Теми

Тема 1: Неравенства

В този раздел ще научите какво наричаме неравенство, как се решават линейни неравенства и как се представят техните решения с числови интервали и графично върху числова ос. Предоставен ви е безплатен софтуер, който да използвате при решаването на задачи от тип неравенства. В темата можете да намерите и допълнителни материали, които да ви бъдат от ползва при вашата самоподготовка. В края на раздела има междинен тест от 15 въпроса, с който да проверите придобитите от вас знания по темата. 

Неравенства

Тема 2: Линейни уравнения с едно неизвестно ax + b = 0 и уравнения, свеждащи се до линейно чрез еквивалентни преобразувания

В тази тема ще разгледаме линейни уравнения с едно неизвестно във формата ax + b = 0, където a и b са дадени числа, а x е неизвестната променлива. Ще се научите как да намирате решението на такъв тип уравнения като използвате основни математически операции като събиране, изваждане, умножение и деление.

Също така, ще разгледаме и уравнения, които могат да се свеждат до линейни чрез еквивалентни преобразувания, като например умножение на двете страни на уравнението с едно и също число, добавяне или изваждане на едно и също число към/от двете страни на уравнението и други подобни преобразувания.  

Тема 3: Разлагане на многочлени на множители

В тази тема ще разгледаме разлагането на многочлени на множители. Това включва разлагането на многочлени на прости множители, което е важна техника в алгебрата и математиката като цяло. 

Ще научите как да разпознавате общи множители в многочлените и как да използвате тези множители, за да разлагате многочлените на по-малки множители. Освен това, ще разгледаме различни методи за разлагане на многочлени на множители.

Целта на тази тема е да се научите как да разбирате и да работите с многочлени, които се срещат в различни математически проблеми и задачи. Това може да ви бъде полезно в бъдеще, когато ще се сблъскате с по-сложни математически концепции. 

Тема 4: Еднакви триъгълници

В тази тема ще разгледаме еднакви триъгълници. Това включва ученето на дефиницията на еднакви триъгълници и правилата за доказателство на тяхната еднаквост.

Ще изучим различни методи за доказателство на еднаквостта на триъгълниците. Ще научите основните свойства на еднаквите триъгълници. Целта на темата е да се научите как да доказвате еднаквостта на триъгълниците и да приложите получените знания в решаването на различни геометрични задачи и проблеми. 

Еднакви триъгълници - урок

Тема 5: Триъгълник. Сбор от ъглите в триъгълник. Външен ъгъл на триъгълник

В тази тема ще научите дефиницията на триъгълник и различните видове триъгълници според дължините на страните и ъглите между тях.

Ще изучим различни свойства на триъгълниците, като например сборът на ъглите в триъгълник, теоремите за ъглите на триъгълник, различните начини за класификация на триъгълниците, както и свойствата на външните ъгли на триъгълник.

Целта на темата е да се научите как да работите с триъгълници, да разбирате техните свойства и да приложите тези знания в решаването на различни геометрични задачи и проблеми. 

Тема 6: Успоредник. Видове успоредници - правоъгълник, ромб, квадрат

В тази тема ще разгледаме какво е успоредник - фигура, която има противоположни страни, които са успоредни. Ще научите дефиницията на успоредник и различните видове успоредници - правоъгълник, ромб и квадрат. Ще изучим различните свойства на успоредниците.

Целта на тази тема е да се научите да разбирате свойствата на успоредник, да класифицирате различните видове успоредници и да се научите да използвате тези знания в решаването на различни геометрични задачи и проблеми. 

Тема 7: Представяне, разчитане и интерпретиране на данни, представени чрез диаграми и графики

В тази тема ще разгледаме представянето, разчитането и интерпретирането на данни, представени чрез диаграми и графики. Ще научите различни видове диаграми и графики, като например стълбова диаграма и други.

Ще научите различни начини за представяне на данни. Ще разгледаме понятия като медиана, мода, средно аритметично и други статистически показатели.

Целта на тази тема е да се научите как да четете и интерпретирате данни, представени чрез диаграми и графики, как да извличате информация от тях и как да приложите тези знания в решаването на различни математически и реални проблеми. 

Тема 8: Множества и операции с тях

В тази тема ще разгледаме какво представляват множествата и някои операции, свързани с тях. Ще се научите как да дефинирате и представяте множества, как да извличате елементи и как да извършвате основни операции с множества - обединение, сечение, разлика и допълнение.

Ще разгледаме основни свойства на множествата и как да ги прилагате в решаването на различни математически проблеми. Ще научите основни понятия като еквивалентност на множества, подмножества, мощност на множествата и други.

Целта на тази тема е да се научите как да работите с множества и как да приложите тези знания в решаването на различни математически проблеми, като например тези свързани със задачи от вероятности и комбинаторика. 

Тема 9: Случайно събитие. Вероятност на случайното събитие

В тази тема ще разгледаме какво представляват случайните събития и вероятностите. Ще се научите как да определяте случайни събития, как да ги описвате и как да пресмятате вероятността им.

Ще изучим някои основни понятия като вероятност, елементарно събитие, вероятностна мярка, вероятностно пространство и други. 

Целта на тази тема е да се научите как да прилагате тези знания в решаването на различни математически проблеми, като например свързани с игри на късмет, статистика, финанси и други. 

Тема 10: Отношения и пропорции. Права и обратна пропорционалност

В тази тема ще разгледаме какво представляват отношенията и пропорциите. Ще се научите как да определяте и използвате различни видове отношения, както и да решавате задачи, свързани с тях.

Ще изучим основни понятия като част/цяло, процент и други. Ще обсъдим примери за различни видове пропорции.

Целта на тази тема е да се научите как да прилагате тези знания в решаването на различни математически проблеми. Ще разгледаме и пропорционалността като математически инструмент за решаване на задачи, свързани с права и обратна пропорционалност.