Team Members

CORE MEMBERS:

  • Frank Bigiel (U. Bonn)

  • Guillermo Blanc (Carnegie Observatories)

  • Eric Emsellem (ESO)

  • Andres Escala (U. Chile)

  • Brent Groves (ANU/UWA)

  • Annie Hughes (IRAP/OMP)

  • Kathryn Kreckel (ZAH/ARI)

  • Diederik Kruijssen (ZAH/ARI)

  • Janice Lee (NOIRLab)

  • Adam Leroy (OSU)


  • Sharon Meidt (U. Ghent)

  • Miguel Querejeta (OAN)

  • Jerome Pety (IRAM)

  • Erik Rosolowsky (U. Alberta)

  • Patricia Sanchez-Blazquez (UCM)

  • Karin Sandstrom (UCSD)

  • Eva Schinnerer (MPIA)

  • Andreas Schruba (MPE)

  • Antonio Usero (OAN)

MEMBERS:

* marks team members who have builder status. Builders played a central role in developing the main PHANGS data products.
  • Gagandeep Anand (U. Hawaii, CalTech/IPAC)

  • Ashley Barnes (U. Bonn)

  • Francesco Belfiore (INAF-Arcetri)

  • Samantha Benincasa (OSU)

  • Ivana Bešlić (U. Bonn)

  • Mederic Boquien (U. de Antofagasta)

  • Jacob den Brok (U. Bonn)

  • Yixian Cao (LAM)

  • Rupali Chandar (U. Toledo)

  • Jeremy Chastenet (UCSD)

  • Melanie Chevance (ZAH/ARI)

  • I-Da Chiang (UCSD)

  • Ilyes Choubani (IRAP)

  • Enrico Congiu (Carnegie)

  • Daniel Dale (U. Wyoming)

  • Sinan Deger (CalTech/IPAC)

  • Oleg Egorov (ZAH/ARI)

  • Nelida Diaz Fernandez (UCM)

  • Cosima Eibensteiner (U. Bonn)

  • Chris Faesi (UMASS)

  • Sina Farahani (U. Alberta)

  • Francesca Fragkoudi (ESO)

  • Molly Gallagher (OSU)

  • Axel Garcia-Rodriguez (OAN)

  • Simon Glover (ZAH/ITA)

  • Munan Gong (MPA)

  • Katie Grasha (ANU)

  • Jonathan Henshaw (MPIA)

  • Cinthya Herrera* (IRAM)

  • Alex Hygate (MPIA)

  • Sarah Jeffreson (ZAH/ARI)

  • Maria Jimenez-Donaire (OAN)

  • Da Eun Kang (ZAH/ITA)

  • Sarah Kessler (OSU)

  • Jaeyeon Kim (ZAH/ARI)

  • Ralf Klessen (ZAH/ITA)

  • Eric Koch (CfA)

  • Kirsten Larson* (CalTech/IPAC)

  • Alexandra Le Reste (IRAP/OMP)

  • Jing Li (ZAH/ARI)

  • James Lilly (U. Wyoming)

  • Daizhong Liu (MPE)

  • Laura Lopez (OSU)

  • Joshua Machado (OSU)

  • Ness Mayker (OSU)

  • Rebecca McElroy* (U. Sydney)

  • Angus Mok (U. Toledo)

  • Eric Murphy (NRAO)

  • Lukas Neumann (U. Bonn)

  • Nadine Neumayer (MPIA)

  • Eve Ostriker (Princeton)

  • Hsi-An Pan (MPIA)

  • Ismael Pessa (MPIA)

  • Francesca Pinna (MPIA)

  • Johannnes Puschnig (U. Bonn)

  • Alessandro Razza (U. Chile)

  • Ryan Rickards Vaught (UCSD)

  • Toshiki Saito (MPIA)

  • Francesco Santoro* (MPIA)

  • Amy Sardone (OSU)

  • Mattia Sormani (ZAH/ITA)

  • Fabian Scheuermann (ZAH/ARI)

  • Sophia Stuber (MPIA)

  • Jiayi Sun (OSU)

  • Eltha Teng (UCSD)

  • David Thilker (JHU)

  • Jordan Turner (U. Wyoming)

  • Leonardo Ubeda (STScI)

  • Jose Utreras (U. Chile)

  • Dyas Utomo (NRAO)

  • Schuyler Van Dyk (CalTech/IPAC)

  • Stella Vjesnica (U. Bonn)

  • Jacob Ward (ZAH/ARI)

  • Elizabeth Watkins (ZAH/ARI)

  • Brad Whitmore (STScI)

  • Thomas Williams (MPIA)