Крокуємо разом в НУШ

Тема 3. Як змінити світ на краще

§ 57. Як людина впливає на взаємозв'язки у природі

Коли буде зрубане останнє дерево, 

коли буде отруєна остання річка, 

коли буде спіймано останнього птаха, –

тільки тоді ви зрозумієте, 

що гроші не можна їсти.


Мудрість індіанського народу

❓❗ Запитання та завдання: 

🧩 Виконай вправу. 

Які бувають взаємозв’язки у природі

Всі тіла живої і неживої природи між собою взаємопов’язані. У природі виділяють такі групи екологічних зв’язків: між неживою та живою природою, різними компонентами живої природи, між людиною та природою. 

Усі компоненти природи тісно взаємопов’язані, і загибель одного з них може призвести до небажаних наслідків для природи та людини. 

👫  Робота в групах 

У групах наведіть приклади взаємозв’язків: 

група 1 – тварин і рослин; 

група 2 – рослин і людини; 

група 3 – тварин і людини; 

група 4 – живої і неживої природи. 

Зобразіть їх у вигляді схеми. Представте і поясніть наведені приклади. Зробіть висновок. 

🌐 Розглянь зображення. Установи, які зв’язки на них зображено. Які з них тобі доводилося спостерігати у природі. 

Взаємозв’язки в природі

Що таке екологічна рівновага

Усе в природі взаємопов’язане. Ніщо не існує окремо, всі компоненти природи впливають і залежать одні від одних. Отже, у природі існує «рівновага». 

📋 Екологічна рівновага – це такий стан екосистеми, за якого підтримується рівновага між різними її компонентами та стабільний колообіг речовин. 

На екологічну рівновагу впливають різні чинники живої і неживої природи, а також людина. Вона здатна масово знищувати промислові види організмів, порушувати зв’язки між ними, які формувалися впродовж тривалого часу. Ти вже знаєш, що такий вплив може призвести до руйнування самих екосистем. 

🎥 Подивися відео «Рівновага і гармонія» 

Урбанізація. Рівновага і гармонія.mp4

Вислів «екологічна рівновага» використовують для опису балансу між організмами, такими як людина, рослини, тварини, та їхнім середовищем життя. Люди відіграють ключову роль у досягненні екологічної рівноваги. Поясни чому. 

👫  Робота в групах 

Як ви уявляєте екологічну рівновагу? Зобразіть у вигляді малюнка. 

Екологічна рівновага забезпечує стабільність організмів і навколишнього середовища. Повені, посухи, урагани, пожежі, безвідповідальне полювання на тварин або знищення рослин – порушують екологічну рівновагу. 

♻️ Встановлюємо закономірності, дбаємо про довкілля. 

Вправа «Що буде, якщо…»:

Як людина взаємодіє з природою

Природа відіграє важливу роль у матеріальному та духовному житті людей, слугує сприятливим середовищем для відпочинку, естетичної насолоди, відновлення здоров’я. 

👫  Робота в групах 

Обговоріть у групі, яке значення природи для людини. Зобразіть результати обговорення у вигляді малюнка або схеми. Презентуйте результати своєї роботи. 

Чисельність населення Землі постійно зростає. У 2022 році населення планети Земля вже досягло 8 мільярдів осіб. Китай, Індія, Сполучені Штати Америки належать до країн із найбільшою чисельністю населення. 

🎓Рекомендовані джерела: 

Швидкі темпи зростання кількості населення призводять до того, що для його забезпечення продуктами харчування використовують нові технології в сільському господарстві. Це негативно впливає на ґрунти, знижує їхню родючість. Людям потрібна не тільки їжа, а й житло, одяг, предмети побуту. Тому зі зростанням кількості населення зростає навантаження на природу. Люди для задоволення своїх потреб нарощують виробництво, наслідком цього є знищення рослин, тварин, забруднення повітря, води, ґрунтів тощо. Така діяльність людини часто призводить до сумних екологічних наслідків. 

👫  Робота в групах 

Розгляньте причини появи екологічних проблем і запропонуйте шляхи їхнього розв’язання. 

Екологічні проблеми та їхні причини

🎥 Подивися відео «Екологічні проблеми». 

Екологічні проблеми.mp4

⚙️ Розв’язуємо проблеми. 

Як господарська діяльність впливає на природу вашого міста / села? Наведіть приклади позитивного і негативного впливу. Що робите ви для збереження природи своєї малої батьківщини? 

Які екологічні організації стоять на захисті довкілля

Проблема захисту довкілля – важливе міжнародне питання. Охорона навколишнього природного середовища належить до глобальних проблем виживання людства. Провідна роль у цьому процесі належить Організації Об’єднаних Націй (ООН), у рамках якої розроблено Програму із захисту навколишнього природного середовища (UNEP). 

Досить впливовими у світі є міжнародні неурядові організації: Всесвітній фонд дикої природи (WWF), Грінпіс (Greenpeace), Всесвітнє товариство захисту тварин (WSPA), Міжнародний зелений хрест (Green Cross), Міжнародний союз охорони природи (IUCN) та ін. 

📋 За даними Всесвітнього союзу охорони природи (World Conservation Union), за останні 500 років на Землі зникло 844 види тварин і рослин. Нинішнє вимирання тварин вважається найбільшим із часів зникнення динозаврів. 

🌐 Розгляньте логотипи екологічних організацій. Користуючись різноманітними джерелами інформації, назвіть їх. 

Логотипи екологічних організацій

Щороку в Україні зростає кількість прихильників екологічних організацій, збільшується їхній внесок у розв’язання глобальних екологічних проблем. В Україні можна виділити такі найвпливовіші екологічні організації: Національний екологічний центр; «МАМА-86»; «Екологія-Право-Людина»; Всеукраїнська екологічна ліга тощо. 

❓ Подумай, чому так кажуть: «Екологія мого краю починається з екології мого дому, а країни – з екології рідного краю». 

🎥 Подивися відео «Місто Нуль Відходів». 

Місто Нуль Відходів.mp4

Завдання для перевірки

Мені зрозуміло, що…;

У мене виникло бажання…; 

Якби я…

Клуб знавців природи 

Досліди, як людина впливає на природу у вашому населеному пункті. Зроби світлину краєвиду рідного краю, наприклад, шкільного подвір’я. Спробуй відшукати фото 20-річної давнини й порівняйте їх. Поспілкуйся зі старожилами, розглянь світлини у краєзнавчому музеї або фотоальбомах вашого міста (села). Порівняй їх. Чи змінилася місцевість? Якщо змінилася, спробуй знайти причинно-наслідковий зв’язок. Зобрази його схематично. Зроби висновок про зміни, які відбулися.