AKO TO PRESNE FUNGUJE?

Oprávnene sa čudujeme, čo sa deje v zákulisí, keď si všimneme len to, že na strechách máme solárne panely a sumy na našich účtoch za elektrinu sú čoraz nižšie.

Čo je to fotovoltické zariadenie?

Už len jeho názov je veľavravný.

Predpona "foto" znamená v gréčtine svetlo a "volt" odkazuje na známe priezvisko používateľa elektromechanického článku.

Na základe toho už dostávame odpoveď: prakticky solárny článok premieňa jednosmerný prúd zo slnečného žiarenia, presnejšie z elektromagnetického žiarenia Slnka, so svojimi špeciálnymi článkami.

Táto energia však ešte nie je vhodná na prevádzku našich domácich elektronických zariadení, takže ju musíme previesť skôr, ako ju vôbec vložíme do elektrických zásuviek.

Na to slúži menič, vďaka čomu je prúd kompatibilný so sieťou striedavého prúdu používanou na Slovensku, ktorú už môžeme s istotou používať.

Takto zabezpečujeme, aby naše chladničky, práčky, počítače a všetky naše ostatné zariadenia získavali elektrickú energiu zo slnka, možno najdokonalejšieho obnoviteľného zdroja energie na svete.

PRIESKUM LOKALITY

Prvým krokom pred začatím inštalácie akéhokoľvek fotovoltického systému je starostlivý prieskum na mieste, pretože bez neho nie je možné začať nielen prácu, ale aj samotný návrh.

Okrem toho sa počas tohto procesu zvyčajne rozhodne, či vôbec niekedy dôjde k nejakej práci, pretože dom musí spĺňať niekoľko kritérií.

Neexistuje svedomitý dizajnér a konštruktér, ktorý by nainštaloval systém, ktorý by nepriniesol požadovaný výsledok a vrátil sa k svojmu klientovi.

Čo je potrebné na to, aby inštalované solárne panely fungovali efektívne?

Tie sa týkajú len striech a musíme myslieť aj na ďalšie prvky fotovoltického systému.

NÁVRH FOTOVOLTICKÝCH SYSTÉMOV

Preto sa prieskumu zvyčajne zúčastňuje sám elektroprojektant, ktorý určuje, akú veľkosť a energetický systém je možné pre daný dom vytvoriť, aby na základe toho mohol klientovi poskytnúť cenovú ponuku.

V prípade fotovoltického systému pripojeného do siete si tiež sám pripraví potrebnú dokumentáciu, takže jeho prítomnosť je pri prvých kontrolách na mieste rozhodujúca.

Počas procesu projektovania sa musia súčasne zohľadňovať bezpečnostné, účinné a estetické aspekty.

Najlepším príkladom je menič, ktorý je zodpovedný za premenu jednosmerného prúdu produkovaného solárnymi panelmi na striedavý prúd.

Veľmi prísne predpisy určujú, kde a ako je možné pripojiť menič, a navyše svedomití dodávatelia zabezpečujú, aby zariadenie inštalované po celé desaťročia nezničilo estetickú hodnotu domu.

V praxi v prípade fotovoltických systémov plánujeme na obdobie 40-50 rokov, takže to čo inštalujeme dnes, bude súčasťou našich domovov mnoho desaťročí.

Práve preto musíme počítať so zmenami v životnom prostredí.

Môžeme myslieť na prírodné faktory, ako sú stromy rastúce v susednej záhrade, alebo dokonca výstavbu väčšej budovy v tejto oblasti.

Oba sú potenciálne tieniace faktory, ktoré dnes nemusia byť problémom, ale o desať rokov môžu blokovať slnko pred solárnymi panelmi.

V takýchto prípadoch musíme myslieť dopredu, ak chceme dosiahnuť maximálne výsledky na mnoho ďalších rokov.

VHODNOSŤ BÝVANIA

Okrem toho je potrebné riešiť technické faktory domu.

Kde sú miesta elektrického pripojenia, kde môžeme správne a bezpečne pripojiť systém k sieti?

Musí to byť za elektromerom, pretože sa bude musieť merať aj prúd, ktorý ním prechádza.

Prierez vodičov sa musí tiež skontrolovať, aby sa zabezpečilo, že sú vhodné pre fotovoltický systém, ktorý sa vracia späť do siete.

V prípade trasy potrubí je potrebné brať do úvahy aj bezpečnostné predpisy a estetické pokyny, pretože, ako sme už povedali, všetko tu bude súčasťou nášho rodinného domu niekoľko desaťročí.

Nakoniec uvádzame niekoľko konkrétnych faktorov, ktoré je potrebné skontrolovať počas prieskumu na mieste:

Toto sú veci, ktoré je potrebné skontrolovať počas prieskumu na mieste.

Zahŕňa veľa faktorov a zahŕňa veľa výpočtov, ale z hľadiska výsledku sa to určite oplatí, pretože pri starostlivom plánovaní pôjde stavba nielen hladšie, ale systém bude v budúcnosti fungovať oveľa efektívnejšie.

DIMENZOVANIE FOTOVOLTICKÝCH SYSTÉMOV

Akú veľkosť systému solárnych panelov by som mal zvážiť?

Je tu pravda, že čím viac, tým lepšie?

Kde sú hranice?

Mnoho ľudí hľadá odpovede na takéto otázky na internete, ale bohužiaľ nájdu veľa zavádzajúcich odpovedí.

V podstate existujú dve mylné predstavy v našich mysliach kvôli tomuto:

Prvý omyl: Ak je fotovoltické zariadenie dostatočne veľké, môžem zarobiť peniaze z extra výroby.

Na prvý pohľad sa to môže zdať ako povzbudivá myšlienka, ale pozrime sa, aké prekážky má v praxi.

Faktom je, že dodávateľ nám zodpovedá za energiu, ktorú dávame do jeho siete, takže s naším fotovoltickým systémom prakticky zarábame peniaze – ale obchodovanie si vyžaduje oveľa viac.

Aby sa človek stal výrobcom, musí byť zodpovedný, platiť dane z množstva predanej energie rovnako ako pri akomkoľvek inom obchode a potrebuje vážne povolenia a veľa administratívy.

Zároveň by sa nemalo zabúdať, že dodávateľ platí za elektrinu len zníženú cenu – takže každý si musí dvakrát rozmyslieť, či sa naozaj chce stať výrobcom, pretože zisk je už oveľa nižší, ako pôvodne dúfal.

Preto musíte navrhnúť systém solárnych panelov, ktorý je dostatočne veľký na to, aby vynuloval vaše účty.

Nevyrábajte viac elektriny, ako spotrebujete so svojimi zariadeniami, pretože vám to poskytne najrýchlejšiu návratnosť investícií.

Nepotrebujete väčší zisk ako vaše prakticky nulové účty za elektrinu, pretože toto finančné zabezpečenie, ktoré získate so systémom solárnych panelov, je neoceniteľné.

Mali by ste však myslieť na budúcnosť, pretože plánujete už niekoľko desaťročí a neviete, ako sa počas tejto doby zmenia vaše energetické potreby.

Plánujete inštaláciu klimatizácie? Možno nový, výkonnejší sporák?

Všetky tieto môžu vyžadovať systém, ktorý je o krok väčší, ako musíte predvídať.

Preto je pri navrhovaní fotovoltického systému vhodné vždy ponechať možnosť expanzie počas meraní.

Pri vyhľadávaní na internete však môžete nájsť aj ďalšie tipy:

Druhý omyl: Stačí sa zamerať na súčasný systém, expanzia sa neoplatí!

Faktom je, že argumenty, ktoré to podporujú, nie sú z ničoho nič.

Rozšírenie skutočne znamená dodatočné náklady.

Napríklad existuje vysoká pravdepodobnosť, že budete musieť kúpiť nový menič a môžete byť radi, ak budete môcť predať starý za polovičnú cenu.

To je pravda, ale bez ohľadu na to je návratnosť investícií vyplývajúca z nahradenia mesačných účtov za elektrinu vždy zaručená.

Nechať sa fyzicky a všetkými možnými spôsobmi expandovať vás nezaväzuje k ničomu, len to dáva vášmu budúcemu ja šancu vytvoriť ešte efektívnejší systém.

Napríklad skvelý spôsob, ako to urobiť, je nainštalovať menič väčší, ako je potrebné, do systému hneď od začiatku.

Tí, ktorí myslia dopredu týmto spôsobom, sa väčšinou skutočne rozhodnú expandovať o niekoľko rokov, pretože chcú využiť príležitosti, ktoré sú s tým spojené.

INŠTALÁCIA FOTOVOLTICKÝCH SYSTÉMOV

Možno to mnohých prekvapí, ale pri inštalácii fotovoltických systémov sú dokumentácia a administratíva najdlhšie procesy – a samotná inštalácia je najkratšia.

A rozdiel tiež nie je taký zanedbateľný.

Získanie príslušných povolení, posúdení, plánovania a inšpekcií trvá mnoho týždňov, zatiaľ čo inštalácia nosnej konštrukcie, solárnych panelov a meniča trvá o niečo viac ako jeden alebo dva dni v závislosti od veľkosti systému.

INŠTALÁCIA V PRAXI

Ako inštalácia funguje, závisí od praxe spoločnosti, môžu existovať rozdiely, ale vo väčšine prípadov je postup rovnaký v hlavných bodoch.

Po prieskume na mieste a potrebnom plánovaní príde stavebný tím vo vopred dohodnutý deň v dohodnutý čas.

V tomto bode nie sú potrebné žiadne kontroly, pretože odborníci vopred vedia, s akou strechou sa budú zaoberať a čo budú potrebovať na prácu.

Podľa toho dorazia na miesto s potrebným náradím a náradím a vďaka rýchlej práci budú pripravené najneskôr popoludní alebo podvečer.

Prekvapuje vás táto rýchlosť?

Je to však úplne pochopiteľné vzhľadom na to, koľko prípravy a praxe do toho ide.

Starostlivý a dôkladný prieskum na mieste zabezpečuje, že inštalačný tím už nemusí klásť otázky o ničom.

Prichádzajú so správnou nosnou konštrukciou pre danú strechu, vopred poznajú presné umiestnenie meniča a vodičov, ako aj to, čo a kde ho pripojiť.

Preto môže byť inštalácia dokončená najneskôr do tmy, ale je dôležité poznamenať, že tento fotovoltický systém je pripravený iba na prevádzku - ale nie je funkčný.

PRIPOJENÝ K SIETI ?

Takto by sme mohli ovládať všetky naše zariadenia – ak by slnko svietilo neustále nad nami na naše solárne panely.

Ale samozrejme vieme, že to tak nefunguje, takže existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť, aby ste nezostali bez elektriny ani v noci a tmavších hodinách.

Najbežnejšie riešenia sa spoliehajú na skutočnosť, že energiu, ktorú produkujú solárne panely, s najväčšou pravdepodobnosťou nebude možné použiť okamžite, takže sa oplatí ju nejako uložiť.

Izolované systémy vkladajú tento prebytok do batérií a odtiaľ ho odvádzajú späť počas hodín, keď slnko nemôže napájať dom.

Systém, ktorý sa vracia do siete, však "spolupracuje" s dodávateľmi a vracia vyrobené, ale nevyužité množstvo elektriny späť do siete – kde sa dodáva, keď fotovoltické zariadenie nie je schopné vykonávať svoju prácu.

Výsledkom je že keď v lete je prebytok vyrobenej elektrickej energií si ju uložíte do virtuálnej batérií a v zime, ( alebo v noci ) keď  je nedostatok vyrobenej elektrickej energií si potom čerpáte späť z virtuálnej batérií.

Bez ohľadu na zvolené riešenie je potrebné zvážiť určité výhody a nevýhody.

Dá sa však zaručiť, že prácou so správnymi kvalitnými komponentmi je celá návratnosť istá a váš dom bude obohatený o ekonomický, ekologický zdroj energie.