Крокуємо разом в НУШ

Тема 4. Біологічні ритми організмів

§ 50. Практична робота. Квітковий годинник на подвір'ї

Чіткі добові біоритми притаманні багатьом рослинам. Кожна квіточка має свій час, коли її пелюстки щодня відкриваються і закриваються. Враховуючи це, шведський природодослідник і лікар Карл Лінней створив квітковий годинник. Він мав форму кола, поділеного на сектори. У кожному секторі учений висадив рослини, квітки яких розкривалися в певний час доби. Цвітіння переходило від сектора до сектора так само, як одна година змінювала іншу. 

Карл Лінней (1707–1778): один з найвидатніших учених свого часу. 

Описав тисячі видів рослин і тварин, створив єдину струнку систему організмів 

🎓Рекомендовані джерела: 

Створюємо квітковий годинник на шкільному подвір’ї

Вам знадобиться: 

Порядок виконання роботи:


1. Оберіть представників рослин, які стануть складовими годинника.

📋 Пристосувальні біологічні ритми – це періодичні зміни інтенсивності процесів життєдіяльності організмів або їхньої поведінки (у тварин). 

1. Кульбаба лікарська. 2. Нічна фіалка. 3. Фіалка триколірна (братки). 4. Нагідки лікарські

2. Поспостерігайте за обраними для висаджування рослинами, складіть власну таблицю їхніх біоритмів. 

3. На великих горщиках фарбами намалюйте цифри 3, 6, 9, 12. Оскільки в нічний час квітковий годинник не працюватиме, то логічно почати нумерацію маленьких горщиків з 5-ї ранку і завершити її 7–8-ою вечора. 

4. Великі горщики заповніть зволоженим ґрунтом і висадіть у них рослини відповідно до їхніх добових ритмів. 

5. Підготуйте майданчик під «циферблат». У його центр можна поставити горщик, заповнений гравієм. Застроміть у нього вісь, тінь від якої виконуватиме роль стрілки. Установіть горщики по колу «циферблата» в те місце, куди тінь від стрілки вказуватиме на початок кожної години. 

Приклад оформлення квіткового годинника

За квітами потрібно доглядати, не забувати про полив. Не варто забувати, що біоритми рослин одних і тих самих видів залежать від погодних умов, а також від рівня природної освітленості.