ПІЗНАЄМО ПРИРОДУ

5 клас

Щоб приєднатися до відеозустрічі, натисніть посилання https://meet.google.com/gki-nrwg-zux  

                                                               https://meet.google.com/gki-nrwg-zux                 


2. Звантажити електронний підручник можна тут  

https://shkola.in.ua/1499-pryrodoznavstvo-5-klas-korshevniuk-2018.html  

3. Відповіді домашніх завдань надсилати на електронну адресу  

 34chaus@gmail.com  


23 травня 2023року Тема уроку Як природа нас надихає

Природа є потужним джерелом натхнення для людини. Власне цим ми і відрізняємося від інших організмів. Зцілююче на нас впливають краєвиди, пташиний спів, подих вітру, весняна зелень та вогняно-багряні фарби осені. Усе це не могли оминути у своїй творчості художники, поети, музиканти та всі причетні до мистецтва.


КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ

• Стосунки людини з природою змінювалися від давніх часів до наших днів. Людина пізнавала природу, користувалася її благами, боролася з природними стихіями.

• Нині здоров’я та благополуччя людей теж залежить від стану довкілля.

• Природа надихає людину на створення витворів мистецтва. Так людина задовольняє свої художньо-естетичні потреби.


Домашнє завдання

1. Як гадаєш, хто більше залежний: людина від природи чи природа від людини?

2. Знайди цікаву локацію у своєму місті, селищі. Зроби фото або намалюй пейзаж, напиши вірш або опиши красу рідної місцини у прозі. Презентуй свою творчість друзям і рідним.

3. Які витвори мистецтва про природу (вірші, картини, пісні, скульптури) тобі подобаються? Хто їх автор?

 Узагальнення до розділу 5. Пізнаємо себе і світ


2. Вибери три переліки корисних перекусів, з яких варто щось брати із собою у школу.

3. Людина - єдиний природний ворог найбільшої на Землі тварини, яка занесена до Міжнародної Червоної книги. Хто це?

4. Спалювання залишків рослин заборонено законодавством України. Після підпалу життя тварин і рослин відновлюється лише через 5-6 років або не відновлюється ніколи. Тобі їх шкода? Отже, якщо бачиш порушників закону, телефонуй...

5. Із Запорозької Січі до сучасної української кухні дійшла смачна козацька страва:


Виконати контрольну роботу за посиланням  https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=8769467    

10травня 2023 року   Тема уроку    

Як зберегти біорізноманіття України. 


Для кожної країни важливі природні ресурси-ліси та моря, гори та степи, тварини та рослини, родючі чорноземи, багатства надр Землі. Благополуччя та здоров’я націй залежать від того, наскільки громадяни розуміють цінність природних скарбів, бережуть і примножують їх.

Для Європи та світу Україна має чи не найпершою робити активні кроки в збереженні біорізноманіття. Адже на чотирьох природних зонах у нас зосередилось приблизно 70 тис. видів живих організмів. Це більше третини всього біорізноманіття Європи.

Це цікаво

3 9 квітня 2021 року до Червоної книги України занесено 1544 види, з них 687 тварини і 857 - представники рослинного світу.

Червона книга України включає перелік тварин і рослин, які під загрозою зникнення. Це дуже важливий документ, який дає змогу зберегти рослини і тварин нашої країни. З рослин туди занесені: білотка альпійська, зозулині черевички (орхідея), лікарська рослина з Українських Карпат, тирлич жовтий, крокус Гейфеля, любка дволиста, підсніжник звичайний. З тварин - зубр, євразійська рись, хохуля (реліктова тварина, яка бачила мамонтів!), чорний лелека. Мухомор Цезаря, які полюбляли колись їсти римські імператори та французькі королі, на жаль, наразі теж перебуває у статусі зникаючи

Завдання

Дізнайся, чому ці тварини (мал. 235) та рослини (мал. 236) занесені до Червоної книги. Що можна зробити для їх збереження?

Одним зі способів збереження біорізноманіття в Україні є створення заповідників, національних парків та заказників, в яких зберігають природу в первинному стані з мінімальним втручанням людини (мал. 237).

Україна активно бере участь у міжнародних конференціях, які пов’язані зі збереженням біорізноманіття. У нас є багато екологічних програм, екоініціатив, екодружніх підприємств.


Завдяки розумному молодому поколінню з кож ним роком зростає кількість відповідальних громадян. Саме тому чимало міжнародних та українських організацій щорічно проводять конкурси серед дітей і молоді, прислухаючись до їхньої думки та пропонуючи подальшу співпрацю у царині захисту природи.

Домашнє завдання


1. Чому маленькі дії в збереженні біорізноманіття навіть однієї людини важливі для всієї планети? Поясни.

2. Чи хотіли б ви взяти участь в екопроєкті? Якщо так, коротко опишіть власний проєкт та презентуйте його місцевій спільноті.

09травня 20223 року   тема уроку    Природні скарби України

КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ

• Від біорізноманіття залежить економічний та соціальний розвиток країни та здоров’я її громадян. Збереження біорізноманіття є однією з головних екологічних цілей кожної країни.

• Одним зі способів збереження біорізноманіття в Україні є Червона книга, біосферні заповідники, заказники та національні парки.

• Головними факторами зменшення біорізноманіття є антропогенний (людський) вплив та поширення інвазійних видів.

1. Чому біорізноманіття важливе. Біорізноманіття, або біологічне різноманіття, ми бачимо щодня і самі є його частиною. Це різноманітність видів живих організмів та місць, які вони населяють. Людина повністю залежна від розмаїття благ природи (таблиця 7). Ми отримуємо їжу, сировину для ліків, ресурси для зведення будівель, барвники, насолоду від прогулянок у зеленій зоні, де чутно спів птахів, а навколо - неймовірна краса і чисте повітря.

Стійкість навколишнього середовища залежить від розмаїття видів, що його заповнюють. Якщо зникає хоча б один вид (неважливо, мікроорганізми, мохи чи ссавці) його функцію у природі перебирає на себе інший. Якщо цього не відбувається, порушується цілісність системи, зникнення одного виду спричиняє зникнення іншого.

З нами на планеті живе близько 8,7 - 14 млн видів (за різними підрахунками), але описано лише 1,6 млн.

Видове багатство тварин і рослин стрімко зменшується. Основна причина цього - вплив людини на природу. 

Розорювання земель, неконтрольоване мисливство та рибальство, будівництво, вирубування лісів, забруднення водойм безжально знищують середовище існування більшості біологічних видів. 

Щорічно на Землі зникає близько 30 000 видів організмів. В Україні з вини людей зникли осетер європейський, тюлень-монарх, довгокрил звичайний, під загрозою зникнення ведмідь бурий, білуга, лелека чорний, зубр, рись євразійська (мал. 233).

2. Що таке інвазійні види. 

Інвазійні види - це «чужинці», що можуть знищити або витіснити місцеві види. Це ще одна причина втрати біорізноманіття. Наприклад, іспанський рудий слимак-ненажера їсть усе на своєму шляху, від ласих культур на городі до квітучих рослин на клумбах. Він загрозливий ще і тому, що може поїдати пташенят та розносити інфекції, і в Україні у нього майже немає природних ворогів.

У рослинному світі не менш агресивним є золотушник канадський. Він невибагливий до умов, виростає практично будь-де, нахабно витісняючи місцеві види рослин. Зникаючи, останні залишають без їжі тварин, що призводить до збіднення місцевої популяції. Як у всіх інвазійних видів, у золотушника канадського теж немає природних ворогів.

Домашнє завдання

1. Яку корисну звичку для збереження біорізноманіття ти би хотів/-ла впровадити у своє життя? Чому саме вона для тебе важлива?

2. Які проблеми з втратою біорізноманіття є у твоєму місті чи селищі? Як гадаєш, де можна знайти детальну інформацію про це?

3. Чому маленькі дії в збереженні біорізноманіття навіть однієї людини важливі для всієї планети? Поясни.

4. Чи хотіли б ви взяти участь в екопроєкті? Якщо так, коротко опишіть власний проєкт та презентуйте його місцевій спільноті.

03травня 2023року  Тема уроку    Як режим дня, сон та емоції впливають на здоров'я

Наше здоров’я залежить від багатьох чинників. Деякі з них (екологічний стан природи, спадковість) важко або зовсім неможливо контролювати. Але чимало факторів залежать від нашого способу життя. Привівши їх до ладу, ти забезпечиш собі здорове і щасливе життя. 

КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ

• Щоб усе встигнути, треба навчитися планувати день, керувати своїм часом та правильно розподіляти його.

• Сон - основна складова здорового життя.

• Емоційний інтелект - це вміння дати раду своїм і чужим емоціям: точно зрозуміти, оцінити і виразити їх. Людина з високим емоційним інтелектом завжди врівноважена і стримана.

• Режим дня, повноцінний сон та позитивні емоції - важливі складові нашого здоров’я.


1. Як усе встигнути. У кожного з нас є свій режим дня - чіткий розпорядок впродовж доби, що передбачає чергування неспання та сну, а також раціональну організацію різних видів діяльності. На що ж ми витрачаємо час? 

Доба має 24 години. 10 годин припадає на сон, 8 годин - на навчання та виконання домашнього завдання, 1 година - на дорогу, 1 година - на прогулянку. І ще 2 години на щоденні рутини (їжа, прибирання, душ, магазин, допомога батькам тощо). Залишилось 2 години: подивитися фільм, почитати книгу, пограти на комп’ютері, пошукати щось в інтернеті та соціальних мережах, поспілкуватися з друзями. А якщо є серйозні захоплення - спорт, музика, художня школа - як усе встигнути? 

Хронофаги - пожирачі часу. Вони бувають контрольовані (телебачення, комп’ютерні ігри, соціальні мережі, читання, мобільний телефон) та неконтрольовані (затори на дорогах, черги в магазинах).

Запитання

Подумай, на що ти витрачаєш свій час упродовж дня. Що є твоїми хронофагами? Які з них контрольовані? Як можна зменшити їхній вплив?

На першому місці серед хронофагів - телевізор та інтернет. Виключити ці джерела інформації з життя не можна, але обмежити час, що витрачається на них, варто. Замисліться про здоров’я, адже тривале сидіння за монітором погіршує зір та поставу.

Щоб усе встигнути, треба навчитися планувати день, керувати своїм часом та правильно розподіляти його. Бажано, щоб цей план був систематизований і записаний у щоденнику або звичайному зошиті. Вранці або ввечері записуй усі справи, які необхідно виконати. Протягом дня можна вносити в цей план корективи, щось додавати або викреслювати.

Крім щоденних планів, учись складати перелік довгострокових справ чи подій. Заздалегідь обмірковуй, чого б хотілося досягти і що встигнути.

2. Що таке здоровий сон. Наш організм має потребу у сні (таблиця 6). Вона схожа на потребу в їжі. Відсутність сну людині зносити навіть важче, ніж голод. Сон - основна складова здорового життя. Під час сну знижується здатність нервової системи відповідати на зовнішні подразники, вповільнюється частота дихання, відновлюються сили, організм відпочиває. Постійне недосипання призводить до дратівливості, погіршення пам’яті, загострення захворювань, зниження реакції, ожиріння, а в подальшому і до важких захворювань. 

Завдання

З’ясуй за таблицею, скільки має тривати сон у твоєму віці. Чи дотримуються режиму спання у твоїй родині? Поясни рідним, чому важливо висипатися.

Це цікаво

Сучасні дослідження показують, що якість сну останнім часом значно знизилася. Учені пояснюють це так званим «світловим забрудненням». Щоб наш організм підготувався до сну, йому потрібно спостерігати зниження кількості синього світла навколо. Нам конче потрібні сутінки.


3. Що таке емоційний інтелект. Емоційний інтелект - це здатність людини усвідомлювати та розуміти власні емоції та емоції людей навколо. Емоційним інтелектом володіє людина, яка вміє сприймати власні емоції; керувати своєю поведінкою під час тих чи інших емоцій; розуміти, які емоції відчувають інші люди, використовувати знання про свої та чужі емоції для міжособистісного спілкування. Люди, що мають високий рівень емоційного інтелекту, краще керують своїми емоціями, легше адаптуються до різних ситуацій. 

Ми переживаємо різні емоції: задоволення, здивування, радість, страх, сум, гнів (мал 232). Часто їх легко впізнати за мімікою. Міміка (наприклад, усмішка) - це спосіб спілкування без слів, завдяки певному виразу обличчя. У нашій усмішці бере участь 23 м’язи обличчя. Спонтанна, щира усмішка триває приблизно 10 с. 

Завдання

Пофантазуй: які причини для емоцій у цих малюків. Якби ти діяв/-ла, коли б це були твої братик і сестрички?


Сміятися - корисно для здоров’я. Зазвичай з кожним подихом ми вдихаємо приблизно пів літра повітря, а коли сміємося - півтора літра! Завдяки сміху організм краще насичується киснем. Тож фраза «Сміх продовжує життя» - чистісінька правда.

А як щодо плачу? Природа наділила нас захисним механізмом, щоб зняти напруження. Він схожий на механізм сміху - глибокий вдих, а потім швидкі уривчасті видихи. Плачемо від болю і страху, від злості і люті, від сміху та розчулення. Олімпійський чемпіон плаче, коли на честь його перемоги звучить гімн України і підіймають наш прапор. Сльози на наших очах з’являються, коли ми переживаємо сильні емоції.

Під час плачу виділяються спеціальні гормони - ендорфіни, які втамовують біль. Їх називають гормонами щастя, бо вони виділяються і тоді, коли нас переповнює радість. Тож не стримуй себе, коли тобі сумно і хочеш поплакати.

Часто на певні події та ситуації у людини виникає стрес. У стані стресу людина відчуває постійну втому і тривогу, погано спить вночі, стає більш дратівлива і неуважна.

Домашнє завдання

ЗАПИТАННЯ ЗАВДАННЯ ДОСЛІДЖЕННЯ

1. Згадай, які емоції ти відчував/-ла вчора. Сьогодні. Що у тебе викликає позитивні, щирі почуття? А що пригнічує та засмучує?

2. Порадь своїм одноліткам, як можна вийти зі стану стресу.

3. Свої емоції та ставлення ми часто виражаємо і без слів - за допомогою міміки. Переконайтеся у цьому. Станьте в коло, за сигналом учителя кожен має обрати собі партнера і дати йому зрозуміти, що обрано саме його. Не використовуйте слова, а лише свою міміку.


02травня 2023року                      Тема уроку   Опорна вісь нашого тіла


Наш хребет - це опора і сила організму, ключ до здоров’я. Фізична витривалість людини значною мірою теж залежить від стану хребта. Не шкодуйте сил та часу щоб сформувати гарну поставу.

КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ

• Усі органи нашого тіла опираються на скелет. Хребет - головна опорна вісь нашого тіла.

• Ознаки правильної постави: пряма спина, розправлені плечі, піднята голова. Правильна постава є важливою умовою нормального розвитку і формування внутрішніх органів.

• Плоскостопість - це викривлення стопи. Її склепіння опускається і стопа стає плоскою. Якщо вчасно звернутися до лікаря, можна позбутися цього захворювання. 

1. Що є опорою організму. Усі органи нашого тіла спираються на скелет. Скелет дорослої людини складається з трохи більше двохсот кісток. Він захищає внутрішні органи. Череп людини оберігає дуже важливий орган - мозок, а також органи, розташовані у лицевій частині. Ребра оберігають серце і легені. Хребет підтримує голову і тулуб, захищає розміщений усередині спинний мозок.

Хребет - головна опорна вісь нашого тіла (мал. 225). Він пружинить, згладжуючи поштовхи і трясіння. Хребет складається з хребців. Хребці з’єднані хрящами - міжхребцевими дисками. Тому хребет гнучкий. Він має вигини, які допомагають зберігати рівновагу та пом’якшують поштовхи.

Це цікаво

Згідно зі статистикою в Україні приблизно третина дітей мають захворювання опорно-рухового апарату. І ситуація постійно погіршується: гаджети, малорухливий спосіб життя, незручні меблі, важкі рюкзаки негативно позначаються на дитячій спині.

До кісток прикріплені скелетні м’язи. У нашому тілі є понад 600 м’язів. Коли ми йдемо, працює приблизно 200 м’язів, 43 - коли ми морщимо чоло і 23 - коли усміхаємося.

Кістки з’єднані між собою зв’язками, а з м’язами - сухожиллями. У місці з’єднання двох кісток вони утворюють суглоб. Скорочуючись, м’язи тягнуть за кінці кісток і згинають їх у суглобах. Більшість скелетних м’язів працюють парами. Наприклад, щоб зігнути руку, потрібно, щоб один м’яз (біцепс) скоротився (став коротшим), а інший (трицепс) - розслабився (став довшим).


2. Яка постава правильна. Постава - це звичне положення твого тіла у спокої та в русі. Ознаки правильної постави: пряма спина, розправлені плечі, піднята голова. Правильна постава є важливою умовою нормального розвитку і формування внутрішніх органів.

Запитання

Скористайся підказками-піктограмами і розкажи, як виробити правильну поставу.

Лише кожна десята дитина має правильну поставу! Стеж за своєю поставою, коли вранці виконуєш зарядку, сидиш за робочим столом, не піднімай великих вантажів, носи зручний одяг та взуття (мал. 226). Фізичні вправи з гімнастичною палицею, на шведській стінці, на гімнастичних м’ячах теж поліпшать поставу.

Особливо уважно треба стежити за поставою у віці від 10 до 14 років. Більшість випадків порушення постави у дітей припадають саме на цей вік.

Завдання

Підіймися і продемонструй правильну поставу. Чи так ти стоїш і ходиш зазвичай?

3. Що таке плоскостопість. Причиною порушень постави може бути й плоскостопість. Плоскостопість - це викривлення стопи (мал. 227). Її склепіння опускається і стопа стає плоскою. Якщо вчасно звернутися до лікаря, можна позбутися цього захворювання. Але вилікувати стопи можна лише до 12-13 років, коли стопа ще формується.

Завдання

Запропонуй, як швидко в домашніх умовах виявити плоскостопість.

Склепіння стопи - це амортизатори, які захищають хребет від «тряски». Плоска стопа - наче колеса у воза, зовсім не пружинить, і навантаження припадає на колінні й кульшові суглоби та хребет. А вони для цього не пристосовані. Тому сколіоз і порушення постави - супутники плоскостопості, а нормальна стопа - запорука здоров’я всього організму.

Людина з плоскими стопами швидко втомлюється, повільніше бігає, гірше стрибає. Щоб запобігти сплощенню стопи, ходи босоніж по траві, піску або гальці, виконуй фізичні вправи для зміцнення зв’язок стопи, стрибай, бігай. 

4. Як перевірити життєву ємність легень (ЖЄЛ). ЖЄЛ - це максимальна кількість повітря, яку людина здатна видихнути після глибокого вдиху. ЖЄЛ - один з основних показників стану органів дихання, який використовують у медицині. Щоб переконатися, що ЖЄЛ залежить від твоєї постави, виконай дослідження із кульками.

Дослідження

• Прийми правильну поставу.

• Як тільки можеш глибоко вдихни повітря.

• Щосили видихни повітря у кульку (мал. 228).

• Опусти голову і плечі, якомога сильніше зсутулься. Знову глибоко вдихни.

• Щосили видихни повітря у другу, таку ж кульку.

• Зроби висновок.


5. Чому рух - це здоров’я. Щоб бути сильним та здоровим, треба багато рухатися. Завдяки аеробним вправам - ранковій зарядці, фізичним вправам, рухливим іграм та прогулянкам у лісі чи парку мозок насичується киснем і активніше працює, поліпшується кровообіг і апетит.

Чудово оздоровлює організм тривала ходьба, біг у середньому темпі (і біг на місці), ритмічна гімнастика, їзда на велосипеді, ходьба на лижах, веслування, плавання, ковзанярство, стрибки зі скакалкою, пішохідний туризм. Обери ті заняття, які тобі підходять за станом здоров’я. Для тренування м’язів потрібні також силові вправи: присідання, віджимання від стіни, планка, мости. 

Це цікаво

Плогінг - це новий екорух, поєднання бігу та збирання сміття, який зародився в 2016 році у Швеції. Він швидко набув популярності серед прихильників здорового способу життя та небайдужих до чистоти довкілля. Цей вид спорту передбачає згинання, присідання та розтягування на додачу до основної дії - бігу, походів або ходьби. Метою такого процесу є привернення уваги до проблеми забруднення планети.

Наші предки з ранньої весни до пізньої осені ходили босоніж по траві, камінню, ґрунті, легко витримували зміни температури і не хворіли. Вони черпали силу від природи.

Активний відпочинок не тільки загартовує твій організм, а й приносить багато яскравих емоцій. Гарний настрій також допомагає формувати хороший імунітет.


Домашнє завдання

     1. Чому здоровий хребет і рівна постава - основа здоров’я всього організму?

     2. Щоб перевірити свою поставу, стань так, щоб спина і п’яти торкалися стіни. За правильної постави ти торкнешся до стіни і потиличною частиною голови, і лопатками, і сідницями, і литками.

    3. Придумайте комплекс з 5 вправ - аеробних та силових. Потренуйтеся, продемонструйте класові. Гарно, якщо під музику!

    4. Розглянь малюнок 230 та обери декілька вправ для своїх стоп. Включи їх у щоденну ранкову гімнастику.

26квітня 2023 року Тема уроку  Які секрети здоров'я


Усі знають, що здоров’я - найбільший скарб, запорука успіху в усіх починаннях і щасливого життя. Що швидше ти опануєш секрети здоров’я, то краще. Бо якщо здоров’я не є твоїм пріоритетом сьогодні, то через деякий час твоя байдужість вдасться взнаки.




КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ

• Зберегти і зміцнити здоров’я можна, дотримуючись правил здорового способу життя.

• Складові здорового способу життя - це раціональне харчування, дотримання особистої гігієни, режиму дня і сну, рухова активність, загартування, підвищення рівня культури і знань.

• Щоб організм нормально розвивався і функціонував, треба харчуватися збалансовано.


1. Що таке здоровий спосіб життя. Почувати себе здоровим - це не лише відчувати фізичну силу. Це й позитивні емоції, радість спілкування з друзями, близькими, з природою, насолода від подорожей; легкість навчання чогось нового, здатність здійснити задумане, досягнути мети.

Запитання

Як ти гадаєш, хто відповідальний за твоє здоров’я: батьки, лікарі, друзі? Можливо, лише ти?

Зберегти і зміцнити здоров’я ти можеш, дотримуючись правил здорового способу життя: раціональне харчування, дотримання особистої гігієни, режиму дня і сну, рухової активності, загартування (залежно від стану здоров’я), підвищення рівня культури і знань (мал. 223).


Завдання

Розкажи, які є корисні звички. А як ти дотримуєшся здорового способу життя?

У тебе завжди є вибір, як прожити своє життя. Цей вибір дуже важливий, і варто докласти зусиль, щоб не набути шкідливих звичок. Якщо із якихось причин вони вже є, позбудься їх. Зміни своє мислення, заповни свій мозок «правильними» думками та чистими намірами.

Спосіб життя - найважливіший фактор, що визначає стан здоров’я. Люди, які ведуть здоровий спосіб життя, залишаються здоровими до глибокої старості.

Це цікаво

7 квітня відзначають Всесвітній день здоров’я.

2. Що таке тарілка здоров’я. Підліткові роки - час швидкого зростання. Тобі потрібні поживні речовини для росту кісток, розвитку тканин і органів, включно із мозком. Вони слугують «будівельним матеріалом» для твого організму і є джерелом енергії для його нормальної роботи. Щоб відчувати себе добре, потрібно щодня отримувати достатню кількість білків, жирів, вуглеводів, вітамінів, мінеральних елементів. Таке харчування називають збалансованим.

Уяви всю свою щоденну їжу разом на одній великій тарілці (мал. 224). Тут і перша страва, і каша з м’ясом або рибою, солодощі й молоко, а поряд - фрукти та овочі. Усе це треба з’їсти, звісно, не відразу, а впродовж дня. Який вигляд повинна мати така тарілка, щоб твоє харчування було збалансоване?


Поділи уявно тарілку на чотири рівні частини. Кожну частину займає певний вид їжі: овочі, фрукти, зернові та білкові продукти. Якщо щодня споживати трохи того, а трохи іншого, їжа буде різноманітна та збалансована - це корисне харчування. Пий воду - це найкорисніша рідина для нашого організму.

Завдання

Смачно і корисно

Приготуй муляжі трьох страв: на сніданок, обід і вечерю.

Тобі знадобиться: три паперові тарілки, аплікації або малюнки з продуктами харчування (або пластилін), фломастери, стікери, клей або клейка стрічка.

Презентуй свої «страви» друзям у форматі Potluck party (вечірки, на яку кожен приносить свою страву). «Пригости» друзів і поясни, чому їжа, яку ти вживаєш, корисна.

Сметана, вершки, кефір, ряжанка, згущене молоко, масло, вурда, кисляк, йогурт, сир твердий, сир домашній, молочні коктейлі, морозиво - усе це виготовлено з молока. Усі молочні продукти в Україні здавна називають одним словом - набіл, бо вони мають приємний білий колір із жовтуватим відтінком.

3. Які традиції здорового способу життя в Україні. Історія зберегла безліч фактів про високий рівень здоров’я наших пращурів - запорозьких козаків. У народній пам’яті козаки - абсолютно здорові та сильні, ними захоплюються і досі. Тож не дивно, що у нас є вислови: «козацька сила», «козацьке здоров’я», «козацький дух».

Фізичне здоров’я формувалось завдяки способу життя воїна і було важливою умовою самого життя козака, бо слабка фізично людина не виживала в ті часи в степу. Купалися запорожці не тільки влітку, а й восени, а дехто - і всю зиму.

Важливою умовою здоров’я козаків була їжа - проста, різноманітна, поживна і смачна. Для пиття та приготування їжі козаки використовували джерельну воду. Вони майже не хворіли на інфекційні хвороби, бо готували страви з великою кількістю дикого часнику - черемші і цибулі - сарани, використовували пряно-смакові рослини: хрін, кріп, кмин, м’яту, калган.

Запорожці полюбляли бобові (горох, боби, сочевицю, квасолю), овочі (капусту, буряки, редьку, моркву, огірки, гарбузи), фрукти та ягоди (яблука, вишні, сливи, малину), мед. Продукти вони квасили, солили, в’ялили і сушили, а з молока робили сир та масло.

ПАМ’ЯТКА «ЗДОРОВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ»

Не переїдайте, харчуйтеся різноманітно

Найчастіше причина переїдання пов’язана не з почуттям голоду. Це нерегулярний режим харчування, нездатність керувати власними емоціями та задовольняти свої потреби чимось ще, окрім їжі.

Найкраща ваша звичка - фізичне навантаження і рух

Скажіть «Ні!» алкоголю, палінню і наркотикам. Додайте у щоденне життя трохи спорту, ходьби, фізичної праці. Заради здоров’я, доброго самопочуття, сили і витривалості. Заради швидкості думки!

Загартовуйтеся у різних природних умовах

Полюбіть прогулянки за будь-якої погоди. Підбирайте одяг не тільки до сезону, але й легкий, такий, що не сковує рухи. Не уникайте спеки, холоду, дощу. Любіть свіже повітря, чисту воду та сонце.

Будьте приязними та дружелюбними, радійте життю

Щоб у вас завжди був добрий настрій, навчіться контролювати себе. Не ображайтеся, не сваріться, прощайте. Дивіться на світ з гумором. Радійте кожному своєму успіху.


Домашнє завдання

1. Опишіть день двох ваших однолітків, один з яких дотримується здорового способу життя, а другий - ні.

2. Подумай, які навички здорового способу життя тобі варто вдосконалити. Яку добру звичку закріпити?

3. Намалюй герб «Мої корисні звички». Пам’ятай, що для вироблення нової звички потрібен час. Наполегливо працюй, щоб її закріпити.

4. Зробити тест за посиланням   до

25квітня 2023 року Тема уроку  

Узагальнення до розділу 4. Організм людини


Самостійна робота . Обов язкова для виконання всім   всього 12балів

2. Укажи орган травної системи, у якому завершується перетравлення їжі, а поживні речовини потрапляють в кров.

3. Дихальна система забезпечує надходження в наш організм виділення з нього ... . Доповни речення правильним варіантом.

4. Скільки камер у нашому серці?

5. Органи якої системи нашого організму забезпечують, завдяки рецепторам, отримання інформації з навколишнього світу та від інших органів?

написати письмові відповіді на запитання 1-4.   

1. Якими рівнями захисту забезпечується імунітет нашого організму?   2б

2. У якій системі органів людини важливі функції виконує мережа нейронів? Що це за функції?  

3. Яке значення в твоєму житті відіграє нюх?     1бал.

4. Які правила збереження здоров’я органів слуху і зору  найбільше тобі запам’ятались?    2бали

Домашнє завдання

зробити тест за посиланням   до 27квітня 

https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=1708730 


19квітня 2023 року   Тема уроку                     Як працюють органи чуття

Щастя кожен розуміє по-своєму, але загалом - це здоров’я, це можливість кожного ранку бачити сонце, чути спів пташок, вміння робити добро... Ν.Ν

КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ

• Щоб розпізнавати різноманітні сигнали з навколишнього і внутрішнього середовища в нас є органи чуття. Є п’ять основних органів чуття: зору (очі), слуху (вуха), смаку (язик), нюху (ніс), дотику, температури, болю (шкіра).

• Органи чуття - це органи, які містять рецептори - закінчення чутливих нейронів або спеціальні клітини, що сприймають сигнали й утворюють нервові імпульси, які надходять до нервової системи.


1. На які сигнали зовнішнього і внутрішнього середовища реагує наш організм. Наш організм постійно отримує інформацію з навколишнього середовища у вигляді різноманітних сигналів (їх ще називають подразниками), таких як звук, світло, речовини їжі тощо. Їх потрібно розпізнавати і відповідним чином реагувати, щоб пристосовуватись і нормально функціонувати. Наприклад, на високу температуру повітря влітку і дуже низьку взимку наш організм буде реагувати по-різному. А ще є сигнали з внутрішнього середовища організму, які можуть, наприклад, повідомляти про спрагу, втому або ж проблеми з якимось органом (як-от, висока температура нашого тіла або зубний біль). Щоб розпізнавати такі різноманітні сигнали в нас є органи чуття.

2. Скільки в нас видів чуття. Органи чуття - це органи, які містять рецептори - закінчення чутливих нейронів або спеціальні клітини, що сприймають сигнали й утворюють нервові імпульси, які надходять до нервової системи. 

Є п’ять основних органів чуття: зору (очі), слуху (вуха), смаку (язик), нюху (ніс), дотику, температури, болю (шкіра).

Кажуть, що життя - це воістину дивовижна симфонія відчуттів. Скільки ж в нас видів чуття насправді? 

3. Як працює око. Відомо, що найбільше інформації про світ ми одержуємо за допомогою зор

Розглянь малюнок 219. Вії (1), брови (2), повіки (3) захищають око від пилу, яскравих променів, вітру тощо. Забарвлення райдужки (5) визначає колір очей. Отвір у райдужці - зіниця (6) - може змінювати діаметр, регулюючи скільки світла надходить всередину ока. Прозора рогівка (4) розміщена спереду ока, через неї першу проходить світло всередину ока. Кришталик (7) подібний на маленьку лінзу. У сітківці (8) розміщені рецептори, що перетворюють світло на нервовий імпульс, який проводить до головного мозку зоровий нерв (9).


3. Як працює вухо. Як ми чуємо звуки? Для цього звукові хвилі проходять у вусі (мал. 222), перетворюючись на нервовий імпульс, який слуховим нервом проходить до відповідної зони кори.

Як людина сприймає запахи і смак.  

Нюх важливий для нас, оскільки може попередити про небезпеку: розрізнення запаху зіпсованого продукту вбереже від харчового отруєння, запахів газу чи горілого – від вибуху чи пожежі. Від сприйняття приємних запахів зокрема моря, лісу, квітів, свіжої випічки, нової книжки, фруктів тощо ми отримуємо позитивні емоції.Наш нюх відповідає за більшу частину

смаків, які ми відчуваємо, тому розрізнення запахів впливає на апетит людини. Під час смакування їжі ми оцінюємо також і температуру, вологість, текстуру їжі тощо.

Скільки видів основних смаків ми здатні відчувати? Солоний, солодкий, кислий,гіркий, умамі

Розпізнавання запахів і смаків – це складні процеси, які досі вивчають учені. Відомо, що молекули пахучих речовин чи речовин їжі взаємодіють з відповідними рецепторами, від них інформація у вигляді нервових імпульсів надходить нервами до головного мозку, де й аналізується. 

Нюхові рецептори розміщені у носовій порожнині, 

а смакові – у ротовій, зокрема у смакових цибулинах язика.

Домашнє завдання

2.ЗАПИТАННЯ ЗАВДАННЯ ДОСЛІДЖЕННЯ

1. Яка будова ока людини? Які функції виконують різні частини ока?

2. Як проходить звукова хвиля у вусі людини?

3. Назви приклади продуктів харчування, які будуть викликати у нас відчуття нижче перелічених смаків: солодкий, солоний, гіркий, умамі, солоний, кислий.

4. Які правила зберегти здоров’я органів слуху і зору найбільше тобі запам’ятались?

3.НАУКОВІ ЗАБАВИ

Щоб впізнати, чиє око зображено на малюнку 223, скористайся підказками.

1. Очі рака розташовані на рухомих стебельцях, завдяки чому вони можуть висовуватись і повертатись у різні боки. Кожне око складається приблизно з 3000 окремих очок. Такі очі називають фасетковими, а зір - мозаїчним.

2. У кожної людини райдужка ока - неповторна. Тому її сканування використовують для отримання доступу, наприклад, до банківських рахунків, дивлячись у камеру смартфона.

3. Слон - найбільша тварина суходолу, але очі у нього порівняно маленькі, трохи більші, ніж очі дорослої людини.

4. Собаки бачать світ у блідих синьо-фіолетових і жовто-зелених кольорах. Коли ми дивимося телевізор, 25 кадрів на секунду для нас зливаються в єдиний потік, а для собаки це дуже швидка зміна картинок. Напевно, тому вони не люблять дивитися телевізор.

5. Око верблюда має три повіки: дві, з віями, захищають від піску, а третя, дуже тонка (мигальна перетинка), працює як склоочисник, змиваючи з ока бруд.

6. У гігантського кальмара очі більші, ніж у всіх тварин, що будь-коли жили на Землі: вони, наче величезна тарілка, сягають 40 см у діаметрі!


18квітня 2023року Тема уроку  Хто керує процесами в нашому тілі

«Мозок - найбільш дивовижний, складний і загадковий орган, який ми знаємо». Мейт-Брітт Мозер, норвезька професорка неврології, лауреатка Нобелівської премії з фізіології та медицини.

І справді, нервова система керує та координує роботу різних органів організму людини.

КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ

• Основними клітинами нервової системи є нейрони, які сприймають, обробляють інформацію й передають її далі у вигляді електричного або хімічного сигналу.

• Нервова система керує та координує роботу різних органів організму людини. Вона складається з головного мозку, спинного мозку і нервів.

• Реакції організму на різні впливи за участю нервової системи називають рефлексами.

 Ми народжуємось з такими рефлексами як моргання, чхання, кашель, повертання голови на стукіт, виділення слини на їжу. Є і такі рефлекси, які утворюються в процесі життя. 

1. Як організована нервова система від нейронів до органів. Вона складається з головного мозку, спинного мозку і нервів. У людини є 12 пар нервів, що відходять від головного мозку, і 31 пара спинномозкових нервів (мал. 213). Основними клітинами нервової системи є нейрони, які сприймають, обробляють інформацію й передають її далі у вигляді електричного або хімічного сигналу (мал. 214). Нейрони як клітини мають ядро та інші органели, а також коротші відростки - дендрити, і довші - аксони.


Це цікаво

У головному мозку людини - близько 86 000 000 000 нейронів. Разом вони здатні виробити достатньо енергії, щоб засвітити лампочку1.

У 20-річної людини - близько 176 000 км аксонів у мозку. Цього достатньо, щоб обгорнути екватор Землі 4,5 рази (52 Brain Facts).

2. Що таке рефлекси і які вони у людини. У нервовій системі інформація передається своєрідною мережею нейронів, у якій вони виконують різні функції. 

Одні нейрони - чутливі, сприймають зовнішні й внутрішні впливи. 

Інші, вставні, передають інформацію від одного нейрона до іншого. 

Третя група - рухові нейрони, передають до органів команди для їхньої дії. 

Для сприймання впливів на організм, їхнього аналізу та вироблення відповіді для робочих органів утворюється 

ланцюг нейронів різних типів, який називають рефлекторною дугою (мал. 215). А реакції організму на різні впливи за участю нервової системи називають рефлексами. 

Запитання

Як ви думаєте, яку команду отримав м’яз від нервової системи у зображеній ситуації?

Ми народжуємось з такими рефлексами, як, наприклад, моргання, чхання, кашель, повертання голови на стукіт тощо. Для чого людина моргає 11-12 тисяч разів на день? Це рефлекс, завдяки якому око регулярно омивається сльозою і зволожується. Чхання, кашель - також захисні рефлекси, які спрацьовують, щоб видалити з дихальних шляхів частинки пороху, слизу тощо. Відсмикування руки від гарячого чи гострого предмета - знову ж таки наш захист. 

Стукнули двері - і ми одразу повернули голову. Це теж рефлекс, але орієнтувальний. Є рефлекси, завдяки яким наші системи органів можуть нормально працювати, наприклад, виділення слини, коли кусочок їжі потрапляє в рот.

Є й такі рефлекси, що утворюються в процесі життя. Наприклад, якщо їсти в один і той самий час, то згодом у цій годині людина відчуватиме голод. І якщо дотримуватись режиму їжі, то організм добре підготується до якісного травлення. Не випадково продуктивнішою є та людина, яка дотримується розпорядку дня, навчання чи праці.

Це цікаво

Скільки часу потрібно нервовій системі на сприймання різних впливів на організм і формування відповіді? На наше щастя, вона працює надзвичайно швидко. Наприклад, час відповіді на дотик - лише 90 мілісекунд, а на звук і світло - 120 і 150 мілісекунд. Цікаво, що час рухової реакції тренованого плавця (наприклад, у момент старту) - у середньому 230 мілісекунд, а у тих, хто не займається спортом, - 350 мілісекунд.

Діяльністю інших відділів головного мозку і спинним мозком керує кінцевий, або

 великий, мозок (80 % маси нашого мозку), який складається з правої і лівої півкуль. 

Права і ліва півкулі вкриті корою, що утворює численні заглиблення - борозни й підвищення - звивини та складається аж із шести шарів нейронів. Найглибші борозни ділять півкулі на частки (мал. 216). У них є ділянки, кожна з яких виконує свої функції (мал. 217). 

Саме корі великих півкуль належить керуюча роль у процесах навчання, пам’яті, мислення, сприйнятті світу, формуванні поведінки людини. 

Це цікаво

Якщо ти надто захоплюєшся комп’ютерними іграми, затрачаючи на це багато часу, то чудові нейронні зв’язки матиме тільки група нейронів, що спеціалізується на іграх. Інші ж групи нейронів у корі великих півкуль, які мало працюють, не допомагаючи тобі, наприклад, читати, запам’ятовувати, малювати, виконувати фізичні вправи тощо, не зможуть утворити достатньої кількості нейронних зв’язків для успішного виконання своїх функцій. Пам’ятай, як сказала докторка медичних наук, неврологиня Кайя Норденген: «твій мозок - суперзірка, використовуй його на повну!». Тренуй і розвивай різні групи нейронів.


Домашнє завдання

1. Як називають основні клітини нервової системи? Яка їхня будова?

2. Із чого побудована нервова система людини?

3. Визнач про спинний чи головний мозок йдеться у твердженнях:

Створюємо модель мозку.

У кожної людини поверхня півкуль - неповторна завдяки великій кількості різної форми борозен і звивин. Створи з пластиліну модель свого унікального мозку та підпиши його частини.

Тобі знадобиться: пластилін різного кольору, картон.

Що треба робити:

1. Розглянь уважно малюнки головного мозку.

2. Обери для відділів мозку і часток великих півкуль на свій смак різні кольори пластиліну.

3. На картоні крок за кроком створюй модель головного мозку (мал. 218).

4. Підпиши на картоні назви часток великих півкуль. Також напиши хто є автором моделі. 

   12квітня   Тема уроку    

ЯК ВИДІЛЯЮТЬСЯ  НЕПОТРІБНІ РЕЧОВИНИ   З ОРГАНІЗМУ ЛЮДИНИ

Людина є здоровою лише тоді, коли є здоровими її нирки...

Твердження стародавніх грецьких медикі

КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ

• У клітинах утворюються продукти обміну речовин - сполуки, які не можуть бути використані або шкідливі. Ці речовини забирає від кожної нашої клітини кров. Вони виділяються назовні завдяки таким органам, як легені, шкіра, товста кишка, печінка, нирки.

• Виділення - дуже важливий процес для організму, завдяки йому видаляються продукти обміну речовин, знешкоджуються отруйні речовини, а також підтримується стабільний склад внутрішнього середовища організму.

• Найбільша частина продуктів обміну видаляється завдяки сечовидільній системі, до складу якої входять нирки, сечоводи, сечовий міхур і сечівник.

1. Які органи виділяють шкідливі речовини з нашого організму. Ми вдихаємо повітря, їмо кілька разів на день. Так наш організм отримує кисень і поживні речовини, які кров транспортує до клітин, щоб вони могли виконувати свої функції, а ми - читати, сміятися, бігати, навчатися, дружити і багато іншого, словом - жити. У клітинах при цьому утворюються продукти обміну речовин - сполуки, які не можуть бути використані або шкідливі. Ці речовини забирає від кожної нашої клітини кров, але вона ж не сміттєзвалище. Ти вже знаєш, що в неї є інші важливі функції. І тут на допомогу приходять наші органи, через які ці речовини виділяються назовні (мал. 210). Без цього наш організм опинився б у критичній ситуації - захворів і не міг існувати. 

КОРИСНЕ ТА ЦІКАВЕ ВІДЕО    Виділення шкідливих речовин

з організму людини    

2. Що таке виділення і яка будова видільної системи людини. Виділення - дуже важливий процес для організму. Завдяки йому видаляються продукти обміну речовин, знешкоджуються отруйні речовини, а також підтримується стабільний склад внутрішнього середовища організму. Неприємних несподіванок, різких змін, засмічення ніхто не любить, наше тіло у цьому не виняток. Найбільша частина продуктів обміну видаляється завдяки сечовидільній системі, до складу якої входять нирки, сечоводи, сечовий міхур і сечівник (мал. 211). 

Нирки - це головні парні органи видільної системи людини, що розташовані по обидва боки від хребта. У кожної людини є дві нирки.

У нирках відбувається процес фільтрації крові. Завдяки цьому з неї забираються шкідливі і непотрібні речовини, які у складі сечі потрапляють у сечовий міхур, звідки згодом виділяються назовні. Очищена кров знову потрапляє в кровоносну систему.

Це цікаво

Протягом доби нирками фільтрується близько 1700 л крові. За цей час кров організму очищається від продуктів обміну близько 300 разів. Загальна довжина кровоносних капілярів в цьому органі становить 25 км.


Домашнє завдання

1. Які органи людини беруть участь у виділенні шкідливих і непотрібних речовин?

2. Який з органів у переліку сечовий міхур, нирки, кишка, сечоводи є зайвим? Поясни чому.


11квітня 2023року Тема уроку 

Захист нашого тіла ззовні і всередині

«Імунітет - це результат злагодженої роботи імунної системи, величезної корпорації, в якій є кілька головних офісів, безліч відділів, мережа тренінгових центрів, поліція та спецназ.»

Дарія Прокопик, біологиня, наукова блогерка

КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ

• Імунітет - здатність нашого організму протистояти дії небезпечних чинників: зовнішніх (таких як бактерії, віруси), які можуть спричиняти захворювання, а також внутрішніх (наприклад, клітини з негативними змінами, зокрема, ракові). Імунітет забезпечується декількома рівнями захисту.

 Імунна система складається з органів, судин і клітин, які розкидані по всьому організму. В органах утворюються, «навчаються», «тренуються» і зберігаються клітини імунного захисту, наприклад, різні типи лейкоцитів. 

У процесі життя людини спрацьовують різні типи імунітету: вроджений, набутий, активний, пасивний, клітинний, гуморальний. 

1. Що таке імунітет та які є рівні захисту організму. Імунітет - здатність нашого організму протистояти дії небезпечних факторів: зовнішніх (таких як бактерії, віруси), які можуть спричиняти захворювання, а також внутрішніх (наприклад, клітини з негативними змінами, зокрема, ракові).

Імунітет забезпечується кількома рівнями захисту. 

Перший - це непошкоджені шкіра і внутрішні оболонки органів дихання, травної системи, стінок судин. 

Другий рівень - це речовини, які руйнують «чужинців», що потрапили в наш організм, наприклад, лізоцим слини чи сліз.

 Третій рівень захисту - це професійні клітини, наприклад певні типи лейкоцитів.

Носова порожнина, трахея, бронхи: слиз затримує, обволікаючи, мікроорганізми, пил, у ньому є речовина лізоцим, що вбиває бактерії, а війки на внутрішній поверхні виводять усе це назовні.

У ротовій порожнині у слині є речовина лізоцим, який вбиває бактерії.

У шлунку виділяється кислота, яка знешкоджує багато бактерій.

У кишківнику наші друзі-співжителі бактерії не дають поселитися у тілі хвороботворним мікроорганізмам.

Бар’єром для проникнення мікроорганізмів та захистом від впливу несприятливих чинників на першій лінії боротьби за здоров’я є шкіра. Цей найбільший орган нашого тіла площею близько 2 м2, має також багато інших функцій (мал. 206).

2. Як побудована імунна система людини. Імунна система складається з органів, судин і клітин, які розкидані по всьому організму (мал. 207). В органах утворюються, «навчаються», «тренуються» і зберігаються клітини імунного захисту, наприклад, різні типи лейкоцитів. 

Завдання

Подивись відео як працює імунна система.

Імунна система

3. Які є види імунітету. Залежно від того, який з компонентів захисту бере участь у боротьбі із чужорідними чинниками, а також чи ми народжуємось із цим імунітетом, чи отримуємо його в процесі життя, спрацьовують різні типи імунітету (мал. 208).


Вроджений імунітет захищає нас з народження. Ми як люди не хворіємо багатьма захворюваннями тварин, наприклад, чумкою собак. Ми також можемо отримати в подарунок (набути) готові антитіла від мами або у складі лікувальної сироватки як порятунок при важкій хворобі (набутий пасивний). 

Набутий активний імунітет - це вже наше життєве надбання активними діями імунної системи або коли ми хворіємо, або на введення вакцини. Клітини імунного захисту використовують у цій боротьбі різні засоби: або контактують із чужинцем, руйнуючи його чи поглинаючи (у такому разі - це клітинний імунітет), або утворюючи і виділяючи особливі білки - антитіла (гуморальний імунітет, від гумор - рідина, бо антитіла виділяються в кров, яка є рідкою). 

4. Що містять вакцини? Як вони «працюють» в нашому організмі? Яка користь вакцин?

Завдання

Подивись відео і отримаєш відповіді на ці важливі питання.

Відомий імунолог Деніел М. Девіс у книзі «Диво-імунітет» називає імунну систему - приголомшливо красивим і досконалим окремим всесвітом у межах нашого організму та звертає увагу, що вона є набагато потужнішою за будь-які винайдені ліки. Тож наше завдання - зберегти природні захисні сили і зміцнювати їх. 

Домашнє завдання

ЗАПИТАННЯ ЗАВДАННЯ ДОСЛІДЖЕННЯ

1. Оберіть одне з наведених питань про догляд і здоров’я шкіри. Знайдіть інформацію, запитайте в батьків або рідних людей. Створіть цікавий буклет з малюнками, світлинами та фактами, щоб ваші однокласники/однокласниці отримали максимальну інформацію по питанню, що ви досліджували.

• Як пов’язані спосіб життя і здоров’я шкіри?

• Для чого використовують косметичні засоби та як їх обирати?

• Які гігієнічні правила догляду за шкірою?

2. Напиши перелік корисних звичок для збереження своєї імунної системи, використавши малюнки-підказки


05 квітня 2023 року Тема уроку   

Практична робота 10      Як залежить частота серцевих скорочень від активності людини

Це цікаво

Під час фізичних навантажень збільшується частота серцевих скорочень, оскільки органам потрібне посилене постачання крові. У людей, які тренуються регулярно, при цьому збільшується не стільки частота, скільки сила скорочень серця. Оскільки в активної людини серце має товстіші м’язові стінки і збільшений об’єм камер, воно викидає набагато більше крові, ніж у людей, які мало рухаються. Отже, фізична активність (праця, фізичні вправи) поліпшують роботу серця.

Практична робота 10      Як залежить частота серцевих скорочень від активності людини. 

Всього балів за виконану роботу -12


Тобі знадобиться: годинник із секундною стрілкою або секундомір на смартфоні.


Що треба робити:

1. Виміряй свій пульс у стані спокою і запиши результат у таблицю.

2. Полічи кількість ударів протягом 30 секунд і помнож на два, щоб отримати значення частоти пульсу (скорочень серця) за хвилину. 

3. Виконай 10присідань. Виміряй частоту пульсу відразу після фізичного навантаження і через 1, 2, 5, 10 хвилин та запиши результат у таблицю. 

4. Проаналізуй отримані результати і дай відповіді на запитання. (письмово в зошиті)

 Таблиця, в яку необхідно  записати дані про кількість ударів пульсу (4б).

Домашнє завдання

Відповіді домашніх завдань надсилати на електронну адресу  

 34chaus@gmail.com  

1. Як називають клітини крові і які вони виконують функції?

2. Як називають судини, що повертають кров до серця у великому колі?

3. Як називають коло кровообігу, в якому кров розносить кисень і поживні речовини до клітин, а забирає продукти обміну?

4. Як називають коло кровообігу, в якому кров насичується киснем в легенях?

5. Як називають найбільшу судину, що несе артеріальну кров у великому колі?

6. Назви приклад органів тіла людини, яким серце постачає артеріальну кров.

04 квітня 2023 року     Тема уроку 

Як рухається кисень і поживні речовини в нашому організмі

КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ

• Кров виконує багато важливих функцій у нашому організмі: транспортує кисень, вуглекислий газ, поживні речовини, забезпечує захист від інфекцій тощо.

• Кров складається з плазми і клітин крові (еритроцитів, лейкоцитів і тромбоцитів).

• Кровоносна система людини складається із серця і судин (артерій, вен і капілярів).

• Кров в організмі людини рухається двома колами кровообігу.


Кисень потрапляє в наш організм завдяки роботі дихальної системи. Прості речовини утворюються зі складних у травній системі. А як кисень і поживні речовини потрапляють з дихальної і травної систем органів до кожної клітини нашого тіла?

1. Який склад крові. 

У нашому організмі по судинах постійно рухається кров. 

Вона виконує багато важливих функцій, наприклад, транспортує кисень, вуглекислий газ, поживні речовини, забезпечує захист від інфекцій тощо. Тому, щоб поставити діагноз чи зрозуміти стан організму, для лікаря так важливо мати результати аналізу крові.

Кров складається 

з рідкої частини - плазми, в якій містяться клітини крові - еритроцити, лейкоцити та тромбоцити (мал. 202). 

Залежно від вмісту кисню і вуглекислого газу кров може бути артеріальною (містить багато кисню, менше вуглекислого газу) й венозною (містить багато вуглекислого газу, менше кисню).

Завдання

Подивись відео, який вигляд має кров у мікроскоп. Зверни увагу, як змінюється розмір клітин крові залежно від кратності збільшення мікроскопа.

2. Яка будова кровоносної системи людини. Кровоносна система людини складається із серця і судин. Наше серце, завбільшки як кулак, розміщене в грудній порожнині між легенями. Воно поділене на камери: два передсердя і два шлуночки (мал. 203). 

Серце - порожнистий м’язовий орган, який ритмічно скорочуючись, забезпечує кровообіг крові по судинах. 

Завдання

Подивись відео про серце . 

Зверни увагу, який вигляд мають і як працюють його клапани та як рухається в серці венозна й артеріальна кров.

Скільки загалом камер має серце? У яких камерах рухається тільки артеріальна кров, в яких - венозна? 

Це цікаво

Серце людини працює без відпочинку, скорочуючись в середньому 70 разів за хвилину і викидаючи в судини близько 150 мл крові. А це близько 2,3 млрд разів скорочень і понад 150 млн літрів крові за 60 років життя людини.

Маса серця дорослої людини - приблизно від 220 до 300 г.

Тільки уявіть, як швидко рухається кров: час, за який вона проходить малим колом кровообігу, становить 4-4,5 с, а великим колом - 20-23 с.

Кровоносні судини - еластичні порожнисті трубки, які транспортують кров по всьому тілу. 

Артерії - судини, якими кров рухається від серця до органів.

 Капіляри - найдрібніші судини між артеріями і венами, здійснюють обмін речовин між кров’ю і клітинами. 

Вени - судини, якими кров повертається від органів до серця. 

Кола кровообігу - дві основні системи судин, якими постійно рухається кров через усі органи, виконуючи важливі функції в нашому організмі. 

У великому колі кровообігу кров рухається від лівого шлуночка через артерії, капіляри, вени всіх органів тіла до правого передсердя (мал. 204). Кров розносить кисень і поживні речовини до клітин і забирає від них вуглекислий газ і продукти обміну, тому артеріальна кров перетворюється у венозну. 

У малому колі кровообігу кров рухається від правого шлуночка через легені до лівого передсердя. Завдяки цьому колу кровообігу венозна кров перетворюється на артеріальну, адже в легенях кисень переміщується в кров, а вуглекислий газ із крові - у легені. 


Домашнє завдання

1. Як називають клітини крові і які вони виконують функції?

2. Як називають судини, що повертають кров до серця у великому колі?

3. Як називають коло кровообігу, в якому кров розносить кисень і поживні речовини до клітин, а забирає продукти обміну?

4. Як називають коло кровообігу, в якому кров насичується киснем в легенях?

5. Як називають найбільшу судину, що несе артеріальну кров у великому колі?

6. Назви приклад органів тіла людини, яким серце постачає артеріальну кров.


22 березня 2023 року   Тема уроку  Як кисень потрапляє у наш організм

КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ

• Використовуючи кисень у процесах обміну речовин, клітини отримують енергію.

• Дихальна система складається з повітроносних шляхів і легенів.

• Дихальна система людини забезпечує надходження кисню, видалення вуглекислого газу, бере участь у сприйнятті запахів та формуванні голосу.

• Газообмін відбувається у альвеолах легень.

• Повітря надходить у легені завдяки дихальним рухам


Доросла людина без їжі може обійтися близько десяти тижнів, без води - дві доби і лише кілька хвилин без повітря. Тому німецький лікар-пульмонолог Кай-Міхаель Бе писав «Чи варто придивлятися до органа, якого не відчуваєш, не бачиш і за роботою якого взагалі не слідкуєш? Відповідь однозначна: так! Бо легені дихають для нас. А ми - дихаємо ними». 

1. Яке значення дихання для людини. Наш організм не може обійтись без кисню. Тому людина дихає постійно. Для чого потрібен нам кисень? Як ти знаєш, для злагодженої роботи всіх органів нашого організму потрібно багато енергії. Отримуємо ми її з поживних речовин, які надходять з їжею і перетворюються в травній системі.

Киснем організм людини забезпечує дихальна система. Саме в органах дихання кисень з повітря потрапляє в кров, яка його розносить до кожної клітини. Використовуючи кисень у процесах обміну речовин, клітини можуть отримувати значно більше енергії. Тому вони і потребують кисню для підтримання життєдіяльності. Унаслідок перетворень речовин у клітинах утворюються непотрібні речовини для організму, зокрема вуглекислий газ. Тож ще одна роль дихальної системи - видаляти такі непотрібні газуваті речовини з організму.

Дихання - важлива властивість нашого організму, яка забезпечує надходження в нього кисню і використання його в клітинах для отримання енергії й видалення вуглекислого газу, що утворився при цьому.

Це цікаво

Одним з важливих критеріїв, за яким стежать у хворих з коронавірусною інфекцією, хронічними захворюваннями легень і серця, є сатурація кисню. Це показник насиченості киснем крові. У здорової людини рівень сатурації має бути 95-99 %. Зниження цього значення від норми означає, що організм отримує недостатньо кисню, а це порушить роботу важливих органів, наприклад, мозку, серця, нирок. Виміряти самостійно сатурацію можна за допомогою пульсоксиметра (мал. 197).

Мал. 197. Пульсоксиметр


2. Які органи входять до складу дихальної системи людини. Повітря потрапляє до легень через повітроносні шляхи: носову порожнину, глотку, гортань, трахею, бронхи.  

Запитання

Який із зображених органів на мал. 198 не належить до дихальної системи, але має важливе значення для дихання? До складу якого органа дихання входять альвеоли?



Дихальна система людини - це сукупність органів, які забезпечують надходження кисню, газообмін і видалення вуглекислого газу, а також беруть участь у сприйнятті запахів та формуванні голосу.

Це цікаво

Завдяки голосу ми можемо спілкуватися, висловлювати свої емоції, дізнаватись нову інформацію тощо. У давнину вважали, що голос народжується у серці, а вже звідти долинає до наших вух. Тепер ми знаємо, що головну роль у його утворенні відіграють голосові зв’язки, які розташовані в гортані. Крім того, в утворенні голосу беруть участь порожнина глотки, носа, рота, язик, губи, зуби, щелепи.


3. Як відбувається газообмін у легенях людини. Найтонші бронхи - бронхіоли - закінчуються дрібнесенькими міхурцями - альвеолами. У легенях дорослої людини їх близько 300 млн. Завдяки цьому площа дихальної поверхні легень становить понад 100 м2, що у 50 разів перевищує площу поверхні тіла людини. Саме в альвеолах відбувається газообмін у легенях. З альвеол, які обплетені кровоносними капілярами, кисень переміщується в кров, а вуглекислий газ - з крові в альвеоли і видаляється з легень під час видиху (мал. 199). 

Запитання

Через які органи дихання виходить вуглекислий газ з альвеол легень назовні?

У стані спокою людина здійснює 16-20 вдихів і видихів за хвилину. Ця частота збільшується, якщо фізично попрацювати, пробігтися, зробити фізичні вправи, під час деяких захворювань тощо. Кисень потрапляє в наш організм під час вдиху, а вуглекислий газ виділяється з нього під час видиху.

Дихальні рухи - вдих і видих, які постійно і ритмічно змінюють один одного, здійснюються завдяки міжреберним м’язам, діафрагмі та навіть деяким м’язам тіла.

Діафрагма - м’яз, який рухаючись, забезпечує стискання чи розтягування легень, тобто, відповідно, видих і вдих.


Дослідження

Який у тебе тип дихання? Перевір, поклавши одну руку на грудну клітку, іншу - на живіт. Вдихни і видихни. Якщо рухається рука на грудях - тобі властивий грудний тип дихання. А якщо під час вдиху живіт піднімається, а під час видиху - опускається, то це дихання животом (діафрагмальне). Навчись робити дихальні вправи, які є дуже корисними для роботи різних органів, профілактики простудних захворювань, зняття стресу.



ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

ЗАПИТАННЯ ЗАВДАННЯ ДОСЛІДЖЕННЯ

1. Чому дихання є надзвичайно важливим для людини?

2.Дізнайтесь, які захворювання органів дихання спричиняють бактерії, а які - віруси. Які заходи профілактики захворювань органів дихання? 

3.НАУКОВІ ЗАБАВИ

У стані спокою людина в середньому здійснює 16 дихальних рухів (вдих і видих разом) за одну хвилину. Під час спокійного вдиху дорослої людини до легенів надходить близько 500 мл повітря. Порахуйте, скільки повітря людина вдихає і видихає за хвилину у стані спокою.

21 березня 2023 року      Тема уроку 

Звідки наш організм бере енергію та будівельний матеріал

Тіло людини побудоване з різноманітних речовин. Також з них ми отримуємо енергію, потрібну для життя (наприклад, щоб вчитися, сміятися, бігати, для різних процесів всередині тіла та ін.). Проте речовини, що надходять з їжею, організм зможе використати тільки після їхнього перетворення у «фабриці» травної системи. 

КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ

В організмі людини постійно відбувається обмін речовин, тобто їхнє перетворення, починаючи з надходження в організм і завершуючи виділенням непотрібних сполук.

• У травній системі їжа, яка потрапляє в наш організм, подрібнюється, перемішується, переміщується вздовж травного каналу, на речовини їжі діють травні ферменти. Завдяки цим процесам складні речовини розщеплюються до простих, які ми можемо засвоїти.

• Травна система людини складається з травного каналу та травних залоз. 

1. Яке значення речовин, що входять до складу їжі. Перетворення речовин в організмі, починаючи з їхнього надходження і завершуючи виділенням непотрібних сполук, називають обміном речовин. Речовини надходять у наш організм з їжею. Поживні речовини - це речовини продуктів харчування, які для організму людини мають харчову та енергетичну цінність. До складу продуктів харчування входять такі речовини, як вуглеводи, білки, ліпіди (до яких належать жири), вітаміни, мінеральні солі та вода (мал. 194). За даними ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров’я), здоров’я людини великою мірою залежить від того, що вона їсть. 

 Що таке травлення. У травній системі їжа, яка потрапляє в наш організм, подрібнюється, перемішується, а також переміщується вздовж травного каналу, як продукція на фабриці з цеху в цех. 

Травлення - це процеси механічного (наприклад, подрібнення їжі в роті зубами) і хімічного (за допомогою спеціальних речовин - ферментів) перетворення поживних речовин у травній системі.

У травній системі на речовини їжі діють травні ферменти. У результаті складні речовини розщеплюються до простих, які ми можемо засвоїти. З травної системи вони переходять у кров або лімфу, щоб потрапити до кожної клітини нашого тіла.

Звичайно, що не з усіма речовинами їжі може справитись наша травна система. Тому деякі з них так і залишаються неперетравленими або незначно змінюються. Разом з непотрібними або й шкідливими речовинами вони видаляються з нашого організму.

Травні ферменти - це білкові речовини, які пришвидшують перетворення речовин. 

3. Як побудована травна система людини. Травна система людини складається з травного каналу (ротова порожнина, глотка, стравохід, шлунок, тонка і товста кишки) та травних залоз (слинні, підшлункова, печінка і багато дрібних в шлунку та кишківнику) (мал. 195). Залози виділяють ферменти та інші речовини, які потрібні для травлення їжі. У травному каналі їжа переміщується, перетравлюється, а утворені прості речовини всмоктуються у кров і лімфу. Важливе значення для травлення і взагалі стану здоров’я людини мають бактерії, що живуть у кишківнику. 

Таблиця 5. Будова травної системи людини та функція її органів 

Домашнє завдання

 Виконати тест за посиланням (для тих учнів, які своєчасно не зробили)  

Підсумковий тест з теми     Клітини, бактерії, віруси, гриби, рослини і тварини

https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=9465015 

14 березня 2023 року      Тема уроку 

Узагальнення до розділу 4. Клітини, бактерії, віруси, гриби, рослини і тварини


1. Як називають найменші одиниці будови і функцій організмів?

2. Віднеси зображені об’єкти до відповідних рівнів організації організмів.

3. Віднеси зображені рослини до відповідних груп. 

4. Обери варіант, у якому перелічені хребетні тварини.

5. Обери мікроорганізми, які використовують для виготовлення сирів, кисломолочних продуктів, квашення овочів.

6

 7

 Домашнє завдання

Виконайте тест за посиланням    https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=9766926 

5В клас     09березня 2023 року

 5А,Б клас  08 березня 2023 року         Тема уроку        Як доглядати за домашніми тваринами

КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ

• Одомашнення - тривалий процес зміни способу життя диких тварин, під час якого вони стають пристосованими до утримання в неволі й використання їх людиною.

• Щоб домашні тварини не опинялись на вулиці й не ставали безпритульними, ми повинні бути відповідальними господарями і дотримуватись правил догляду за ними.


- Люди забули цю істину, - мовив лис, - але ти не забувай. Ти назавжди береш на себе відповідальність за тих, кого приручив.»

А. Сент-Екзюпері, книга «Маленький принц»


1. Як дикі тварини стали домашніми. Наші пращури спостерігали за дикими тваринами і розуміли, яку користь вони отримають, якщо їх приручать. Так відбулось одомашнення - тривалий процес зміни способу життя диких тварин, під час якого вони стають пристосованими до утримання в неволі й використання їх людиною.

Першою одомашненою твариною була собака. Ці чотирилапі стали вірними друзями під час походів, полювання, охороняли своїх господарів та їхні сім’ї. Кішок одомашнили з метою допомоги у захисті зерна від гризунів. Коней, овець, корів та інших використовували у господарстві та отримували від них різноманітну продукцію.

Тепер ми можемо у зоомагазині обрати будь-яку тваринку, яка нам до вподоби. І навіть таких незвичних як, тарантула, богомола, фретку, аксолотля, єнота. Проте перш ніж стати власником домашньої тваринки, потрібно уважно прочитати цитату з твору «Маленький принц» французького письменника Антуана де Сент-Екзюпері.


2. Як обрати домашнього улюбленця.

Завдання

Пройди алгоритм (мал. 189) і дізнайся, який домашній улюбленець підходить саме тобі.

Переглянь відео    Якого домашнього улюбленця обрати


3. Які є правила догляду за домашніми улюбленцями. 

Домашнє завдання

ЗАПИТАННЯ ЗАВДАННЯ ДОСЛІДЖЕННЯ

1. Склади список речей для домашнього улюбленця, щоб йому було комфортно та безпечно перебувати у твоїй домівці. Порадься з тими, хто вже є господарем такої тваринки. Якщо маєш домашню тваринку, стань порадником для однокласника/-ці.

2. Створи пам’ятку догляду за обраним домашнім улюбленцем.

07 березня 2023 року Тема уроку  Чим ми завдячуємо тваринам

«Тварини знають набагато більше, ніж люди. Собаки можуть заздалегідь відчути землетрус. Птахи пролітають половину земної кулі, щоб відшукати своє гніздо. Якби люди частіше слухали тварин, вони б не робили стільки помилок.»

Гелен Браун, американська письменниця

КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ

• Тварини відіграють дуже важливу роль у природі та житті людини.

• Для збереження різноманіття світу тварин дослідники вживають різноманітні заходи. Дуже важливим є раціональне природокористування. Кожен з нас може долучитись до цієї важливої справи.


1. Яке значення тварин у природі. Тварини оточують нас всюди і відіграють дуже важливу роль у природі та житті людини. Ми не можемо уявити цей світ без тварин. Кожен жучок, ящірка чи пташка потрібні нашій планеті. Вивчаючи значення тварин, ми краще розуміємо природу і взаємозв’язки у ній. 

2. Дощові черв’яки та утворення ґрунту .

Переглянь відео та зроби висновок про роль дощових черв’яків в утворенні родючого ґрунту. 

3. Як зберегти різноманіття тварин. Для збереження різноманіття надзвичайного світу тварин природодослідники вживають різноманітних заходів. Червона книга основний документ, у якому узагальнено матеріали про сучасний стан рідкісних видів тварин і рослин й таких, що перебувають під загрозою зникнення. На підставі цього документа розробляють наукові та практичні заходи, спрямовані на охорону, відтворення і раціональне використання цих тварин і рослин.

Природоохоронні території - заповідники, національні парки, заказники, пам’ятки природи тощо. На цих територіях можна здійснювати спостереження і дослідження, а будь-яка діяльність людини керується законами.

Домашнє завдання

 01 березня 2023 року   Тема уроку                            Які таємниці приховують хребетні тварини

КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ

• До хребетних відносять риб, земноводних, плазунів, птахів, ссавців.

• Хребетні тварини дуже різноманітні, для кожної групи характерні свої особливості будови, які часто відповідають способу життя тварин.


1. Які основні риси будови та способу життя хребетних тварин. Прочитай на схемах характеристику різних груп хребетних тварин. 

2. Переглянь відео. Інтелект і пам ять тварин

Домашнє завдання

Потрібні матеріали: фотографії, відео про тварин.

Хід роботи

1. Обери хребетну тварину, яка мешкає у твоїй місцевості.

2. Визнач до якої групи тварин (наприклад, риби, земноводні і т.д.) вона належить.

3. Підшукай інформацію про цю тварину та опиши її за зразком: Яка її назва? Де її можна знайти? Як її побачити? Як упізнати? Яка роль тварини в природі і житті людини? Цікавий факт про тварину.

28лютого 2023року   Тема уроку                                  Хто такі безхребетні тварини

КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ

• У безхребетних немає такого внутрішнього скелета, як хребет, а у хребетних він є.

• До безхребетних тварин належать губки, кишковопорожнинні, голкошкірі, черви плоскі, черви круглі, черви кільчасті, молюски, членистоногі.

1. Кого відносять до безхребетних тварин. У безхребетних немає такого внутрішнього скелета, як хребет, а у хребетних він є. 

До безхребетних тварин належать губки, кишковопорожнинні, голкошкірі, черви плоскі, черви круглі, черви кільчасті, молюски, членистоногі. 

А до хребетних відносять, наприклад, риб, земноводних, плазунів, птахів, ссавців. 

2. Яка будова та спосіб життя безхребетних тварин. 

Домашнє завдання

22лютого 2023 року      Тема уроку Тварини. Різноманітність тварин

Головне

Тварини живляться готовими органічними речовинами, споживаючи рослинну та тваринну їжу

Домашнє завдання

1) назва групи тварин;

2)приведи приклад тварин цієї групи;

3) назви спільні ознаки тварин цієї групи

21 лютого 2023 року    Тема уроку:         Що об'єднує і відрізняє голонасінні та покритонасінні рослини

КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ

• У голонасінних рослин насіння утворюється у видозміненому пагоні - шишці.

• У покритонасінних (квіткових) є квітки, з яких утворюються плід з насінинами.

Таємниці в назві насінні рослини немає, все очевидно - мають насінину. Наше завдання - розгадати загадку, чому одні рослини голонасінні, 

а інші - покритонасінні. 

1. Що характерно для голонасінних і покритонасінних рослин. Продовжуємо знайомство з різноманітністю світу рослин. Сьогодні ти дізнаєшся більше про особливості будови, життя, значення в природі й для людей голонасінних і покритонасінних (квіткових) рослин (мал. 172, 173). 

Перегляньте відеоурок

 Що об'єднує і відрізняє голонасінні та покритонасінні рослини

ГОЛОНАСІННІ

Яка будова


Як живуть

Найчисленнішими за кількістю видів серед голонасінних є хвойні рослини, до яких належать сосна, ялина, ялівець, кипарис тощо. Їхні голкоподібні листки називають хвоєю. Насіння в голонасінних рослин утворюється у видозміненому пагоні - шишці. 

Яке значення


ПОКРИТОНАСІННІ АБО КВІТКОВІ

Яка будова


Як живуть

найрізноманітніших умовах, у водоймах;


Яке значення


Домашнє завдання

1. Назви хвойні рослини, які ти знаєш. Яке їхнє значення?

2. Усім відомі кедрові горіхи. Пошукай інформацію і розгадай загадку, чому вони не кедрові, і не горіхи.

5А,  Б  15лютого 2023року   

5В клас 16лютого 2023року          Тема уроку       Наскільки різноманітними  є гриби та лишайники

КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ

• Тіло багатоклітинних грибів утворене переплетенням довгих мікроскопічних ниток з клітин - гіфів. Їхня сукупність має назву грибниця, або міцелій.

• У шапинкових грибів більша частина грибниці міститься в ґрунті, решта гіфів щільно переплітаючись утворюють надземну частину - плодове тіло.

• Дріжджі та цвілевий гриб мукор - одноклітинні. Аспергіл і пеніцил - також цвілеві гриби, але багатоклітинні.

• Лишайники - унікальні організми, утворені співжиттям грибів та одноклітинних водоростей.

Гриби - дуже цікаві та різноманітні організми. Адже це і шапинкові, і цвілеві гриби, і дріжджі. Знамениті вони і тим, що саме з них був відкритий перший всесвітньовідомий антибіотик - пеніцилін. Гриби також замасковані в унікальних організмах - лишайниках. 

1. Яка будова шапинкових грибів. Тіло багатоклітинних грибів утворене переплетенням довгих мікроскопічних ниток з клітин - гіфів. Їхня сукупність має назву грибниця, або міцелій.

У шапинкових грибів більша частина грибниці міститься в ґрунті, решта гіфів щільно переплітаючись утворюють надземну частину - плодове тіло. Воно складається з ніжки і шапинки (мал. 180). За будовою нижнього боку шапинки розрізняють пластинчасті й трубчасті гриби (мал. 181). У пластинках або трубочках утворюються спори, якими розмножуються гриби.

2. Які гриби можна побачити тільки в мікроскоп. Серед грибів є й такі, які можна побачити тільки в мікроскоп. Це дріжджові гриби, які використовують для приготування тіста. 

Це цікаво

У багатьох країнах світу створені музеї грибів. Є і в Україні такі музеї. Можливо, ти вже побував/-ла в одному з них. Але найбільше звертають увагу відвідувачів на отруйні гриби.


3. Чи всі цвілеві гриби небезпечні. Цвіль, яка з’являється на продуктах, що тривалий час лежали, - це також гриби - цвілеві гриби. Найвідомішими з них є мукор (мал. 182), пеніцил, аспергіл (мал. 183). Розглядаючи світлини й відео мукора, важко уявити, що міцелій одного гриба - це довжелезна розгалужена клітина, тобто він є одноклітинним грибом. Одна частина міцелію мукора міститься в тій «їжі» (хліб, рештки організмів), з якої він отримує поживні речовини. Інша частина міцелію росте догори і на ній утворюються «кульки», в яких розвиваються спори.

Пеніцил і аспергіл - це багатоклітинні гриби. І на верхівках їхнього міцелію утворюються «китички» зі спорами, а не «кульки». Саме з пеніцилу отримано перший рятівний антибіотик пеніцилін. 

4. Яке значення грибів у природі та для людини. Гриби руйнують рештки рослин і тварин, утворюючи родючий шар ґрунту. Речовини, які утворюються при цьому, використовують рослини. Багато шапинкових грибів живуть у взаємовигідному симбіозі з рослинами. Симбіоз - це взаємодія і співіснування різних організмів, які можуть бути вигідними і невигідними, а навіть і шкідливими для організмів. Прикладом вигідного співжиття рослин з грибами є мікориза. Напевно, ти звернув увагу на такі назви грибів, як підберезник, підосичник і подібні. Хоча те, що гриб дружить з певною рослиною, і не завжди відображено в його назві. Гіфи грибів обплутують і навіть проникають у корені рослин для того, щоб обмінюватись з нею корисними речовинами. А от шкідливим є паразитизм. Паразитичні гриби можуть спричиняти захворювання рослин, тварин і людей.

Значення грибів дуже різноманітне.

Грибами живляться тварини, вживають в їжу люди.

З деяких грибів отримують цінні ліки, зокрема антибіотики.

Гриби потрібні для виготовлення хліба, сирів, вина і т. д.

Гриби використовують для боротьби з комахами - шкідниками рослин.

Гриби використовують учені у дослідженнях.

Гриби псують продукти харчування, руйнують будівлі.

Деякі гриби виробляють отруйні речовини, яким можна сильно отруїтися, навіть смертельно.

Перегляньте  відео Гриби

4. Чому лишайники називають сфінксами. Чи звертав/-ла ти увагу на кольорові плями на камінні чи корі дерев? Такими на перший погляд здаються особливі організми - лишайники. Унікальними їх робить співжиття в одному організмі різних істот - грибів і одноклітинних водоростей. Тривалий час учені вважали, що гриби і водорості так потоваришували, що навіть утворили новий організм. Але чи насправді це так - Перегляньте відео Лишайники

Домашнє завдання

                      1. Яка будова одноклітинних і багатоклітинних грибів?

                      2. Наведи приклади відомих тобі пластинчастих і трубчастих шапинкових грибів або пошукай в інтернеті.

                      3. Яке значення грибів у природі й для людини?

                      4. Як співживуть гриби і водорості в лишайниках?

                      5. Чи трапляються лишайники в тій місцевості, де ти живеш. Якщо так, то що можна сказати про стан повітря?

Тобі знадобиться:   5 скибок білого хліба (не для тостів), 5 зіп-пакетів чи пакетів, які можна щільно закрити.

Що треба робити:

1. Першу скибку хліба, «контрольну», одразу акуратно запаковуємо у пакет.

2. До другої скибки доторкаємось немитими руками, до третьої - руками, помитими з милом, до четвертої - руками, які продезінфіковані антисептиком. П’ятою скибкою хліба протираємо паперові гроші. Опісля всі чотири скибки хліба, як і «контрольну», кладемо у пакети.

3. Кладемо пакети з хлібом на підвіконня й спостерігаємо за розвитком цвілевих грибів на скибках хліба.


Запитання

Як виросли цвілеві гриби на скибках хліба у твоєму дослідженні? Який можна зробити висновок з дослідження?


14  лютого 2023року             Тема уроку                         Водорості та спорові рослини: хто у воді, а хто на суходолі

ПОВТОРИ

КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ

Водорості -  одноклітинні та багатоклітинні рослини, тіло яких (слань, або талом) не має тканин та органів, які є у спорових і насінних рослин.

Мохи -            спорові рослини, в яких є стебло, листки, немає коренів, а спори в багатьох утворюються в коробочці на ніжці.

Гуляємо лісом, виходимо на галявину, а ось вдалечині видніється озеро. І всюди - різноманіття форм, розмірів, кольорів рослинного світу Але як відрізнити мохи, плауни, хвощі? І чи цвіте папороть? Чи всі рослини в озері є водоростями? 

1. Які основні відмінності водоростей, спорових і насінних рослин.

 У таких рослин, як водорості, немає тканин і органів, як у квіткових рослин. Тому їхнє тіло називають сланню, або таломом (мал. 165). 

Насінні рослини, такі як покритонасінні (квіткові) і голонасінні, поширюються насінинами. 

Спорові рослини формують спори (клітина чи кілька клітин, захищених оболонками), з яких за сприятливих умов утворюється нова рослина. 

Запитання

Розглянь схему на малюнку 165 і поміркуй за якими ознаками рослини об’єднують у групи.

2. Чим відрізняються водорості, мохи, плауни, хвощі та папороті? 

ВОДОРОСТІ

Яка будова тіла

Як живуть


Яке значення

Мал. 166. Різноманітність водоростей 

перегляньте відео Водорості

МОХИ

Яка будова


Як живуть


Яке значення


Мал. 167. Різноманітність мохів 

Домашнє завдання

1. Що з переліченого не характерне для водоростей:


08лютого 2023 року 5А,5Б

09лютого 2023року  5В клас                        Тема уроку              Які органи у квіткової рослини

КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ

• Органи квіткових рослин, які забезпечують їхнє живлення та ріст, - це корінь і пагін. Пагін складається зі стебла, листків і бруньок.

• Органи, що забезпечують розмноження квіткової рослини - це квітка, плід і насінина.


Рослини дуже різноманітні, але, якщо уважно роздивитись, то можна побачити, що і велетенський дуб, і тендітна волошка, і красуня калина мають подібні органи, хоча вони відрізняються за розмірами, формою і кольором. 

1. Яка будова квіткової рослини. Рослини складаються з різноманітних органів (мал. 161).

Орган - це частина організму, що має певну будову та виконує певні функції.

Корінь - це підземний орган, основними функціями якого є закріплення рослини в ґрунті та поглинання з нього води з розчиненими речовинами.

Пагін - це надземний орган рослин, який складається зі стебла і розташованих на ньому листків і бруньок.


Запитання

Поміркуй, які функції виконують органи, позначені на малюнку 161.

2.Частина органів рослин забезпечують їхнє життя, інші беруть участь у розмноженні (мал. 162). 

3. Які таємниці приховують квітки і плоди. 

Нас зачаровують квітки - великі і малі, яскраві і не дуже, запашні і зовсім без запаху. Людину і тварин приваблюють насамперед пелюстки квітки, але для рослини важливіше значення мають внутрішні її частини: тичинки і маточка (мал. 163). 

Домашнє завдання

2.Завдання письмово в зошиті

2. Відгадай, про які частини квітки йдеться у таких твердженнях:


07 лютого 2023року    Тема уроку   Яке значення бактерій і вірусів у природі й для людини?

Здавен існує суперечність:

Один мікроб - наш вірний друг,

А інший - ворог небезпечний,

Розплідник пошесних недуг.

Б. П. Мацелюх, український мікробіолог, генетик


КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ

• Бактерії та віруси можуть спричиняти різноманітні захворювання рослин, тварин і людей.

• Дотримання правил здорового способу життя, особистої гігієни та профілактики інфекційних захворювань є дієвими засобами запобігання розвитку цих хвороб.

Бактерії. Віруси. Хвороби

1. Які хвороби спричиняють бактерії та віруси.

Завдання

Подивись відео про бактерії і віруси та про хвороби, які вони спричиняють. Будь уважним/-ою, щоб правильно розв’язати завдання.

1) Пригадай збудників хвороб, які можна побачити у світловий мікроскоп: бактерії чи віруси.

2) Що таке симптоми хвороби?

3) Визнач, яке з названих у відео захворювань бактеріальне, а яке - вірусне: грип, правець, кашлюк, поліомієліт, дифтерія, гепатит В, кір. Які ти ще знаєш бактеріальні та вірусні хвороби?

4) Якими шляхами бактерії і віруси можуть потрапити в наш організм?

5. На основі одержаної інформації складіть схему передачі мікроорганізмів між учнями під час звичайного дня в школі (відвідування туалетів без миття рук або миття їх без мила, похід до шкільної їдальні, позичання ручок чи інших речей у друзів, рукостискання, використання комп’ютерів, телефонів, пиття з однієї пляшки тощо). 

6. Чи всі бактерії, які є в організмі людини шкідливі?

7) Які засоби профілактики інфекційних захворювань перелічені у відео?

2. Як спіймати бактерії. Відомо, що у повітрі закритих приміщень, у яких перебуває багато людей, міститься найбільше мікроорганізмів, серед яких може бути значна кількість хвороботворних. Як думаєш, чому?

Щоб виявити бактерії у повітрі, мікробіологи використовують спеціальні поживні середовища в чашках Петрі. На них бактерії утворюють скупчення клітин - колонії, які можна побачити неозброєним оком. Розглянь уважно світлини чашок Петрі, які одержали дослідники, коли вивчали кількість мікроорганізмів повітря класу в різний період дня (мал. 160).


Завдання

Які висновки можна зробити із цього дослідження мікробіологів? Запропонуй, що можна зробити для зменшення кількості мікроорганізмів у повітрі класу.

3. Яка роль бактерій. Хвороботворні бактерії спричиняють захворювання людей, тварин, рослин.Бактерії спричиняють захворювання комах - шкідників рослин, тому з них виготовляють препарати для боротьби з ними. Бактерії псують харчові продукти, ціанобактерії призводять до «цвітіння водойм». 

Корисна роль. 



Завдання

Тепер полічи, яких ролей бактерій вийшло більше: корисних чи шкідливих. Який висновок про значення бактерій у природі й для людини можна зробити?

Домашнє завдання

2.Завдання письмово в зошиті

Перейди за QR-кодом і розв’яжи завдання. Якщо його правильно виконаєш відкриється постер ЮНІСЕФ з рекомендаціями щодо запобігання поширенню коронавірусної інфекції. На основі інформації в ньому розроби свій постер-пам’ятку про профілактику бактеріальних і вірусних захворювань.

01лютого 2023 року 5А,5Б

02лютого 2023року  5В клас

       Тема уроку           Хто такі бактерії та чим особливі віруси

КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ

• Бактерії - мікроскопічні, часто одноклітинні організми, в яких немає ядра та багатьох інших органел, характерних для клітин рослин, тварин і грибів.

• Віруси - неклітинні форми життя, які проявляють деякі ознаки живого тільки в клітинах організмів, у яких паразитують.

1. Хто такі бактерії. Бактерії - мікроскопічні, переважно одноклітинні організми, в яких немає ядра.

Ззовні клітина  може бути захищена не тільки мембраною та клітинною стінкою, але й слизовою капсулою. Клітини деяких бактерій мають джгутик, який допомагає їм рухатись.

І хоча слово «бактерія» в перекладі з давньогрецької означає «паличка», форми клітин бактерій є дуже різноманітними

3. Чим особливі віруси. Хоча ми не бачимо вірусів, але їхній вплив не можна не помітити - від страшних епідемій часто гинуть у кілька разів більше людей, ніж від воєн чи землетрусів. Навряд чи можна знайти на Землі людину, яка б не чула про грип, гепатит, кір, вітрянку, Covid-19. І це тільки деякі вірусні захворювання - насправді, їх значно більше. Адже віруси вражають не тільки людей, а й тварин, рослини, бактерії. Уявляєш, і бактерії хворіють. Віруси, що паразитують у бактеріях, називають бактеріофагами.

Віруси можуть мати різні форми: і як космічні кораблі, і спіралі, циліндри та кулі (мал. 155). Вони не складаються з клітин, тільки з речовин: усередині речовина (наприклад, ДНК), у якій записана їхня спадкова інформація, а зверху білкові молекули, а деякі віруси захищені ще й додатковою оболонкою. Поки віруси не потраплять у клітини організму, в яких паразитуватимуть, вони не проявляють жодних ознак живого, тобто не живляться, не дихають, не ростуть, не розмножуються тощо. Щойно в клітини потрапляє спадкова інформація вірусів, клітинні процеси починають працювати на утворення нових вірусних частинок.

Знання про віруси є дуже важливими і для лікування вірусних інфекцій, і щоб розгадати загадку про їхню роль у світі організмів.

Віруси можуть мати різні форми: і як космічні кораблі, і спіралі, циліндри та кулі (мал. 155).

Віруси - неклітинні форми життя (вони не мають клітинної будови), які проявляють ознаки і живого, і неживого.


Це цікаво

Чи правда, що мікроорганізми можна також побачити і без мікроскопа? Так, тільки не клітини, а їхнє скупчення - колонії. Їх для дослідження вирощують мікробіологи на спеціальних поживних середовищах у чашках Петрі. Ось, які колонії можуть вирости на такому середовищі, якщо прикласти до нього немиту руку після прогулянки, як зробив восьмирічний син дослідниці Таші Штурм (мал. 156).


Домашнє завдання


https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=5153550

31 січня 2023 року 


                           Тема уроку  Як живуть і чим відрізняються клітини різних організмів


КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ

• Клітини мають складну будову, в них є різні за своїми функціями структури - органели.

• Клітини бактерій, грибів, рослин і тварин мають спільні і відмінні органели.


1. Наскільки різноманітними є клітини. 

За різними підрахунками вчених, в організмі людини міститься 70-100 трильйонів клітин понад 200 різних типів. Вони відрізняються за розмірами, формою, функціями, але спільно працюють, щоб забезпечити життя організму. Якщо клітини одного організму так відрізняються, то ще більше відмінностей є в будові клітин різних організмів. Проте, не зважаючи на різноманітність, вони мають і подібні ознаки. Розглянь клітини тварин, рослин, грибів і бактерій на малюнку 150, спробуй віднайти їхні спільні та відмінні риси будови. 

2. Лабораторне дослідження. Робота з мікроскопом та приготування тимчасового препарату

Прилади і матеріали: мікроскоп, предметні та покривні стекла, пінцет, препарувальна голка, вода, 2 %-ний розчин калій йодиду, смужки фільтрувального паперу, цибулина цибулі ріпчастої.

Хід роботи

1. Розглянь малюнок 151 та дізнайся про будову мікроскопа та правила роботи з ним, перейшовши за QR-кодом.


2. Розглянь на малюнку 153 послідовність дій під час виготовлення препарату шкірки соковитої луски цибулі та подивись відео. Приготуй тимчасовий препарат шкірки цибулі. Для того щоб краще бачити клітини, крапни на шкірку цибулі краплю розчину калій йодиду, надлишок рідини відтягни фільтрувальним папером. 

3. Замалюй декілька клітин шкірочки цибулі та підпиши ядро, вакуолю, клітинну  мембрану, цитоплазму 

мал. 117 ст.118 в підручнику

4. Напиши висновок про те, які компоненти клітини цибулі можна побачити за допомогою мікроскопа у препараті шкірочки цибулі.

3. НАУКОВІ ЗАБАВИ

Зроби моделі рослинної і тваринної клітин (детальніше за QR-кодом), які тебе більше зацікавили: желатинову чи пластилінову (мал. 154). На наступному уроці візьми участь у конкурсі моделей клітин.


Домашнє завдання

2.Закінчи виконання в зошиті  лабораторного  дослідження. Робота з мікроскопом та приготування тимчасового препарату.

 3. Зроби моделі рослинної і тваринної клітин (детальніше за QR-кодом)

25січня 2023 року 5А, Б клас

26 січня 2023 року 5В клас


 Тема уроку Які особливості будови різних груп організмів

коротко про головне

1. Для чого класифікують організми. 

Щоб легше було вивчати живий світ і розібратися в його розмаїтті, науковці шукають спільні ознаки організмів та об’єднують їх у групи - класифікують.

2. Що таке наукові назви організмів. Учені використовують наукові назви організмів, що складаються з двох слів: 

іменник - назва роду, це як наше прізвище, а прикметник - назва виду - як наше ім’я.

 Наприклад, сонечко семикрапкове, коник зелений, кульбаба лікарська, миша хатня, опеньок літній. 

Вид - це група організмів, які подібні за особливостями будови та процесами життєдіяльності, можуть розмножуватись з покоління в покоління, поширені на певній території. 

Подібні види об’єднують у роди (мал. 144). 


3. Як побудовані організми. 

Організм - це складна система з багатьох елементів, які між собою пов’язані й утворюють єдине ціле (мал. 145). 

4. За якими властивостями живе відрізняється від неживого.  

5. Що спільного та чим відрізняються рослини, гриби, тварини. 

Домашнє завдання

1.Перелічи ознаки, за якими організми відрізняються від тіл неживої природи.

      2. Яке значення для організмів має живлення?

       3. Про які властивості організмів ідеться в таких  реченнях:

      а) з маленького жолудя виріс могутній дуб; 

     б) Вовк полює на зайця; 

       в) У ставку пливе карась.

      4. Поясни вислів: "Організми мають клітинну будову"

3 Завдання кмітливому

НАУКОВІ ЗАБАВИ

Гепарда вважають найшвидшим серед наземних ссавців, бо наздоганяючи свою здобич, він може розвивати величезну швидкість (мал. 148). Йому потрібно лише дві секунди, щоб розігнатись до 70 км/год, а 500 м він може пробігти з найбільшою швидкістю за 16 секунд. Якщо ж на цій відстані йому не вдалось наздогнати здобич (а це буває досить часто), то він припиняє погоню для відновлення сил організму. Порахуйте, яку швидкість розвиває гепард, щоб зловити здобич.


24січня 2023року Тема уроку                                     Узагальнення теми    

Дайте відповіді на запитання

1. Якщо пропливати вздовж материка, то можна перетнути три океани. Укажи цей материк.

2. Установи відповідність між колонками.

3. Укажи, які прилади потрібні для таких вимірів:

 6.Вставте пропущені слова в текст

Обертання Землі навколо своєї осі забезпечує зміну світла та темряви кожні _____год. Водна оболонка Землі __________________. Повітряна оболонка Землі -______________. Земля – унікальна планета, оскільки на ній існує ____________.

На Землі вода може існувати у ___________ агрегатних станах. Наша планета_____________ навколо Сонця. Під час обертання навколо Сонця на Землі відбувається зміна __________ і ______________.

Домашнє завдання

2.Пройдіть за маршрутом та запишіть відповіді

3. Серед запропонованих варіантів визначте властивості повітря. Підкресліть їх. Поміркуйте ,за допомогою яких дослідів можна це довести

 Безбарвне, добре видно вдень, важке, прозоре, легке, добре видно вночі, може стискатися, отруйне, може нагріватися, заповнює весь простір, добре проводить тепло, не має запаху, підтримує горіння, погано розчиняється у воді, нерухливе, добре розчиняється у воді, рухається, солодке на смак.

Відповіді домашніх завдань надсилати на електронну адресу  

 34chaus@gmail.com  

Бажаю успіхів !!!

5 В клас   19 січня 2023 року                                                               Тема уроку:

5 А, Б клас   18 січня 2023                                               У чому унікальність планети Земля 

КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ

• Земля - унікальна планета, оскільки на ній існує життя.

• Усі компоненти природи на нашій планеті перебувають у тісному взаємозв’язку.

• На планету Земля дуже впливає господарська діяльність людини. Тому людство має усвідомити свою відповідальність за її майбутнє.


1. Які особливості планети сприяють існуванню життя. Життя на планеті Земля зародилося завдяки поєднанню  багатьох чинників. 


2. Як господарська діяльність людини впливає на Землю. Планета Земля багата на різноманітні ресурси. Навчившись їх використовувати, ми полегшуємо наше життя, але водночас забруднюємо планету. Промислові підприємства, транспорт, електростанції забруднюють повітря, води, ґрунти, завдаючи шкоди нашому здоров’ю і знищуючи дику природу.

Зростання населення планети разом із зростанням споживання створює проблему сучасності - збільшення кількості відходів, які ми виробляємо. Один з найпоширеніших і найнебезпечніших видів відходів - це пластик.

Чи задумувався/-лася ти, де дівається пластикова пляшка після того, як її викинули у смітник? Нам здається, що вона просто зникає безвісти. Але це не так. Кількість звалищ постійно зростає. У нашій країні це теж нагальна проблема. Життя пластикової пляшки, яку виготовили з нафти, - лише декілька хвилин після придбання товару. Процес її розкладання триває 1000 років.

У середньому людина виробляє близько 1 кг сміття на день, а щороку на планеті утворюється майже 3 млрд тонн відходів.


Домашнє завдання

2. Підготуй  усно відповідь на запитання:

3.. Напиши у зошиті твір-мініатюру на тему "Земля - мій дім"

17січня 2023 року              Тема уроку  Чи міститься повітря у ґрунті. 

                       Які є небезпечні природні явища

КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ


1. Що таке ґрунтове повітря. 

У ґрунті між грудочками і дрібними частинками містяться маленькі пори, які заповнені повітрям. Це ґрунтове повітря.

Ґрунтове повітря - це суміш газів, частина яких потрапляє у ґрунт з повітряної оболонки, а частина утворюється у ґрунті.

Кількість повітря у ґрунті залежить від розміру пор та вологості ґрунту. Зі збільшенням вологості вода починає витісняти ґрунтове повітря, що призводить до зменшення його у ґрунті. Кількість і склад ґрунтового повітря впливають на розвиток і життєдіяльність рослин і мікроорганізмів.

2. Що входить до складу ґрунтового повітря. Ґрунтове повітря за своїм газовим складом значно відрізняється від складу атмосферного повітря.

Запитання

За малюнком 137 порівняй склад повітряної оболонки і ґрунтового повітря. Зроби висновок.

Дослідження

Пригадай і повтори дослід, проведений у початкових класах, який доводить наявність у ґрунті повітря. Замалюй свої спостереження.

Ґрунтове повітря складається з азоту, кисню, вуглекислого газу та інших газів.

Азот, який міститься у ґрунтовому повітрі, потрібний рослинам для нормального росту і розвитку. Але в газоподібному стані азот майже не засвоюється рослинами. У ґрунті є бактерії, які можуть засвоювати азот прямо з ґрунтового повітря і перетворювати на речовини, доступні рослинам. Таку роботу в ґрунті виконують бактерії, які живуть на коренях деяких рослин, наприклад гороху, квасолі, бобів. Саме ці рослини висаджують з метою збагачення ґрунту азотом. 

Кисень у ґрунтовому повітрі потрібен для підтримання життєдіяльності організмів, які мешкають у ґрунті, для розвитку рослин, сприяє утворенню гумусу. 

Вуглекислого газу в ґрунтовому повітрі найбільше навесні і влітку. Адже після зимового спокою в усіх мешканців ґрунту посилюється дихання. 

Повітря - це дуже важлива складова частина ґрунту. Без нього, особливо без кисню, пригнічуються рослини, уповільнюється ріст коріння, погіршується споживання рослинами води та розчинених у ній мінеральних речовин. 

Запитання

Як ти думаєш, чи можна говорити про те, що літо - найсприятливіший період у житті тварин і рослин?


3. Чому повітря потребує охорони. 

Між повітряною оболонкою і ґрунтовим повітрям постійно відбувається газообмін. Ґрунт може поглинати з повітря шкідливі гази, які викидають промислові підприємства, сприяючи очищенню повітря. 

Завдання

Розглянь малюнок 138. З’ясуй, які ще існують джерела забруднення повітря.

Запитання

Поясни, чому країни не можуть самостійно вирішити проблему забруднення повітря.


4. Що таке небезпечні природні явища. У будь-якому куточку земної кулі людині можуть загрожувати небезпечні природні явища. 

Небезпечні природні явища - це явища природи, які порушують нормальну життєдіяльність населення, створюють загрозу для здоров’я, а також руйнують матеріальні цінності (будівлі, транспортні засоби, споруди тощо) (мал. 140). 

Щорічно в Україні буває до 150 випадків стихійних явищ: снігопади, сильні дощі, ожеледі, тумани, рідше - пилові бурі, крижані обмерзання, смерчі, урагани. 

Найпоширенішими серед стихійних явищ в Україні є сильні дощі - зливи. Найчастіше вони трапляються у Карпатах і Кримських горах.

Смерч - одне з найнебезпечніших явищ. Він супроводжується грозою, дощем, градом і, якщо досягає поверхні землі, майже завжди призводить до значних руйнувань.

Урагани - це вітер великої швидкості. Буває на більшості території України майже щорічно, частіше на Донбасі та у Карпатах.


Запитання

Які ти знаєш правила поведінки під час небезпечних природних явищ?


Це цікаво

Найпоширенішими у світі найнебезпечнішими природними явищами є: тропічні шторми, повені, засухи. Найбільше потерпають від дії небезпечних природних процесів Азія, Північна Америка і Південна Америка.

Домашнє завдання 

1.Прочитай параграф 27 ст.96-98.

2.ЗАПИТАННЯ ЗАВДАННЯ ДОСЛІДЖЕННЯ

1. Що входить до складу ґрунту? Який дослід є підтвердженням того, що у ґрунті є повітря?

2. Порівняй, у якому повітрі вміст вуглекислого газу більший, у ґрунтовому чи атмосферному.

3. Яке значення ґрунтового повітря?

4. Для чого потрібно знати про небезпечні явища природи? Що означає «дотримуватися правил безпеки в природі»?

5. Підготуй повідомлення про небезпечне явище природи, яке характерне для місцевості, де ти проживаєш.

Прочитайте текст і складіть правила безпечної поведінки під час грози і буревію. Ознайомтеся з тим, як надати першу допомогу потерпілим від удару блискавки. 

5 В клас   19 січня 2023 року                        Тема уроку:      Погода

5 А, Б клас   18 січня 2023                                                                                                      

КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ

• Погода - стан нижнього шару атмосфери у певному місці та у певний час.

• Спостереження за погодою ведуть на метеорологічних станціях за допомогою метеорологічних приладів - термометра, психрометра, барометра-анероїда, флюгера, опадоміра, снігомірної рейки.


1. Що таке погода. Старослов’янське слово «погода» походить від слова «год», тобто те, що повторюється щороку.

Погода - стан нижнього шару атмосфери у певному місці та у певний час.

Люди здавна цікавилися погодою. Адже від неї залежить і врожай, і вилов риби, і своєчасне доставления вантажу, і похід у ліс за грибами, і стан здоров’я людини, і, звичайно, наш настрій. Тому спостереження за погодою та її прогнозування існує стільки, скільки існує людство.

Запитання

Прочитай і поясни, як ти розумієш слова англійського письменника Джона Раскіна. Яку погоду полюбляєш ти? Чому?

«Сонце радує, дощик освіжає, вітер бадьорить, сніг наповнює серце веселощами: не буває поганої погоди, а є тільки різновиди хорошої».

Завдання

Підбери прикметники, якими можна описати погоду.


2. Де ми отримуємо інформацію про погоду. Показники погоди можуть змінюватися упродовж дня, години і навіть через декілька хвилин. Також вони різняться у різних місцях. Усі показники між собою тісно взаємопов’язані. Зміни погоди відбуваються лише у нижньому шарі повітряної оболонки.

Постійні спостереження за погодою ведуть на метеорологічних станціях, які розташовані по всій земній кулі. Отримані дані допомагають ученим складати прогноз погоди (передбачення). У будь-яку погоду кожні три години синоптики проводять спостереження, записують показники різноманітних метеорологічних приладів.

Завдання

Скористайся сайтом Rp5.ua і дізнайся, яка погода буде сьогодні після уроків (о 15:00 год) у твоєму населеному пункті. Запиши отриману інформацію в календар погоди. Ці дані є показниками, якими характеризують погоду. З’ясуй, чи не зміняться показники погоди о 21:00 год.


3. Для чого потрібний прогноз погоди. Спостереження за погодою потрібні у повсякденному житті та господарській діяльності людини. Прогноз погоди важливий для забезпечення безпеки руху потягів, автомобілів, кораблів, польотів авіатранспорту, для проведення посівних робіт й попередження про небезпечні погодні явища, такі як заморозки, град, зливи, урагани тощо.

Запитання

Які небезпечні природні явища доводилося тобі спостерігати у своїй місцевості?

Місцеві метеостанції вісім разів на добу знімають показники з метеоприладів і передають ці дані в обласні гідрометцентри та Укргідрометцентр (м. Київ).

Прогнози погоди базуються на регулярних спостереженнях усіх метеорологічних станцій планети. У світі їх існує понад 10 тисяч.


4. Як люди передбачали погоду. Здавна український народ визначав погоду, спостерігаючи за небесними світилами, стихіями, рослинами, поведінкою тварин. Усі прикмети можна поділити на довгострокові і короткострокові. Довгострокові давали прогноз на окремі пори року. Короткострокові народні прикмети давали змогу прогнозувати погоду на найближчий час. Мисливці, орієнтуючись на прикмети, вирішували - йти чи ні на полювання, подорожні знали - варто чи ні вирушати у далеку путь.

Передбачення погоди тільки за однією чи двома місцевими ознаками ненадійне. Доцільно зіставити кілька прикмет водночас.

Дослідження

Спостерігай за погодою. Прочитай народні прикмети та спробуй їх перевірити.

• Зима малосніжна - літо посушливе.

• Взимку сухо й холодно - влітку сухо й жарко.

Це цікаво

Одне із найбільш сонячних місць на планеті - це Мертве море. Тут приблизно 330 сонячних днів на рік!


ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 

ЗАПИТАННЯ ЗАВДАННЯ ДОСЛІДЖЕННЯ

1. Що таке погода? Кому і для чого потрібні прогнози погоди?

2. Для чого потрібні метеорологічні прилади? Розкажіть, як ними користуватися.

3. Склади три запитання на тему «Погода та її вплив на здоров’я людини». Проведи опитування серед близьких і друзів. Зроби висновок.

4. Що нового і корисного ти дізнався/-лася? Чи може це знадобитися тобі у житті? Продовж речення: Сьогодні на уроці я ..., Я старався/-лася , Мені потрібно ...


10січня 2023 року  Тема уроку  Які властивості має повітря

КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ

• Повітря — це суміш газів, до складу якої входять: азот, кисень, вуглекислий газ.

• Повітря має масу, погано проводить тепло, проявляє пружні властивості, під час нагрівання розширюється, а під час охолодження - стискається.

Завдання

Порівняй діаграми (мал. 132). 

Чи змінюється склад повітря, яке ми видихаємо? Які висновки можна зробити на основі аналізу поданої інформації?

2. Які властивості має повітря.

Завдання

Назви ті властивості повітря, з якими ти знайомився/-лася у початковій школі.

Дослідження

Чи має повітря масу? Переконайся, провівши дослід з м’ячем. Поклади на терези два м’ячі - один без повітря, а другий - накачаний повітрям. Порівняй і зроби висновок.

Повітря слабо проводить тепло. Сонячне проміння, проходячи крізь чисте прозоре повітря, майже не нагріває його, а нагріває земну поверхню і всі предмети на ній. Повітря ж нагрівається від нагрітої сонцем поверхні землі. Тому тепліше повітря - біля земної поверхні, а з підняттям угору воно охолоджується.

Нагріваючись, повітря розширяється, стає менш щільним, а тому легким. Тепле легке повітря піднімається вгору - відбувається висхідний рух (1). Холодне повітря більш щільне і важке, тому воно опускається - відбувається низхідний рух (2) (мал. 133).

Дослідження

Спробуй надути повітряну кульку. Стисни її руками і відпусти. Вона відновить свою форму.

Отже, повітря проявляє пружні властивості.

3.Перегляньте відеоурок

Завдання

Розглянь зображення на малюнку 134. Поясни, які властивості повітря вони демонструють.


Отже, повітря має властивості 

3. Як люди використовують властивості повітря у повсякденному житті. 

Домашнє завдання 

1.Вивчи параграф 29 ст.102-105.

2.ЗАПИТАННЯ ЗАВДАННЯ ДОСЛІДЖЕННЯ

1. Які гази входять до складу повітря?

2. Як змінюється склад повітря під час дихання?

3. Повітря, яке містить велику кількість вуглекислого газу, є шкідливим для дихання. Подумай, хто підтримує природну рівновагу у складі повітря.

4. Поміркуй, чому взимку ми вдягаємо шуби і пухові куртки?

3.Обери варіант, який відповідає твоїм відчуттям і емоціям наприкінці уроку.

22 грудня  2022 року   Тема уроку Яке значення води на  Землі

КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ

• Вода є джерелом життя, як для рослин і тварин, так і для людини.

• Бережне ставлення до води - завдання кожного.

• Усі природні водні об’єкти здатні до самоочищення.


Вода - одне з головних багатств Землі. Саме у воді з’явилися перші організми. 

Вода - важливий помічник людини. Річками, морями та океанами перевозять вантажі та пасажирів.

 Воду використовують у сільському господарстві, на заводах і фабриках. 

На гідроелектростанціях виробляють електрику. 

Для людини вода є найціннішим природним багатством. 

Перегляньте відео 

Значення води

1.Яке значення води у житті людини. Вода потрібна людині. Вона становить приблизно 2/3 маси її тіла. Тому так важливо щодня випивати 2-3 л чистої питної води. Вода допомагає переробляти їжу на енергію, поліпшує засвоюваність поживних речовин, допомагає регулювати температуру тіла і контролювати власну масу. Вода прискорює виведення шкідливих речовин з організму. Вода і людина нерозривно пов’язані одне з одним. Без води люди просто не вижили б. 

2. Яке значення води у побуті та господарській діяльності людини. Важливу роль вода відіграє у побуті та господарській діяльності людини. Щоб не хворіти, людині потрібно підтримувати своє тіло у чистоті. Майже жодну страву не можна приготувати без використання води.

Завдання

На які види діяльності твоя родина витрачає найбільше води? Розглянь діаграму «Витрати води у побуті» (мал. 126). Як можна зменшити водоспоживання? Що для цього робить твоя сім’я?


Чому вода потребує охорони. Унаслідок господарської діяльності людини у світі зменшуються запаси прісної води, міліє та забруднюється багато водойм. Щороку у водні об’єкти потрапляє безліч шкідливих й отруйних речовин: стічні води з полів і тваринницьких ферм, побутове сміття, нафта та нафтопродукти. Стічна вода - вода, що утворилася в процесі господарської і побутової діяльності. 

Запобігти забрудненню водойм дасть змогу будівництво очисних споруд на виробництвах. Воду, яку використовують, очищають від шкідливих домішок, охолоджують і знову спрямовують на потреби того ж виробництва. 

Це цікаво

Близько двох мільйонів морських птахів і десять тисяч ссавців гинуть щороку через скинуті у море відходи.


Працюємо разом

Складіть правила, дотримання яких допоможе зменшити витрати води у побуті.

З річок людина бере воду для пиття та поливу рослин. Використовує воду природних водойм для вилову риби, розведення водоплавної птиці. По річках водним транспортом перевозять вантажі та пасажирів. На річках будують гідроелектростанції, які виробляють електроенергію, що сприяє зменшенню видобутку паливних корисних копалин.

Домашнє завдання 

Вивчи параграф 32 ст.112-1155

ЗАПИТАННЯ ЗАВДАННЯ ДОСЛІДЖЕННЯ

1. Що важливіше: суходіл чи вода?

2. Доведи що вода - найцінніша і незамінна речовина на Землі.

3.Складіть звернення або намалюйте знак від імені мешканців водойми, у якому вони б закликали людей використовувати воду ощадливо. 

4.Обери варіант, який відповідає твоїм відчуттям і емоціям наприкінці уроку.


 20грудня 2022року Тема уроку:   Які об'єкти належать до вод суходолу

КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ

• До вод суходолу належать річки, озера, болота,

 підземні води, льодовики, штучні водойми.

• Річки поділяють на гірські й рівнинні.

Бльшість води на планеті Земля зосереджено у Світовому океані. Хоча води суходолу становлять лише малу частку світових запасів води, вони відіграють величезну роль у житті людства. Вода у Світовому океані солона і непридатна для пиття. Тому майже все водопостачання здійснюють завдяки водам суходолу.

Запитання

Поміркуй, як люди використовують прісну воду.

1. Що таке поверхневі і підземні води. Води суходолу - частина водної оболонки Землі. За розміщенням води суходолу поділяють на дві великі групи (мал. 121). 

Запитання

Чи є у твоїй місцевості водойми, які належать до поверхневих? Які вони мають назви? Яке їхнє значення для жителів населеного пункту?

Робота з картою

Розглянь фізичну карту світу або України. Назви і покажи водойми, які є на суходолі.

У складі поверхневих вод найбільша частка припадає на льодовики - близько половини всіх вод суходолу.

Підземні води містяться у товщі гірських порід верхньої частини земної кори в рідкому, твердому і пароподібному станах. Вони утворюються внаслідок просочування з поверхні дощових, талих і річкових вод. Підземні води постійно переміщуються як у горизонтальному, так і у вертикальному напрямках.

2. Як «живе» річка. Для людей найбільший практичний інтерес становлять річки. Вони відігравали важливу роль упродовж усієї історії людства.Територією України протікає понад 63 тисячі річок. 

Річка - це потік води, який тече по виробленому ним самим заглибленню. Кожна річка має витік, русло та гирло. 

Витік - місце, де річка бере початок. Здебільшого річки беруть початок з озер, боліт, гірських льодовиків і джерел (мал. 122).

Місце, де річка впадає в іншу річку, море або озеро називають гирлом

Річка, що впадає в іншу річку, має назву притока. Притоки бувають праві й ліві.

Важливою характеристикою річки є тип живлення. Розрізняють дощове, снігове, підземне та льодовикове живлення річки.

Працюємо з картою

Користуючись малюнком 124, назвіть і запишіть, за можливості, три чинники, які пояснюють розміщення давніх поселень біля берегів річок.


Як перевірити на місцевості, в якому напрямку тече річка?

 Досить кинути на воду гілочку, листочок або кораблик з паперу і подивитися, куди його понесе течія річки (мал. 123). Тепер ти можеш визначити, на якому березі річки стоїш. Повернись обличчям у напрямку течії. Права рука вказуватиме на правий берег, а ліва - на лівий.

3. Чим відрізняється рівнинна річка від гірської. На характеристики річок значно впливає рельєф місцевості. Залежно від того, по якій території протікає водний потік, річки поділяють на рівнинні і гірські.

Гірські річки зазвичай течуть у глибоких і вузьких долинах з крутими скелястими схилами і кам’янистим руслом. У гірських річок великі швидкості течії, але незначна глибина, нариклад річка Тиса мал. 125.

Рівнинні річки, що течуть по рівнинній місцевості, мають широкі долини з пологими берегами, невелику швидкість течії. До рівнинних річок належать Дніпро, Сіверський Донець, Амазонка, Ніл (мал. 125, 2). Річки бувають не тільки глибокими, але і дуже довгими і повноводними. Найбільш повноводною річкою є Амазонка.


Це цікаво

Дніпро (давні греки називали його Борисфен) - найбільша річка України і третя за довжиною в Європі.

Працюємо з картою

За картою визначте праві й ліві притоки Дніпра; опишіть річку Дніпро або Південний Буг (на вибір).


4. Мандруємо озерами України. Озеро - це природне заглиблення на суходолі, заповнене водою. На території України понад 20 тисяч озер. Найглибше озеро - Світязь. Його максимальна глибина - понад 58 м. Світязь є однією з водойм комплексу Шацьких озер на Волині. Воно таке чисте, що піщане дно проглядається до восьми метрів. 

Неглибокі озера дуже часто заростають водоростями. Відмираючи, ці рослини перетворюються на мул, який рік за роком накопичується на дні. У результаті таке озеро поступово міліє і може перетворитися на болото. 

Робота з картою

Знайди на карті України озера, зазначені в тексті. Потренуйся показувати їх на карті.

Неглибокі озера дуже часто заростають водоростями. Відмираючи, ці рослини перетворюються на мул, який рік за роком накопичується на дні. У результаті таке озеро поступово міліє і може перетворитися на болото.

Працюємо разом

Об’єднайте річки у групи. Ознаку, за якою будете класифікувати, визначте самостійно. Амазонка, Дніпро, Конго, Південний Буг, Дністер, Ніл, Янцзи, Сіверський Донець, Тиса, Прут, Колорадо, Прип’ять.

Болота

Неглибокі озера дуже часто заростають водоростями. 

Відмираючи, ці рослини перетворюються на мул, який рік за роком накопичується на дні. 

У результаті таке озеро поступово міліє і може перетворитися на болото.


Домашнє завдання  

1. Вивчи матеріал на сторінці уроку Які об'єкти належать до вод суходолу

2.ЗАПИТАННЯ ЗАВДАННЯ ДОСЛІДЖЕННЯ

1. У чому полягають відмінності між річкою, озером і болотом?

2. Склади порівняльну характеристику гірської і рівнинної річки.

3. Напиши есе «День без води».

4. Досліди, які проблеми характерні для водних об’єктів вашої місцевості. Із чим пов’язано їхнє виникнення?

5. Прочитай текст «Як переправлятися через річку вбрід» за QR-кодом. Склади правила.

Як переправлятися через річку вбрід


6.

  14 грудня 2022 року  Тема уроку:        Як досліджують океани

КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ

• Вивчення океану відкриє нові можливості для його використання. Океани досліджують за допомогою наукової апаратури.

• Частинами океану є моря, протоки, затоки.

1. Навіщо вивчають океан.

Глибоководні райони Світового океану, мабуть, одні з найтаємничіших місць на нашій планеті. За весь час існування розвинених технологічних апаратів ученим так і не вдалося вивчити великі глибини. Тому океанічне дно продовжує приховувати багато секретів. Спробуємо більше дізнатися про сучасні дослідження океану. 


2. Хто такий океанолог.

 Океанолог - це досить рідкісна, але водночас дуже захоплива професія. Океанолог вивчає моря, океани, морські організми, досліджує склад води тощо. Він постійно стежить за найменшими змінами в морях і океанах. На сучасних дослідженнях океанологів базуються розробки захисту навколишнього середовища. 

Комплекс наук, які досліджують Світовий океан, має назву океанологія.

Завдання

Переглянь за QR-кодом відео і дізнайся більше про дослідження Жака-Іва Кусто. Якими рисами характеру має володіти океанолог? Для людей яких професій цінні дослідження океанологів?

Жак-Ів Кусто — французький дослідник Світового океану, фотограф, режисер, винахідник, автор великої кількості книг і фільмів, першовідкривач. Був членом Французької академії. Командор Ордена Почесного легіону. Відомий як Капітан Кусто. Разом з Емілем Ган'яном розробив і випробував акваланг. Запатентував турбовітрило 

3. Сучасні дослідження океанів. 

Раніше глибину океанів вимірювали за допомогою лота (старовинний прилад, який складається з троса з грузилом на кінці). Сучасні вчені для вимірювання глибин використовують прилад ехолот (мал. 118). Цей прилад із судна посилає у воду звукові сигнали. Досягнувши дна, ці сигнали відбиваються від нього і повертаються. Дослідники фіксують час, протягом якого звук пройшов до дна і назад. Знаючи швидкість поширення звуку у воді (1500 м/с), можна визначити глибину океану. 

Для вивчення океанів на їхньому дні, де глибина сягає 10-20 м, встановлюють підводні лабораторії, обладнують підводні човни науковою апаратурою. У дослідженнях Світового океану беруть участь спеціальні судна, літаки, супутники Землі, здійснюють фотографування та кінозйомку. Під час вивчення великих ділянок океану вчені різних країн об’єднують свої зусилля. Результати таких досліджень мають велике значення для рибальства, судноплавства, пошуків та видобутку корисних копалин. 

4. З яких частин складається океан. Слово «океан» дійшло до нас від давніх греків. Так вони називали безмежну водну оболонку Землі, що немов величезна річка обтікала світ з усіх боків. Звідси й з’явилося поняття «Світовий океан». 

Океан - це величезний водний простір, що охоплює дуже велику ділянку земної поверхні. 

Море - частина океану, відокремлена від нього суходолом, підвищеннями підводного рельєфу або островами (мал. 119). 

Працюємо разом

Пригадайте, які моря омивають береги України. Покажіть їх на карті. З’ясуйте, з водами якого океану вони мають зв’язок. Частинами яких океанів є найбільші моря світу: Коралове, Тасманове, Ведделла, Філіппінське.

Частинами океану, крім морів, є протоки і затоки. 

Найширша протока - Дрейка

Протока - це відносно вузька частина водного простору, що сполучає дві сусідні водойми і роз’єднує ділянки суходолу


 Затока - частина океану або моря, що глибоко вдається в суходіл, але має вільний зв’язок з океаном.

найбільша затока - Бенгальська.

Завдання

Потренуйся показувати на карті океани, острови, півострови, моря, затоки і протоки, які є у тексті уроку. Перевірте одне одного.


Це цікаво

Чи знаєш ти, що є кольорові моря? Їхні назви пов’язані з кольором води. У Тихому океані на сході материка Євразія розташоване Жовте море. Цю назву воно дістало через жовті частинки глини, які наносять сюди води річок. 

Біля північних берегів Європи розташоване Біле море, яке більшу частину року вкрито білими льодами і снігом. 

У північно-західній частині Індійського океану є Червоне море, вода якого через велику кількість особливих водоростей буває червонуватою.

Робота з картою

Прочитай текст і, користуючись картами атласу, запиши назви океанів, якими пройшла експедиція Фернана Магеллана.

Експедиція Фернана Магеллана вирушила з Європи на захід, з півдня обігнула Америку, досягла південних берегів Азії, уздовж них дійшла до Африки, обігнула її та повернулася до Європи.

Чому вода в океані солона. Вода в усіх океанах має гірко-солоний смак. Річ у тім, що в ній розчинено дуже багато солей, які містяться в надрах землі. Тому океанічна вода непридатна для пиття і приготування їжі. Якби вдалося видалити всю сіль з океанів і розподілити її по всій поверхні Землі, то вона утворила б шар завтовшки близько 150 м. Солоною воду робить кухонна сіль, частка якої у морській воді є найвищою з-поміж інших солей. 

Найсолоніше море на Землі - Мертве море (мал. 120). Воно не є частиною океану. Це насправді солоне озеро. Узбережжя Мертвого моря є найнижчою ділянкою суходолу на Землі. Друге за солоністю - Червоне море. 

Запитання

Іноді говорять, що океани не розділяють материки, а зближують їх. Поміркуй чому.

Завдання

Чи доводилося тобі бачити океан? Підбери і запиши прикметники, якими б ти його описав/-ла. Назви океани та покажи їх на карті.

Домашнє завдання  

1. Вивчи матеріал на сторінці уроку      Як досліджують океани

2. ЗАПИТАННЯ ЗАВДАННЯ ДОСЛІДЖЕННЯ

1. Для чого людству потрібно досліджувати океани?

2. Чому вода в океані солона?

3. Підготуйте повідомлення або буклет про сучасні дослідження океану.

4. Користуючись картами шкільного атласу з’ясуй, які затоки і протоки є у Чорному морі. Покажи їх на карті.

5 Оціни свою діяльність на уроці. Продовж речення: я дізнався/- лася..., Було цікаво..., Мене здивувало..., Хочу дізнатися... 

3. Користуючись різноманітними джерелами інформації, складіть характеристику океану (на вибір групи) за планом:

1. Площа. 2. У яких півкулях розміщений. 3. Береги яких материків омиває. 4. Найглибша западина (глибина, м). 5. Моря. 6. Найбільші острови. 7. Хто досліджував. 8. Походження назви океану.

.

13 грудня 2022 року  Тема уроку:    Де міститься вода на Землі   

Ця дивовижна речовина є всюди. Вона є на поверхні Землі: в океанах, річках, озерах, льодовиках. Вода заповнює підземні порожнечі та тріщини, просочує ґрунт. Туман і хмари - це теж вода. Для життєдіяльності людини важливою є прісна вода, найдоступніші джерела якої - річки та озера.

Вода відіграє вирішальну роль у виникненні та розвитку життя на планеті. Саме вода є складовою кожного організму і міститься в усіх оболонках планети.


1. Скільки води на планеті Земля. Величезна площа Землі охоплена водою. 

Найбільше її міститься в океанах (їх чотири - Тихий, Атлантичний, Північний Льодовитий, Індійський) і морях. Це солона вода, непридатна для використання людиною.

 Більша частина прісної води зосереджена у вигляді льодовиків. Невелика кількість її міститься в надрах землі Річки є джерелом прісної води, придатної для використання людиною. 

2. Як мандрує вода. Під впливом енергії Сонця вода легко переходить з одного стану в інший та постійно переміщується. Завдяки цій особливості в природі відбувається великий (світовий) колообіг води. 

Працюємо разом

Користуючись малюнком 117 та моделлю колообігу води, складіть розповідь про великий колообіг води.


3. Де міститься прісна вода на Землі. 

Прісна вода утворює річки, водосховища, болота, джерела, льодовики, підземні води. Найбільш потужний льодовиковий покрив - в Антарктиді. Тут на деяких ділянках товщина льодовика сягає чотирьох кілометрів.

Завдання

Створи модель або схему «Джерела прісної води на Землі».


Прісні води - це найцінніше джерело постачання питної води, тому людство повинно їх охороняти від забруднення, щоб утримувати воду в необхідній якості.

Працюємо разом

Чи існують проблеми водопостачання у вашому населеному пункті? Які саме? Як кожен з нас може долучитися до вирішення цієї проблеми?


Перевір себе 

Виконай завдання за посиланням

https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=4932643 

Домашнє завдання  

1. Вивчи матеріал на сторінці уроку      Де міститься вода на Землі   

2. ЗАПИТАННЯ ЗАВДАННЯ ДОСЛІДЖЕННЯ

1. Поясни, чому вода не вичерпується на Землі.

2. Чим відрізняється малий колообіг води в природі від великого?

3. Які оболонки Землі беруть участь у колообігу води?

4. Чим загрожує людству зменшення запасів якісної прісної води?

5. Дізнайся більше про те, «Де живе вода».

6. Придумайте запитання для однокласників з теми уроку, які розпочинаються зі слів: Як..., Назвіть..., Де..., Поясніть чому..., Що буде, коли...

3. Завдання

Намалюй в зошиті  або створи модель КОЛООБІГ ВОДИ В ПРИРОДІ.  підпиши на малюнку, що означать цифри

 09 грудня 2022 року   5  клас  Тема уроку: Які особливості рельєфу України

КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ

• В Україні переважає рівнинний характер поверхні.

• Основними формати рельєфу є низовини і височини.

• На території нашої країни розміщено два гірських 

масиви - Українські Карпати і Кримські гори.


1. Якою є сучасна поверхня України. 

Поверхня території України формувалася протягом тривалого часу. Рівнини і гори - основні форми рельєфу поверхні України. Рельєф нашої країни досить різноманітний. На рівнинній території чергуються низовини й височини. Гори займають незначну площу. Низовини, височини і гори відрізняються за висотою та формами рельєфу.

1.Виконай практичну роботу   Позначення на контурній карті низовин, височин, гір України за посиланням

https://www.liveworksheets.com/c?a=s&g=5%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D1%81&s=%D0%BF%D1%96%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D1%94%D0%BC%D0%BE%20%D0%BF%D1%80%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%83&t=5ynjdu0egh5&sr=n&ms=uz&l=yz&i=tdodxxs&r=pv&db=0&f=dzddudzs&cd=p8ilqnx2rbw8ligznjnmmphy2ngnnxngpxg 

2. Які низовини є на території України. 

На півночі України розташована Поліська низовина, що має похил до річок Прип’яті та Дніпра. Рельєф - плоско-хвилястий. По її території протікає багато річок. Користуючись картою, назви їх.

Запитання

За картою з’ясуй, яким кольором зображено Поліську низовину та яка її найвища точка.

Уздовж лівого берега Дніпра простяглася Придніпровська низовина. Південь України займає Причорноморська низовина. Поверхня її плоска і рівнинна. Вона має похил у бік Чорного моря.



3. Які височини є на території України. У центральній частині України розташована найбільша з височин - Придніпровська. У її східній частині виділяється своєрідний район - Канівські гори. Тут розташовані музей та могила українського письменника, художника, мислителя, національного героя, що став символом України, Тараса Шевченка.

На південному сході розташована Приазовська височина.

Запитання

За картою з’ясуй, яка найвища точка Приазовської височини.

У західній частині України розташовані Подільська та Волинська височини. На сході України розміщена Донецька височина. З північного сходу до Українських Карпат прилягає Передкарпатська височина.

Робота з картою

Знайди на фізичній карті України згадані височини. Яким кольором їх позначено? Назви міста, які розташовані на території Волинської височини.


4. Які особливості гірських масивів України. У західній частині України розміщені Українські Карпати, а на півдні Кримського півострова - Кримські гори (мал. 112).

Завдання

За фізичною картою шкільного атласу визнач найвищі вершини Українських Карпат і Кримських гір та їхні висоти. Порівняй їхні висоти з найвищою гірською системою світу. 

Мал. 112. 1 - Українські Карпати; 2 - Кримські гори

Українські Карпати - це середньовисотні гори з округлими вершинами і пологими схилами. Кримські гори низькі, а їхні вершини вкриті гірськими луками.

5. Які чинники впливають на рельєф. Найважливіший перетворювач рельєфу - рухома вода, яка виконує велику руйнівну роботу. Невеликі водні потоки створюють на рівнинах яри .

Небезпечні природні явища

Одним з найнебезпечніших і дуже поширених природних явищ є зсуви. 

Зсуви - це зміщення мас гірських порід униз по схилу. Спричинити їх може: землетрус; перезволоження ґрунту внаслідок дощів, танення снігів; вивітрювання; земляні й вибухові роботи; вирубування лісу на схилах пагорбів тощо. Зсуви характерні для узбережжя Чорного та Азовського морів. Вони створюють велику небезпеку: знищують сільськогосподарські угіддя, руйнують будинки і споруди, призводять до великих завалів та обвалення автомобільних і залізничних шляхів, травмування і загибелі людей. Тому схили укріплюють.

Вплив людини на рельєф

Велику роль в утворенні рельєфу відіграє антропогенний чинник. Форми рельєфу, створені людиною, називають антропогенними (від грецького антропос - людина і генес - породжує, народжений) (мал. 114).


Домашнє завдання  

1. Вивчи матеріал на сторінці уроку                         Які особливості рельєфу України

2.ЗАПИТАННЯ ЗАВДАННЯ ДОСЛІДЖЕННЯ

             1. Назви форми рельєфу, які характерні для території України і твоєї місцевості. Наведи приклади.

             2. Створи модель зсуву. Спрогнозуй, до яких наслідків він може призвести.

             3. Проаналізуй свою роботу. Яка інформація потребує повторення?

3.виконай тест на Урок за посиланням    https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=6871572 


4.Виконай практичну роботу   Позначення на контурній карті низовин, височин, гір України за посиланням

https://www.liveworksheets.com/c?a=s&g=5%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D1%81&s=%D0%BF%D1%96%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D1%94%D0%BC%D0%BE%20%D0%BF%D1%80%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%83&t=5ynjdu0egh5&sr=n&ms=uz&l=yz&i=tdodxxs&r=pv&db=0&f=dzddudzs&cd=p8ilqnx2rbw8ligznjnmmphy2ngnnxngpxg 

06 грудня 2022 року    5 клас   Тема уроку  ЯКІ БУВАЮТЬ ФОРМИ ПОВЕРХНІ СУХОДОЛУ ЗЕМЛІ

1.КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ

• Рельєф - це різноманітні за формою, величиною, походженням нерівності земної поверхні.

• Сучасні форми рельєфу Землі є результатом тривалої дії внутрішніх і зовнішніх процесів.

• Найбільшими формами рельєфу суходолу є гори і рівнини.


2.Перевір себе!

1. Чому рельєф постійно змінюється. На планету Земля з початку її існування впливають різноманітні чинники, які змінюють форми її поверхні. Їх можна виділити у дві групи: внутрішні й зовнішні сили, які діють одночасно. Внутрішні сили повільно опускають і піднімають ділянки земної поверхні. Вони впливають на формування великих форм рельєфу (гори, рівнини). Зовнішніми силами - енергією Сонця, водою, вітром, льодовиками, діяльністю людини - створюються середні та малі нерівності рельєфу.


Під впливом інтенсивних внутрішніх сил Землі (підйоми та опускання великих масивів суходолу, виверження вулканів, землетрусів) відбувається процес формування гірських систем - горотворення (мал. 106)

Сукупність зовнішніх процесів, які руйнують гірські породи на поверхні Землі, називають вивітрюванням. Розрізняють фізичне, хімічне і біологічне вивітрювання. Фізичне вивітрювання - розтріскування порід через коливання температур, хімічне - зміна їхнього складу під впливом повітря і води, біологічне - руйнування організмами.

Працюємо разом

Розгляньте малюнок 107. З’ясуйте, які види вивітрювання зображено. Поміркуйте, які чинники найбільше впливають на рельєф місцевості, у якій ви проживаєте.

2. Які бувають форми рельєфу суходолу. Форми рельєфу можуть бути опуклими (позитивними) та ввігнутими (негативними) (мал. 108). 

Це цікаво

Найглибша западина суходолу - Гхор (Євразія), 427 м нижче від рівня моря. 

Гора Еверест - найвища вершина земної кулі, розташована в Гімалаях. Її висота становить 8848 м над рівнем моря.


3.Основними формами рельєфу суходолу є гори і рівнини  

Завдання

Користуючись масштабом карти, визнач, на скільки кілометрів простяглася Амазонська низовина із заходу на схід.

Височини на фізичній карті позначено жовтим кольором. Це, наприклад, Придніпровська, Подільська, Волинська височини в Україні.

Плоскогір’я на фізичній карті позначено світло-коричневим кольором. Найбільшими плоскогір’ями світу є Аравійське, Середньосибірське та Декан в Євразії.

Працюємо разом

Назвіть і покажіть на карті найбільші рівнини та найвищі гори світу. Підпишіть їх на контурній карті.


3. Переглянь основні форми рельєфу у 3D-сценах за посиланнями: 

https://ua.mozaweb.com/Extra-3D_sceni-Prirodno_geografichni_termini-139713 

https://ua.mozaweb.com/Extra-3D_sceni-Richki_i_formuvannya_relyefu-247003 https://ua.mozaweb.com/Extra-3D_sceni-Formuvannya_relyefu_sushi_morskimi_ vodami-260858 https://ua.mozaweb.com/Extra-3D_sceni-Formuvannya_vitrom_relyefu_uzberezhzhya_morya_ta_stepiv-273420 

https://ua.mozaweb.com/Extra-3D_sceni-Karta_morskogo_dna-47093 https://ua.mozaweb.com/Extra-3D_sceni-Skladchastist_bazovij-206287 

https://ua.mozaweb.com/Extra-3D_sceni-Rozlom_pochatkovij_riven-147958   

Домашнє завдання  

1. Вивчи матеріал на сторінці уроку   ЯКІ БУВАЮТЬ ФОРМИ ПОВЕРХНІ СУХОДОЛУ ЗЕМЛІ

2.ЗАПИТАННЯ ЗАВДАННЯ ДОСЛІДЖЕННЯ 

1. Поясни, як внутрішні сили Землі беруть участь у формуванні гір.

2. Пригадай, як позначають на картах гори, плоскогір’я, височини, низовини. Які форми рельєфу переважають у твоїй місцевості?

3. Уяви, що ти журналіст. Які б запитання ти поставив/-ла спеціалісту, який вивчає рельєф?

4. Оціни свою діяльність на уроці. Дай відповіді на запитання: Було цікаво..., Я зрозумів/-ла, що..., Мене здивувало..., Я спробую...

виконай тест на Урок за посиланням 

https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=4186036 

01 грудня 2022 року    5В клас   Тема уроку  Що охоплює суходіл Землі

02 грудня 2022 року     5А клас

                                       5Б клас             

ГОЛОВНЕ

Співвідношення площ поверхні суходолу і водної поверхні на Землі 

2.Материки - це величезні ділянки суходолу, з усіх боків оточені океанами. 

Частини світу — історично сформовані регіони Землі, 

що включають материки або їх великі частини разом із прилеглими островами.

2. Острови і півострови - частини суходолу. 

 Острів - частина суходолу, оточена з усіх сторін водою. Від материків острови відрізняються меншими розмірами. 

Найбільший - острів Гренландія. У перекладі «Гренландія» означає «Зелена Земля», оскільки в прибережних областях острова росте зелена рослинність.

3.Півострів - частина суходолу, з трьох сторін оточена водою. 

Найбільшим півостровом є Аравійський. 

4.Архіпелаг - група островів, розміщених на невеликій відстані один від одного, які об’єднуються в одне ціле. 

Найбільшим архіпелагом у світі є Малайський архіпелаг. 

5.Практична робота. Нанести на контурну карту назви материків.

Виконай завдання за посиланням

https://www.liveworksheets.com/c?a=s&s=%D0%BF%D1%96%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D1%94%D0%BC%D0%BE%20%D0%BF%D1%80%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%83&t=5ynjdu0egh5&sr=n&ms=ud&l=tn&i=ucunfzx&r=bl&db=0&f=dzddudzu&cd=p8ilqnx2rbw8lzlxkxlegmfa2ngnnxngxxn 

Домашнє завдання  

1. Вивчи матеріал на сторінці уроку     Що охоплює суходіл Землі

2.Попрацюй з картою. Письмові відповіді надсилай на на електронну адресу  34chaus@gmail.com  

Підготуйте розповідь про один з материків за планом, використовуючи різноманітні джерела інформації. Виступіть перед однокласниками/однокласницями.

План характеристики материка.

• У яких півкулях розміщений.

• До якої частини світу належить.

• Які океани омивають його береги.

• Які материки розміщені найближче.

 3.Усно

1. Що таке суходіл? Що він включає?

2. Назви материки у порядку зменшення їхніх розмірів.

3. Покажи на карті острови, півострови, архіпелаги, які ти знаєш. 

29листопада 2022року                    Тема уроку:  Які бувають масштаби та як за їхньою допомогою виміряти відстані на карті

Запам'ятай!

   Масштаб - це ступінь зменшення довжини ліній на карті (плані, глобусі) порівняно з їхніми дійсними розмірами на земній поверхні.

  Існує кілька видів масштабів: числовий, іменований, лінійний.

Працюємо разом

2.Як користуватися лінійним масштабом

3. Глобуси теж мають масштаб 

4.Виконай практичну роботу 

Визначення відстаней між об'єктами на карті та глобусі за допомогою масштабу

Тобі знадобиться: лінійка, нитка, фізична карта України, фізична карта півкуль

Завдання.

Що треба зробити: 

Порядок визначення відстаней на карті

1) лінійкою або ниткою виміряти відстань на карті між об'єктами (довжини звивистих ліній можна  виміряти за допомогою нитки); 

2) визначити масштаб карти

3) визначити відстань між об'єктами на місцевості, помноживши відстань у сантиметрах на величину масштабу карти. 

Зразок виконання завдання та запис  в зошиті :

1)  Виміряли лінійкою відстань між містами Дніпро і Полтава на фізичній карті України   -  2,9см.

2) Визначили  іменований масштаб карти           -     в 1см 45км.

 3) Обчислили  відстань на місцевості       2,9см  х  45 км = 130,5км 

Відповідь: відстань між містами Дніпро і Полтава  складає 130,5км

Домашнє завдання  

1. Вивчи матеріал на сторінці уроку  Які бувають масштаби та як за їхньою допомогою виміряти відстані на карті 

2.Попрацюй з картою. Письмові відповіді надсилай на на електронну адресу   34chaus@gmail.com  

3. Подумай відповіді на запитання (усно):


24 листопада 2022 року  5В клас        Тема уроку:    Рухи Землі. Пори року

25 листопада 2022 року   5А    5Б

 Запам'ятай!

1. Наслідки обертання Землі навколо своєї осі 

Повний оберт навколо своєї осі Земля здійснює  за 24 години. Цей відрізок часу має назву доба.

2.Обертання  Землі навколо Сонця

3. Перегляньте відеоурок: Рухи Землі. Пори року.

ПодумайІ!

1.Чому в деяких людей  дата народження з'являється в календарі один раз на чотири роки?

2. Що відбувається на Землі внаслідок її руху навколо Сонця?

3. Який день найкоротший, найдовший?

4. Що таке полярний день та полярна ніч?

Домашнє завдання  

1. Вивчити  в підручнику параграф 24 ст.  86-88.

2.Попрацюйте з картою.

Знайди на карті України географічні об'єкти: Кримські гори, Українські Карпати, Чорне  та Азовське море, річки: Дніпро, Південний Буг, Дунай.

Підготуй розповідь про один із цих об'єктів. Зверни увагу на його особливості. Презентуй однокласникам.

3. Що в цій темі для тебе залишилося незрозумілим ? Подумай, у яких життєвих ситуаціях тобі знадобляться отримані знання.

21 листопада 2022 року Тема уроку : Як зображують Землю на глобусі та карті

Запам'ятай!

Існують різні способи зображення земної поверхні: малюнки, фотознімки, плани, географічні карти, глобус, аерофотознімки та космічні знімки.

Глобус - об'ємна куляста модель, зменшена копія Землі з нанесеними на ній зображеннями. Усі зображення виконані з дотриманням масштабу.

Географічна  карта або мапа - зображення Землі чи окремих територій земної поверхні на площині. На картах теж витримано масштаб.


1.Переглянь відеоурок :  Способи зображення Земної поверхні

2. Запитання для самоперевірки:



3. Практичні завдання

  Попрацюйте з картою.

Користуючись картою України, з’ясуй, у якому напрямку від Києва розміщені такі об’єкти: Київське водосховище, Чорне море,м. Харків, м. Луцьк, Кримські гори, м. Львів.

Визначте за фізичною картою півкуль, у якій півкулі розміщені географічні об’єкти: материк Північна Америка, материк Австралія, о. Мадагаскар, Середземне море, Антарктида, Північний Льодовитий океан.

Домашнє завдання  

1. Вивчити матеріал на сторінці уроку Як зображують Землю на глобусі та карті. Повтори  в підручнику параграф 23 ст.  84-85.

2.Попрацюйте з картою.

Знайди на карті України географічні об'єкти: Кримські гори, Українські Карпати, Чорне  та Азовське море, річки: Дніпро, Південний Буг, Дунай.

Підготуй розповідь про один із цих об'єктів. Зверни увагу на його особливості. Презентуй однокласникам.

3. Що в цій темі для тебе залишилося незрозумілим ? Подумай, у яких життєвих ситуаціях тобі знадобляться отримані знання.

17 листопада 2022року Тема уроку  Яку форму та розміри має Земля

Ви дізнаєтеся:

Розгляньте малюнок 83. Поміркуйте, чому під час віддалення від

пристані в кораблів спочатку зникає на лінії горизонту корпус, а потім щогла, а під час повернення – спочатку з’являється щогла,

а потім корпус.

   Перегляньте відеоурок: 

 Яку форму та розміри має Земля?

Паралелі (з грецької - той, що йде поруч) - це умовні лініїї на карті або глобусі, проведені паралельно екватору, які показують напрямок "захід - схід". Екватор найдовша паралель (становить 40 075 км)

Меридіани (з латинської - полуденний) - це умовні лінії на карті та глобусі, проведені від полюса до полюса, які показують напрямок "північ - південь". Довжина кожного меридіана становить приблизно  20 003 км

Початком відліку паралелей є екватор, а початком відліку меридіанів є Гринвіцький меридіан (нульовий меридіан)

Користучись зображеннями глобуса та карти, знайди умовні лінії паралелі, меридіани; точки полюсів: Північний та Південний, лінію екватора та півкулі північну, південну, західну та східну.

Домашнє завдання  

1. Вивчити матеріал на сторінці уроку Яку форму та розміри має Земля. Повтори  в підручнику параграф 23 ст.  84-85

2.Попрацюйте з картою.

Користуючись картою України, з’ясуй, у якому напрямку від Києва розміщені такі об’єкти: Київське водосховище, Чорне море,м. Харків, м. Луцьк, Кримські гори, м. Львів.

Визначте за фізичною картою півкуль, у якій півкулі розміщені географічні об’єкти: материк Північна Америка, материк Австралія, о. Мадагаскар, Середземне море, Антарктида, Північний Льодовитий океан.

2. Продовж речення (за вибором): 

Для мене стало новим...;

Я навчився/-лася…; Я хочу більше дізнатися про…; Тепер я зможу....

Чи може те, про що дізналися впродовж вивчення цієї теми, знадобитися вам у житті?

15 листопада 2022року  Тема уроку       Як утворюються гірські породи

У земній корі налічують близько 3000 мінералів і понад 1500 гірських порід. 

Що це за природні тіла?

Мінерали – це природні утворення, які складаються з однієї речовини.

 У земній корі переважають мінерали у твердому стані.

 У чистому вигляді мінерали в природі трапляються рідко.

Найвідомішими мінералами є дорогоцінне каміння: алмаз,

рубін, сапфір, смарагд тощо. 

Гірські породи – природні

тіла, що складаються з декіль

кох мінералів або скупчення

одного у великій кількості в

земній корі. 

Наприклад, гірська порода граніт складається  з трьох мінералів

 ?     Назви мінерали, з яких      складається граніт. 

         Де використовують граніт?

2.На які групи поділяють мінерали і гірські породи за походженням. 

магматичні  гірські породи

3.Перегляньте відеоурок

 Гірські породи та мінерали. Як утворюються гірські породи?

Домашнє завдання  

1. Вивчити матеріал на сторінці уроку  Як утворюються гірські породи

2.Підготуй усно відповідь на запитання

1. На які групи поділяють гірські породи, які утворюють земну кору?

2. Із чим пов’язано різноманіття гірських порід на земній поверхні?

Дізнайся, які гірські породи добувають у твоїй області.

3. Продовж речення (за вибором): 

Для мене стало новим...;

Я навчився/-лася…; Я хочу більше дізнатися про…; Тепер я зможу....

Чи може те, про що дізналися впродовж вивчення цієї теми, знадобитися вам у житті?

10 листопада 2022 року    Тема уроку Яку будову має  Земля

1.Як учені досліджують будову Землі.

Для того щоб вивчити склад і будову  гірських порід потрібно проникнути якомога далі вглиб Землі. Для цього вчені використовують сучасні  методи дослідження.

Метод буріння свердловин найчастіше застосовують  для видобутку з надр води, нафти, природного газу, а також для пошуку    і розвідки корисних копалин

 В Україні найглибша свердловина для видобутку природного газу розташована в Шишацькому   районі Полтавської області. ЇЇ глибина становить 650 м.                  

2.Перегляньте відеоурок   Будова і склад Землі

Будову Землі вивчає наука геологія. З грецької  означає "земна наука"

Пригадайте, хто такі геологи. Чим вони займаються? Що характерно для людей  цієї професії?

Яку внутрішню будову має Земля.

Планета Земля складається з трьох  основних  шарів.


Зовнішні оболонки Землі та взаємозв'язок між ними



 Домашнє завдання  

1. Вивчити матеріал на сторінці уроку  Яку  будову має  Земля 

2. Прочитай в підручнику параграф 23 ст.  84-85

Творче завдання:

Придумай по темі уроку запитання для однокласників та однокласниць, які б розпочиналися зі слів:

Як ти розумієш…, Порівняй…, Чому важливо…


 08 листопада 2022року 

                                     Тема уроку  Як виникла Земля

Які існують гіпотези виникнення Землі

Ознайомтеся з гіпотезами виникнення Землі. Придумайте і намалюйте умовні знаки, які б відобразили  головні відмінності кожної із гіпотез походження Землі. Поясніть ваше рішення.

   Перегляньте відео      Гіпотези походження Землі.

Домашнє завдання  

1. Вивчити матеріал на сторінці уроку  Як виникла Земля 

2. Підготуй розповідь про одного з вчених. які пояснювали походження Землі.

3. Прочитай ключове слово.      ЗЕМЛЯ   Добери слова, пов'язані з темою уроку. в яких була б літера з цього слова.

03 листопада 2022 року 

04листопада 2022року 

Тема уроку  Як приготувати розчин. 

Практична робота. Досліджуємо розчинність деяких речовин

Для проведення роботи тобі знадобляться:

4 стакани; цукор, сіль, олія, пісок, паличка, вода

Завдання 1. Навчися готувати розчини і досліди розчинність речовин.

 

Дослід №1. Дослідження розчинності  кухонної солі у воді.

Візьми склянку. Налий у неї 100 мл води і додай 10 г  кухонної солі (одну чайну ложку). Скляною паличкою ретельно перемішай.

Дослід №2. Дослідження розчинності  цукру у воді.

Візьми хімічну склянку. Налий у неї 100 мл води і додай 10 г цукру.  Скляною паличкою ретельно перемішай.

Дослід №3. Дослідження розчинності  олії у воді.

Візьми хімічну склянку. Налий у неї 100 мл води і піпеткою додай декілька крапель олії.  Скляною паличкою ретельно перемішай.

Дослід №4. Дослідження розчинності  пісок у воді.

Візьми хімічну склянку. Налий у неї 100 мл води і додай грудочку піску.  Скляною паличкою ретельно перемішай.

Завдання 2. Опиши свої спостереження. Для цього накресли та заповни табличку.


Завдання 3. Досліди чинники, які впливають на процес розчинення і запиши свої спостереження до дослідів №5, №6, №7.

Дослід №5. Вплив температури на процес розчинення

Візьми дві хімічні склянки. У першу склянку налий 100 мл холодної води, а в другу склянку налий 100 мл гарячої води. В кожну склянку додай по 10 г цукру (або солі).  Скляною паличкою ретельно перемішай.

№5 Відповідь: Швидше цукор (сіль) розчинився у склянці з ___________ водою. Отже, чим _________ температура, тим речовина розчиняється  ______________.

Дослід №6. Вплив структури речовини на процес розчинення

Візьми дві хімічні склянки. У першу склянку насип 10 г цукру (кристалики) і налий 100 мл води, а в другу склянку насип 10 г цукрової пудри і налий 100 мл води. Скляною паличкою ретельно перемішай.

№ 6 Відповідь: Швидше цукор розчинився у _______________. Чим речовина _______________, тим вона розчиняється ________________.

Дослід №7. Вплив перемішування на процес розчинення.

Візьми дві хімічні склянки. У кожну склянку насип 10 г цукру  і налий 100 мл води. Суміш, яка утворилася в першій склянці відстав, а суміш у другій склянці ретельно перемішай скляною паличкою.

№ 11 Відповідь: Швидше цукор розчинився у ____ склянці. Щоб пришвидшити процес розчинення, компоненти потрібно ___________________.

Висновок: На цій практичній роботі я дізнався (-лася) __________________ 

Я навчився (-лася) _______________________________________________________ 

Найбільше мені сподобалося  _____________________________________________.

Домашнє завдання  

1. Повтори параграф 31.

*2. Оформи практичну роботу в зошиті та здай на перевірку.

*3. Подумай, чому жирні плями на одязі не виводяться, але це можна зробити спиртом або бензином.

4.Склади усну розповідь або намалюй комікс

*«Я і розчини зранку до ночі» (можеш скористатися онлайн – сервісами)

Відповідь надсилати на електронну адресу   34chaus@gmail.com 

01 листопада 2022 року   Тема уроку Що таке розчинні та нерозчинні речовини

Виконайте тест за посиланням  тут

https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=5455438 

ЗАПАМ 'ЯТАЙ

речовину, що розчиняється, збільшити температуру розчинника або помішати розчин.

Вода чудовий розчинник

Рідину,  яка  розчиняє, називають розчинником. ЇЇ змішують з речовиною, яку розчиняють і отримують розчин.

У побуті ми найчастіше користуємося водними розчинами. У воді можуть розчинятися тверді рідкі та газуваті речовини.

2. Як відбувається процес розчинення.

Частинки рідини розташовані щільно, але хаотично. Вони безперервно рухаються наче мурашиний рій, час від часу міняються місцями. Речовини, що розчиняються, розпадаються на молекули, які перемішуються з молекулами розчинника

3.Що впливає на швидкість розчинення

Швидкість розчинення можна збільшити, якщо 


Домашнє завдання  

https://shkola.in.ua/1499-pryrodoznavstvo-5-klas-korshevniuk-2018.html 

Дайте відповідь на запитання.


Відповідь надсилати на електронну адресу   34chaus@gmail.com 


20жовтня 2022року  Тема уроку   Тіла та речовини

1. Запитання. Завдання. Дослідження.

Домашнє завдання  

1.Перегляньте відео: Цікаві факти про Чорне море.

Дайте відповідь на запитання.

Придонні води Чорного моря називають мертвими, бо тут живуть лише бактерії роду мікроспора.  Який отруйний газ витіснив       разом з киснем усе живе  з глибин Чорного моря.

18жовтня 2022року Тема уроку  Як виміряти масу

ЗАПАМ 'ЯТАЙ

Перегляньте відео: Вимірювання маси та розмірів різних тіл

Домашнє завдання  

1.Прочитай параграф 4 ст.29 або за посиланням в підручнику 

https://shkola.in.ua/1499-pryrodoznavstvo-5-klas-korshevniuk-2018.html 

2. Запитання. Завдання. Дослідження.

Відповідь надсилати на електронну адресу   34chaus@gmail.com 

14жовтня 2022року   Тема уроку    Способи розділення сумішей.

ЗАПАМ 'ЯТАЙ

Перегляньте відео: Способи розділення сумішей

Домашнє завдання  

1.Прочитай параграф 9 ст.35-38 або за посиланням в підручнику 

https://shkola.in.ua/1499-pryrodoznavstvo-5-klas-korshevniuk-2018.html 

2. Виконай удома дослід. Практичне завдання. Розділення сумішей випаровуванням.

Із яким із способів розділення сумішей ви познайомилися? 

Які умови необхідні, щоб вода з рідкого стану перетворилася на пару?

Що залишилося на дні блюдця після випаровування? В якому вигляді ?

Відповідь надсилати на електронну адресу   34chaus@gmail.com 

11жовтня 2022року Тема уроку: Поняття про чисті речовини та суміші

ЗАПАМ 'ЯТАЙ

Сторінка ерудита

Домащнє завдання  

1.Прочитай параграф 8 ст.32-35

2. Виконай удома дослід. Вплив температури на розчинність повітря у воді

06жовтня  2022року    Тема уроку:        Які  властивості   у газів

ЗАПАМ 'ЯТАЙ

Чому газуваті тіла не мають власної  форми?

Газуваті тіла не мають власної форми, бо частинки з яких вони складаються розташовані далеко один від одного. Вони вільно рухаються у різних напрямках, час від часу стискаються між собою та стінками посудини.  Вони  набувають форми посудини,у якій перебувають.


Чому газуваті тіла не зберігають об’єм?

Частинки газу слабо взаємодіють між собою, а тому гази не мають власного об єму. Об єм газу дорівнює об єму посудини, у якій він закритий.

Склад повітря

Повітря — природна суміш газів, з яких складається атмосфера, тобто повітряна оболонка планети.

Кисень - це газ без кольору, запаху і смаку. Крім кисню та азоту, у повітрі містяться вуглекислий газ, інші гази, водяна пара, різні домішки (сажа, пил, дим).

ЦІКАВІ ФАКТИ  Для нормального  життя середньостатистична доросла людина пропускає через свої легені близько 20 кілограм повітря за одну добу. Для цього вона робить 22000 вдихів і видихів. З усього отриманого при цьому кисню чверть споживається мозком....  

Домащнє завдання  


1.Поясни, чому газуваті  тіла  не мають власної  форми  і  не зберігають об єм?

2 Чому дифузія у газах відбувається швидше за вищих температур?

     3. Щоб підняти підводний човен на поверхню, у балістичні цистерни закачують стиснене повітря. А який органу риб регулює глибину занурення?

 04жовтня  2022року    Тема уроку:            ЯКІ ВЛАСТИВОСТІ   У ТВЕРДИХ ТІЛ

ЗАПАМ 'ЯТАЙ

Тверді тіла мають власну форму і зберігають об’єм.

Пластичні тіла змінюють форму і не відновлюють її; крихкі легко руйнуються; пружні змінюють форму, але потім відновлюють її.

Магніти мають два полюси – північний та південний. Вони притягують предмети зі сталі, заліза, кобальту.

 Чому тверді тіла зберігають форму?

Тверді тіла мають власну форму, бо частинки з яких вони складаються сильно притягуються між собою. Вони не можуть вільно переміщатися, лише коливаються.

Форми твердих тіл зберігаються за умови, що немає зовнішніх впливів. 

Наприклад, папір можна розірвати, намочити, спалити, глину зім яти.

 Чому тверді тіла зберігають об’єм?

Ще одна властивість твердих тіл – нестисливість.

Спробуйте стиснути шматок металу або дерева і ви відчуєте опір тіла. Молекули у твердих тілах розташовані так щільно, що зблизити їх власними зусиллями не вдається.  

Тому тверді тіла зберігають ОБ’ЄМ

Які механічні властивості мають тверді тіла?

МЕХАНІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ ТІЛ:

Є спеціальна шкала, за якою порівнюють твердість. 

За цією шкалою найтвердіший - алмаз, 

а найм’якіший – тальк.

Вироби з  пластиліну, мокрої глини, теплий бджолиний віск – пластичні.

Не докладаючи великих зусиль, ти можеш змінювати їхню форму і вона не відновлюється. Свинець – пластичний матеріал. 

Є речі з якими треба поводитися дуже обережно.Склянка, фарфорова чашка, крейда, камінь- крихкі

Водночас гума, пружинка в ручці, еспандер мають пружні властивості і відновлюють свою форму.


—Що таке магнітні властивості?

—Деякі тверді тіла, наприклад, із сталі, заліза, нікелю чи кобальту, мають магнітні властивості. Такі тіла притягує магніт. Однак більшість речовин не має магнітних властивостей. Серед них  алюміній, мідь, дерево, скло, гума.

Кожен магніт має 2 полюси – північний N та південний S. Магніти притягуються між собою різнойменними полюсами і відштовхуються однойменними.

Якщо магніт розрізати навпіл, кожна частинка знову матиме північний і південні полюси. Як таке може бути? Річ у тім, що намагнічені тіла складаються з мільярдів дрібнесеньких магнітиків мікроскопічних розмірів. Навіть якщо їх подрібнити на ошурки, кожний шматочок буде маленьким магнітиком.

Домащнє завдання  


29вересня  2022року    Тема уроку:   Чому вода- найдивовижніша рідина на Землі

ЗАПАМЯТАЙ

Чому вода така важлива. Без води неможливе життя, адже вона:

Які особливості води.


Перегляяньте відео: Вода основа життя

Домащнє завдання  


1. Які властивості води вирізняють її серед інших рідин?

2. Сніжинки - це кристали льоду. Науковці отримали десятки тисяч фотографій сніжинок. Двох однакових сніжинок  у природі немає. А що у них спільне ?

3.Подумайте  та підготуйте усну відповідь на запитання:

У давнину на морозі в скелі, яку треба було зруйнувати або відколоти від неї частину , свердлили отвір  і заливали у нього воду.  Розкажи, що відбувалося далі.

27вересня  2022року    Тема уроку:   Різноманітність речовин.

ЗАПАМЯТАЙ

Дослідження вмісту крохмалю в продуктах харчування

Для проведення досліду необхідно взяти:  розчин йоду спиртовий (є в домашній аптечці), піпет-

ка, шматочки сирого яблука, вареної картоплини, сирої картоплини, окраєць хліба, одна фігурка макаронних виробів.

Дослід проводити  в наступному порядку

На кожний досліджуваний продукт харчування за допомогою піпетки

нанеси 1 краплину розчину йоду. Ті продукти, які містять крохмаль,

забарвляться у фіолетовий або синій колір. Що насиченіший фіолетовий

колір, то більше крохмалю міститься у продукті.

Запиши результати свого дослідження. Зроби висновок про те:

– в яких продуктах харчування міститься крохмаль;

– які методи вивчення природи використано під час роботи.


 Домащнє завдання  

https://shkola.in.ua/1499-pryrodoznavstvo-5-klas-korshevniuk-2018.html 

22вересня  2022року    Тема уроку: АТОМИ і МОЛЕКУЛИ

ЗАПАМЯТАЙ

Домащнє завдання  

Для проведення досліду вам необхідно взяти :  дві тарілки, два прозорі стакани, вода. 

Порядок виконання роботи:

А.Простеж випаровування води в стаканах.


Б.Простеж випаровування води в тарілках.

   1.Постав тарілки на освітлене сонцем підвіконня. Налий у кожну з них по дві столові ложки    води., але для  однієї тарілки зроби тінь. 

2.Спостерігай за зменшенням вмісту води в обох тарілках.

3.Результати спостереження запиши в зошит. У якій з тарілок вода швидше перейшла з рідкого агрегатного стану в газоподібний? Поясни чому.


Відповідь надсилати на електронну адресу   34chaus@gmail.com 

20вересня  2022року  Тема уроку: Речовини, їхні фізичні властивості

ЗАПАМЯТАЙ

Домащнє завдання  

1. З’ясуй, які речовини використовують твої мама і бабуся під час приготування їжі. Опиши  дві речовини  за таким планом: 1) агрегатний стан; 2) колір; 3) прозорість; 4) запах; 5) здатність розчинятися у воді.


Наприклад.  Опис речовини -  цукор.

1) агрегатний стан - тверда речовина;

2) колір - біла речовина;

3) прозорість  - непрозора речовина;

4) запахбез запаху

5) здатність розчинятися у водідобре розчиняється.


Відповідь надсилати на електронну адресу   34chaus@gmail.com 


15вересня  2022року  Тема уроку: Тіла навколо нас

ЗАПАМ ЯТАЙ

 -  Тіла – усе живе й неживе, що створила природа і людина.

 - Основними характеристиками тіл є лінійні розміри (довжина, ширина,висота), форма, об’єм, маса.

  -Виміряти – означає порівняти з еталоном.

- Кожна характеристика тіла має певні одиниці вимірювання.

Домашнє завдання. 

1. Прочитати параграф 4 ст.18-21  

2. Виконати письмово завдання на ст.21     Допоможуть дорослі

Виміряй і порівняй зріст членів твоєї родини. Результати вимірювання запиши в зошит.


13вересня  2022року  Тема уроку:  Обладнання для вивчення природи

ЗАПАМ ЯТАЙ:


ПАМ ЯТАЙ!  Під час роботи з будь-якими приладами чи пристроями потрібно постійно дотримуватися правил користування ними і правил безпеки.

Домашнє завдання.  Прочитати параграф 3 ст.12-16  Виконати письмово завдання на ст.16 Сторінка природодослідника. Практичне заняття


06вересня  2022року  Тема уроку:  Як наука змінює світ


коротко про головне

домашнє завдання. параграф 1 ст.5-8

Вода - одне з головних багатств Землі. Саме у воді з’явилися перші організми. Вода - важливий помічник людини. Річками, морями та океанами перевозять вантажі та пасажирів. Воду використовують у сільському господарстві, на заводах і фабриках. На гідроелектростанціях виробляють електрику. Для людини вода є найціннішим природним багатством. 

Працюємо разом

Складіть правила, дотримання яких допоможе зменшити витрати води у побуті.

З річок людина бере воду для пиття та поливу рослин. Використовує воду природних водойм для вилову риби, розведення водоплавної птиці. По річках водним транспортом перевозять вантажі та пасажирів. На річках будують гідроелектростанції, які виробляють електроенергію, що сприяє зменшенню видобутку паливних корисних копалин.


Працюємо разом

Складіть правила, дотримання яких допоможе зменшити витрати води у побуті.

З річок людина бере воду для пиття та поливу рослин. Використовує воду природних водойм для вилову риби, розведення водоплавної птиці. По річках водним транспортом перевозять вантажі та пасажирів. На річках будують гідроелектростанції, які виробляють електроенергію, що сприяє зменшенню видобутку паливних корисних копалин.

1.Яке значення води у житті людини. Вода потрібна людині. Вона становить приблизно 2/3 маси її тіла. Тому так важливо щодня випивати 2-3 л чистої питної води. Вода допомагає переробляти їжу на енергію, поліпшує засвоюваність поживних речовин, допомагає регулювати температуру тіла і контролювати власну масу. Вода прискорює виведення шкідливих речовин з організму. Вода і людина нерозривно пов’язані одне з одним. Без води люди просто не вижили б. 

коротко про головне

учені класифікують організми на основі подібності будови, функцій, походження

 Організм - це складна система, що побудована з клітин, органів і систем  органів.

Усі організми мають спільні властивості, які відрізняють від неживого.

Систематичні групи організмів мають як спільні, так і відмінні властивості.

Подібні види об’єднують у роди (мал. 144). 

1. Які хвороби спричиняють бактерії та віруси.

Завдання

Подивись відео про бактерії і віруси та про хвороби, які вони спричиняють. Будь уважним/-ою, щоб правильно розв’язати завдання.

1) Пригадай збудників хвороб, які можна побачити у світловий мікроскоп: бактерії чи віруси.

2) Що таке симптоми хвороби?

3) Визнач, яке з названих у відео захворювань бактеріальне, а яке - вірусне: грип, правець, кашлюк, поліомієліт, дифтерія, гепатит В, кір. Які ти ще знаєш бактеріальні та вірусні хвороби?

4) Якими шляхами бактерії і віруси можуть потрапити в наш організм?

5. На основі одержаної інформації складіть схему передачі мікроорганізмів між учнями під час звичайного дня в школі (відвідування туалетів без миття рук або миття їх без мила, похід до шкільної їдальні, позичання ручок чи інших речей у друзів, рукостискання, використання комп’ютерів, телефонів, пиття з однієї пляшки тощо). 

6. Чи всі бактерії, які є в організмі людини шкідливі?

7) Які засоби профілактики інфекційних захворювань перелічені у відео?


11квітня 2023року Тема уроку         § 56. Захист нашого тіла ззовні і всередині

«Імунітет - це результат злагодженої роботи імунної системи, величезної корпорації, в якій є кілька головних офісів, безліч відділів, мережа тренінгових центрів, поліція та спецназ.»

Дарія Прокопик, біологиня, наукова блогерка

1. Що таке імунітет та які є рівні захисту організму. Імунітет - здатність нашого організму протистояти дії небезпечних факторів: зовнішніх (таких як бактерії, віруси), які можуть спричиняти захворювання, а також внутрішніх (наприклад, клітини з негативними змінами, зокрема, ракові).

Імунітет забезпечується кількома рівнями захисту. Перший - це непошкоджені шкіра і внутрішні оболонки органів дихання, травної системи, стінок судин. Другий рівень - це речовини, які руйнують «чужинців», що потрапили в наш організм, наприклад, лізоцим слини чи сліз. Третій рівень захисту - це професійні клітини, наприклад певні типи лейкоцитів.

Носова порожнина, трахея, бронхи: слиз затримує, обволікаючи, мікроорганізми, пил, у ньому є речовина лізоцим, що вбиває бактерії, а війки на внутрішній поверхні виводять усе це назовні.

У ротовій порожнині у слині є речовина лізоцим, який вбиває бактерії.

У шлунку виділяється кислота, яка знешкоджує багато бактерій.

У кишківнику наші друзі-співжителі бактерії не дають поселитися у тілі хвороботворним мікроорганізмам.

Бар’єром для проникнення мікроорганізмів та захистом від впливу несприятливих чинників на першій лінії боротьби за здоров’я є шкіра. Цей найбільший орган нашого тіла площею близько 2 м2, має також багато інших функцій (мал. 206).


1. Що таке імунітет та які є рівні захисту організму. Імунітет - здатність нашого організму протистояти дії небезпечних факторів: зовнішніх (таких як бактерії, віруси), які можуть спричиняти захворювання, а також внутрішніх (наприклад, клітини з негативними змінами, зокрема, ракові).

Імунітет забезпечується кількома рівнями захисту. 

Перший - це непошкоджені шкіра і внутрішні оболонки органів дихання, травної системи, стінок судин. 

Другий рівень - це речовини, які руйнують «чужинців», що потрапили в наш організм, наприклад, лізоцим слини чи сліз.

 Третій рівень захисту - це професійні клітини, наприклад певні типи лейкоцитів.

Носова порожнина, трахея, бронхи: слиз затримує, обволікаючи, мікроорганізми, пил, у ньому є речовина лізоцим, що вбиває бактерії, а війки на внутрішній поверхні виводять усе це назовні.

У ротовій порожнині у слині є речовина лізоцим, який вбиває бактерії.

У шлунку виділяється кислота, яка знешкоджує багато бактерій.

У кишківнику наші друзі-співжителі бактерії не дають поселитися у тілі хвороботворним мікроорганізмам.

Бар’єром для проникнення мікроорганізмів та захистом від впливу несприятливих чинників на першій лінії боротьби за здоров’я є шкіра. Цей найбільший орган нашого тіла площею близько 2 м2, має також багато інших функцій (мал. 206).

КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ

• Основними клітинами нервової системи є нейрони, які сприймають, обробляють інформацію й передають її далі у вигляді електричного або хімічного сигналу.

• Нервова система керує та координує роботу різних органів організму людини. Вона складається з головного мозку, спинного мозку і нервів.

• Реакції організму на різні впливи за участю нервової системи називають рефлексами.

 Ми народжуємось з такими рефлексами як моргання, чхання, кашель, повертання голови на стукіт, виділення слини на їжу. Є і такі рефлекси, які утворюються в процесі життя. 


1. Як організована нервова система від нейронів до органів. Вона складається з головного мозку, спинного мозку і нервів. У людини є 12 пар нервів, що відходять від головного мозку, і 31 пара спинномозкових нервів (мал. 213). Основними клітинами нервової системи є нейрони, які сприймають, обробляють інформацію й передають її далі у вигляді електричного або хімічного сигналу (мал. 214). Нейрони як клітини мають ядро та інші органели, а також коротші відростки - дендрити, і довші - аксони.


Запитання

Як ви думаєте, яку команду отримав м’яз від нервової системи у зображеній ситуації?


Це цікаво

Скільки часу потрібно нервовій системі на сприймання різних впливів на організм і формування відповіді? На наше щастя, вона працює надзвичайно швидко. Наприклад, час відповіді на дотик - лише 90 мілісекунд, а на звук і світло - 120 і 150 мілісекунд. Цікаво, що час рухової реакції тренованого плавця (наприклад, у момент старту) - у середньому 230 мілісекунд, а у тих, хто не займається спортом, - 350 мілісекунд.