плитка vs дрони

Кому пішли гроші за житомирську плитку і до чого тут росіяни?


16 жовтня житомиряни зібралися біля міської та обласної рад із плакатами «Дрони замість бруківки». Мітингувальники закликали водіїв, які їхали по Великій Бердичівській, сигналити, щоб привернути увагу Сергія Сухомлина, міського голови. За дві години до мітингу долучилися понад 200 людей. За словами організаторів, плитка зараз не в пріоритеті. Натомість ці гроші пропонують скерувати на потреби армії.


Не менше питань викликає, хто є підрядником і виробником плитки. Ми вирішили перевірити репутацію компаній, які робили капітальний ремонт, а також виробників плитки. Що ми знайшли - читайте в матеріалі.


Хто укладав плитку?

У 2023 році плитку укладатимуть на 8 ділянках, – таку відповідь на інформаційний запит отримало "Суспільне" від Житомирської міської ради у жовтні 2023 року. Загальна сума, яку витратили на укладання плитки, складає понад 52 млн грн. Виконували роботи 6 підрядників, з них 5 товариств знаходяться у Житомирі й одне в Рівному.

ДОМПРОМБУД

ТОВ "ДОМПРОМБУД" з реєстрацією у Рівному укладав плитку на 3 ділянках: на вулиці Шевченка, Перемоги і майдані Польовому. Загальна кількість коштів, яку було витрачено на ці ділянки - понад 16 млн грн. Як повідомляло видання "Наші гроші", у липні 2023 року "Київавтошляхміст" уклав договір із цим товариством щодо ремонту підходів до міста на 3,86 млн грн. Замість підприємства, яке запропонувало меншу вартість робіт, обрали саме “ДОМПРОМБУД”. 


УК "Комфорт-буд"

ТОВ "УК "Комфорт-буд" уже надавав послуги поточного ремонту на вулиці Михайлівській у 2022 році. Цього року Управління капітального будівництва уклало договір із товариством на суму понад 15 млн грн. При цьому під час відкритих торгів товариство "Євродорсервіс" запропонувало меншу вартість - 14 млн грн. Причину відхилення пропозиції в Управлінні капітального будівництва не пояснили.


Торгово-промислова компанія центр-комплект

ТОВ "Торгово-промислова компанія центр-комплект" укладає плитку на вулиці Вітрука на суму 1,8 млн грн. За інформацією "Житомир.інфо", ціни на матеріали товариство завищило. Наприклад, за даними моніторингу “ДерждорНДІ” за травень, середня ціна на щебенево-піщану суміш С7 становила 567 грн/куб. Товариство-переможець завищило ціну за суміш майже вдвічі. Конкурент "Торгово-промислової компанії центр-комплект”, товариство з Рівного, пропонувало позиції в тендерній документації дешевше.


Полісся Міськбуд

Плитку на вулиці Синельниківській укладає ТОВ “Полісся Міськбуд”. Вартість робіт становить понад 2 млн грн. У січні 2023 року розпочалися судові слухання у справі привласнення державних коштів керівником Управління капітального будівництва В’ячеславом Глазуновим. Інша особа, якій правоохоронні органи вручили підозру - Володимир Паращенко, керівник ТОВ “Полісся Міськбуд”.


Онікс Стронг Вей і Асфальт Плюс 

"Онікс Стронг Вей" укладали плитку на вулиці Івана Гонти з вартістю 3,9 млн грн.

На вулиці Покровській капітальним ремонтом займалося ТОВ " Асфальт Плюс". Ціна робіт за договором 12,9 млн грн. 

Завод дружини Сухомлина…

У житомирських пабліках ведуться дискусії: кому ж належить компанія, що виробляє плитку. Більшість наголошує на тому, що дружина житомирського міського голови є власницею заводу з виробництва плитки. Ми вирішили перевірити цей факт і з’ясували, плитку яких виробників укладали цього року в Житомирі.


Щонайменше на трьох вулицях укладали плитку виробництва ТОВ "Юнігран", – про це повідомляло Житомир.інфо. За даними YouControl, керівником "Юніграну" є Сергій Диняк, керівник партії "Наш край" і депутат ОДА 7-8 скликань. Товариство входить у групу "Юнігран", яку очолює Елена Калпа. Указом Президента України від 12.05.2023 № 279/2023 на Елену Калпу були накладені санкції. Попереднім власником групи "Юнігран" був Ігор Наумець, який поїхав з України до повномасштабного вторгнення Росії.

Ігор Наумець. Фото: Nadra.info

"Юнігран" зі свого боку заявили про інформаційний тиск і спроби дискредитації, заперечуючи економічні відносини з представниками Російської Федерації і тимчасово окупованих територій Донеччини і Луганщини.

За даними наших власних джерел, плитку виробництва ТОВ "Золотий Мандарин Квадра" укладали на ділянці вулиці Перемоги від майдану Короленка. Кінцеві бенефіціари цього товариства Віктор Терех і Олександр Журавель були раніше учасниками компаній, які входять до групи Нісана Моісеєва, громадянина Ізраїлю із російським походженням. Як повідомляло онлайн-видання "Схеми" у 2017 році, Нісан Моісеєв є довіреною собою Віктора Медведчука.

Нісан Моісеєв. Фото: Google images

Дрони чи плитка?

Фото: Журнал Житомира

«Це думка всього міста. Я підтримую думку, що повинні бути дрони, а не бруківка, машини, а не стадіони. Як волонтерка можу сказати, що гроші донатять студенти, прибиральниці, санітарки. Це люди з мінімальними доходами, ми збираємо по 50-100 гривень. Щоб зібрати кошти на один дрон, ми проводимо лотереї, ярмарки. А тут кошти закопуються в асфальт. У влади набагато більше можливостей забезпечити військових необхідним. Вони мусять це зробити, бо це життя. Життя дорожче за будь-яку плитку», — каже Галина, учасниця мітингу, у коментарі Журналу Житомира.

Витрати на капітальний ремонт тротуарів були передбачені Програмою "Будівництво (реконструкція, капітальний ремонт) об'єктів комунальної власності Житомирської об'єднаної територіальної громади на 2021-2023 роки. Після перших запитів житомирян щодо доцільності таких витрат у червні 2023 року на позачерговій сесії з благоустрою, доріг зняли 140 млн грн, які спрямовують на потреби ЗСУ. Це у 2,7 раза більше, ніж витрачено на капітальний ремонт тротуарів.

Фото: Житомир.інфо

Сергій Сухомлин під час зустрічі з мітингувальниками наголосив, що влада активно допомагає Збройним силам.

"Маю сказати, що організатори акції кілька тижнів тому на мільйони гривень отримали різні дрони, щоб розвести їх по підрозділах, які потребують цієї техніки. Але людям це менш цікаво. Я обіцяю, що ми зробимо все, щоб закрити потреби військових. На наступний рік не передбачено виділення коштів на жодні ремонти і будівництва".

Чи виправдовує плитка свою вартість?

Питання, яке зрештою виникає, поза скандалами і зв'язками з Росією, а чи виправдовує якість плитки свою вартість?


На початку 2022 року на вулицях Михайлівській, Театральній, Київській та Великій Бердичівській тротуарна плитка вже була потріскана. Дмитро Павлов, заступник директора КП “Управління автомобільних шляхів”, тоді зазначив, що на поточний ремонт однієї вулиці Михайлівської планували витратити 50 тис. грн. Ремонт решти вулиць, де укладена плитка, оцінювали до 1 млн грн. Оскільки гарантійний термін плитки завершився, то ремонтувати її повинно місто.

Фото: Суспільне

Як повідомляло “Суспільне”, восени 2022 року на вулиці Михайлівській провели поточний ремонт. Через рік Андрій Омельчук, керівник “Управління автомобільних шляхів”, зазначив, що на цій вулиці знову планується поточний ремонт. Тобто для підтримання плитки в належному стані лише на одній вулиці потрібно щорічно витрачати щонайменше 50 тис. грн.

Висновки


Зв'язки виробників плитки не ведуть до дружини міського голови, однак мають російський слід і зв'язки з підсанкційними особами. Відповідальність за вибір виробника лежить на підрядниках і Управлінні капітального будівництва Житомирської міської ради. Останнє обирало цих підрядників, іноді надаючи перевагу пропозиціям з вищими цінами, хоча і мали претендентів з меншою ціною за послуги. Ба більше, керівнику управління вручили підозру у привласненні державних коштів разом із керівником одного з товариств-переможців.


За ці гроші дійсно можна було придбати дрони, позашляховики та спорядження для Збройних сил. Однак кошти, які спрямовують з міського бюджету на потреби ЗСУ значно більші за витрачені на капітальний ремонт.