Коваль Сергій Миколайович

Завідувач відділу артеріальної гіпертензії та профілактики її ускладнень 

Доктор медичних наук, професор

Лікар-кардіолог вищої кваліфікаційної категорії за фахом "Кардіологія"

Викладач освітньо-наукової програми з підготовки докторів філософії ДУ "Національний інститут терапії імені Л.Т. Малої НАМН України"

Сергій Миколайович Коваль – лікар-терапевт і кардіолог ДУ "Національного інституту терапії ім.Л.Т. Малої НАМНУ", послідовник Харківської терапевтичної школи академіка Любові Трохимівни Малої та член-кореспондента НАМН України проф. Фадєєнко Галини Дмитрівни. 

Науковий стаж - 41 років . Клінічний стаж - 43 роки. 

ОСВІТА ТА НАУКОВА ПІДГОТОВКА

Коваль Сергій Миколайович закінчив Харківський медичний інститут з відзнакою у 1978 році. 

З 1978 по 1980 рік проходив навчання в клінічній ординатурі в Харьківському  НДІ ендокринології і хімії гормонів.

У 1984 під керівництвом Л.Т. Малої захистив кандидатську дисертацію. "Вміст ендогенних простагландинів у плазмі венозної крові при інфаркті міокарда у хворих на цукровий діабет". 

У 1994 р. захистив докторську дисертацію "Фактори ризику, гуморальні та клітинні порушення в патогенезі гіпертонічної хвороби в осіб молодого віку (кліниіко-епідеміологічне дослідження)".

1991 - Старший науковий співробітник із спеціальності "Кардіологія".  Міністерство науки та освіти України 

1999 - Професор із спеціальності "Кардіологія". Міністерство науки та освіти України.

2018 - Підвищення кваліфікації "Кардіологія".  Харківська медична академія післядипломної  освіти, Україна

2000 - Підвищення кваліфікації "Клінічна ендокринологія". Харківська медична академія післядипломної  освіти, Україна

2000 - Підвищення кваліфікації "Клінічна ЕКГ". Харківська медична академія післядипломної  освіти, Україна

1999 -  Підвищення кваліфікації "Кардіологія". Харківська медична академія післядипломної  освіти, Україна

Тренінги та курси 

2023 - Магістратура  в галузі знань "Освіта/Педагогіка", спеціальність "Освітні педагогічні науки".  Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут"

2019 - Належна клінічна практика (ICH GCP E6(R2).  Законодавчі, нормативні вимоги й етичні аспекти проведення клінічних випробувань. Міністерство охорони здоров'я України

2018 - Cardiovascular rehabilitation training course. European Assotiation of Preventive Cardiology.

2015 - MASTERCLASS  Meeting. Pfizer. Rome. Italy. 

2013 - Належна клінічна практика (GCP).  Законодавчі, нормативні вимоги та етичні аспекти проведення клінічних випробувань лікарських засобів. Міністерство охорони здоров'я України.

2007 - Належна клінічна практика (GCP).  Законодавчі та нормативні вимоги до проведення клінічних випробувань лікарських засобів. Міжнародний фонд клінічних досліджень. Київ.(06.06.2007).

2007 - Законодавчі та нормативні вимоги до проведення клінічних випробувань лікарських засобів. Міжнародний фонд клінічних досліджень. Київ.(09.02.2007).

2001 - Клінічні випробування лікарських засобів та фармаконагляд в Україні. Міністерство охорони здоров'я України.

Володіння мовами

англійська (B2), українська, російська.

ПРОФЕСІЙНА КАР'ЄРА 

Працює в інституті з 1982 р. 

1983-1986 Молодший науковий співробітник  лабораторії профілактики артеріальної гіпертензії. Філія Українського НДІ кардіології імені академіка М.Д. Стражеска 

(з 1986 року- Харківський науково-дослідний інститут терапії, м. Харків).

З 1991 р. був затверджений на посаді старшого наукового співробітника

з 1992 р. - на посаді провідного  наукового співробітника відділу артеріальної гіпертензії та нефрології

З 1996 р. до цього часу працює на посаді завідувача відділу артеріальної гіпертензії та профілактики її ускладнень

1998-1999 - Професор кафедри внутрішніх хвороб, лікувальної фізичної культури та спортивної медицини. Харківський державний медичний університет. Часткова зайнятість.

У 1999 р. отримав наукове звання професор

З 2000 р. - лікар-кардіолог вищої категорії

НАУКОВА ДІЯЛЬНІСТЬ

Основні напрямки наукової та клінічної діяльності: кардіологія (вивчення проблем артеріальної гіпертензії, ІХС, порушень ритму і провідниковості та серцевої недостатності); внутрішні хвороби (дослідження проблем патогенезу, лікування і профілактики серцево-судинних захворювань у хворих з різними захворюваннями внутрішніх органів).

Приймав участь з доповідями більш ніж у 40 міжнародних конференціях та конгресах, які проводились Європейскими товариствами кардіологів, гіпертензіологів, спеціалістів з серцевої недостатності, атеросклерозу та порушень ритму. Коваль С.М. - член редакційної ради міжнародного журналу Biological Markers and Guided Therapy, редаційної колегії "Запорізького медичного журналу" (включений до наукометричної бази Web of Science), редакційної ради журналу "Артеріальна гіпертензія", редакційної колегії "Українського терапевтичного журналу".

Член редакційної колегії наступних журналів

1. Український терапевтичний журнал (фахове наукове видання України);

 2. Запорожский медицинский журнал (фахове наукове видання України, що індексується в бібліоргафічних базах  і  включене  до наукометричної  бази  Web of Science);

 3. Журнал "Патологія" (фахове наукове видання України, що індексується в бібліографічних базах  і  включене  до наукометричної  бази  Web of Science);

 4. Журнал "Проблеми ендокринної патології"(фахове наукове видання України, що індексується в бібліоргафічних базах  і  включене  до наукометричної  бази  SCOPUS - квартіль Q-4); 

5. "Артеріальна гіпертензія" (фахове наукове видання  України); 4. Biological Markers and Guided Therapy (Hikari Ltd.) (іноземне наукове видання, що індексується в бібліографічних базах). 

Участь в атестації наукових кадрів (як офіційного опонента  або члена постійної спеціалізованої вченої ради)

2023 - Офіційний опонент дисертації Скакуна О.З. "Клініко-патогенетичні особливості перебігу та  лікування пневмонії, асоційованої з коронавірусною хворобою(COVID-19), у  пацієнтів з артеріальною гіпертензію" на  здобуття ступеня доктора  філософії в галузі знань - 22  "Охорона здоров’я", за спеціальністю 222 - "Медицина".

2023 - Офіційний опонент дисертації  Селюк О.В. "Коморбідність у  хворих  на  артеріальну гіпертензію - комбатантів: клініко-епідеміологічні особливості, скринінг професійного довголіття"  на  здобуття ступеня доктора філософії в  галузі знань - 22 "Охорона здоров’я",за спеціальністю 222 - "Медицина".

2021 - Офіційний опонент  дисертації  Оленич Л.В. "Особливості перебігу гіпертонічної хвороби за умов гіпотиреозу та ожиріння" на здобуття наукового ступеня доктора філософії з галузі знань 22 - "Охорона здоров'я" за  спеціальністю 222 - "Медицина".

2021 - Офіційний  опонент  дисертації Манської К. Г. "Гормональні, метаболічні та  поведінкові особливості первинного ожиріння у жінок молодого віку" на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.14 - ендокринологія.

2021 - Офіційний опонент дисертації  Кисиленко К.В. "Роль інтерлейкіну-22 в формуванні атерогенного ризику у хворих на гіпертонічну хворобу з ожирінням" на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.02 - "Внутрішні хвороби". 

2021 - Офіційний  опонент дисертації  Сербенюк К. І. "Функціональний стан нирок і   прогностичні маркери його динаміки в пацієнтів з резистентною артеріальною    гіпертензією" на здобуття  наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.11 - "Кардіологія".

2021 - Рецензент дисертації Куті І.М. "Патогенетичне та прогностичне значення васкулоендотеліального фактору росту - А при гострому інфаркті міокарда з елевацією сегменту ST", подану" на здобуття наукового ступеня доктора філософії (PhD) за спеціальністю 222 - "Медицина", спеціалізація  14.01.11 - "Кардіологія".

2021 - Офіційний опонент  дисертації Рак Н.О. "Особливості клінічного перебігу артеріальної гіпертензії, поєднаної з дисплазією сполучної тканини" на здобуття наукового ступеня доктора філософії  з галузі знань 22 - "Охорона здоров’я" за спеціальністю 222 - "Медицина" (2021 рік).

2020 - Офіційний опонент дисертації Соколової М.В. "Роль дослідження деформації міокарда в діагностиці ураження лівих камер серця та лікуванні гіпертонічної хвороби у жінок в стані постменопаузи» на здобуття ступеня доктора філософії з галузі знань «Охорона здоров’я" за спеціальністю 222 - "Медицина".

Виступав в якості  офіційного опонента з 1998 року за 52 дисертаційними роботами.

2020 - дотепер Викладач для PhD студентів, освітній компонент: "Кардіологія"

2019-2023 - Лектор для український лікарів. 

Теми лекцій: "Есенціальна артеріальна гіпертензія: сучасні проблеми і досягнення в галузі вивчення патогенезу", "Артеріальна гіпертензія: основні принципи, підходи і  методи лікування  та  профілактики",  "Сучасні рекомендації з проблеми  есенціальної артеріальної гіпертензії",  "Вторинні артеріальні гіпертензії: сучасні проблеми і досягнення в галузі діагностики, диференційної діагностики та лікування",  "Порушення серцевого ритму. Етіопатогенез, клініка, діагностика і лікування",  "Сучасні аспекти діагностики і лікування хронічної серцевої недостатності", "Хронічна серцева недостатність і коморбідні захворювання", "Некоронарогенні захворювання серця: підходи до діагностики і лікування", "Профілактика і лікування фібриляції передсердь", "Антикоагулянтна терапія у профілактиці ускладнень фібриляції передсердь", "Артеріальна гіпертензія і цукровий діабет", "COVID-19 і артеріальна гіпертензія", "Артеріальна гіпертензія і хронічна хвороба нирок"

Дослідницький досвід  - керівництво НДР

Доповіді з дисциплін для лікарів і науковців

2019-2023 Теми лекцій: "Гіпертонічна хвороба-есенціальна артеріальна гіпертензія: етіологія і патогенез", "Артеріальна гіпертензія: діагностика, лікування  і   профілактика",  "Сучасні європейські і американські рекомендації з проблеми  есенціальної артеріальної гіпертензії", "Вторинні артеріальні гіпертензії:
діагностика, диференційна діагностика та лікування",  "Порушення серцевого ритму. Етіопатогенез, клініка, діагностика і лікування",  "Сучасні аспекти діагностики і лікування хронічної серцевої недостатності", "Хронічна серцева недостатність і коморбідні захворювання", "Некоронарогенні захворювання серця: підходи до діагностики і лікування", "Профілактика і лікування фібриляції передсердь", "Антикоагулянтна терапія у профілактиці ускладнень фібриляції передсердь", "Артеріальна гіпертензія і цукровий діабет", "COVID-19 і артеріальна гіпертензія", "Ураження нирок при артеріальній гіпертензії", "Кишкова міокробіота і артеріальна гіпертензія".

Наукові гранти/Scientific grants  

2017-2019  "To develop methods of preventing the progression of hypertensive heart in hypertensive patients with obesity based on the study of molecular-genetic, humoral and structural-functional factors" (Government Registered Number 0117U003029); Grant of the National Academy of Medical Science of Ukraine (equivalent to 78183 EURO)

 2020-2022  “To develop methods of optimizing the treatment of patients with arterial hypertension with obesity based on the study of humoral and epigenetic factors and intestinal microbiota parameters" (Government Registered Number 0120U000070), Grant of the National Academy of Medical Science of Ukraine (equivalent to 120 000 EURO),

 2023-2024  "To develop differentiated approaches to reduce cardiovascular risk in hypertensive patients with type 2 diabetes who experienced chronic wartime stress (Government registered Number 0123U100668), Grant of the National Academy of Medical Science of Ukraine (equivalent to 130 000 EURO),

Наукове керівництво дисертаційними роботами

За період з 1998 року підготував 13 кандидатів медичних наук: зі спеціальності "Кардіологія" -8,  зі спеціальності  "Внутрішні хвороби"- 3, зі спеціальності  "Психіатрія"-1, зі спеціальності  "Кріомедицина"-1.

ГРОМАДСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ

Діяльність за спеціальністю у формі участі у професійних та/або громадських об’єднаннях

2012 - дотепер - професійний член Європейського товариства кардіологів

2005 - дотепер - член  Європейського товариства гіпертензії

2022 - дотепер - член  експертної ради  міжнародної   медичної організації "Європейська  спілка  медичних фахівців" ("European Union of Medical Specialists" (EUMS)

2005 - дотепер - член  Правління Всеукраїнської асоціації кардіологів України

2012 - дотепер - член  Ради експертів "Робочої групи з порушень ритму" Всеукраїнської асоціації кардіологів України та Президії Всеукраїнської асоціації аритмологів України

2023-дотепер     експерт  та член  Робочої групи Міністерства охорони здоров'я України з розробки Клінічних настанов і Уніфікованих клінічних протоколів з проблем кардіології

2014 - дотепер - член  Асоціації профілактичної медицини

2003 - дотепер - член  Антигіпертензивної асоціації України

Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертензією: що потрібно знати кожному (17 травня 2023 року)

НАГОРОДИ ТА ВІДЗНАКИ

Почесна грамота виконкому Харківської міської ради (1998)

Грамота Харківської обласної ради (2000)

Почесна грамота Управління СБУ у  Харківській області (2006)

Медаль  Академії Медичних Наук  України імені академіка М.Д. Стражеска (2001 р.)

Почесний знак "За заслуги"  Асоціації кардіологів  України (2016 р.)

Почесна грамота виконкому Харківської міської ради (2018)

Грамота Харківської обласної ради (2019)

Відзнака Асоціації Аритмологів України (2020 р.)

ПУБЛІКАЦІЇ ТА НАУКОМЕТРИЧНІ ПРОФІЛІ

Автор понад 565 наукових праць (в національних виданнях - 470, в міжнародних - 95) та 39 патентів, співавтор 7 монографій, посібника (у співавторстві), є співавтором рекомендацій Української асоціації кардіологів. 

Коваль Сергій Миколайович

Завідувач відділу артеріальної гіпертензії та профілактики її ускладнень ДУ "Національний інститут терапії імені Л.Т. Малої НАМН України", доктор медичних наук, професор

Адреса: 61039, м. Харків, пр. Любові Малої, 2а

e-mail: sergekovalmd@gmail.com

тел.: +38 (097) 117 64 14 


Koval Sergiy

Head of Department of Arterial Hypertension and Prevention of Its Complications, MD, PhD, Doctor of Medical Sciences, Professor of Medicine

L.T. Malaya Therapy National Institute of the National Academy of Medical Sciences of Ukraine,   

Address: 61039, 2a Lyubovi Maloy Ave., Kharkiv, Ukraine

e-mail: sergekovalmd@gmail.com