ГЕОГРАФІЯ    6 КЛАС

Любі друзі,  вітаю вас ! 

1.Щоб приєднатися до відеозустрічі, натисніть посилання 

https://meet.google.com/kqq-xrfo-wbf


2. Звантажити електронний підручник можна тут  

https://uroky.com.ua/geografia_6_gilberg/ 

3. Відповіді домашніх завдань надсилати на електронну адресу  

lchaus@pl5.ukr.education 

20.05. 2024 Тема уроку: Що таке антропосфера

                                                                                                 Природа - це не місце для відвідування. Це наш дім.

Гарі Снайдер, американський поет, філософ, еколог

Коротко про головне

Вплив діяльності людини на природу з розвитком суспільства зростає.

Антропосфера (ноосфера) - це новий стан розвитку географічної оболонки, у якому людська діяльність є відповідальним чинником її розвитку.

Господарська діяльність людини негативно впливає на природу.

Серед сучасних проблем, які природа не в змозі побороти самостійно, є парниковий ефект, кислотні дощі, забруднення повітря, руйнування озонового шару, накопичення відходів, забруднення вод Світового океану, ґрунтів, зникнення багатьох рослин і тварин.

2. Перегляньте відео:

Що таке антропосфера

Перевіряємо себе

1. Наведіть приклади зміни природи під впливом господарської діяльності людини.

2. Що таке антропосфера?

3. Чому Володимир Вернадський назвав людство могутньою силою?

4. Підготуйте виступ про зміну природи Землі внаслідок господарської діяльності людини.

5. Що таке навколишнє середовище?

6. Наведіть приклади нерозривного зв’язку компонентів навколишнього середовища.

7. Обґрунтуйте вислів «охорона навколишнього середовища».

8. Яких заходів вживає людство для охорони навколишнього середовища?

9. Наведіть приклади нераціонального використання природи у вашій місцевості.

Домашнє завдання 

13.05. 2024 Тема уроку:  Як людина охороняє природне середовище

Червона книга України: 5 видів рослин і тварин, які можуть зникнути цього року


Розповідаємо про тих, кого ще можна врятувати

Багато хто з нас любить виїжджати на природу, милуватися деревами і співом пташок, зривати квіти на букети. Сумно, але скоро деяких видів тварин і рослин може не стати.

Що таке Червона книга?

Червона книга України – це основний документ, у якому можна знайти узагальнену інформацію щодо видів тварин і рослин, які під загрозою зникнення. На її підставі розробляються заходи для охорони, відтворення і раціонального використання цих видів.

До Червоної книги заносять види тварин і рослин, які постійно або тимчасово перебувають чи зростають у природних умовах на території України, в межах її територіальних вод, континентального шельфу та виняткової (морської) економічної зони. Види тварин і рослин, занесені до Червоної книги, підлягають особливій охороні на всій території країни.

Тварини

Ведмідь бурий

Назва латиною: Ursus arctos.

Ареал виду в Україні в минулому охоплював лісову і частково степову зони. Наразі природоохоронний статус цього виду в Червоній книзі – «зникаючий», чисельність бурих ведмедів не перевищує 300 особин. Близько двох сотень клишоногих живе в Закарпатській та Івано-Франківській областях, ще 50 – у Львівській, у Чернівецькій області залишилося ще близько 20 тварин цього виду.

Причини зменшення чисельності: інтенсивна експлуатація та омолодження лісів, велике рекреаційне навантаження на них, браконьєрський відстріл тварин.

Тварину занесено до Червоного списку МСОП, CITEС і як вид, що підлягає особливій охороні, до Бернської конвенції.

Норка європейська

Назва латиною: Mustela lutreola.

Ще один «напівзниклий» житель нашої держави. Орієнтовно, в Україні мешкає лише 200-300 особин європейської норки. У Житомирській області чисельність виду за останні 50 років скоротилася вчетверо. 1987 року в пониззі Дністра мешкало 60 норок, а у 2000 році – лише близько 10.

Причини зменшення чисельності: інтенсивні зміни водно-болотних угідь у процесі господарського та рекреаційного використання. Негативний вплив на популяцію європейського виду створює більш конкурентоспроможна американська норка.

Вид охороняють у Дунайському, Карпатському біосферних заповідниках, у Нижньодністровському національному природному парку і Канівському державному заповіднику.

Їжак вухатий

Назва латиною: Hemiechinus auritus.

Імовірно, чисельність виду в Україні не перевищує кілька десятків особин, проте вона ніколи не була високою. За останні 20 років відомий лише один випадок контакту людини з цим їжаком: кілька років тому тварину бачили на околицях Луганська. Природоохоронний статус виду – «зникаючий».

Причини зменшення чисельності: деградація степових екосистем, засадження ділянок псамофітного степу монокультурами сосни і поширення їжака білочеревого.

Тварину охороняли в Луганському та Українському степовому природному заповіднику, проте це не дозволило зберегти популяцію виду. Відновлення колишньої кількості вухатих їжаків можливе лише за умови розведення в неволі.

Тхір степовий

ФОТО: PORADUM.COM

Назва латиною: Mustela eversmanni.

Вид занесено до Червоної книги з позначкою «зникаючий».

Раніше поширений по всій території Україні, тхір наразі майже вимер. П’ятдесят років тому на території нашої держави мешкало близько 30 тисяч особин. Зокрема, у Черкаській та Полтавській областях проживало по 12 особин на кожну тисячу гектарів, сьогодні – 0,1.

Причини зменшення чисельностi: землеробське освоєння залишків цілини і масове винищення ховрахів.

Тварину охороняють на території державних заповідників «Асканія-Нова», Дунайський, Луганський, Український степовий, Кримський, Чорноморський і в національних парках Азово-Сиваський та «Меотида».

Хохуля руська

Назва латиною: Desmana moschata.

В Україні дніпровська популяція хохулі проіснувала до початку минулого століття, донська – до 1960-х років. З 1970-х хохулю регулярно помічають у верхній течії ріки Сейм на Сумщині, звідки вона завдяки міграції з сусідньої Курської області (Росія) розселилася вниз за течією майже на 200 кілометрів. Наразі сеймська популяція хохулі перебуває в пригніченому стані: за результатами обліків 2000-2002 років чисельність виду становить 300-500 особин. Це дозволяє віднести тварину до списку «зникаючих» видів.

Браконьєрство, знищення місць мешкання внаслідок діяльності людини і порушення гідрологічного режиму водойм через природні катаклізми – ось головні причини зменшення чисельності.

Популяцію тварини охороняють на території регіонального ландшафтного парку «Сеймський».

Рослини

Будяк пагорбовий

Назва латиною: Carduus collinus Waldst. et Kit.

В Україні цей будяк поширений на південному схилі останцевого вулканічного куполу біля Ужгорода. Всього залишилося лише кілька сотень особин цієї рослинки. Тому природоохоронний статус виду – «зникаючий».

Причини зменшення чисельності: руйнування ділянок, де росте будяк, унаслідок освоєння південних схилів передгір’я під сади і виноградники.

Пагорбовий будяк охороняється на масиві «Чорна гора», в Карпатському біосферному заповіднику. Заборонено забудову та сільськогосподарське освоєння місць зростання виду.

Волошка білоперлинна

Назва латиною: Centaurea margarita-alba Klokov.

В останнє десятиліття цей вид повністю зник з околиць Миколаєва, лівого берега Бузького лиману. Але нові місця його зростання виявили біля кількох сіл Миколаївської області. Локальні популяції волошки займають площу 30-40 гектарів. Її чисельність наразі залишається нестабільною.

Ізольованість волошки, одноманітність її популяцій, біологічне старіння і поглинання цього виду іншими, знищення первинних місць зростання, забудова, розорювання й заліснення піщаних арен і лісових галявин, де переважно росте волошка, – основні причини зменшення чисельності виду.

Охороняється в заповідному урочищі «Андріївське» та заказнику «Михайло-Ларинський». Рослину занесено до Європейського червоного списку. У 2005 році затверджено «План дій зі збереження перлистих волошок на Миколаївщині». Заборонено забудову, заліснення галявин і відкритих ділянок піщаного степу, збирання цих рослин.

Модрина польська

Назва латиною: Larix polonica Racib.

В Україні модрина росте в Карпатах – Скибових, Привододільних Ґорґанах і Чорногорі. На початку XX століття цей вид був наявний також і в Бескидах, але на сьогодні він там не зберігся. Має специфічні екологічні умови для існування: світлолюбна і малоконкурентна. Природоохоронний статус виду – «зникаючий».

Причини зменшення чисельності: вирубування лісів задля використання цінної деревини.

Модрину охороняють на території заказників «Скит Манявський» та Кедринський. Забороняється проведення несанкціонованих лісогосподарських заходів у відомих локалітетах, заготівля цього виду, порушення умов зростання.

Рябчик гірський

Назва латиною: Fritillaria montana Hoppe.

В Україні рябчик росте в Середньому та Південному Придністров’ї. Також його популяції є між cелами Устя і Велика Слобідка, що в Хмельницькій області, і в урочищі «Шебутинський яр». На Хмельниччині та в Чернівецькій області налічують по кілька тисяч рослин.

Найбільше рябчик потерпає від збирання рослин на букети, викопування його цибулин, рекреаційного впливу. Особливо загрозливим є стан популяцій у Хмельницькій області. Саме тому природоохоронний статус виду – «зникаючий».

Рябчика охороняють у Національному природному парку «Подільські Товтри», ландшафтному заказнику «Шебутинський яр». Рослину внесено в Додаток І Бернської конвенції. Заборонено збирати, викопувати рослину, порушувати умови місцезростання.

Їжача голівка вузьколиста

Назва латиною:Sparganium angustifolium Michx.

В Україні раніше було відоме єдине оселище виду в Українських Карпатах – в озері Герешаска на хребті Свидівець. Наразі популяція рослин зменшується.

Зміни водного режиму та людський фактор є причинами зменшення чисельності.

Як охороняють: заборонено зміну гідрологічного режиму озера.


Домашнє завдання 


09.05. 2024 Тема уроку:  Як людина охороняє природне середовище

Не людина повинна боротися проти ворожої природи, але саме беззахисна природа стала жертвою людства протягом поколінь.

Жак-Ів Кусто, французький дослідник Світового океану

2. Перегляньте відео:


Домашнє завдання 

06.05. 2024 Тема уроку:    Урок - екскурсія. Чим цікаве природне середовище

Під час кожної прогулянки на природі людина отримує набагато більше, ніж те, що вона прагне.

Джон Мюїр, шотландський та американський природоохоронець


Правила поведінки у природному середовищі

1. Не топчіть, не зривайте рослини!

2. Не галасуйте у лісі, парку, біля річки, не вмикайте надто голосно музику.

3. Найчистіша і найсмачніша вода - джерельна. Не зачіпайте джерело. Охороняйте його чистоту!

4. Не залишайте після себе сміття в лісі.

Правила поведінки на екскурсії

1. Не відходьте від своєї групи.

2. Не розмовляйте голосно, будь у полі зору дорослих.

3. Слухайте уважно завдання, запитання вчителя або вчительки.

4. Виконуйте поради вчителя/вчительки.

Актуалізація опорних знань.

1. Які середовища існування живих організмів ви знаєте?

2. Які фактори необхідні для життя рослин і тварин?

3. Наведіть приклади ланцюга живлення, характерного для парку.

Дослідження навколишнього середовища .

Картка № 1.

Картка № 2.

Робота в парах або мікрогрупах

Завдання кліматологам

1. Виміряти температуру повітря.

2. Визначити середню температуру.

3. Скласти графік ходу температур.

4. Визначити тиск повітря в затінку й на сонці.

5. Визначити хмарність: ступінь хмарності (ясно, суцільна, незначна), види хмар.

6. Опади, за наявності.

7. Визначити напрям вітру.

Завдання біологам

1. Зробити опис парку:

2. Визначити висоту дерев за тінню.

3.. Визначити тип  ґрунту.

4. Провести фотографування.

Підсумок екскурсії

Складіть презентацію «Унікальний природний комплекс своєї місцевості» (ділянка лісу, заплава, водойма, гора, печера тощо).


Підсумок екскурсії

Складіть презентацію «Унікальний природний комплекс своєї місцевості» (ділянка лісу, заплава, водойма, гора, печера тощо).

Перевіряємо себе

1. Дайте визначення природного комплексу, яке складається з двох іменників, двох прикметників та одного дієслова, які відображають характерні його риси.

2. Доберіть приклади загадок, прислів’їв або приказок про природні об’єкти та явища.

3. Яка отримана на уроці інформація для вас є найцікавішою? Яке запитання залишилося для вас незрозумілим?


Домашнє завдання 

02.05. 2024 Тема уроку: Які бувають природні комплекси

                                             Вивчайте Природу, любіть Природу, тримайтеся поруч з Природою. 

                                                                                                                  Це вас ніколи не підведе.

Френк Ллойд Райт, американський архітектор-новатор

Коротко про головне

Природна зона - це один із великих природних комплексів Землі, основним чинником формування якого є клімат (співвідношення тепла й вологи).

У напрямку від полюсів до екватора на суходолі послідовно розміщуються різні природні зони.

Зміна висотних поясів від підніжжя до вершини гір відбувається так само, як природних зон на рівнинах у напрямку від екватора до полюсів.

2. Перегляньте відеоурок:

Які бувають природні комплекси

Перевіряємо себе

1. Назвіть по два приклади рослин та два приклади тварин, які є типовими для зони степів.

2. Використавши додаткові джерела інформації, оцініть умови проживання людей у різних природних зонах. Вкажіть, які види діяльності є характерними для жителів тундри і тайги.

3. Які спільні та відмінні риси між тропічними та арктичними пустелями?

Домашнє завдання 

 https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=7367268 

29.04. 2024 Тема уроку: Що таке географічна оболонка

                                                                                                                                   Вся природа прагне самозбереження.

Цицерон Марк Тулій, давньоримський політичний діяч

Коротко про головне

Географічна оболонка - це цілісна оболонка Землі, що охоплює нижню частину атмосфери, верхню частину літосфери, усю гідросферу й біосферу.

Закономірностями розвитку географічної оболонки є її цілісність, колообіг речовин та енергії, ритмічність і зональність.

2. Перегляньте відеоурок:

Що таке географічна оболонка

Перевіряємо себе

1. Намалюйте схему: «Склад географічної оболонки».

2. Які колообіги речовин ви знаєте?

3. Наведіть приклади прояву ритмічності в географічній оболонці з власного життя. Навіщо людині знати про цю закономір-

4. Складіть логічну схему взаємозв’язків у оболонках Землі (одну пару за вибором):

5. Зробіть висновок: чого ви навчилися на уроці та де зможете застосувати це в житті?

Доведіть або спростуйте твердження: «Світовий колообіг води пов’язує всі компоненти географічної оболонки».

Домашнє завдання 

https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=6258910 

25.04. 2024 Тема уроку: У чому проявляється різноманітність природних комплексів

                                                                                         Природа має дивні закони, але вона їх принаймні поважає.

Лео Лонганезі, італійський журналіст, письменник

Коротко про головне

Природні комплекси (ПК) - це поєднання різних компонентів природи (гірських порід, вод, повітря, ґрунтів, організмів) на певній ділянці земної поверхні.

Природні комплекси розрізняються за розмірами.

2.Перегляньте відеоурок:

У чому проявляється різноманітність природних комплексів

Перевіряємо себе

1. Що таке природний комплекс?

2. Наведіть приклад того, як у результаті зміни одного компонента змінюється весь природний комплекс.

3. Складіть логічну схему зв’язків окремих компонентів природного комплексу. Наведіть приклади таких зв’язків.

4.Дослідіть, як живі організми впливають на інші компоненти природи:


Домашнє завдання 

https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=7756553 

22.04. 2024

23.04. 2024

    Тема уроку: Чому ґрунт називають "особливим природним тілом"


Хто про землю дбає, вона тому повертає.

Народна творчість

Коротко про головне

Василь Докучаев у 1883 р. назвав ґрунт «особливим тілом природи». З цього часу бере початок наука про ґрунти - ґрунтознавство.

Наукове вивчення ґрунту дало змогу виявити особливу речовину - гумус, яка визначає родючість ґрунту. Розвиток ґрунту забезпечується мікроорганізмами та ґрунтовими тваринами.

Перегляньте відеоурок

Чому ґрунт називають "особливим природним тілом"

Перевіряємо себе

1. Як ви вважаєте, чому гумус має темне забарвлення?

2. Чому відомий учений-ґрунтознавець В. Докучаев сказав, що «чорнозем - ідеальний ґрунт»?

3. Доведіть правильність твердження: «Ґрунт не лише годує, а й лікує».

4. Поясніть, чому карти ґрунтів потрібно часто оновлювати?

Як ви вважаєте, чому в багатьох куточках світу порушується зональний розподіл ґрунтів?


Домашнє завдання 



18.04. 2024    Тема уроку: На які біологічні ресурси багата Земля

Коли буде зрубано останнє дерево, коли буде отруєно останню річку, коли буде спіймано останнього птаха,       - тільки тоді ви зрозумієте, що гроші не можна їсти.

Старовинна індійська мудрість

Перегляньте відео

На які біологічні ресурси багата Земля

Перевіряємо себе

1. Як ви вважаєте, чому рослини можна назвати фабрикою з виробництва продуктів харчування?

2. Чому, справляючи вплив на природу, необхідно добре знати взаємні зв’язки між її компонентами?

3. Чому однією з головних сил, що змінюють біосферу, є діяльність людини?

4. Вирубування лісу - початок ланцюжка змін у географічній оболонці. Як можна продовжити цей ланцюжок?

5. Оцініть свою діяльність на уроці. Назвіть три моменти, які у вас вийшли добре в процесі уроку, і запропонуйте одну дію, яка покращить роботу на наступному уроці.

Витривалості грибів можна лише позаздрити. Певні види витримують тиск у вісім атмосфер та можуть розвиватись на поверхні сірчаної кислоти. Спори грибів трапляються на висоті понад 30 тисяч кілометрів, також гриби виживають у глибоких печерах при малій кількості тиску та при повній відсутності світла. Присутність грибів зафіксована навіть у реакторі Чорнобильської АЕС. Чим можна пояснити таку витривалість у грибів?

Домашнє завдання 

ТЕМА:   ГІДРОСФЕРА   (14  УРОКІВ)

Практична робота

1.Позначення на контурній карті назв океанів, морів, проток, заток, островів, річок, озер.

2.Опис водного об’єкта за картою.

3.Позначення на контурній карті назв річок, озер. Визначення з допомогою масштабу довжини річки.

4.Розв’язування задач: Як заощадити на воді?/Скільки коштує вода?

Дослідження

1.Небезпечні тварини на морських пляжах світу.

2.Віртуальна подорож річкою.

3. Чому міліють криниці?

4.Куди потрапляють стічні води?

5. З яких водних джерел здійснюється водопостачання твого населеного пункту?

Моделювання

1.Виготовлення макета річкової системи (пластилін, папір, нитки…). 

2.Моделююча вправа з використанням фізичної карти «Будуємо греблю на річці: мета, місце, наслідки».

Проєктна діяльність

1.Створення пам’ятки про правила безпечної поведінки під час повеней, катастрофічних паводків, льодоставу й льодоходу, перебування на березі водойми

2.Озера України.

15.04. 2024    Тема уроку: Біосфера. Що об'єднує біосфера

                                                                                                                              Ми зв’язані з усім живим у природі.

Альберт Швейцер, німецький мислитель

Коротко про головне

Біосфера - це оболонка Землі, населена організмами, оболонка життя. Складовими частинами біосфери є нижня частина атмосфери, уся гідросфера й верхня частина літосфери.

Живі організми на Землі тісно пов’язані між собою та з навколишнім природним середовищем.

Біосфера забезпечує існування людини на Землі.


Домашнє завдання 

  2.Перевіряємо себе

       1. Чим біосфера відрізняється від інших оболонок Землі?

       2. Відомо, що першими організмами на Землі були бактерії. Які ж перспективи перебування цих істот на Землі?

      3. Які ви можете навести докази того, що життя зародилося у воді?

      4. Як людина змінює біосферу?

3.Підготуйте повідомлення (презентацію, виступ) про появу перших живих організмів на Землі, використовуючи різноманітні джерела інформації. 

4.Обговоріть з однокласниками, яку роботу ви можете провести в околицях школи чи своєї громади для збереження біосфери. Розробіть проєкт. Сформулюйте тему, мету, час проведення, план дій. Що буде результатом вашого проєкту? 

08.04. 2024    Тема уроку: Онлайн-подорож до місцевої водойми(річки, озера, ставка). Екологічні проблеми водойм своєї місцевості

Земля - водна планета, на якій якість води визначає якість життя.

Хороша вода - гарне життя.

Погана вода - погане життя.

Немає води - немає життя.

Пітер Блейк, британський художник

Гідронім - географічна назва водойми.

Мета: ознайомитися з особливостями географічного положення водойми, її живлення та режиму;  бережливо ставитися до природи.

Хід онлайн екскурсії

1. Організаційний момент. Повідомлення теми та мети онлайн екскурсії.

2. Правила безпечної поведінки біля водойми.

Обов’язково триматися групою.

Не підходити близько до краю берега.

Не ставати на предмети, що є у воді (каміння, дерев’яні кладки тощо).

Не заходити у воду.

Не нищити берегову рослинність.

Не лякати мешканців водойм голосними криками.

3. Проведення екскурсії. Дослідження водойми.

Перегляньте відео

Річка Самара

Домашнє завдання 

2. Які заходи щодо порятунку гідросфери може проводити кожна людина?

3. Підготуйте розповідь про озера Дніпропетровської області

04.04. 2024    Тема уроку: Як людина взаємодіє з гідросферою

Охороняти водойми - це те саме, що оберігати життя на Землі, піклуватися про її красу, серед якої живуть люди і багато інших живих істот!

З періодичної преси

Коротко про головне

Вода - безцінний мінерал, необхідний для життєдіяльності всього живого на Землі. Вона широко використовується на промислових підприємствах, у сільському господарстві, для виробництва гідроенергії. Води гідросфери значно забруднені й потребують охорони.

Домашнє завдання 

2. Які заходи щодо порятунку гідросфери може проводити кожна людина?

3.Розв’язування задач: Як заощадити на воді?/Скільки коштує вода?   Уявіть, що ви вдома погано закрутили кран і з нього тече тоненький струмінь води. Ви підставили склянку (200 г), і вона наповнилася за 1 хвилину. Порахуйте, скільки чистої води (у літрах) витече в каналізацію за 1 годину; за 1 добу.   1 літр води важить 1000 г. Скільки грошей втратила ваша сім'я?

4. Проведіть дослідження:    З яких водних джерел здійснюється водопостачання твого населеного пункту?

01.04. 2024    Тема уроку: Які особливості підземних вод

Немає нічого більш м’якого та гнучкого, ніж вода, але спробуйте чинити їй опір.

Лао Цзи, китайський філософ


Коротко про головне

Підземними називаються води, що містяться у верхній частині земної кори в порах, тріщинах та порожнинах. Залежно від умов залягання підземні води поділяють на: верховодку, ґрунтові води, міжпластові води. Термальні та мінеральні води широко використовують у лікуванні.

Перегляньте відеоурок:

Які особливості підземних вод


Перевіряємо себе

1. Назвіть дві умови утворення підземних вод.

2. У чому полягає відмінність між ґрунтовими й міжпластовими водами? Чи залежить рівень міжпластових вод від кількості атмосферних опадів?

3. Чому рівень ґрунтових вод не постійний?

4. Чому підземні води залягають на різній глибині?

5. Яка вода називається мінеральною? Які марки мінеральних вод України вам відомі? Створіть проєкт «Мінеральні води України».

Чи знаєте ви, що...

Єдиний в Україні гейзер мінеральної води розташований у селі Вучкове Міжгірського району Закарпатської області.

Чи знаєте ви, що...

Кожна людина на Землі за рік використовує 1,5 млн літрів води.

Понад мільярд людей на планеті не мають доступу до чистої питної води.

Домашнє завдання 

18.03. 2024    Тема уроку:    Як утворюються болота. Які водойми створила людина

                                                  Зрозуміти воду - значить зрозуміти Всесвіт, усі чудеса природи й саме життя.

Масару Емото, японський дослідник

Синонімами до слова болото є багно, драговина, мочар, багновиця, твань. 

Коротко про головне


Перегляньте відеоурок:

Болото.Штучні водойми

Перевіряємо себе

1. Поясніть, як утворюється болото.

2. Чим болото відрізняється від заболоченої місцевості?

3. Чим відрізняються верхові й низинні болота?

4. Яке значення боліт?

5. Поясніть, що належить до штучних водойм. Які штучні водойми є у вашій місцевості?

6. Яке значення каналів і водосховищ?

7.Моделювальна вправа з використанням фізичної карти світу або України «Будуємо греблю на річці: мета, місце, наслідки». Нижче в тексті параграфа ви можете прочитати про позитивні наслідки будівництва греблі. А чи буде шкода від такого будівництва? Спрогнозуйте й запишіть відповідь у зошит, скориставшись довідковими матеріалами. 

Чи знаєте ви, що...


Домашнє завдання 

14.03. 2024    Тема уроку:  Урок-подорож. Озера України

                                                                                                    А ще життя чудове тому, що можна мандрувати.

Микола Пржевальський, відомий мандрівник, географ і натураліст

Заочна подорож - можливість за короткий час «об’їхати» багато об’єктів, «зробити» зупинки, «помилуватися» краєвидами і... сфотографуватися на пам'ять. 

Перегляньте відеоурок

Топ 10 найкрасивіших озер України

Перевіряємо себе

Зробіть висновок про походження озера Синевир. Знайдіть в інтернеті інші легенди про це озеро. 

Домашнє завдання 

                  https://vseosvita.ua/test/start/guf798 

  

11.03. 2024    Тема уроку:  Як утворюється озеро

Озера - блакитні очі планети.

Коротко про головне

Озеро - це улоговина, заповнена водою. Щоб утворилося озеро, треба дві умови - заглибина (улоговина) і вода. Озера бувають стічні і безстічні; прісні і солоні. За походженням озера бувають: тектонічні, вулканічні, льодовикові, залишкові, загатні, лиманні, заплавні.

Перегляньте відеоурок

Як утворюється озеро

Перевіряємо себе

1. Поясніть, яка різниця між стічним і безстічним озером.

2. Згадайте, які дві умови потрібні для утворення озера.

3. Назвіть види озер за походженням озерних улоговин та покажіть їх на карті.

4. Чому льодовикових озер багато на півночі Євразії та Північної Америки?

5. Як ви розумієте вислів англійської письменниці Гледіс Бронвін Стерн «Людина - це складна істота, що змушує пустелі цвісти, а озера - вмирати»? Поміркуйте про вплив діяльності людини на водне середовище планети.

10 МАЛЬОВНИЧИХ 

ОЗЕР УКРАЇНИ

Чи знаєте ви, що...

Озера «Рекордсмени» 

1. Найбільше прісне озеро України ( Ялпуг ). 

2. Найвисокогірніше озеро України ( Бребенескул). 

3. Найглибше озеро України (Світязь). 

4. Найсолоніше озеро України (Сиваш –Херсон) 

5. Найвисокогірніше озеро світу ( Тітікака) 

6. Найсолоніше озеро світу (Мертве море) 

7. Найпрісніше озеро світу ( Верхнє) 

8. Найглибше озеро світу (Байкал) 

9. Найбільше озеро світу ( Каспійське) 

10. Найстаріше озеро на Землі - Байкал. Його вік - 25-30 млн років.

В Україні налічується понад 20 тисяч озер!

Домашнє завдання 


07.03. 2024    Тема уроку: Як "працюють" і "живляться" річки

Що глибша річка, то менше вона видає шуму.

Мішель Монтень, французький письменник і філософ епохи Відродження


Коротко про головне

Є такі типи живлення річок: дощове, снігове, льодовикове, підземними водами, мішане. 

Елементами режиму річки є: повінь, паводок, межень, льодостав. 

Річки виконують три види роботи — руйнування, перенесення та відкладання гірських порід. 

За характером течії річки поділяють на рівнинні й гірські. 

У руслі річки можуть виникати пороги та водоспади.


Перегляньте відеоурок

Річки України. Основні річкові басейни.

Перевіряємо себе

1. Яка річка протікає у вашому населеному пункті або є до нього найближчою? Проведіть спостереження за її режимом протягом року.

2. Простежте зв’язок між типом живлення річки та кліматом. Наведіть приклади.

3. Поясніть вислів давньогрецького філософа Геракліта «Двічі в одну річку не ввійдеш».


Домашнє завдання 

Запишіть у зошит по три праві й ліві притоки Дніпра. Позначте всі ці елементи на контурній карті.

https://learningapps.org/2244910  

https://learningapps.org/27790868

 https://learningapps.org/9941566

 https://learningapps.org/28250408

 https://learningapps.org/28319017  

04.03. 2024    Тема уроку: Що ми знаємо про життя річки.

                                                                                                                                                Ріки - діти клімату й рельєфу.

Афоризм


Коротко про головне

До вод суходолу належать річки, озера, підземні води, болота, льодовики, багаторічна мерзлота, штучні водойми. Води суходолу поділяють на поверхневі і підземні.

Річка - це природний водний потік, що тече у виробленому ним самим заглибленні. Усі річки мають подібну будову. Основними частинами річки є витік, гирло, притоки. Річка зі своїми притоками утворює річкову систему.

1.Перегляньте відеоурок:

Води суходолу. Річки.

2.Перевіряємо себе

1. Що належить до вод суходолу?

2. Які води суходолу є у вашій місцевості?

3. Назвіть елементи будови річки.

4. Запишіть цікаві вислови, прислів’я, приказки про річку.

5. Підготуйте описи річки «Річка надихає» (з художніх творів, учнівської творчості).

3.Подивіться цікаве відео

«Амазонка чи Ніл? Яка річка довша?»

3 .Проведіть дослідження «Віртуальна подорож річкою». Здійсніть віртуальну подорож річкою Дунай, користуючись політичною картою світу. Через скільки країн вона протікає?

Тепер вам зрозуміло, чому Дунай називають «головною

артерією Європи»?

Домашнє завдання 

https://learningapps.org/watch?v=pgdyceeu223 

Запишіть у зошит по три праві й ліві притоки Дніпра. Позначте всі ці елементи на контурній карті.

Хід виконання роботи.

Вам знадобляться: пластилін, папір, нитки та інші предмети.

1.На аркуші паперу за допомогою пластиліну зобразіть головну річку. 

2. Тоншими нитками приєднайте до неї праві та ліві притоки.

3. Покажіть вертикальною перетинкою водоспад.

4. У гирлі розташуйте острови – дельту річки.

28.02. 2024    Тема уроку: На що багатий Світовий океан та як людина використовує ці багатства

У моря іноді хороший характер, іноді поганий, і неможливо зрозуміти чому. Адже ми бачимо тільки поверхню води. Але якщо любиш море, це не має значення. Тоді приймаєш і погане, і хороше...

Туве Янссон, фінська письменниця

1. Атлантичний, Тихий, Аравійський, Індійський. 

Чорне, Середземне, Саргасове, Мадагаскар. 

Гренландія, Кримський, Мадагаскар, Тасманія. 

Аравійський, Сомалі, Скандинавський, Індійський. 

Дрейка, Карибське, Магелланова, Берингова. 

2. Чорне, Мертве, Середземне.

Берингова, Бенгальська, Дрейка.

 Мексиканська, Магеланова, Гвінейська. 

 Індостан, Лабродор, Ґренландія.

3. Прийом «Інтелектуальна розминка». Виконання інтерактивних завдань. 

Хвилі. Течії. (learningapps.org) 

Рухи води в Світовому океані (learningapps.org) 

Коротко про головне

За умовами існування морські організми поділяють на планктон, нектон і бентос. 

Найбільш сприятливими для проживання мешканців морів та океанів є помірні широти. 

Океан багатий на такі види природних ресурсів: біологічні, водні, мінеральні, енергетичні. 

Океан дуже вразливий до господарської діяльності людини, тому його багатства потрібно бережно використовувати. 

Океан потребує охорони спільними зусиллями всіх країн світу.

Перегляньте відеоурок:

На що багатий Світовий океан та як людина використовує ці багатства

Перевіряємо себе

1. На які види ресурсів багатий океан?

2. Що називають біологічними ресурсами океану?

3. Як можна використовувати води Світового океану?

4. У чому небезпека забруднення вод океану?

5. Чому вчені всіх країн об’єднують зусилля для вивчення Світового океану?


Домашнє завдання 

запишіть проблему (голова риби),

причини виникнення проблеми (верхні кістки) та 

наведіть факти, що є підтвердженням причин (нижні кістки). 

Сформулюйте висновок (хвіст риби).

       1.У чому небезпека забруднення вод океану?

       2.Чому вчені всіх країн об’єднують зусилля для вивчення Світового океану?

26.02. 2024    Тема уроку: Рух води у Світовому океані

Погляньте-но на океан, хіба це не жива істота? Часом гнівна, часом ніжна!

Жуль Верн, французький письменник, один із засновників наукової фантастики


ПОВТОРИМО ГОЛОВНЕ

Перегляньте відеоурок:

Хвилі в океані

Перевіряємо себе

1. Чому температура поверхневих вод у різних частинах Світового океану не однакова?

2. Як і чому змінюється температура морської води з глибиною?

3. Назвіть чинники, що можуть впливати на солоність океанічних вод.

4. Які течії вважаються теплими, а які - холодними?

5. Чим цунамі відрізняється від вітрових хвиль?

6. Якою є роль постійних вітрів в утворенні морських течій?


Домашнє завдання 

Гольфстрім,  Куросіо,  Канарська,  Лабрадорська,  Західних вітрів,       

Північно - Атлантичну, Північно – Тихоокеанську, Північну і Південну пасатні течії. 


22.02. 2024    Тема уроку: Які властивості вод Світового океану 

                             Погляньте-но на океан, хіба це не жива істота? Часом гнівна, часом ніжна!

Жуль Верн, французький письменник, 

один із засновників наукової фантастики

Коротко про головне

Прийом «Інтелектуальна розминка». Виконання інтерактивних завдань.

learningapps.org/29496858 

learningapps.org/31221636 

https://learningapps.org/29322220 

Перегляньте відео:

Властивості вод Світового океану

Перевіряємо себе

1. Чому температура поверхневих вод у різних частинах Світового океану не однакова?

2. Як і чому змінюється температура морської води з глибиною?

3. Назвіть чинники, що можуть впливати на солоність океанічних вод.

Домашнє завдання 


19.02. 2024        Тема уроку:  Що таке Світовий океан

Вода, в тебе немає ні смаку, ні кольору, ні запаху, тебе неможливо описати, тобою насолоджуються, не відаючи, що ти таке. Ти не просто необхідна для життя, ти і є життя.

Антуан де Сент-Екзюпері, французький письменник та авіатор

Коротко про головне

Перегляньте відео:

Що таке Світовий океан

Перевіряємо себе

Домашнє завдання 


15.02. 2024        Тема уроку:   Урок узагальнення

Домашнє завдання 

Тема: Аналіз стану повітря у своєму населеному пункті з використанням різних джерел інформації та власних спостережень.

1. На основі власних спостережень і різних джерел інформації проаналізуйте стан повітря у вашому населеному пункті. З’ясуйте, чи повітря забруднене.

2. Установіть, що є джерелами забруднення повітря у вашій місцевості.

3. Чи є у вашій місцевості служби, які ведуть спостереження за станом повітря?

4. Запропонуйте заходи для збереження чистого повітря у вашій місцевості.

5. Спробуйте намалювати плакат, який закликав би охороняти повітря.

12.02. 2024        Тема уроку:  Вплив людини на  атмосферу

Висновок

Як людина впливає на атмосферу. Для нормального життя людей і всіх живих організмів повітря повинне бути чистим. Проте в результаті господарської діяльності людини відбувається забруднення атмосфери твердими частинками, газоподібними і рідкими речовинами. Серед цих речовин велика кількість отруйних. Найбільш забруднене повітря в містах, де зосереджено багато промислових підприємств і транспорту.

Вуглекислий газ – один з головних “утеплювачів” поверхні Землі. Він має здатність, як плівка парника, не пропускати тепло від земної поверхні. Тому кажуть, що вуглекислий газ створює парниковий ефект.

Діяльність людини змінює і склад повітря. Це відбувається через те, що при спалюванні палива витрачається кисень і виділяється вуглекислий газ. Кисню витрачається більше, ніж його виділяють рослини.

Багато вчених вважають, що через накопичення вуглекислого газу середня температура повітря в земної поверхні за останні 100 років підвищилася на 0,6 ° С. При подальшому зростанні температури почнуть танути льодовики, підвищиться рівень Світового океану, покриються водою величезні площі прибережної суші.

Головний шлях в боротьбі із забрудненням атмосфери – зменшення різних викидів.

Що ми дізналися?


Домашнє завдання 

08.02. 2024        Тема уроку:  Людина й атмосфера

Коротко про головне

Атмосфера відіграє важливу роль для всього живого. Клімат впливає на життя та самопочуття людини, організацію її господарської діяльності й відпочинку.

Людина використовує ресурси атмосфери в багатьох видах діяльності.

Забруднення атмосфери може призвести до загибелі живих організмів на Землі, тож вона потребує охорони.

Перегляньте відео:

Вплив людини на атмосферу

Домашнє завдання 

05.02. 2024        Тема уроку:    Який взаємозв'язок між людиною та атмосферою

Тпер, коли ми навчилися літати в повітрі, як птахи, плавати під водою, як риби, нам не вистачає тільки одного - навчитися жити на землі, як люди.

Джордж Бернард Шоу, ірландський письменник


Коротко про головне

Атмосфера відіграє важливу роль для всього живого. Клімат впливає на життя та самопочуття людини, організацію її господарської діяльності й відпочинку.

Людина використовує ресурси атмосфери в багатьох видах діяльності.

Забруднення атмосфери може призвести до загибелі живих організмів на Землі, тож вона потребує охорони.


Перегляньте відеоурок: 

Перевіряємо себе

1. Як людина використовує атмосферне повітря?

2. Як людство впливає на атмосферу?

3. Що таке парниковий ефект та яка його природа?

4. Підготуйте повідомлення «Глобальне потепління: погляди кліматологів».

5. Щороку в різних населених пунктах проводяться акції. Укажіть, у якій екологічній акції ви брали участь. На розв’язання якої екологічної проблеми спрямовано акцію? Обґрунтуйте необхідність і важливість розв'язання екологічної проблеми.

6. Оцініть свою роботу на уроці. Закінчіть речення:

Домашнє завдання 

01.02.  2024                     Тема уроку: Які атмосферні явища є несприятливими

Те, що я бачу в природі, схоже на чудовий задум, який ми можемо осягати лише поверхово.

Альберт Ейнштейн, один з найвизначніших фізиків XX століття



Коротко про головне


Перегляньте відеоурок: 

Небезпечні природні явища

Перевіряємо себе

1. Назвіть небезпечні явища, що відбуваються в атмосфері. Які з них вам доводилося спостерігати?

2. Обговоріть з дорослими наслідки небезпечного природного явища, яке відбувалося у вашій місцевості. Зобразіть причинно-наслідкові зв’язки схематично в зошиті.

Домашнє завдання 

2. Складіть поради водію, туристу, літній людині під час ожеледиці.

3. Складіть сенкан до вивченої теми.

4. Підготуйте мініпроєкт про небезпечні атмосферні явища, які вам доводилося спостерігати у вашій місцевості.

5. Виконайте тест за посиланням   https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=1397099 

29.01.  Тема уроку: Урок - практикум. Клімат своєї місцевості

Об’єднайтеся в 4 групи.

Назвіть чинники, які впливають на клімат. Як кожна із цих причин проявляється у вашій місцевості?

Практична робота

Опис клімату своєї місцевості

Мета: навчитися складати опис клімату своєї місцевості, використовуючи різноманітні джерела інформації.

Обладнання: атлас, контурна карта, довідники, підручники та посібники з географії рідного краю, лінійка, олівці, ручка.

Хід роботи

Завдання 1. Опишіть клімат своєї місцевості за планом:

1. У якому тепловому поясі розміщений ваш населений пункт?

2. Які моря та океани розташовані найближче до місця вашого проживання? Як вони впливають на клімат? Визначте відстань від вашого населеного пункту до найближчого океану. Яким був би клімат вашої місцевості, якби Північноатлантична течія була не теплою, а холодною? Чи впливає Північний Льодовитий океан на клімат вашої місцевості?

3. Визначте за фізичною картою України, на якій висоті над рівнем моря розташована територія. Як змінився б клімат вашої місцевості, якби її висота над морем різко збільшилася?

4. За фізичною картою України визначте, які великі форми рельєфу лежать на півночі, півдні, заході, сході та як вони впливають на клімат території.

5. Тип клімату.

З уроків історії вам відомо про природні умови, у яких жила первісна людина. Порівняйте їх із сучасним кліматом. Як ви вважаєте, чи може клімат змінитися?


Оцініть свою роботу на уроці.

Домашнє завдання 

1.Прочитати § 34. с. 145-146

2. Оформити в зошиті практичну роботу "Клімат своєї місцевості"

3.Розробіть мініпроєкт на одну з тем (за вибором):

Підготуйтеся до захисту проєктів.

25.01.2024  Тема уроку: Чому на Землі різний клімат

Клімат - це те, що ми очікуємо, погода - те, що ми отримуємо.

Марк Твен, видатний американський письменник, журналіст, громадський діяч


Перегляньте відеоурок:  Чому на Землі різний клімат

Перевіряємо себе

1. Які чинники відіграють важливу роль у формуванні клімату вашої місцевості?

2. Підпишіть на контурній карті світу кліматичні пояси.

3. Назвіть особливості клімату вашої місцевості. Поясніть їх.

4. Проведіть дослідження «Як можна використовувати енергію сонця й вітру».

Робота з кліматичними картами

1. Розгляньте карту шкільного атласу 6 кл. «Кліматичні пояси та області світу», ознайомтеся з легендою карти. Запишіть назви основних і перехідних кліматичних поясів у послідовності їх розміщення від полюсів до екватора.

2. Знайдіть на карті Україну. У якому кліматичному поясі вона розміщена? Які материки розміщені в цьому кліматичному поясі?

3. Розгляньте «Кліматичну карту світу» шкільного атласу та її легенду. Знайдіть на карті ізотерми січня і липня. З’ясуйте, яка ізотерма липня і січня проходить найближче біля м. Києва.

4. Користуючись кліматичною картою, самостійно охарактеризуйте арктичний (1-й варіант) і антарктичний (2-й варіант) кліматичні пояси.

5. Оцініть свою роботу на уроці. Дайте відповіді на запитання:

Домашнє завдання 

1.Прочитати § 32. с. 135-139

2. Проведіть дослідження «Як можна використовувати енергію сонця й вітру». Підготувати на вибір презентацію або  буклет.

3. Станьте кліматологами. Прочитайте тексти. Установіть, у якому із них ідеться про погоду, а в якому - про клімат.

А. У центральній частині України опадів не передбачається. Температура повітря вдень коливатиметься від +11 до +12 °С   , а вночі - від +4 до +5 °С. Вітер північно-західний. Увечері можливий невеликий дощ.

Б. У нас є чотири пори року. Літо дуже спекотне, але надто задушливе. Осінь приносить величезну різноманітність дощів, протягів та вітрів. Коли вона тільки приходить, то виглядає чудово: золоті ліси, медова трава, затишна атмосфера. Але починаючи з кінця жовтня стає брудно та похмуро. Зима м’яка і приносить із собою багато снігу. Весна приходить разом із зеленою травою та птахами, які повертаються з південних країн.

4.На контурній карті проведіть межі теплових поясів. Червоним кольором зафарбуйте територію жаркого поясу зеленим - помірні, синім - полярні (холодні) пояси.

З’ясуйте, у якому тепловому поясі розміщена Україна.

6-А  23.01.2024

6-Б 22.01.2024

Тема уроку:     Як розподіляється тепло на  поверхні Землі

Жити на Землі, можливо, дорого, зате ви отримуєте щорічний безкоштовний круїз навколо Сонця.

Ешлі Брільянт, американський письменник та карикатурист англійського походження

Коротко про головне

Температура нагрівання поверхні Землі залежить від кута падіння сонячних променів.

Теплові пояси - це території Землі з певними температурами повітря, які різняться між собою кількістю тепла, що надходить від Сонця, межі яких визначають лінії тропіків і полярних кіл.

Погода - це стан тропосфери в певному місці і в певний час. Складовими частинами погоди є температура повітря, атмосферний тиск, вологість повітря. До погодних явищ належать: сила, швидкість і напрям вітру, хмарність, опади, а також тривалість сонячного сяйва, температура та вологість ґрунту, висота й стан снігового покриву. Дослідженням погоди займаються метеорологи, а передбаченням - синоптики.

Перегляньте відеоурок: 

Розподіл сонячного світла і тепла на Землі

Перевіряємо себе

1. Як і з якою метою складають прогнози погоди?

2.Що таке теплові пояси Землі. 

3.Користуючись сайтом прогнозу погоди  https://ua.sinoptik.ua, дізнайтеся, яка погода буде сьогодні впродовж дня у вашому населеному пункті. Запишіть її характеристики. Проаналізуйте прогноз погоди на сьогодні. Зробіть висновок про відповідність прогнозу та реалій. 

Домашнє завдання 

1.Прочитати § 32. с. 135-139

2.На контурній карті проведіть межі теплових поясів. Червоним кольором зафарбуйте територію жаркого поясу зеленим - помірні, синім - полярні (холодні) пояси.

З’ясуйте, у якому тепловому поясі розміщена Україна.

3.Зберіть якомога більше народних прикмет, за допомогою яких можна передбачити погоду.

4. Складіть синквейн до цієї теми.

5.Користуючись сайтом прогнозу погоди https://ua.sinoptik.ua , дізнайтеся, яка погода буде сьогодні впродовж дня у вашому населеному пункті. Запишіть її характеристики. Проаналізуйте прогноз погоди на сьогодні. Зробіть висновок про відповідність прогнозу та реалій. 

18.01.2024року Урок-практикум. Побудова діаграми кількості опадів

Майстерність приходить лише з практикою і не може з’явитися тільки під час читання інструкцій.

Наполеон Гілл, американський журналіст


Мета: навчитися складати стовпчасту діаграму кількості опадів за сезонами та аналізувати її.

Вам знадобляться: олівець, гумка, лінійка, кольорові олівці.

Діаграма - це один із графічних засобів зображення співвідношення між величинами, які порівнюються.

Хід роботи

1. За допомогою таблиці «Розподіл опадів за місяцями» визначте особливості розподілу опадів протягом року в Лондоні, Києві, Токіо та Пекіні. Зробіть висновок.

2. Побудуйте в зошиті стовпчасту діаграму розподілу опадів для м. Києва (1-й варіант) і м. Лондона (2-й варіант) за сезонами, використовуючи дані таблиці.

3. Визначте середню річну кількість опадів.

4. Проаналізуйте складену діаграму.

5. За діаграмою та таблицею визначте:

Зробіть висновок.

Перевіряємо себе

1. Назвіть види опадів, які найчастіше бувають у вашій місцевості. Розкажіть про їхнє виникнення.

2. Складіть пам’ятку «Правила поведінки під час грози».

3. Оцініть свою діяльність на уроці. Продовжте речення:


Зразок діаграми:   Розподіл опадів за місяцями

Домашнє завдання 

1.Прочитати § 31. с. 134-135

2.Підготуйте презентацію про Всесвітню службу погоди, використовуючи різноманітні джерела інформації.

3. Опишіть у зошиті погоду сьогоднішнього дня за допомогою умовних знаків.

6-Б клас  15.01.2024

 6-А клас  16.01.2024      Тема уроку: Хто живе у хмарах

Повітря рухається, як річка, і несе із собою хмари, так само, як проточна вода несе все, що на ній плаває.

Леонардо да Вінчі, італійський художник, учений-винахідник


Коротко про головне

Атмосферні опади - це вода у твердому або рідкому стані, що випадає з хмар або виділяється з повітря на земну поверхню. Залежно від температури утворення розрізняють рідкі та тверді опади.

Більшість опадів випадає з хмар у вигляді дощу. Проте іноді волога конденсується на охолоджених предметах безпосередньо з повітря, утворюючи росу, іній, туман, паморозь.


Перегляньте відеоурок: 

Хто живе у хмарах

Перевіряємо себе

1. Назвіть причини утворення опадів.

2. Чи завжди опади випадають із хмар?

3. Назвіть види опадів, які найчастіше бувають у вашій місцевості. Розкажіть про їх виникнення.

4. Як і для чого вимірюють кількість опадів?

5. Назвіть закономірності поширення опадів на земній кулі.

6. Назвіть відмінності зливових та облогових опадів за інтенсивністю й тривалістю. Як розподіляється кількість опадів у вашій місцевості протягом року? Коли спостерігається максимум опадів?

Ознайомитися з картою ПОГОДА за посиланням        

Домашнє завдання 

1.Прочитати § 30. с. 129-134

2. Перегляньте відео: Кислотний дощ. Подумайте: Чим небезпечний кислотний дощ?

3.Моделювання карти опадів за порами року. Для виконання роботи потрібен аркуш паперу та кольорові олівці.

1. Розграфіть аркуш на 4 рівні квадрати.

2. Підпишіть квадрати за сезонами: зима, весна, літо, осінь.

3. У кожному квадраті зобразіть схематично  особливості погоди, рельєф та кілька    видів рослин (дерево, кущ, у деяких — квітку).

4. У кожному квадраті позначте відомі вам види опадів, які властиві певній порі року.

5. Які позитивні й негативні наслідки впливу дощу на природу, життя та господарську діяльність людей.

6. Оцініть власну роботу, аргументуючи позначення певних видів опадів за сезонами.

Відео: 

 Що таке кислотний дощ?

11.01.2024  Тема уроку: Урок-практикум. Визначення абсолютної і відносної вологості повітря

Якщо ви знаєте, що ви на правильному шляху, якщо у вас є це внутрішнє знання, тоді ніхто не зможе відвернути вас... хай що б вони говорили.

Барбара Мак-Клінток, американська науковиця, Нобелівська лауреатка

Мета роботи: Ознайомитися з метеорологічними приладами. Навчитися розв’язувати завдання щодо визначення абсолютної та відносної вологості повітря.

Основні поняття: психрометр, електричний гігрометр, абсолютна і відносна вологість повітря.

Як визначити відносну вологість повітря. 

Завдання 1. У місті Києві t +20 °С, у повітрі міститься 10 г водяної пари, а може міститися 17 г. Визначте відносну вологість повітря. 

Алгоритм виконання

1. Пригадайте, у яких одиницях вимірюється відносна вологість повітря.

2. Записуємо відношення реального вмісту водяної пари у повітрі до тієї, яка може міститися при певній температурі.

10 : 17 = 0, 58.

3. Виражаємо це у відсотках. 0, 58 х 100 = 58 %.

Відповідь: відносна вологість становить 58 %.

Як визначити абсолютну вологість повітря. 

Завдання 2. Відносна вологість повітря при температурі 15 °С дорівнює 50 %. Використовуючи дані таблиці (с. 32), визначте абсолютну вологість повітря.

Алгоритм виконання

1. Пригадайте, у яких одиницях вимірюється абсолютна вологість повітря.

2. За таблицею (с. 141) визначаємо максимальний вміст водяної пари при температурі 15 °С. Він становить 12,9 г/м3.

12,9 г/м3 x 50 % : 100 % = 6,45 г/м3.

Оцініть свою діяльність на уроці.

З поданого переліку вражень, почуттів оберіть одне-три слова чи словосполучення, що відповідають вашому настрою на уроці: хвилювання, співчуття, легенький смуток, захоплення, спокій, замріяність, радість, журба, розчарування, щастя, умиротворення, натхнення.


Домашнє завдання 

1.Прочитати § 29. Урок-практикум. Визначення абсолютної і відносної вологості повітря с. 126--129.

2. Розв'яжіть задачі 4,7 с. 128 письмово в зошиті.

3. ВИЗНАЧТЕ ВОЛОГІСТЬ ПОВІТРЯ   В СВОЇЙ КВАРТИРІ БЕЗ ПРИЛАДІВ

Існує досить простий спосіб визначення вологості повітря без приладів. Спробуйте визначити цим способом вологість повітря у себе вдома.

4.ВИКОНАЙТЕ ОНЛАЙН ВПРАВИ за посиланням

https://wordwall.net/play/58187/244/939

https://wordwall.net/play/58172/691/666

https://wordwall.net/play/58168/668/240




08.01.2024  Тема уроку: Як вода потрапляє в атмосферу 

То чорні, то сині по небу ходили.

А як набив їх вітер - сльози розпустили.

Загадка


1. За які заслуги сучасні метеорологи часто згадують ім’я англійського адмірала Ф. Бофорта? 

2. Скажіть, про що йдеться: «Якби його не було, то найвизначніші географічні відкриття відбулися б набагато пізніше.» 

3. Скажіть, про що йдеться: «Якщо його швидкість дорівнює швидкості кінської рисі, він слабкий, якщо дорівнює швидкості пасажирського потяга – сильний.» 

4. У квітні-травні з Аравійської пустелі у бік Єгипту дме гарячий посушливий вітер, який араби називають «хамсин». Назва вітру дослівно означає «п’ятдесят». За що його так назвали? 

 1) Чи вірите ви в те, що за допомогою барометра можна не лише виміряти атмосферний тиск, але й визначити температуру повітря? 

 2) Чи вірите ви в те, що на вершині гори тиск менший, ніж біля її підніжжя?

 3) Чи вірите ви в те, що нагріте повітря легше за холодне? 

4) Чи вірите ви в те, що повітря переміщається з області низького тиску в область високого?

5) Чи вірите ви в те, що зміна температури й тиску є причиною постійного переміщення повітря?

6) Чи вірите ви в те, що чим більша різниця атмосферному тиску між територіями, тим сильніший вітер. 

7) Чи вірите ви в те, що денний бриз дме з моря на узбережжя?

 8) Чи вірите ви в те, що літній мусон дме із суходолу на океан?

 9) Чи вірите ви в те, що територія України знаходиться під впливом пасатів?

10) Чи вірите ви в те, що найсильніші вітри біля земної поверхні дмуть в Антарктиді?

Коротко про головне

Волога потрапляє в повітря внаслідок випаровування - переходу води з рідкого або твердого стану в газоподібний. Вміст водяної пари в повітрі залежить від його температури. Якщо температура вища, то більше вологи має бути в повітрі.

Розрізняють абсолютну й відносну вологість. Унаслідок конденсації водяна пара перетворюється на воду або лід.

Туман - це атмосферне явище, викликане скупченням крапель води в повітрі біля поверхні Землі.


3. Перегляньте відеоурок: 

Вода в атмосфері 

Перевіряємо себе

1. Від чого залежить кількість водяної пари в повітрі? Де на Землі спостерігається найбільший вміст водяної пари в повітрі?

2. Що таке конденсація? Наведіть приклад, де можна спостерігати це явище.

3. Чи зміниться абсолютна й відносна вологість 1 м3 повітря, якщо його підняти на декілька сотень метрів над земною поверхнею? Поясніть.

4. Які види хмар переважають у вашій місцевості взимку? Складіть атлас хмар, що спостерігаються у вашій місцевості, за допомогою фотографій. 

Створіть колаж хмар.

Домашнє завдання 

1.Прочитати § 28. Як вода потрапляє в атмосферу с. 119-126

2. Здійсніть моделювання: «Утворення хмар і опадів в домашніх умовах»

Вам знадобиться: скляна банка, металева кришка, аркуш картону темного

кольору, кубики льоду, тепла вода.

Хід роботи

1. У банку налийте теплої води на висоту приблизно 5–7 см.

2. Закрийте банку кришкою, на яку поставте кубики з льодом.

3. Темний картон прикріпіть за задньою стінкою банки, щоб краще було

спостерігати за процесами, які відбуваються. Зачекайте декілька хвилин.

4. Зробіть висновок. Зробіть відео свого досліду або малюнок.

3. Виконайте інтерактивні вправи за посиланням

https://wordwall.net/uk/resource/58170445/%d0%b2%d1%96%d1%82%d0%b5%d1%80

https://wordwall.net/play/58136/639/484

https://wordwall.net/play/58188/036/348

4.Експрес-тест 

1. Який шар не є частиною атмосфери: а) мезосфера б) стратосфера в) тропосфера г) астеносфера 

2. Частина атмосфери, в якій знаходиться озоновий шар: а) тропосфера б) стратосфера в) термосфера г) мезосфера 

3. Частина атмосфери, де відбуваються всі погодні явища: а) тропосфера б) стратосфера в) термосфера г) мезосфера 

4. Практично вся водяна пара атмосфери зосереджена: а) у тропосфері б) у стратосфері в) в озоновому шарі г) у мезосфері 

5. Сонце в зеніті буває: а) між тропіками б) між полярними колами в) між тропіками та полярними колами г) між полярними колами та полюсами 

6. Сонце в зеніті над Україною: а) є завжди б) буває влітку в) буває взимку г) не буває ніколи.

21.12.2023  Тема уроку  Як утворюється вітер та яке його значення


Якщо не можна вітер змалювати,

Прозорий вітер на ясному тлі –

Змалюй дуби, могутні і крислаті,

Котрі од вітру гнуться до землі...


Ліна Костенко,

українська письменниця


Коротко про головне

Основна причина виникнення вітру — нерівномірний розподіл атмосферного тиску. Основні характеристики вітру: напрямок, сила, швидкість. Напрямок вітру визначається стороною горизонту, звідки він дме. До місцевих вітрів належать: бриз, гірсько-долинний, фен, бора. Бризи виникають біля водойм і змінюють свій напрямок двічі на добу.


Перегляньте відеоурок  

Як утворюється вітер та яке його значення

Перевіряємо себе

1. Визначте за допомогою фрагмента карти погоди в атласі, який напрям вітру переважає в м. Києві. Яка його сила?

2. Підготуйте презентацію (повідомлення, замітку) «Як людина використовує вітер».

3. Відпочивальники, прогулюючись узбережжям Чорного моря, помітили, що вітер дме з суходолу на море. З’ясуйте, який це був час доби. Яку назву має цей вітер?

4. Оцініть свою діяльність на уроці. Назвіть три моменти, які у вас вийшли добре, і запропонуйте одну дію, яка покращить вашу роботу на наступному уроці. 

Домашнє завдання 

Практикум

Будуємо розу вітрів   (мал. 106 Роза вітрів)

Мета: навчитися будувати розу вітрів (мал. 6) та аналізувати її.

Вам знадобляться: лінійка, олівець, гумка, календар спостережень за погодою за місяць у вашій місцевості (можна скористатися інформацією на сайті   https://pogoda33.ua/

Хід роботи

1. За даними календаря погоди за місяць визначте число днів без вітру й запишіть його в кружечку в центрі рози вітрів.

2. Порахуйте кількість вітрів різного напрямку. Запишіть у зошиті в таблицю й позначте на розі вітрів.

3. З’єднайте всі точки.

Зробіть висновок (вкажіть, вітри яких напрямків переважали цього місяця).

3. Проаналізуйте у групі розу вітрів для вашої місцевості. Вкажіть сторону горизонту, де потрібно розмістити промислові підприємства, щоб вони менше забруднювали повітря.

4. Обґрунтуйте свою думку. Зробіть висновок.

5. Складіть пам’ятку «Правила поведінки під час сильного вітру». 

18.12.2023 Тема уроку      Урок-практикум. Розв'язування задач на визначення температури повітря та атмосферного тиску


🧩 Виконайте вправу за посиланням 

https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=5316968 

Атмосфера   Урок-практикум.

Розв’язування задач на визначення температури повітря та атмосферного тиску

Задача 1.Визначте температуру повітря на вершині г. Говерла, якщо біля її підніжжя (абсолютна висота – 800 м) вона становить +18 °С 

Розв’язок. 1. Дізнаємося, на скільки градусів зміниться температура з висотою______________________________________________________________

2. Дізнаємося температуру на вершині гори. _________________________________ 

Відповідь: _____°С.

Задача 2. Визначте, яка буде температура повітря біля підніжжя гори висотою 2000 м, якщо на вершині вона становить +20 С.

Розв’язок. 1. Дізнаємося, на скільки градусів зміниться температура з висотою.__________________________________________________________________ 

2. Дізнаємося температуру біля підніжжя гори. ___________________________________ 

Відповідь: __________°С.

 Задача 3. Встановіть висоту гори, якщо відомо, що на її вершині температура становить +60С, а біля підніжжя +180С.

Розв’язок. ________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________ 

Відповідь: ___________ км.

Задача 4 Літак піднявся на певну висоту. На аеродромі атмосферний тиск становить(540 мм рт. ст.), за його бортом барометр показав 225 мм рт. ст. На яку висоту піднявся літак?

Розв’язання. ________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________ Відповідь:_________ (м).

Задача5 *. Відносна висота горба 500 м. Атмосферний тиск на його вершині 720 мм рт.ст., а температура +20 С. Визначити атмосферний тиск і температуру повітря біля його підніжжя.

Розв’язок. 1.Дізнаємося на скільки зміниться температура з висотою: ___________________ 2. Дізнаємося температуру біля підніжжя:________________________

3. Дізнаємося на скільки зміниться атмосферний тиск з висотою:________________мм.рт.ст. 4. Дізнаємося тиск біля підніжжя:_________________мм.рт.ст.

Відповідь: температура становить ______°С, атмосферний тиск________мм.рт.ст.

 

ЗГАДАЙ!

Температура з висотою знижується на 6° на 1000м

ЗГАДАЙ!

Атмосферний тиск з висотою знижується на 10мм.рт.ст на 100м

Домашнє завдання 

14.12.2023 Тема уроку      Чому змінюється атмосферний тиск

Розум людини полягає не лише у знанні, а й у вмінні застосовувати ці знання.

Арістотель, давньогрецький науковець-енциклопедист


Коротко про головне

Атмосферний тиск - це сила, з якою повітря тисне на одиницю площі земної поверхні й на всі розташовані на ній тіла. Атмосферний тиск вимірюють не лише в міліметрах ртутного стовпчика, а й у гПа.

Атмосферний тиск залежить від температури повітря та висоти місцевості.

Атмосферний тиск вимірюють барометром. Нормальний атмосферний тиск становить 760 мм рт. ст.

Різкі зміни атмосферного тиску негативно впливають на здоров’я людини.


Чому змінюється атмосферний тиск

Перевіряємо себе

1. Визначте області високого (В) і низького (Н) тиску за кліматичною картою атласу.

2. Чому на шкалі побутового барометра-анероїда низький тиск відповідає дощу та шторму, а високий - ясній та сухій погоді?

3. Яка висота гори, якщо біля підніжжя атмосферний тиск становить 750 мм рт. ст., а на вершині - 715 мм рт. ст.?


Домашнє завдання 

https://vseosvita.ua/test/start/ife132  

07грудня 2023 Тема уроку  Як нагрівається атмосферне повітря

Сонце світить не для кількох дерев і квітів, а для великої радості світу.

Генрі Ворд Бічер, американський публіцист

Коротко про головне


Перегляньте відеоурок 

Як нагрівається атмосферне повітря

Перевіряємо себе

1. Поясніть, від чого залежить температура атмосферного повітря Землі.

2. Що таке середньодобова, середньомісячна, середньорічна температури? Як їх визначають?

3. З якою метою проводяться спостереження за температурою?

4. Що називають підстильною поверхнею? Як її властивості впливають на нагрівання атмосферного повітря?

5. Поясніть, чому температура повітря знижується з висотою.


Домашнє завдання

3. Попрацюйте з фізичними картами 

1. Користуючись фізичною картою світу, знайдіть  форми рельєфу:

Рівнини: 1) Бразильське плоскогір’я, 2) Східноєвропейська рівнина, 3) Західносибірська рівнина, 4) Амазонська низовина, 5) Середньосибірське плоскогір’я, 6) Бразильське плоскогір’я.

Вулкани: 7) Ключевська Сопка, 8) Етна, 9) Кракатау.

Гори: 10) Карпати, 11) Кримські, 12) Альпи, 13) Уральські, 14) Кордильєри, 15) Кавказ, 16) Гімалаї, 17) Анди.

6-А клас 6-Б клас  6-В клас              29 листопада 2023 року 

Тема уроку:    Як використовують корисні копалини

Переглянь відеоурок       Як використовують корисні копалини

  1. ПРОЧИТАЙ   Які є види корисних копалин

Залежно від господарського призначення розрізняють три групи корисних копалин. 

Паливні (горючі) корисні копалини – це речовини, які використовуються для виділення енергії тепла та інших корисних речовин (нафта, газ, вугілля, торф, горючі сланці).  

Рудою називають відклади мінералів, з яких можливо виробляти метали. Саме ці метали й надають назву рудним корисним копалинам – залізна, марганцева, алюмінієва руда тощо.  

Нерудні корисні копалини використовують як будівельні матеріали (вапняк, граніт, глина, пісок) або хімічну сировину (кухонна сіль, сірка, фосфорити).  

2. Ознайомся Як використовують земні надра

Літосфера є важливим джерелом природних ресурсів. Людина активно добуває корисні копалини, які використовуються в господарській діяльності. 

Видобуток корисних копалин ведеться двома способами. 


Відкритий спосіб застосовується, коли корисні копалини залягають на невеликій глибині. При цьому знімають верхній шар пустої породи, після чого за допомогою екскаватора відбувається видобуток у кар’єрі. В Україні відкритим способом добувають граніт, вапняк, пісок.


Закритим способом добувають корисні копалини, які залягають на великій глибині. Корисні копалини добувають у підземних шахтах. Закритим способом у нашій країні добувають кам’яну сіль, кам’яне вугілля.


3. Працюємо з інформацією.


Перегляньте відеофрагмент «Як видобувають корисні копалини?». 

Дайте відповіді на запитання:

У результаті видобутку корисних копалин накопичуються залишки пустої гірської породи (терикони), утворюються кар’єри, підземні шахти.  

Щоб знизити негативний вплив на літосферу, проводять рекультивацію. 

Рекультивація – комплекс заходів щодо відновлення порушених земель. 

На місці кар’єрів створюють штучні водойми, які використовують для розведення риби, як місце відпочинку, або їх засипають землею, на якій висаджують парки, сади, вирощують сільськогосподарські культури. 


4. Установлюємо закономірності природи.


Чи може людська діяльність змінювати форму земної поверхні? 

Які ще корисні копалини можна  видобувати таким способом? 

Яку загрозу довкіллю може нести спорудження кар’єрів? 

Що можна зробити, коли запаси корисних копалин у кар’єрі закінчилися? 

Домашнє завдання 

1. Користуючись фізичною картою світу, знайдіть  форми рельєфу:

Рівнини: 1) Бразильське плоскогір’я, 2) Східноєвропейська рівнина, 3) Західносибірська рівнина, 4) Амазонська низовина, 5) Середньосибірське плоскогір’я, 6) Бразильське плоскогір’я.

Вулкани: 7) Ключевська Сопка, 8) Етна, 9) Кракатау.

Гори: 10) Карпати, 11) Кримські, 12) Альпи, 13) Уральські, 14) Кордильєри, 15) Кавказ, 16) Гімалаї, 17) Анди.

3.Спостерігаємо, досліджуємо, моделюємо, вимірюємо. 

Дізнайтеся, які корисні копалини добувають у вашому регіоні.

Наведіть приклади гірських порід, з яких виготовляють: а) пам’ятники; б) скло; в) цеглу; г) цемент; д) прикраси.


 6-Б клас  27 листопада 2023 року 

6-А клас  28 листопада 2023 року 

6-В клас  29 листопада 2023 року 

Тема уроку: Чим мінерали відрізняються від гірських порід. Мінерали і гірські породи. 

Коротко про головне

Земна кора складається з мінералів і гірських порід

Мінерали - це однорідні тіла, які складаються з однієї речовини.

Гірські породи — це сполучення кількох мінералів у земній корі.

Усі гірські породи поділяють на три великі групи: осадові, магматичні та метаморфічні.


2. Прочитайте та дайте відповіді на запитання

Що таке мінерали і чим вони відрізняються від гірської породи. Земна кора складена мінералами та гірськими породами.

Мінерали - це однорідні тіла, які складаються з однієї речовини. Наприклад, вода, кварц, золото, слюда, кам’яна сіль, алмаз.

Мінерали утворюються в результаті внутрішніх (ендогенних) та зовнішніх (екзогенних) процесів, а також можуть вирощуватися в лабораторіях (дорогоцінне каміння) та на морських фермах (перли).

У природі існують тверді (алмаз, кварц), рідкі (вода, нафта, ртуть) та газоподібні (всі гази) мінерали. Тверді мінерали можуть бути кристалічними (галіт, кварц) та аморфними, які не мають вираженої кристалічної будови (опал, усі смоли) (мал. 1).

Це цікаво. Аморфні тіла не мають постійної форми. За кімнатної температури вони поводяться як тверді речовини, а при підвищенні розтікаються, як рідини.

Мінерали в чистому вигляді трапляються в природі порівняно рідко. Найчастіше вони бувають у різноманітних сполуках, утворюючи гірські породи.

Гірські породи - це сполучення кількох мінералів у земній корі. Наприклад, до складу гірської породи граніту входять три мінерали: кварц, слюда, польовий шпат.

Гірськими породами можуть бути скупчення одного мінералу у великій кількості, зокрема накопичення мінералу кальциту утворює гірську породу вапняк.

Розгляньте граніт зі шкільної колекції та визначте, які його особливості свідчать, що в його складі є кілька мінералів.

На нашій планеті за час її існування утворилася велика кількість різноманітних гірських порід і мінералів. Зважаючи на походження та особливості утворення їх можна розділити на декілька видів.

Які бувають види гірських порід. Усі гірські породи за походженням поділяють на три великі групи 

Осадові гірські породи утворилися за рахунок руйнування, перенесення та осадження матеріалів завдяки дії вітру, води та льоду.

Окремо утворювалися осадові гірські породи шляхом хімічного осаду з водної рідини, а також у результаті життєдіяльності організмів. З часом ці матеріали об’єднуються, тому осадові породи складаються з багатьох мінералів. Прикладами таких порід є глина, вапняк та інші 

Розгляньте перелік осадових порід.  До якої групи зарахуєте кожну з них? Об’єднайте їх у групи. Поясніть своє рішення.

Глина, торф, калійна сіль, вапняк, галька, нафта, щебінь.

Магматичні гірські породи утворюються у процесі охолодження рідкої магми, що надходить з глибинних шарів Землі. Ця магма має високу температуру і застигає, коли досягає земної поверхні. Проте, залежно від того, де охолоджується ця речовина, утворюються різні гірські породи. Якщо рідка маса охолоджується під земною поверхнею, то цей процес відбувається дуже повільно й утворюються щільні непористі породи з великими кристалами. Найвідомішим прикладом таких гірських порід є граніт, який складається з мінералів кварцу, польового шпату та слюди.

Іншим типом магматичних гірських порід є вулканічні, коли магма піднімається на поверхню Землі і у вигляді лави там охолоджується. Кристали в цих гірських породах менші за розмірами. Прикладом таких порід є базальти та пемза (мал. 4).

Метаморфічні породи утворюються з уже наявних гірських порід, які потрапляють глибоко в надра Землі. Під дією високої температури, високого тиску, хімічного впливу магми, гарячих термальних вод і газів, які йдуть із надр Землі, вони змінюють свій склад і властивості. Метаморфізм завжди пов’язаний із магматичною чи тектонічною діяльністю в земній корі.

Найпоширенішими метаморфічними породами є мармур, кварцит, гнейс та сланці (мал. 5).

Домашнє завдання 

2..Використовуючи додаткові джерела інформації  складіть у зошиті інформаційну листівку про гірські породи, які добувають у вашому краї, за запропонованим планом опису:

3. Назвіть магматичні гірські породи в запропонованому списку.

Граніт, пісок, лабрадорит, глина, вапняк, крейда, гіпс, туф, вугілля, базальт, мармур, кам’яна сіль.


20.11.2023 Тема уроку:   Урок - практикум  Як працювати з фізичними картами

 Фізична карта світу, півкуль, України

Вивчити географію без підручника важко, а без карти неможливо.

Фізична карта дає уявлення про найбільші форми рельєфу суходолу і морського дна. На ній показано розміщення та назви форм рельєфу - гір, рівнин, окремих вершин з їх абсолютною висотою над рівнем моря, а також назви форм рельєфу дна океану - жолобів, хребтів, улоговин тощо.

Практична робота

Робота з фізичною картою світу та України

Мета: навчитися працювати з фізичною картою світу і України; показувати на карті географічну номенклатуру; заповнювати контурну карту; розв’язувати практичні завдання.

Обладнання: шкільний атлас для 6 класу, контурна карта, кольорові олівці, інтернет.

Перегляньте відео «Правила оформлення контурної карти».


Оцініть свою діяльність на уроці.  Продовжіть речення:


Домашнє завдання 

1. Користуючись фізичною картою світу, назвіть форми рельєфу, з яких беруть початок річки: Дністер, Амазонка, Міссісіпі, Конго, Муррей і Дарлінг, Інд і Ганг.

2. Розподіліть вказані нижче географічні об’єкти за материками, на яких вони розташовані.

Рівнини: 1) Бразильське плоскогір’я, 2) Східноєвропейська рівнина, 3) Західносибірська рівнина, 4) Амазонська низовина, 5) Середньосибірське плоскогір’я, 6) Бразильське плоскогір’я.

Вулкани: 7) Ключевська Сопка, 8) Етна, 9) Кракатау.

Гори: 10) Карпати, 11) Кримські, 12) Альпи, 13) Уральські, 14) Кордильєри, 15) Кавказ, 16) Гімалаї, 17) Анди.

3.Першою у списку найвищих вершин планети йде гора Еверест (8848 м). Жителі Тибету називають її Джомолунгма, а непальці - Сагарматха. Проте є інформація, що найвищою горою Землі є згаслий вулкан Мауна-Кеа, висотою понад 10 км, що розташований на Гавайських островах Тихого океану. Місцевою гавайською мовою назва гори перекладається як «Біла гора».

Доведіть правильність цього твердження або спростуйте його.

4. Позначте на контурній карті:


20.11.2023 Тема уроку:   Яким буває рельєф суходолу і дна океану

Коротко про головне

Сукупність нерівностей земної поверхні, різних за висотою, обрисами, будовою, походженням і віком, називається рельєфом.

Рівнини - це великі, відносно рівні ділянки земної поверхні з невеликими коливаннями висот. За висотою рівнини поділяють на низовини, височини та плоскогір’я.

Гори - це високо підняті над рівнинами, дуже розчленовані ділянки земної поверхні. За висотою гори поділяють на низькі, середні й високі.

Перегляньте відеоурок       Яким буває рельєф суходолу і дна океану

Перевіряємо себе

1. Пригадайте, як розрізняють рівнини за висотою. Використавши фізичну карту світу, складіть і заповніть у зошиті таблицю.

2. Чому такі різні за абсолютною висотою географічні об’єкти зараховані до однієї групи - рівнини?

3. Доберіть декілька прикладів віршів (пісень, скоромовок, прислів’їв, приказок, інших творів), у яких згадуються форми рельєфу.

4. Доведіть, що на материку Євразія розміщені всі форми рельєфу, які є на суходолі. Наведіть приклади.

5. Складіть сенкан до вивченої теми.

За фізичною картою світу з’ясуйте, які форми рельєфу сформувалися на півночі півострова Індостан. Поясніть чому.

Домашнє завдання 

1.Доберіть декілька прикладів віршів (пісень, скоромовок, прислів’їв, приказок, інших творів), у яких згадуються форми рельєфу.

2.Доведіть, що на материку Євразія розміщені всі форми рельєфу, які є на суходолі. Наведіть приклади.

 3.Складіть сенкан до вивченої теми.

 4.За фізичною картою світу з’ясуйте, які форми рельєфу сформувалися на півночі півострова Індостан. Поясніть чому.

13.11.2023 Тема уроку:   Як визначають висоту точок на місцевості

Коротко про головне


Перегляньте відеоурок : Як визначити висоту точок місцевості

Перевіряємо себе


Домашнє завдання 

09.11.2023 Тема уроку: Як зовнішні процеси на Землі формують рельєф.

Коротко про головне


Чому відбувається вивітрювання. 

На Землі діють внутрішні сили, що спричиняють утворення гір, і зовнішні, які ці гори руйнують. До зовнішніх сил належать такі процеси: вивітрювання, робота текучих вод, льодовиків, вітру, морського прибою (мал. 1)

Перегляньте відеоурок   Як зовнішні процеси на Землі формують рельєф. 6 клас. НУШ

Перевіряємо себе


Домашнє завдання

02.11.2023. Тема уроку : Землетруси. Вулканізм. Сейсмічні пояси

Коротко про головне

Розгляньте інформацію в таблиці  «Шкала сили землетрусів» та відео «Землетрус». Якої, на вашу думку, сили землетрус у балах показано на відео? 

Як відбувається виверження вулканів?  Чим загрожує людині? Перегляньте відео

Перевіряємо себе


Домашнє завдання

2.Створіть у групі модель вулкана. Підпишіть його будову.

Вам знадобляться:


Тема уроку:   Літосферні плити, механізм та наслідки їх переміщення.

Коротко про головне

Перегляньте відео «Внутрішня будова Землі». Чи можна пояснити зміни обрисів материків, що показані на малюнку, горизонтальними рухами літосферних плит? Наведіть приклади. 


Перевіряємо себе

1. Чому літосферні плити мають можливість рухатися?

2. Назвіть літосферну плиту, на якій ми живемо, та плити, які з нею межують. Поясніть, як вони рухаються одна відносно одної.

3. Схарактеризуйте наслідки зіткнення літосферних плит.

4. Поясніть, що відбувається в місцях розходження літосферних плит.

5. До яких наслідків для людей, які живуть на узбережжях, призводять коливальні рухи земної кори?

Тема уроку:   Яку будову має Земля та літосфера

Коротко про головне

Перегляньте відеурок       Літосфера. Внутрішня будова Землі

Перевіряємо себе

Домашнє завдання

Перегляньте відеоурок:  Чому на Землі різний клімат