Kilka słów o mnie...

Moja przygoda z tańcem zaczęła się w dzieciństwie. Od 10-tego roku życia uczęszczałam do Państwowej Szkoły Baletowej w Warszawie. Po ukończeniu szkoły rozpoczęłam pracę pedagogiczną. Moja pierwsza grupa baletowa powstała w Domu Kultury "Świt" na Bródnie, jako pionierska sekcja baletu w historii tego ośrodka. W tym czasie rozpoczęłam studia socjologiczne na UKSW i równocześnie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina studiowałam pedagogikę baletu. Z miłości do tańca napisałam o nim dwie prace magisterskie.

Od ponad 30 lat prowadzę zajęcia taneczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W swojej praktyce wykorzystuję różne techniki i style taneczne: klasyczny, ludowy, modern, jazz, musical. Korzystam z rytmiki tanecznej, barre au sol, plastyki ruchu, pantomimy, contact improvisation, choreoterapii, bajkoterapii i sensoplastyki. Przez dwa lata prowadziłam choreoterapię i muzykoterapię dla dzieci niepełnosprawnych i autystycznych w fundacji "Naszym dzieciom". Obecnie w zajęciach indywidualnych pomagam dzieciom ze spektrum autyzmu, mutyzmu wybiórczego, z zaburzeniami SI. Pracuję także nad prezencją sceniczną z wokalistami. Przygotowałam ponad 400 choreografii na różne pokazy, koncerty, przedstawienia.

W 2021 roku opracowałam autorski warsztat dla Matek i Córek poświęcony wzmacnianiu więzi i pogłębianiu relacji. Cieszy się on dużym zainteresowaniem i powstają kolejne tematyczne edycje. Wzięło w nim udział ponad 250 matek i córek.

Miałam zaszczyt wystąpić w Teatrze Narodowym w Warszawie w przedstawieniu Henryka Tomaszewskiego "Traktat o Marionetkach". Od tego momentu zaczęła się moja fascynacja Wrocławskim Teatrem Pantomimy. Zaowocowało to napisaniem i obronieniem rozprawy doktorskiej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Otrzymałam stopień doktora nauk humanistycznych  w specjalności nauki o sztuce (2010). 

Przez wiele lat pracowałam jako nauczyciel dyplomowany w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Warszawie. Oprócz praktycznej, zajmuję się równocześnie teoretyczną stroną tańca. Od ponad 20 lat współpracuję z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako specjalista w dziedzinie teorii i historii tańca. Uzyskałam certyfikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej jako nauczyciel historii tańca do tworzenia, recenzowania i oceniania maturalnych arkuszy egzaminacyjnych. Opracowałam program nauczania przedmiotu historia tańca, obowiązujący przez wiele lat w szkołach baletowych.

Z pasji, wiedzy i doświadczenia powstała Pracownia Tańca, w której
dzielę się zdobytymi umiejętnościami i radością płynącą z tańca. 

                    Patrycja Samson-Ładno

 

W wieku 15 lat w Warszawskiej Szkole Baletowej