УРОК 1 23.09.2024
ТЕМА : Біг по пересіченій місцевості Подолання перешкод. Ознайомлення з елементами смуги перешкод
Досвід бойових дій показав, що військовослужбовці різних видів та родів військ Збройних Сил України виконують завдання безпосередньо по близу противника, а службово-бойову діяльність проводять в умовах високого фізичного і психоемоційного напруження, що істотно впливає на якість виконання бойових завдань. Подолання смуги перешкод є невід’ємною складовою підготовки військовослужбовців, правоохоронців, рятувальників і працівників ряду інших структур сектору безпеки та оборони України. У ході подолання смуги перешкод особи розвиваються двома шляхами – психологічним і фізичним: перший передбачає подолання своїх страхів і контроль над ними, другий – розвиток фізичних якостей для подолання різного типу перешкод на шляху.
УРОК 2 27.09.2024
ТЕМА : Ознайомлення з національними бойовими єдиноборствами та бойовими армійськими системами (хортинг, бойовий гопак, спас, рукопашний бій, )
Національне бойове мистецтво хортинг Слово «хортинг» походить від назви відомого у світі славетного острова Хортиця, де була розташована Запорізька Січ, яка відіграла прогресивну роль в історії українського народу. Саме Хортиця була оплотом воїнів, де вдосконалювалося бойове мистецтво з метою захисту рідного краю. Ідея виникнення Хортингу, як комплексної системи самовдосконалення особистості, заснованої на фізичному, морально-етичному та духовному вихованні, пов’язана з відродженням давніх народних традицій, що передавалися з покоління в покоління.
ТЕМА : Основи самозахисту
Самозахист — це застосування людиною засобів протидії, які не заборонені законом, без втручання відповідних державних та інших органів. Під час самозахисту найчастіше можна застосовувати:фізичну силу (найпоширеніша форма), тобто прийоми рукопашного бою;спеціальні засоби, наприклад газовий балончик, кишенькову сирену, електрошоковий пристрій (для цих засобів не потрібний спеціальний дозвіл);спеціально треновану собаку.
ТЕМА : Основні заходи безпеки при проведенні стрільб в тирі та на військовому стрільбищі. Організація і порядок проведення стрільби з автоматичної зброї.
– при поводженні з вогнепальною зброєю безпідставно направляти ствол в бік людей, транспорту, будинків, інших будівель та споруд; в разі необхідності табельна вогнепальна зброя повинна бути спрямована на поверхню, яка зможе прийняти кулю (у землю, стовбур, кулеуловлювач, або уверх під кутом 45-60 градусів); – залишати зброю без нагляду, де б це не було або передавати її іншим особам;
ТЕМА : Організація і порядок проведення стрільби з автоматичної зброї.
Влучний і дієвий вогонь під час бою в поєднанні з майстерним маневром є однією з основних умов успішного виконання підрозділами бойових завдань. Дієвість вогню залежить від уміння воїнів зразково володіти зброєю і застосовувати її під час бою. Для цього необхідно знати матеріальну частину зброї, тримати її в постійній бойовій готовності і вести з неї влучну стрільбу.
ТЕМА : Влучність стрільби. Вибір цілі, прицілу та точки прицілювання.
Для вибору прицілу й точки прицілювання необхідно визначити відстань до цілі і врахувати зовнішні умови, які можуть впливати на дальність та напрямок польоту кулі. Під час вибору прицілу для ураження наземних цілей керуються таким. Під час стрільби на відстані до 300 м вогонь ведуть, як правило, з прицілом „3” або „П”, а на відстані понад 300 м – з прицілом, що відповідає дальності до цілі.
ТЕМА : Тренування в одноманітності прицілювання, вирішення завдань на визначення прицілу і точки прицілювання.
Для вибору прицілу і точки прицілювання необхідно визначити відстань до цілі і врахувати зовнішні умови, які можуть зробити вплив на дальність і напрям польоту кулі. Приціл і точка прицілювання вибираються з таким розрахунком, щоб при стрільбі середня траєкторія проходила посередині цілі. При стрільбі на відстані до 300 м вогонь слідує вести, як правило, з прицілом 3 або «П», прицілюючись в нижній край цілі або в середину, якщо ціль висока (фігури, що біжать, і т. д.). При стрільбі на відстані, перевищуючі 300 м, приціл встановлюється відповідно відстані до цілі, закругленому до цілих сотень метрів. За точку прицілювання, як правило, приймається середина цілі. Якщо умови обстановки не дозволяють змінювати установку прицілу залежно від відстані до цілі, то в межах дальності прямого пострілу вогонь слід вести з прицілом, відповідним дальності прямого пострілу, прицілюючись в нижній край цілі
ТЕМА : Умови виконання вправ стрільби з пневматичної (малокаліберної) гвинтівки. Виконання вправ стрільби з пневматичної (малокаліберної) гвинтівки.
При стрільбі з пневматичної гвинтівки, стрільба ведеться з з положення «сидячи за столом з опорою на лікті» з відстані 5 м. по мішеням: №4 - зменшеною в 20 разів, №8 – зменшеною в 40 разів.
ТЕМА : Тренування вправ стрільби з пневматичної (малокаліберної) гвинтівки.
При стрільбі з пневматичної гвинтівки, стрільба ведеться з з положення «сидячи за столом з опорою на лікті» з відстані 5 м. по мішеням: №4 - зменшеною в 20 разів, №8 – зменшеною в 40 разів.
ТЕМА : Заходи безпеки під час поводження з ручними осколковими гранатами. Вивчення та виконання прийомів, правил, вправ з метання ручних осколкових гранат.
Метання гранати складається з виконання таких прийомів: підготовка до метання (заряджання гранати і прийняття положення для метання) і метання гранати.
ТЕМА : Види вогню та маневру, їх значення в бою.
Відповідно до Бойового статуту Сухопутних військ Збройних Сип України, Частина III (взвод, відділення, екіпаж танка), бій - основна форма тактичних дій підрозділів, узгоджені за метою, місцем і часом удари, вогонь і маневр військових частин, підрозділів (кораблів, літаків) для відбиття ударів противника, його знищення (розгрому) та виконання інших завдань в обмеженому районі впродовж короткого часу.
ТЕМА : Види вогню та маневру, їх значення в бою.
Відповідно до Бойового статуту Сухопутних військ Збройних Сип України, Частина III (взвод, відділення, екіпаж танка), бій - основна форма тактичних дій підрозділів, узгоджені за метою, місцем і часом удари, вогонь і маневр військових частин, підрозділів (кораблів, літаків) для відбиття ударів противника, його знищення (розгрому) та виконання інших завдань в обмеженому районі впродовж короткого часу.
ТЕМА : Поняття про вогневу позицію в обороні. Вимоги до вибору місця щодо обладнання одиночного окопу для стрільби та спостереження. Польові споруди для розташування військ. Інженерні заходи по маскуванню військ та об’єктів, захист озброєння та військової техніки від високоточної зброї. Послідовність обладнання і маскування окопу для стрільби лежачи та стоячи.
ВИМОГИ ДО ВОГНЕВИХ ПОЗИЦІЙ:повинна мати хороший огляд і обстріл в потрібному напрямі,бути зручною для стрільби. при її виборі широко використовуються воронки, канави, насипи, а також різні місцеві предмети (дерева, камені, кущі).
ТЕМА : Використання місцевих предметів та природних укриттів на полі бою. Вибір місця та обладнання укриттів. Заходи забезпечення маскування укриття.
Щоб краще воювати з ворогом, треба стати для нього непомітним. Місцевість відчутно впливає на бойові дії. Лягати на землю після чергової перебіжки краще не за укриття, а поряд з ним на відстані 1-2 м і потім заповзати за нього.
ТЕМА : Вибір місця для ведення спостереження. Способи вивчення місцевості, виявлення цілей та доповідь про їх знаходження. Підготовка зі зв'язку. Правила ведення переговорів засобами зв'язку. Організація охорони, оборони та спостереження. Призначення пунктів збору
Завдання спостерігачеві на командно-спостережному пункті взводу (у відділенні, в екіпажі танка) ставить командир взводу (відділення, танку) безпосередньо з місця ведення спостереження. При цьому вказується: орієнтири й умовне найменування місцевих предметів; відомості про противника (де знаходиться, що робить або звідки очікується його поява); розташування передових підрозділів своїх військ і противника; місце для спостереження і його обладнання; сектор (смугу) спостереження, що, до якого часу встановити і на що звертати особливу увагу; порядок доповіді про результати спостереження (що, яким способом і коли доповідати).
ТЕМА : Завдання, прийоми і способи дій солдата на полі бою у складі бойової групи. Склад бойової групи (малі тактичні групи (до 8 чоловік). Розподіл обов’язків між військовослужбовцями та їх взаємодія у бойовій групі.
Склад бойових груп. Зростання ролі дрібних підрозділів у боротьбі із мало чисельними мобільними групами противника, обумовило доцільність створення у складі механізованих підрозділів позаштатних бойових груп - «двійок» та «трійок». Первинним підрозділом механізованих військ є відділення, до складу якого можуть входити до трьох бойових груп. Розподіл відділення на бойові групи дозволяє створити більш гнучкий та розосереджений бойовий порядок, підвищити ефективність вогневого ураження противника і живучість підрозділу, забезпечує взаємну підтримку і прикриття вогнем на полі бою у ході здійснення маневру.
ТЕМА : Порядок дій у складі бойових груп. Бойові порядки та їх використання під час руху.
Бойовий порядок — шикування підрозділу для ведення бою. Він повинен відповідати бойовому завданню, замислу майбутнього бою і забезпечувати: повне використання бойових можливостей підрозділу; своєчасне зосередження зусиль на обраному напрямку; надійне ураження противника на глибину бойового завдання; швидке використання результатів вогневого ураження противника (ВУП) і вигідних умов місцевості; нарощування зусиль у ході бою і можливість здійснення маневру; найменшу уразливість підрозділу від ударів усіх видів зброї противника, можливість відбиття ударів з повітря; підтримання безперервної взаємодії і зручність управління підрозділом.
ТЕМА : Порядок дій.Евакуація поранених і пошкодженої бойової техніки.
Переміщення пораненого в безпечну зону є важливою складовою в системі заходів з надання домедичної допомоги на полі бою. Один з ключових аспектів надання допомоги постраждалим в тактичних умовах – це запобігання появі нових постраждалих. Переміщення постраждалого здійснюється відповідно до плану порятунку з повним дотриманням вищевизначеного принципу. Розробка плану порятунку постраждалого в зоні обстрілу завжди повинна бути на першому місті навіть коли надання допомоги постраждалому вкрай необхідне.
ТЕМА : Наземні міни: загальний огляд, типи мін та спосіб ураження. Правила безпеки. Інші види загроз. Правила безпечної поведінки в умовах наявності мін та вибухонебезпечних предметів. Алгоритм дій при виявленні мінно-вибухового пристрою
Міна – це вибухонебезпечний пристрій, спрямований на виведення з ладу чи знищення людини, транспорту або будівлі від присутності, близькості або контакту з особою чи транспортним засобом.
ТЕМА : Типи мінно-вибухових травм та надання першої домедичної допомоги.
Мінно-вибухова травма (МВТ) — це вогнепальна поєднана травма (політравма), що виникає в людини внаслідок імпульсного впливу комплексу вражаючих факторів вибуху мінних боєприпасів.
ТЕМА :Характеристика зон стихійного лиха (ураганів, затоплень, пожеж, хімічного, радіаційного та бактеріологічного зараження тощо). Сутність, зміст і послідовність виконання рятувальних та інших невідкладних робіт. Заходи забезпечення рятувальних та інших невідкладних робіт. Заходи безпеки при проведенні рятувальних робіт.
Стихійне лихо — це природне явище, що діє з великою руйнівною силою, заподіює значну шкоду території, на якій відбувається, порушує нормальну життєдіяльність населення, завдає матеріальних збитків. У ряді випадків стихійне лихо супроводиться загибеллю матеріальних цінностей і жертвами серед населення.
ТЕМА :Розшук уражених у завалах, а також в будинках, які пошкоджені і горять. Способи рятування людей з-під завалів, з верхніх поверхів напівзруйнованих будівель з використанням табельних і підручних засобів. Рятування людей із завалених і пошкоджених захисних споруд.
Перед початком рятувальних робіт необхідно:загасити пожежі, знеструмити лінії електромереж, вимкнути системи газо-, тепло-, водозабезпечення та каналізації. ознайомитися з результатами розвідки, вивчення зони (місця) проведення робіт, характеру НС , визначення методики проведення пошуку.
ТЕМА :Рятувальний ланцюжок при раптовій зупинці серця. Алгоритм дій. Основні правила та порядок проведення реанімації.
Зупинка серця – це раптове і повне припинення ефективної діяльності серця з наявністю або відсутністю біоелектричної активності. Наявність біоелектричної активності серця визначається за допомогою електрокардіографії. Основні причини зупинки серця: наслідки серцево – судинних захворювань, утоплення, переохолодження, ураження електрострумом, дефіцит кисню (задуха), анафілактичний шок та ін.
ТЕМА :Штучне дихання (вентиляція легенів) – його різновиди, методика та техніка проведення штучної вентиляції легенів. Непрямий масаж серця, як спосіб відновлення діяльності серцево-судинної системи, методика його виконання
Штучне дихання проводять, аби забезпечити газообмін в організмі, збагатити кров киснем і вилучити з неї вуглець. Штучна вентиляція легенів рефлекторно діє на центр дихання головного мозку. Це сприяє відновленню самостійного дихання потерпілого. Непрямий масаж серця проводять для відновлення кровообігу з метою доставки збагаченої киснем крові до тканин організму.
ТЕМА :Види кровотеч. Ознаки життє загрозливої зовнішньої кровотечі. Зупинка кровотеч, що загрожують життю. Алгоритм дій при кровотечі. Техніка застосування прямого тиску на рану Техніка накладання турнікета на верхні та нижні кінцівки. Техніка тампонування рани. Техніка накладання давлячої пов’язки. Техніка виносу поранених.
Кровотеча є одним з найчастіших ускладнень механічних пошкоджень і однією з основних причин смерті у осередках масових уражень. Від ранньої діагностики і своєчасно наданої допомоги при масивних кровотечах залежить рятування життя постраждалих.
ТЕМА :Техніка накладання пов’язок на голову, передпліччя, ліктьовий та плечовий суглоби, колінний та гомілковостопний суглоби.
Десмургія – (від грец. desmos) – зав’язка, тесьма, пов’язка. Є самостійним розділом загальної хірургії. Головним її змістом є мистецтво накладання пов’язок з метою правильного лікування ушкоджень і цілої низки захворювань, вивчає різні види перев'язувального матеріалу і пов'язок.
ТЕМА :Вступ до курсу тактичної медицини. Причини попереджуваних смертей при бойовій травмі. Етапи надання домедичної допомоги
Тактична медицина – це надання медичної допомоги під час військових дій. Впровадження цього курсу для кожного бійця в західних арміях призвело до гарних результатів – кількість загиблих від поранень в армії США зараз є найнижчою за всю історію.
ТЕМА :Надання допомоги на етапі під вогнем (CUF, Care Under Fire) План дій на етапі під вогнем. Техніка виносу пораненого з небезпечної зони
У ЧЕРВОНІЙ ЗОНІ І ПОРАНЕНИЙ БОЄЦЬ, І БОЄЦЬ, ЯКИЙ МОЖЕ НАДАТИ ДОМЕДИЧНУ ДОПОМОГУ, ПЕРЕБУВАЮТЬ ПІД ПРЯМИМ ВОГНЕМ СУПРОТИВНИКА, ЩО СТВОРЮЄ БЕЗПОСЕРЕДНЮ ЗАГРОЗУ ДЛЯ ЇХ ЖИТТЯ І ЗНАЧНО ОБМЕЖУЄ МОЖЛИВОСТІ НАДАННЯ ДОМЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ
ТЕМА :Ознаки життєзагрозливої зовнішньої кровотечі. Застосування турнікетів для кінцівок. Само- і взаємодопомога Надання домедичної допомоги в зоні тактичних умов (TFC, Tactical Field Care)
Турнікет — це джгут для використання в умовах бойових дій. Турнікет не можна залишати в пакуванні. Правильне складання (надає можливість застосувати турнікет однією рукою) та зберігання джгута гарантують можливість швидкого накладання.
ТЕМА :Техніка накладання пов’язок на голову, передпліччя, ліктьовий та плечовий суглоби, колінний та гомілковостопний суглоби.
Десмургія – (від грец. desmos) – зав’язка, тесьма, пов’язка. Є самостійним розділом загальної хірургії. Головним її змістом є мистецтво накладання пов’язок з метою правильного лікування ушкоджень і цілої низки захворювань, вивчає різні види перев'язувального матеріалу і пов'язок.
ТЕМА :Вступ до курсу тактичної медицини. Причини попереджуваних смертей при бойовій травмі. Етапи надання домедичної допомоги
Тактична медицина – це надання медичної допомоги під час військових дій. Впровадження цього курсу для кожного бійця в західних арміях призвело до гарних результатів – кількість загиблих від поранень в армії США зараз є найнижчою за всю історію. Тактична медицина враховує той факт, що місце і обставини в яких надається допомога під час бойових дій, принципово відмінні від звичних лікарень, салону карети швидкої допомоги або, навіть, тротуару серед міста.
ТЕМА :Надання допомоги на етапі під вогнем (CUF, Care Under Fire) План дій на етапі під вогнем. Техніка виносу пораненого з небезпечної зони
У ЧЕРВОНІЙ ЗОНІ І ПОРАНЕНИЙ БОЄЦЬ, І БОЄЦЬ, ЯКИЙ МОЖЕ НАДАТИ ДОМЕДИЧНУ ДОПОМОГУ, ПЕРЕБУВАЮТЬ ПІД ПРЯМИМ ВОГНЕМ СУПРОТИВНИКА, ЩО СТВОРЮЄ БЕЗПОСЕРЕДНЮ ЗАГРОЗУ ДЛЯ ЇХ ЖИТТЯ І ЗНАЧНО ОБМЕЖУЄ МОЖЛИВОСТІ НАДАННЯ ДОМЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИОтже, завдання бійців підрозділу під час надання домедичної допомоги в порядку взаємодопомоги на етапі під вогнем — подолати вогонь супротивника
ТЕМА :Ознаки життєзагрозливої зовнішньої кровотечі. Застосування турнікетів для кінцівок. Само- і взаємодопомога Надання домедичної допомоги в зоні тактичних умов (TFC, Tactical Field Care)
Крововтрата — це стан організму, що виникає внаслідок кровотечі і характеризується розвитком низки пристосувальних і патологічних реакцій. Зокрема, вмикаються захисні механізми організму для компенсації крововтрати: переміщення позаклітинної рідини в судинне русло, посилення лімфотоку, регуляція судинного тонусу, збільшення частоти серцевих скорочень тощо. Чим менша крововтрата, тим компенсація проходить швидше, легше і з меншими наслідками для організму.
ТЕМА :Вміст та умови використання засобів аптечки військової індивідуальної типу NATO/IFAK . Зупинка кровотеч, що загрожують життю. Принцип тампонування ран. Використання рекомендованих гемостатичних засобів. Використання компресійної пов’язки. Прямий тиск на рану.
Як український, так і західний варіанти аптечок НАТО типу IFAK не призначені для довготривалого або медикаментозного лікування, оскільки в них відсутні необхідні медикаменти. Такі набори мають лише одну мету - забезпечити негайну допомогу в перші секунди після поранення, ліквідувати критичні наслідки (наприклад, масивну кровотечу) і тим самим збільшити шанси на виживання.
ТЕМА :Проникаючі поранення грудей. Огляд грудної клітки. Використання 27 герметизуючих (оклюзійних) наклейок. Поранення легень. Напружений пневмоторакс
Проникаючі поранення грудей В бойових умовах здебільшого поранення грудей вогнепальні — у результаті поранення кулями, дробом чи осколками. Можуть бути наскрізні, причому вихідний отвір завжди більший за вхідний, сліпі (найнебезпечніші, куля чи осколок залишається у тканині, є лише вхідний отвір) та дотичні (пошкоджує шкіру, не проникаючи всередину глибоких тканин).
ТЕМА :Повний огляд пораненого, зупинка всіх інших видів зовнішніх кровотеч. Тактично значущі ознаки шоку в поранених
Якщо не погіршилася тактична обстановка, пораненому проводять вторинний огляд — повний огляд у межах тактичної обстановки, щоб виявити всі травми і поранення, не діагностовані під час первинного огляду (первинний огляд за алгоритмом MARCH). Повний огляд пораненого. Під час вторинного огляду, якщо виявлені ушкодження, пораненому надають домедичну допомогу і готують до евакуації.
ТЕМА :Надання домедичної допомоги при переломах, опіках, відмороженнях, проникаючому пораненні ока. Накладання шин.
Переломом називається порушення цілісності кістки, що виникає під впливом зовнішньої травми або внаслідок хворобливих змін кістки, що супроводжуються зазвичай пошкодженням м’яких тканин (м’язів, кровоносних судин, сухожиль, нервів)
ТЕМА :Попередження гіпотермії та виявлення ознак черепно-мозкової травми Підготовка до евакуації. Документація.
Гіпотермія — це стан переохолодження організму, який може виникнути як через погодні умови, так і внаслідок втрат тепла організмом після травмування. У будь-якому разі він є небезпечним і з огляду на тактичне завдання (менша ефективність бійця), і з огляду на збереження життя (розвиток шоку). Переохолодження у поранених призводить до порушення функції згортання крові, розвитку ацидозу.
ТЕМА :Відновлення та забезпечення прохідності дихальних шляхів. Виведення нижньої щелепи. Безпечне введення носового (назофарингеального) повітроводу.
Bідновлення і забезпечення прохідності дихальних шляхів пораненого починають здійснювати в жовтій зоні та на всіх подальших етапах евакуації. Нагадаємо, що за непрохідності дихальних шляхів повітря не надходить до легень (такий стан називають асфіксією), кров не збагачується киснем. Через 5 хв насамперед починає страждати головний мозок і серцевий м’яз. Настає зупинка серця. У зв’язку з цим, уміння відновлювати і забезпечувати прохідність дихальних шляхів є обов’язковою навичкою для бійця в бойових умовах.
ТЕМА :Медичний, радіаційний та хімічний захист, евакуація населення з небезпечних районів. Способи визначення рівня ураження навколишнього середовища, продуктів харчування та води радіоактивними, отруйними, сильнодіючими отруйними речовинами та біологічними препаратами
До медичних засобів захисту населення при надзвичайних ситуаціях у мирний та воєнний час відносять протиепідемічні, санітарно-гігієнічні й спеціально-профілактичні заходи, що здійснюються для запобігання або послаблення ураження населення.
ТЕМА :Заходи безпеки під час поводження з ручними осколковими гранатами. Вивчення та виконання прийомів, правил, вправ з метання ручних осколкових гранат.
Метання гранати складається з виконання таких прийомів: підготовка до метання (заряджання гранати і прийняття положення для метання) і метання гранати. Заряджання гранати проводиться за командою: “Підготувати гранати”, а в бою, крім того, і самостійно. Для заряджання необхідно витягнути гранату з гранатної сумки, відкрутити пробку з трубки корпусу гранати, на її місце вкрутити до упору запал (Рисунок 1). Граната готова до метання. Метання гранат проводити за командою “Гранатою – вогонь” або “По траншеї гранатами – вогонь”, а в бою, крім того, і самостійно. Для метання гранати необхідно:взяти гранату в руку і пальцями міцно притиснути спусковий важіль до корпусу гранати;продовжуючи міцно притискувати спусковий важіль, другою рукою стиснути (випрямити) кінці запобіжної чеки і за кільце пальцем висмикнути її з запалу (Рисунок 2);розмахнутися і метнути гранату в ціль; після метання оборонної гранати сховатися.