Для вихователів

Особливості роботи вихователя

в період адаптації дітей до дитячого садку

(консультування вихователів груп раннього віку)

Шановні вихователі!

Процес адаптації дитини багато в чому залежить від того, як зуміє вихователь зрозуміти потреби, інтереси, нахили дитини, своєчасно зняти емоційну напругу, узгодити методику проведення режимних процесів з сім'єю.

Для оптимізації процесу адаптації вихователь може використовувати наступне:

- Бесіди з батьками;

- Анкетування;

- Спостереження за дитиною;

- Розвиваючі ігри.

Відомості про дитину вихователь отримує в процесі бесіди з батьками, а також в ході спостережень за дитиною в перші дні його перебування . Вже в процесі перших спостережень вихователь може отримати достатньо важливу інформацію про ступінь «проблемності» дитини, його темперамент, інтереси, особливості спілкування з дорослими і однолітками і т.п. Однак найбільшу увагу слід приділити особливостям протікання процесу адаптації. Для цього на кожну вікову групу дітей практичним психологом заводиться «Адаптаційний лист», в якому, з моменту надходження дитини в ДНЗ, фіксуються результати спостереження за кожною дитиною за виділеними критеріями. Ведення адаптаційної карти дозволяє відстежити особливості звикання малюка до дитячого садку і намітити ряд профілактичних та, при необхідності, корекційних заходів для полегшення адаптаційного синдрому.

Крім того, в ході бесід важливо, щоб вихователь встановив контакт з батьками кожного новоприбулого вихованця, допоміг зняти тривогу за малюка, інформував би про протікання адаптаційного періоду, орієнтував на активну взаємодію .

У перші дні відвідування садка перебування дитини в групі має бути мінімальним. Ранкове годування в перші дні можна проводити вдома. Для занадто чутливих і тривожних дітей, у яких ще не сформувалося позитивного ставлення до оточення, рекомендується в перші дні приходити тільки на прогулянку. Вкладання спати дитини в групі бажано проводити на шостий день перебування дитини в дитячому садку. На дев'ятий день батькам можна залишити дитину на один - два дні вдома (через зниження захисних сил організму).

Робота вихователя з сім'єю повинна бути глибокою і об'ємною. При цьому необхідно пам'ятати, що всі перераховані вище заходи повинні здійснюватися з урахуванням особливостей звикання дитини до соціальних умов дитячого садка .

В процесі адаптації дитини до ДНЗ вихователям рекомендується :

- Використовувати елементи тілесної терапії (брати дитину на руки, обіймати, погладжувати, у разі необхідності) ;

- Пропонувати дитині лягати в ліжко з м'якою іграшкою під час денного сну ;

- Використовувати ігрові методи взаємодії з дитиною;

- Створювати у дитини позитивну установку на майбутні режимні процеси .

Дана система роботи допоможе дитині легше адаптуватися до умов дитячого садка, зміцнить резервні можливості дитячого організму, сприятиме процесу благополучної соціалізації .




Рекомендації вихователю по взаємодії з батьками

дитини раннього віку, що планують прийти в дитячий садок.

• Коли мама (батько) прийде до групи, вихователю необхідно вийти до неї (нього) назустріч, познайомитися: назвати своє ім'я, по- батькові.

• Запросити маму оглянути групу, показати шафки, куди діти вішають свій одяг. Нехай батьки відчують, що в групі порядок, що вихователі стежать за речами дітей. Потім можна запросити батьків в ігрову кімнату, де звернути їх увагу на розвиваючи іграшки, посібники, книги. Бажано розповісти батькам про навчально-виховні плани (ми будемо з дітьми грати, малювати, ліпити, співати і танцювати, читати і розповідати їм казки). Покажіть батькам спальну кімнату. (Якщо у них будуть побажання, куди краще покласти їх малюка, по - можливості виконайте її прохання.) Показати кімнату гігієни (туалетну кімнату), звернути увагу на те, що у кожної дитини є свій рушничок, індивідуальний гребінець.

• Ознайомити батьків з режимом дня в дитячому садку, з'ясувати, наскільки режим дня вдома відрізняється від режиму дня в дитячому садочку. Рекомендуємо батькам орієнтуватися на режимний алгоритм дитячого садку і дотримуватися його і у вихідні дні.

• Дізнатися у батьків про їх тривоги у зв'язку з тим, що дитина пішла у дитячий садок. Разом з ними обговорити, як (на їх думку) полегшити дитині період звикання до нової обстановки. Важливо, щоб мама відчула, що ви, виконуючи свій професійний обов`язок будите ставитися до дитини з врахуванням її індивідуально-особистісних рис і готові брати до уваги особливості характеру кожної дитини.

• З'ясувати як можна більше про особливості та звички своїх вихованців:

1 . Як називають дитину вдома;

2 . Чим дитина найбільше любить займатися;

3 . Особливості поведінки, які радують і бентежать батьків;

4 . Які звички склалися під час їжі, засинання, користування туалетом і т.п. ,

5 . Чи є в сім'ї інші діти, чи живуть в сім'ї бабуся, дідусь. Ставлення дитини до цих членів родини.

6 . Стан здоров'я дитини.

• Домовитися про режимні моменти (прийом дитини в групу, сон, їжа, передача дитини батькам), обговорити час приходу дитини в групу (бажано вранці, до сніданку).

• Розповісти батькам, що дитячий садочок - це відкрита система, в будь-який час батьки можуть прийти до групи, поспілкуватися з вихователем, практичним психологом, завідувачем, методистом з будь яких питань відносно виховання та розвитку дитини; що вихователь згоден виконувати прохання батьків щодо особливостей харчування, сну, одягу дитини (в разі наявності медичних рекомендацій); що всі загартовуючи заходи будуть проводитися тільки за згодою батьків. Довести батькам, що вихователі – це їх добрі друзі і співпрацівники з питань виховання їх діточок.

Бажаю вам успіху, порозуміння та плідної співпраці

з батьками ваших вихованців!