Профспілка освітян Дунаєвеччини



Петиція проти законопроекту #2681 щодо діяльності профспілок в Україні


Шановні колеги!

Нагадуємо вам, що на сайті Верховної Ради України в розділі «Електронні петиції» 5 березня 2020 року зареєстровано петицію такого змісту: «Прошу (Вимагаю) НЕ розглядати законопроект #2681 як такий, що порушує та обмежує права профспілок в Україні»: https://itd.rada.gov.ua/services/Petition/Index/7610

Дата завершення збору підписів – 5 червня, саме до цієї дати потрібно зібрати 25 тисяч підписів на підтримку цієї вимоги.

ФПУ розробило Покрокову інструкцію порядку підписання електронних петицій на сайті Верховної Ради України, якою можна скористатися для підписання петиції.

https://bit.ly/2XvHq8k

Ми не повинні мовчати, коли йде наступ на права профспілок!

Підписуйте петицію!


ДО УВАГИ ОСВІТЯНСЬКИХ КОЛЕКТИВІВ!

У зв’язку з чисельними зверненнями щод оплати праці та організації роботи педагогічних працівників під час карантину повідомляємо наступне.

  1. ПЕРІОД КАРАНТИНУ Є РОБОЧИМ ЧАСОМ ПРАЦІВНИКІВ ЗАКЛАДІВ ОСВІТИ
  2. Пунктом 5.2.1 Галузевої угоди між Міністерством освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2016-2020 роки передбачено, що періоди, впродовж яких у закладах освіти не здійснюється навчальний процес (освітня діяльність) у зв'язку із санітарно-епідеміологічними, кліматичними чи іншими, незалежними від працівників обставинами, є робочим часом педагогічних, науково-педагогічних та інших працівників. У зазначений час працівники залучаються до навчально-виховної, організаційно-методичної, організаційно-педагогічної, наукової робіт відповідно до наказу керівника закладу в порядку, передбаченому колективним договором та правилами внутрішнього трудового розпорядку.
  3. ПІД ЧАС КАРАНТИНУ КЕРІВНИКИ ЗАКЛАДІВ ОСВІТИ МОЖУТЬ НАДАВАТИ ДОЗВІЛ ПРАЦІВНИКАМ ПРАЦЮВАТИ ЗА МЕЖАМИ ЗАКЛАДУ ОСВІТИ
  4. У п. 5.3.1 Галузевої угоди між Міністерством освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2016-2020 роки Міністерство освіти і науки України рекомендує органам управління освітою, керівникам закладів та установ освіти і науки створювати умови для використання педагогічними та науково-педагогічними працівниками вільних від навчальних занять та виконання іншої педагогічної (науково-педагогічної) роботи за розкладом окремих днів тижня з метою підвищення кваліфікації, самоосвіти, підготовки до занять тощо за межами закладу освіти.
  5. Таким чином, в разі видання відповідного розпорядження (наказу) керівника закладу освіти, педагогічні працівники мають право працювати за межами закладу освіти, наприклад в бібліотеці чи за місцем проживання.
  6. ВІДПУСТКА, У ТОМУ ЧИСЛІ БЕЗ ЗБЕРЕЖЕННЯ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ, МАЄ НАДАВАТИСЯ ВИКЛЮЧНО ЗА БАЖАННЯМ ПРАЦІВНИКІВ
  7. Варто пам’ятати, що Законом України “Про відпустки” передбачено лише два види відпусток без збереження заробітної плати: А) за згодою сторін; Б) за бажанням працівника в обов’язковому порядку.
  8. Надання працівникові відпустки без збереження заробітної плати оформлюється наказом (розпорядженням) роботодавця із зазначенням підстав надання такої відпустки та її тривалості лише за умови письмової згоди працівника.
  9. Надання роботодавцем працівникові відпустки без збереження заробітної плати без згоди працівника чинним в Україні законодавством не передбачено. Якщо власник чи уповноважений ним орган, пропонує працівникові написати заяву на відпустку без збереження заробітної плати, працівник має право відмовитись писати таку заяву.
  10. МАТЕРІ ДІТЕЙ ДО 14 РОКІВ МАЮТЬ ПРАВО НА ВІДПУСТКУ БЕЗ ЗБЕРЕЖЕННЯ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ НА ПЕРІОД КАРАНТИНУ
  11. П. 3-1 ч. 1 ст. 25 Закону України «Про відпустки», передбачено, що відпустка без збереження заробітної плати за бажанням працівника надається в обов’язковому порядку матері або іншій особі, зазначеній у ч. 3 ст. 18 цього Закону, для догляду за дитиною віком до 14 років на період оголошення карантину на відповідній території. Отже, окрім матері, така відпустка може бути використана повністю або частково батьком дитини, бабою, дідом чи іншим родичами, які фактично доглядають за дитиною, або особою, яка усиновила чи взяла під опіку дитину, одним із прийомних батьків чи батьків-вихователів. Правом на таку відпустку користується лише одна із зазначених осіб.
  12. ВСІМ ПРАЦІВНИКАМ, У ТОМУ ЧИСЛІ ТИМ, ЩО ПРАЦЮЮТЬ ЗА СУМІСНИЦТВОМ, ВИПЛАЧУЄТЬСЯ ЗАРОБІТНА ПЛАТА ЗА ПЕРІОД КАРАНТИНУ
  13. Пунктом 8.3.3 Галузевої угоди між Міністерством освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2016-2020 роки сторони рекомендують керівникам установ та закладів освіти забезпечити оплату простою працівникам, включаючи непедагогічних, не з їх вини в розмірі середньої заробітної плати, але не менше тарифної ставки (посадового окладу).
  14. Оплату праці вчителів, вихователів, включаючи вихователів груп продовженого дня, музичних керівників, викладачів, інших педагогічних працівників навчальних закладів у випадках, коли в окремі дні (місяці) заняття не проводяться з незалежних від них причин (епідемії, метеорологічні умови тощо), із розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації, з дотриманням при цьому умов чинного законодавства. Згідно з п.1.4 Галузевої угоди її положення діють безпосередньо та є обов'язковими для включення до колективних договорів.
  15. МОНУ в листі №1/9-161 від 13.03.2020 також вказало, що для тих педагогічних працівників, оплата праці, яких здійснюється за тарифікацією, за час карантину виплачується заробітна плата, встановлена при тарифікації.

Лист ЦК Профспілки з приводу проекту закону «Про повну загальну середню освіту»(додається) та відповідь від Міністерства освіти і науки про врахування деяких з пропозицій та зауважень (додається).

Неприпустимість скорочення штатів закладів освіти

(Офіційний сайт Профспілки працівників освіти і науки України)

На запити з місць щодо правомірності скорочення посад працівників закладів освіти з числа робітників та інших органами місцевого самоврядування та органами управління освіти і науки ЦК Профспілки акцентує увагу на наступному.

Відповідно до частини 4 статті 77 Бюджетного кодексу України місцеві ради при затвердженні відповідних бюджетів мають враховувати у першочерговому порядку потребу в коштах на оплату праці працівників бюджетних установ відповідно до встановлених законодавством України умов оплати праці та розміру мінімальної заробітної плати.

Статтею 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.

Відповідно до статті 10 цього закону міські ради представляють відповідні територіальні громади, здійснюють від їх імені та в їхніх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Одним з власних повноважень виконавчих органів місцевих рад, що передбачні статтею 32 зазначеного закону, є управління закладами освіти, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення; створення необхідних умов для виховання дітей, молоді, розвитку їх здібностей, трудового навчання, професійної орієнтації, продуктивної праці учнів, сприяння діяльності дошкільних та позашкільних навчально-виховних закладів.

Відповідно до частини другої статті 64 Закону України «Про освіту» акти центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки, прийняті в межах його повноважень, є обов'язковими до виконання органами місцевого самоврядування, до сфери управління яких належать заклади освіти. Частиною першою цієї статті центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки уповноважено здійснювати нормативно-правове забезпечення функціонування системи освіти в межах повноважень, визначених законом.

Спеціальними законами у галузі освіти надано право центральному органу виконавчої влади у сфері освіти і науки затверджувати Типові штатні нормативи Типові навчальні плани, інші нормативні акти, що спрямовані на здійснення освітнього процесу для здобуття дітьми та учнями відповідного рівня освіти відповідно до державних стандартів.

Статтею 45 Закону України «Про загальну середню освіту» передбачено:

1. Штатні розписи комунальних закладів загальної середньої освіти незалежно від підпорядкування і типів затверджуються керівником закладу загальної середньої освіти на підставі Типових штатних нормативів закладів загальної середньої освіти, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері освіти.

2. Штатні розписи комунальних закладів спеціалізованої освіти затверджуються керівниками відповідних закладів на підставі Типових штатних нормативів закладів спеціалізованої освіти, затверджених центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування та реалізують державну політику у відповідних сферах.

3. Штатні розписи приватних і корпоративних закладів загальної середньої освіти встановлюються засновником (засновниками).

Статтею 39 Закону України «Про дошкільну освіту» встановлено, що штатні розписи комунальних закладів дошкільної освіти незалежно від підпорядкування і типу встановлюються відповідним органом управління освітою на основі Типових штатних нормативів закладів дошкільної освіти, затверджених спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі освіти і науки.

Повноваження органів місцевого самоврядування у сфері освіти визначено частиною другою статті 66 Закону України «Про освіту». Передбачено, що районні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад:

  • відповідають за реалізацію державної політики у сфері освіти та забезпечення якості освіти на відповідній території, забезпечення доступності дошкільної, початкової та базової середньої освіти, позашкільної освіти;
  • планують та забезпечують розвиток мережі закладів дошкільної, початкової та базової середньої освіти, позашкільної освіти;
  • планують та забезпечують розвиток мережі закладів профільної середньої освіти академічного спрямування;
  • мають право засновувати заклади освіти, реорганізовувати і ліквідовувати їх;
  • закріплюють за закладами початкової та базової середньої освіти територію обслуговування (крім випадків, встановлених спеціальними законами);
  • забезпечують доступність дошкільної та середньої освіти для всіх громадян, які проживають на відповідній території, та вживають заходів для забезпечення потреби у дошкільній та позашкільній освіті;
  • забезпечують та фінансують підвезення учнів і педагогічних працівників до закладів початкової та базової середньої освіти і у зворотному напрямку (у разі потреби - транспортними засобами, пристосованими для перевезення осіб, які пересуваються на кріслах колісних);
  • ведуть облік дітей дошкільного та шкільного віку у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України;
  • оприлюднюють офіційну звітність про всі отримані та використані кошти, а також перелік і вартість товарів, робіт, послуг, спрямованих на потреби кожного із заснованих ними закладів освіти, та інші видатки у сфері освіти;
  • забезпечують рівні умови розвитку закладів освіти всіх форм власності;
  • здійснюють інші повноваження у сфері освіти, передбачені законом.

Жодним законом України органи місцевого самоврядування не наділено повноваженнями переглядати Типові штатні нормативи, затвердження яких відповідними Законами України покладено на центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки.

Тому Типові штатні нормативи загальноосвітніх навчальних закладів, затверджені наказом Міністерства освіти і науки України від 06.12.2010 № 1205, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22.12.2010 за № 1308/18603, Типові штатні нормативи спеціальних загальноосвітніх шкіл (шкіл-інтернатів) для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, затверджені наказом Міністерства освіти і науки України від 05.12.2008 № 1105, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.12.2008 за № 1250/15941, Типові штатні нормативи дошкільних навчальних закладів, затверджені наказом Міністерства освіти і науки України від 04.11.2010 №1055, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.12.2010 за № 1157/18452, Типові штатні нормативи позашкільних навчальних закладів, затверджені наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 31.10.2012 № 1230, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.11.2012 за № 1935/22247, Типові штатні нормативи професійно-технічних навчальних закладів, затверджені наказом Міністерства освіти і науки України від 06.12.2010 № 1204, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.01.2011 за № 114/18852 та інші, є обов’язковими для врахування органами місцевого самоврядування та органами управління освіти і науки.

В додатку 7 до Державного бюджету України на 2018 рік на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров'я передбачено додаткову дотацію з державного бюджету обласним бюджетам у обсязі 16,5 млрд. гривень, які мають розподілятися між місцевими бюджетами адміністративно-територіальних одиниць областей.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 1036 Бюджетного кодексу України додаткова дотація на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров'я спрямовується, зокрема на господарське утримання закладів загальної середньої освіти та оплату праці з нарахуваннями інших, ніж педагогічні, працівників цих закладів. Відповідно до частини п’ятої цієї статті розподіл додаткової дотації на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров'я здійснюється між місцевими бюджетами у порядку, визначеному обласними державними адміністраціями, та затверджується рішенням про обласний бюджет.

Управління соціально-економічного захисту ЦК Профспілки

Головам членських організацій

Доводимо до вашого відома лист обкому Профспілки до Прем'єр-міністра України В.Б. Гройсмана з даного питання.(додається)

Шановні колеги!

На сайті Президента зареєстровано 2 петиції. "Вихователі - педагоги"

Їх адреси:

https://petition.president.gov.ua/petition/41164

https://petition.president.gov.ua/petition/41024

Зміст:

Пане Президенте! Звертаємося до Вас з проханням-вимогою: вирішити проблему нерівності оплати праці вчителів-предметників ЗОШ та вихователів ДНЗ. На жаль зараз дошкільний вихователь, який працює не менше за вчителя, отримує майже вдвічі меншу заробітну платню, хоч суть нашої праці однакова, а важливість дуже вагома. Як наслідок, наша держава втрачає талановитих педагогів-дошкільників.

Просимо підтримати петицію працівників дошкільних навчальних закладів та провести роботу щодо голосування. Реєструйте свій голос за обома адресами. На сьогодні на одній 1286 голосів, а на другій - 802. Потрібно 25 тис.

Головам членських організацій

Доводимо до вашого відома лист ЦК Профспілки щодо використання в роботі постанови Кабінету Міністрів України від 11 січня 2018 р. № 22 «Про підвищення оплати праці педагогічних працівників», яка набирає чинності з 1 січня 2018 року.(додається)

Оприлюднено постанову Уряду про підвищення оплати праці педагогічних працівників

Кабінетом Міністрів України оприлюднив постанову «Про підвищення оплати праці педагогічних працівників», яку прийняв від 11 січня 2018 року.

Як уже повідомлялося, Профспілка працівників освіти і науки України зверталася до Прем’єр-міністра України з приводу зволікання з оприлюдненням цієї важливої постанови.

Цим документом передбачено підвищення з 1 січня 2018 року рівня оплати праці педагогічних працівників, оплата праці яких здійснюється за рахунок коштів освітньої субвенції.

Таке зростання забезпечується шляхом підвищення посадового окладу (ставки заробітної плати) певних категорій педагогічних працівників на 10 %.

Щодо підвищення граничного розміру надбавки педагогічним працівникам з 20 до 30 %

Урядом оприлюднено постанову № 23 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» щодо підвищення граничного розміру надбавки педагогічним працівникам з 20 до 30 %, прийняту 11 січня 2018 року.

Так, у документі вказано, що право на встановлення надбавки в розмірі до 30% з 1 січня 2018 р. мають керівники закладів загальної середньої освіти, їх заступники, посади яких віднесені до посад педагогічних працівників, вчителі та викладачі закладів професійної (професійно-технічної) і вищої освіти, які викладають предмети згідно з відповідним Державним стандартом загальної середньої освіти.

Також 1 січня 2018 року встановлено надбавку в розмірі не менше 20% педагогічним працівникам шкіл, в яких апробують державний стандарт початкової освіти відповідно до Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року та здійснюватиметься його запровадження, вчителі української мови у школах з навчанням мовами національних меншин.

Іншим педагогічним працівникам надбавка в розмірі до 30% може бути встановлена з 1 вересня 2018 року.

Головам членських організацій

25.01.2018 Доводимо до вашого відома листи ЦК Профспілки до Прем’єр-міністра України В.Б.Гройсмана (додається) та до Міністерства соціальної політики України (додається) щодо зволікання з оприлюдненням постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення оплати праці педагогічних працівників» стосовно збільшення розмірів посадових окладів (ставок заробітної плати) педагогічних працівників закладів освіти.

Головам членських організацій

25.01.2018 Доводимо до вашого відома лист-відповідь Міністерства освіти і науки України щодо внесення змін до Державного бюджету України на 2018 рік. (додається)

Головам членських організацій

Доводимо до вашого відома лист щодо проекту постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін у додаток 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 р. № 1298» стосовно збільшення розміру посадових окладів (ставок заробітної плати) педагогічних і науково-педагогічних працівників закладів освіти.(додається)

Ухвалено рішення про перенесення робочих днів у 2018 році

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України «Про перенесення робочих днів у 2018 році» для працівників підприємств, установ та організацій, яким установлено п’ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями (субота і неділя), крім органів Пенсійного фонду, Українського державного підприємства поштового зв’язку «Укрпошта», Державної казначейської служби та банківських установ, у 2018 році перенесено робочі дні з:

п’ятниці 9 березня на суботу 3 березня;

понеділка 30 квітня на суботу 5 травня;

п’ятниці 29 червня на суботу 23 червня;

понеділка 24 грудня на суботу 22 грудня;

понеділка 31 грудня на суботу 29 грудня.

Перенесення робочих днів не спричинить зменшення тривалості робочого часу впродовж року, обсягів виробництва і надходжень податкових та обов’язкових платежів до бюджетів усіх рівнів і при цьому сприятиме створенню сприятливих умов для святкування у 2018 році 8 березня – Міжнародного жіночого дня, 1 травня – Дня праці, 28 червня – Дня Конституції України, 25 грудня – Різдва Христового та у 2019 році 1 січня – Нового року, а також дасть змогу громадянам заздалегідь планувати час відпочинку.

За інформацією Урядового порталу