ФАРМАКОГНОЗІЯ

Фармакогнозія” — обов'язковий компонент у системі підготовки асистентів фармацевтів. Він передбачає вивчення лікарських рослин, лікарської рослинної сировини та продуктів переробки рослинного й частково тваринного походження. Попри успіхи синтетичної хімії лікарські рослини використовуються досить широко.

Вивчення фармакогнозії має проводитися з ухилом на відтворення й охорону лікарсько-рослинних ресурсів. При цьому передбачається засвоєння низки охоронних заходів, згідно з нормативно-правовими актами України щодо використання та охорони рослинного світу. Вивчаються основні методики визначення запасів лікарської рослинної сировини, а також розробляються рекомендації щодо раціональної заготівлі сировини, способів сушіння та зберігання її, які запобігають втраті біологічно активних речовин (БАР) у сировині.

Завдання: опанування студентами знань з лікарських рослин, лікарської рослинної сировини, сировини тваринного походження, необхідного світогляду щодо раціонального використання природних рослинних ресурсів їх охорони та відтворення.

Програма складається з двох частин: загальної та спеціальної. У загальній частині розкрито історичну послідовність становлення сировинної бази, подано матеріал з питань заготівлі, сушіння, пакування, маркірування, зберігання та аналізу лікарської рослинної сировини.

У спеціальній частині розглядаються лікарські рослини та лікарська рослинна сировина, які систематизовані за класами хімічної будови біологічно активних речовин. Кожній групі біологічно активних речовин дається загальна характеристика за алгоритмічною схемою:

Вивчення рослинних об’єктів на біоценозному рівні слід проводити за принципами систематики рослинних організмів.

Усі систематичні групи розглядаються на прикладах лікарських рослин.

Характеристику лікарської рослини рекомендується давати за такою алгоритмічною схемою:

1. Блок рослини:

2. Блок сировини:

3. Блок лікарських засобів: