024 н.р.
Відповідно до плану роботи Науково-методичного центру професійно-технічної освіти та підвищення кваліфікації інженерно-педагогічних працівників у Хмельницькій області 24 червня було проведено вебінар для практичних психологів і соціальних педагогів з питань підсумків діяльності психологічної служби системи професійної (професійно-технічної) освіти Хмельницької області у 2023/2024 н.р.
Наталія Сиско, методистка НМЦ ПТО ПК у Хмельницькій області, проаналізувала аналітико-статистичну звітність, яку подали фахівці психологічної служби закладів профтехосвіти області за результатами роботи у навчальному році у системі АІС «Я-психолог».

Резильєнтність як особистісний ресурс здобувача освіти в умовах воєнного стану
29 квітня 2024 року Науково-методичним центром професійно-технічної освіти та підвищення кваліфікації інженерно-педагогічних працівників у Хмельницькій області для практичних психологів і соціальних педагогів ЗП(ПТ)О області було проведено вебінар на тему «Резильєнтність як особистісний ресурс здобувача освіти в умовах воєнного стану».
Наталія Сиско, методистка НМЦ ПТО ПК у Хмельницькій області, к.психол.н, доцентка, координаторка обласних фахових секцій практичних психологів і соціальних педагогів ЗП(ПТ)О Хмельницької області, розкрила концепцію резильєнтності. Оскільки резильєнтність є особистісним ресурсом особистості, вона потребує особливого плекання і розвитку в умовах війни.
Лариса Юзюк, соціальна педагогиня ЗП(ПТ)О «Подільський професійний коледж», провела з учасниками вебінару прогресивну м’язовову релаксацію за Джекобсоном, яка є однією з ефективних стабілізуючих технік, зауваживши про особливості її використання.
Світлана Степанюк, співголова фахової секції практичних психологів, практичний психолог Нетішинського професійного ліцею, поділилась з колегами досвідом використання різних арт-терапевтичних технік зі здобувачами освіти. У практичній частині з учасниками вебінару психологинею була проведена проєктивна методика «Я-клумба».
Отже, обласний захід був надзвичайно ресурсним і дозволив розширити поінформованість фахівців психологічної служби щодо плекання резильєнтності у здобувачів освіти та збагатити власний практичний досвід дієвими психологічними техніками.
Профілактика суїцидальної поведінки у підлітків
Продовжуємо навчання для психологів та соціальних педагогів закладів професійної (професійно-технічної) освіти Хмельницької області з питань запобігання дитячим самогубствам.
«Зараз на часі є знання, які допоможуть нашим фахівцям закладів професійно (професійно-технічної) освіти більш уважно придивлятися до психологічного стану здобувачів освіти та проводити комплексні профілактичні заходи. Сподіваємося, що спільними діями та новою інформацією, яку презентують під час навчання, практичним досвідом ми зможемо збагатили один одного і бути компетентними у цьому складному, але дуже важливому питанні, як профілактика суїцидальної поведінки підлітків у закладах освіти», – зазначила Людмила Шевчук, к.пед.н., доцентка, директорка НМЦ ПТО ПК у Хмельницькій області.
«Сьогоднішня анонсована тема триденного навчання є на часі, вона актуалізується в умовах війни. Вдячні, що допомагаєте колегам зростати професійно», – додала Наталія Сиско, методистка НМЦ ПТО ПК у Хмельницькій області, к. психол.н, доцентка, координаторка обласних фахових секцій практичних психологів та соціальних педагогів закладів П(ПТ)О Хмельницької області.
Впродовж трьох днів фахівців та фахівчинь закладів професійно (професійно-технічної) освіти Хмельницької області разом з тренерками розглядали масштаби проблематики дитячих самогубств в Україні; визначали фактори, причини та вікові особливості проявів суїцидальної поведінки; обговорювали стратегії реагування на прояви суїцидальної поведінки підлітка та фактори захисту, а також важливість роботи над формуванням/підвищенням життєстійкості підлітків як ресурсу особистої безпеки у переживанні та подоланні складних життєвих обставин.
«Хотілося б подякувати за підняття такої важливої і актуальної теми. Я ще буду досліджувати і читати інформацію, але для себе в роботу вже беру алгоритм дій у випадках виявлення суїцидальної поведінки підлітків», – зазначила учасниця навчання.
«Було пізнавально і цікаво, за атмосферою тренінг був комфортний у спілкуванні і залучені учасників до спільнодії. Переглянула свою роботу, потрібно працювати над своїми упередженнями», – зазначила інша учасниця.
«Дуже гарний досвід, який можу використати в своїй роботі. Класні інструменти, інформація, дуже доречна в наш час. Ці три дні дійсно дадуть змогу покращити свою роботу», – поділилися учасниця.
Дякуємо нашим тренеркам за висвітлення важливої тематики Анні Козловій, Наталії Пашко та Вікторії Янковець.
Тренінг відбувся в межах партнерства ГО «Всеукраїнський громадський центр «Волонтер» з Науково-методичним центром професійно-технічної освіти та підвищення кваліфікації інженерно-педагогічних працівників у Хмельницькій області за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в межах проєкту «ПОРУЧ».
________________
«ПОРУЧ» – проєкт з психосоціальної підтримки та збереження психічного здоров’я дітей, батьків/осіб, які їх замінюють, та фахівців, що працюють з дітьми, який реалізується ГО «Всеукраїнський громадський центр «Волонтер» спільно з Представництвом Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні UNICEF Ukraine.
Використання інтерактивних платформ у просвітницькій, діагностичній, профілактичній роботі фахівцем психологічної служби
Інтенсивний розвиток інформаційних і комп’ютерних технологій відкриває багато нових можливостей перед практичними психологами і соціальними педагогами, дозволяє покращити ефективність їхньої взаємодії з учасниками освітнього процесу. 07 лютого 2024 року Науково-методичним центром професійно-технічної освіти та підвищення кваліфікації інженерно-педагогічних працівників у Хмельницькій області було проведено обласний вебінар на тему «Використання інтерактивних платформ у просвітницькій, діагностичній, профілактичній роботі фахівцем психологічної служби».
Наталія Сиско, методистка НМЦ ПТО ПК у Хмельницькій області, к.психол.н, доцент, координаторка обласних фахових секцій практичних психологів і соціальних педагогів ЗП(ПТ)О Хмельницької області актуалізувала питання організації психологічної онлайн-підтримки учасників освітнього процесу, презентувала онлайн-психологічну службу системи ПТО Хмельниччини.
До участі у вебінару було запрошено спікерку – Тетяну Олійник, практичного психолога Слобожанської початкової школи, волонтерку кризової психологічної допомоги м. Дніпра, фіналістку конкурсу «Психолог року 2021», тренерку проєкту «Поруч». Пані Тетяна в активній формі взаємодії з учасниками вебінару поділилася досвідом застосування різноманітних інформаційно-комунікативних технології у професійній психологічній практиці.
Олена Ляска, соціальний педагог Шепетівського професійного ліцею, голова фахової секції соціальних педагогів, презентувала новостворений електронний ресурс, який допоможе систематизувати та оптимізувати роботу. Цим електронним посібником можуть користуватися і колеги, соціальні педагоги ЗП(ПТ)О області.
Олена Лікнарович, соціальний педагог Вищого художнього професійного училища № 19 смт Гриців, співголова фахової секції соціальних педагогів, ознайомила колег з блогом соціального педагога, який є засобом організації, акумуляції та презентації професійної діяльності.
Отже, проведений захід дозволив розширити поінформованість фахівців психологічної служби щодо сучасних цифрових технологій і збагатити професійний досвід.
15 січня відбулися супервізії для практичних психологів і соціальних педагогів ЗП(ПТ)О Хмельницької області. На супервізіях фахівці психологічної служби обговорили питання надання психологічної підтримки учасникам освітнього процесу. Колегам було презентовано плани роботи обласних фахових секцій практичних психологів і соціальних педагогів на 2024 рік.
Знайомство з досвідом роботи ХБФ «Хесед Бешт» і Центра психологічної підтримки «Ор Шалом»
15 листопада 2023 року Науково-методичним центром професійно-технічної освіти та підвищення кваліфікації інженерно-педагогічних працівників у Хмельницькій області для практичних психологів і соціальних педагогів закладів профтехосвіти було проведено обласний семінар на тему «Соціально-педагогічний супровід дітей та сімей, які потрапили в складні життєві обставини».
Обласний захід відбувся у Хмельницькому благодійному фонді «Хесед Бешт», який 24 роки тому засувавав та очолює Ігор Ратушний, заслужений працівник соціальної сфери України. Саме ця організація має багаторічний досвід надання клієнтам психосоціальної допомоги та підтримки.
Анастасія Сисак, менеджер по зв’язках з громадськістю, ознайомила учасників семінару з напрямами діяльності та провела екскурсію локаціями ХБФ «Хесед Бешт».
Олена Косіюк, керівник Центру психологічно підтримки «Ор Шалом», презентувала широкий спектр психосоціальних програм по роботі з клієнтами, які впроваджуються у ХБФ «Хесед Бешт».
Наталія Кириллова, керівник проєкту «Back to work», розкрила напрями діяльності Центру професійного і особистісного розвитку ХБФ «Хесед Бешт» та можливості залучення учнів і батьків, які потребують допомоги у отриманні сучасної професії та працевлаштуванні.
Наталія Сиско, координатор обласних фахових секцій практичних психологів і соціальних педагогів закладів профтехосвіти області, організувала з учасниками семінару обговорення подальших напрямів та форм роботи психологічної служби ЗПО щодо соціально-педагогічного супроводу учасників освітнього процесу, які потрапили в складні життєві обставини внаслідок війни.
Науково-методичний центр професійно-технічної освіти та підвищення кваліфікації інженерно-педагогічних працівників у Хмельницькій області висловлює слова щирої вдячності директору Хмельницького благодійного фонду «Хесед Бешт» Ігорю Ратушному та його професійному колективу за надану можливість ознайомитися з системою соціально-психологічної допомоги потребуючим. Сподіваємося на розвиток подальшої співпраці з ХБФ «Хесед Бешт»!
Навчання у фахівців Israel Trauma Coalition
Війна росії в Україні зумовила гостру потребу в кваліфікованій психологічній допомозі учасникам освітнього процесу.
Цінним є досвід ізраїльських колег з надання психологічної допомоги, який сформувався в умовах постійних терористичних актів і воєнних конфліктів.
Наталією Сиско, методисткою Науково-методичного центру професійно-технічної освіти та підвищення кваліфікації інженерно-педагогічних працівників у Хмельницькій області було ініційовано і разом з Олександром Гершановим, директором освітніх програм Israel Trauma Coalition, міжнародним експертом по роботі з травмою організовано навчання для фахівців психологічної служби закладів професійної (професійно-технічної) освіти Хмельницької області.
Практичні психологи і соціальні педагоги разом з тренеркою Israel Trauma Coalition, психотерапевткою Анною Кучеров упродовж липня-листопада 2023 року опанували ряд актуальних тем теоретико-практичного спрямування:
Основи самодопомоги та надання первинної кризової допомоги ближньому.
Роль закладу освіти. Як говорити з дітьми та батьками про війну.
Як реагувати на конфлікти, пов’язані з війною (різниця поглядів, мов, походження та ін.).
Реакції педагога у гострих ситуаціях (обстріли, тривога, панічні атаки, конфлікти на тлі війни, біженці та ін.).
Втрата – як справлятися з цим у закладі освіти.
Вигоряння та вторинна травматизація педагога, турбота про себе та необхідність взаємної підтримки.
Також на зустрічах методичного супроводу розглядалися практичні кейси, представлені фахівцями психологічної служби. Навчання завершилось підготовкою слухачами есе, захистом презентаційних матеріалів з використання пропонованих протоколів і методик. По завершенню навчання учасники отримали сертифікати від Israel Trauma Coalition.
Висловлюємо Олександру Гершанову і Анні Кучеров слова щирої вдячності за потужне і цінне навчання! Сподіваємося на подальшу співпрацю психологічної служби закладів професійної (професійно-технічної) освіти Хмельниччини з Israel Trauma Coalition!
Пріоритетні завдання діяльності
практичних психологів і соціальних педагогів
у 2023/2024 навчальному році
В умовах війни істотно зростає роль психологічної служби закладу освіти щодо забезпечення своєчасного і систематичного надання психологічної та соціально-педагогічної підтримки всім учасникам освітнього процесу.
12-13 вересня Науково-методичний центр професійно-технічної освіти та підвищення кваліфікації інженерно-педагогічних працівників у Хмельницькій області провів засідання обласних фахових секцій практичних психологів і соціальних педагогів закладів профтехосвіти.
На засіданнях були опрацьовані актуальні питання, зокрема:
– пріоритетні напрями діяльності практичних психологів і соціальних педагогів у 2023/2024 навчальному році;
– нове положення про атестацію педагогічних працівників;
– планування подальшої роботи обласних фахових секцій практичних психологів і соціальних педагогів.
Цінним було живе спілкування колег, обмін успішними практиками роботи, визначення актуальних проблем для організації інтервізійних/супервізійних зустрічей та тематики подальших заходів, спрямованих на підвищення професійної компетентності фахівців психологічної служби.
Діяльність психологічної служби системи П(ПТ)О Хмельниччини
щодо психологічної підтримки учасників освітнього процесу
в умовах воєнного стану
У зв’язку із повномасштабною війною актуалізується такий напрям роботи як надання психологічної допомоги та емоційної підтримки учасникам освітнього процесу у ЗП(ПТ)О. Адже за період активної фази війни багато учнів і педагогів закладів отримали психологічні травми різного ступеня, які можуть спричинити психосоматичні захворювання, посттравматичний стресовий розлад, розвиток адиктивної, кримінальної та суїцидальної поведінки у особистості.
З огляду на це, на черговому засіданні науково-методичної ради НМЦ ПТО ПК у Хмельницькій області, яке відбулося в режимі онлайн 20 червня 2023 року, було обговорено питання «Збереження ментального здоров’я і соціального благополуччя учасників освітнього процесу ЗПО в умовах воєнного стану.
Наталія Сиско, методист НМЦ ПТО ПК, канд. психол. наук, представила результати координації та методичного супроводу діяльності фахівців психологічної служби закладів професійної (професійно-технічної) освіти області в умовах воєнного стану. Закцентувала увагу на професійному розвитку фахівців психологічної служби у напрямі збереження ментального здоров’я і соціального благополуччя учасників освітнього процесу, на забезпеченні фахівцями психологічної служби психологічно комфортного освітнього середовища, надання психосоціальної підтримки учням, педагогічним працівникам, батькам та внутрішньо переміщеним особам.
Також учасникам засідання були презентовані успішні кейси фахівців психологічної служби закладів профтехосвіти області:
За результатами заслуховування доповідей і виступів членами науково-методичної ради було прийняте рішення, яке надіслане у ЗП(ПТ)О області та оприлюднене разом із презентаційними матеріалами доповідачів на сайті НМЦ ПТО ПК.
Обласний семінар фахівців психологічної служби
закладів професійної (професійно-технічної) освіти
у Вищому професійному училищі №36 с. Балин
В межах «Обласної цільової програми соціально-психологічної підтримки дітей і молоді в умовах воєнного стану та у післявоєнний період на 2023-2024 роки», яка була ініційована та розроблена під керівництвом Дарії Басюк, директора Департаменту освіти та науки Хмельницької ОДА, 02 березня 2023 року відбувся семінар практичних психологів і соціальних педагогів закладів професійної (професійно-технічної) освіти Хмельницької області на тему «Профілактика виникнення деструктивних психологічних станів у учасників освітнього процесу в умовах війни».
Участь у семінарі взяли Олег Мартинюк, заступник директора – начальник управління вищої та професійної освіти і організаційного забезпечення Департаменту освіти та науки Хмельницької ОДА і Людмила Шевчук, директор Науково-методичного центру професійно-технічної освіти та підвищення кваліфікації інженерно-педагогічних працівників у Хмельницькій області.
Провести обласний захід для працівників психологічної служби запросив директор ВПУ №36 с.Балин Руслан Смолінський. який разом з педагогічним колективом створив комфортні умови для його здійснення.
Під час семінару практичні психологи ознайомилися з особливостями збереження ментального здоров’я учасників освітнього процесу в умовах війни (Наталія Сиско).
В межах семінару було проведено тренінги:
- «Зміцнення ресурсів особистості та колективу задля розвитку закладу освіти» (Тетяна Архіпович);
- «Професійне вигорання. Практики стабілізації психоемоційного стану методом Consonance Therapy» (Тетяна Підскоцька);
- «Намалюю в душі сонце..» (Анжела Фурман).
Учасники семінару ознайомилися з сучасними методиками, опрацювали нові форми психологічної взаємодії, що дозволить імплементувати успішний досвід у практику власної діяльності та профілактувати деструктивні психологічні стани у учасників освітнього процесу.
Засідання обласних фахових секцій працівників
психологічної служби ЗП(ПТ)О Хмельницької області
Надзвичайно важливим в умовах воєнного стану є психологічний супровід на психологічна підтримка учасників освітнього процесу.
08 вересня 2022 року відповідно до плану роботи Науково-методичного центру професійно-технічної освіти та підвищення кваліфікації інженерно-педагогічних працівників у Хмельницькій області було проведено засідання обласних фахових секцій практичних психологів і соціальних педагогів закладів професійної (професійно-технічної) освіти області щодо особливостей діяльності психологічної служби у 2022/2023 н.р.
До початку навчального року психологічна служба системи освіти України отримала низку нових нормативно-правових документів, з якими ознайомились учасники вебінару.
Фахівцям психологічної служби було презентовано проєкт «Поруч», який реалізовується Всеукраїнським громадським центром «Волонтер» за підтримки Міністерства освіти і науки України та ЮНІСЕФ. Програми проєкту «Діти та війна: навчання технік зцілення», «Групи підтримки батьків, осіб, що їх замінюють та педагогів», які реалізуються в закладах професійної (професійно-технічної) освіти області, формують навички саморегуляції психоемоційного стану здобувачів освіти, педагогів та батьків в умовах війни та невизначеності.
Психологічна підтримка учасників освітнього процесу в умовах воєнного стану
31 травня у Науково-методичному центрі професійно-технічної освіти та підвищення кваліфікації інженерно-педагогічних працівників у Хмельницькій області в рамах засідань фахових секцій практичних психологів і соціальних педагогів ЗП(ПТ)О було проведено вебінар на тему «Психологічна підтримка учасників освітнього процесу в умовах воєнного стану».
В сучасних умовах психологічної підтримки потребують не тільки учнівська молодь, педагогічний персонал, адміністрація закладу та батьківська громадськість. Фахівці психологічної служби ЗП(ПТ)О також надають психологічну допомогу внутрішньо переміщеним особам, військовим ЗСУ та членам їхніх родин.
Координатор обласних фахових секцій практичних психологів і соціальних педагогів Наталія Сиско, к.психол.н., опрацювала з учасниками вебінару техніки самодопомоги першої лінії, які є дієвими при стресових ситуаціях, тривозі та паніці.
Проведене засідання дало змогу ознайомитися з успішними практиками колег, спробувати цікаві методики і техніки, які фахівцями психологічної служби ЗП(ПТ)О будуть використані при роботі із клієнтами.
Інструктивно-методична нарада фахівців психологічної служби щодо підготовки звітності
24 травня у Науково-методичному центрі професійно-технічної освіти та підвищення кваліфікації інженерно-педагогічних працівників у Хмельницькій області в рамах засідань фахових секцій практичних психологів і соціальних педагогів ЗП(ПТ)О було проведено інструктивно-методичну нараду щодо підготовки звітності про роботу у 2021/2022 навчальному році.
Внаслідок війни в Україні розширився спектр професійних обов’язків практичних психологів і соціальних педагогів наших закладів, збільшилась кількість суб’єктів, які потребують психологічної підтримки та соціально-педагогічного супроводу.
Фахівцям служби доведено та роз’яснено лист ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» від 03.05.2022 № 22.1/10-511 «Про підготовку аналітичної довідки щодо діяльності психологічної служби у системі освіти України».
Важливим є те, що практичні психологи і соціальні педагоги ДНЗ «Хмельницький центр ПТО сфери послуг», ДНЗ «Вище професійне училище №11 м. Хмельницького», Вищого професійного училища №25 м. Хмельницького долучені до апробації аналітичної довідки комп’ютерної програми «Автоматизована інформаційна система «Я – психолог»». Саме через дану програму ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» планує у наступному 2022/2023 навчальному році здійснювати аналіз звітності фахівців психологічної служби усіх закладів освіти.
Засідання обласних фахових секцій працівників психологічної служби ЗП(ПТ)О Хмельницької області
16 грудня 2021 року в Науково-методичному центрі професійно-технічної освіти та підвищення кваліфікації інженерно-педагогічних працівників у Хмельницькій області було проведено засідання обласних фахових секцій практичних психологів і соціальних педагогів на тему «Використання проєктивних та арт-терапевтичних технік в роботі фахівця психологічної служби ЗПО».
Фахівці психологічної служби «ДНЗ Хмельницький центр професійно-технічної освіти сфери послуг», маючи великий досвід використання проєктивних методик та арт-терапевтичних технік з учасниками освітнього процесу, його презентували. Віктор Лісіцин, практичний психолог, спеціаліст вищої категорії, психолог-методист, висвітлив теоретичні і практичні аспекти використання проєктивних методик. Марина Найибова, соціальний педагог, спеціаліст другої категорії, презентувала досвід використання МАК та провела арт-терапевтичну техніку «Мандала особистісного простору».
Координатор обласних фахових секцій практичних психологів і соціальних педагогів Наталія Сиско, к.психол.н., ознайомила учасників вебінару з проєктивною методикою «Кола та лінії», яка дозволяє продіагностувати ставлення особистості до власної кар’єри.
Проведене засідання дало змогу ознайомитися з успішними практиками колег, спробувати цікаві методики і техніки. Також фахівці служби визначили напрями подальшої співпраці у прийдешньому 2022 році.
Засідання обласних фахових секцій працівників психологічної служби ЗП(ПТ)О Хмельницької області
31 серпня 2021 року відповідно до плану роботи Науково-методичного центру професійно-технічної освіти та підвищення кваліфікації інженерно-педагогічних працівників у Хмельницькій області було проведено засідання обласних фахових секцій практичних психологів і соціальних педагогів закладів професійної (професійно-технічної) освіти області щодо пріоритетних напрямів роботи психологічної служби системи професійної (професійно-технічної) освіти Хмельницької області у 2021/ 2022 н.р. та методичний чат для новопризначених колег.
До початку навчального року психологічна служба системи освіти України отримала низку нових нормативно-правових документів, з якими ознайомились учасники вебінару.
Вітаємо колег із початком нового навчального року! Зичимо міцного здоров’я, творчих успіхів і натхнення. Нехай кожен день приносить радість пізнання та спілкування, а в родинах панує тепло і затишок!
Аналіз діяльності психологічної служби системи професійної (професійно-технічної) освіти
Хмельницької області у 2020/2021 н.р. та пріоритетні завдання на наступний період
16 червня 2021 року відповідно до плану роботи Науково-методичного центру професійно-технічної освіти та підвищення кваліфікації інженерно-педагогічних працівників у Хмельницькій області було проведено спільне засідання обласних фахових секцій практичних психологів і соціальних педагогів закладів професійної (професійно-технічної) освіти області.
Наталія Сиско, координаторка обласних фахових секцій, завідувачка лабораторії підвищення кваліфікації та дослідно-експериментальної роботи НМЦ ПТО ПК, кандидатка психологічних наук здійснила аналіз діяльність психологічної служби системи професійної (професійно-технічної) освіти Хмельницької області у 2020/2021 н.р. та окреслила пріоритетні завдання на наступний період.
У вебінарі взяли участь практичні психологи і соціальні педагоги із усіх 23 ЗП(ПТ)О області. Матеріали вебінару узагальнено та розміщено на Інформаційному порталі «Профтехосвіта Хмельниччини», блозі працівників психологічної служби та ютуб каналі НМЦ ПТО ПК у Хмельницькій області.