Patriotyczna Jedynka
W ROLI GŁÓWNEJ POLSKA
Zapraszam do obejrzenia wystawy prac plastycznych, które powstały w ramach cyklu zajęć plastycznych poświęconych edukacji patriotycznej. Zajęcia odbyły się po majowym weekendzie i odwoływały się do świąt państwowych: Dnia Flagi i Święta Konstytucji 3 Maja.
Miłość ojczyzny...
"Bez tej miłości można żyć, mieć serce puste jak orzeszek, malutki los naparstkiem pić z dala od zgryzot i pocieszeń (...) Ziemio ojczysta, ziemio jasna,nie będę powalonym drzewem. Codziennie mocniej w ciebie wrastam radością, smutkiem, dumą, gniewem. Nie będę jak zerwana nić. Odrzucam pusto brzmiące słowa. Można nie kochać cię – i żyć, ale nie można owocować".
Wiesławy Szymborska Gawęda o miłości ziemi ojczystej (fragm.)
W bieli i czerwieni - klasy 5
Uczniowie klas 5 tworzyli "niespodzianki" dla Polski, które mają różne formy, jednak cechą wspólną są barwy narodowe - biel i czerwień.
Graffiti dla Niepodległej - street art klas 7
Street art – dziedzina sztuki obejmująca dzieła tworzone w przestrzeni publicznej. Termin zawiera w sobie tradycyjne graffiti, czyli twórczość artystyczną bazującą na umieszczaniu, np. obrazów, podpisów na murach, ścianach domów za pomocą różnych technik, najczęściej malowania sprayem lub pędzlem przy użyciu szablonu.
W nawiązaniu do street artu uczniowie klas siódmych projektowali swoje imiona w formie graffiti uwzględniając w nim barwy narodowe. To taki młodzieżowy akt podkreślenia swojej przynależności, a hasło "dla Niepodległej" jest zaakcentowaniem historycznej drogi do odzyskania niepodległości Polski.
Obejrzyj wzruszający film, który powstał w setną rocznicę obchodów odzyskania niepodległości w 2018 r.
Młodzi projektanci z klas 6
Wzorując się na akcji Teraz Polska, którego głównym celem od 1992 roku było odrodzenie prestiżu polskiej marki, powstała w ramach zdalnej plastyki koncepcja Teraz Polska - Młodzi Projektanci SP 1. Uczniowie klas szóstych poznawali zagadnienia designu i stworzyli patriotyczną kolekcję perfum, których nazwy wiążą się z Polską. Może za parę lat jeden z tych projektów opakowań pojawi się na półkach sklepowych.
KTO TY JESTEŚ? POLAK MAŁY...
Naszą wystawę zamykają zdjęcia uczniów klas czwartych. Po zapoznaniu się z filmową lekcją plastyki uczniowie mieli do wykonania tzw. "kotylion" - rozetkę w barwach narodowych, która odwołuje się do tradycji noszenia kokardy narodowej. Dawniej na klapach przypinali ją powstańcy, dziś jest symbolem patriotyzmu i miłości do Ojczyzny. Zwyczaj jej noszenia kultywowany jest od prawie dwóch wieków. Więcej na temat historii powstania i noszenia kokardy narodowej można przeczytać tutaj: Historia.
Każdy wernisaż połączony jest z muzyką. Niestety, uczestniczymy w wernisażu online, jednak chcę na zakończenie zaproponować Wam utwór, który jest odzwierciedleniem mojego patriotyzmu. Grzegorz Ciechowski - Obywatel G.C. - Nie pytaj o Polskę
Oryginalny teledysk z 1988 r tutaj: https://youtu.be/cSjk6phf3iYDo zobaczenie na kolejnej wystawie z cyklu: Nowinki z Galerii Jedynki.