МЕДІАЦІЯ


Медіація — це позасудова добровільна, конфіденційна, структурована процедура, під час якої сторони за допомогою медіатора (медіаторів) намагаються запобігти виникненню або врегулювати конфлікт (спір) шляхом переговорів.


Отже, медіація — це різновид переговорів, що відбуваються за підтримки спеціально навченого посередника. 


Правові засади та порядок проведення медіації як позасудової процедури врегулювання конфлікту (спору), принципи медіації, статус медіатора, вимоги до його підготовки та інші питання, пов’язані з цією процедурою, визначаються Законом України “Про медіацію” від 16 листопада 2021 року № 1875-IX

Медіація спрямована на те, щоб у конфіденційній і позасудовій процедурі допомогти майбутнім партнерам чи сторонам конфлікту в пошуку рішення, яке буде відповідати їхнім інтересам та потребам. 


Сторони є активними учасниками процедури медіації, що працюють над вирішенням конфлікту. Ніхто не може бути примушений до участі в медіації — це має бути свідомий вибір усіх сторін конфлікту (спору). 


Медіації завжди є місце там, де є можливість проведення звичайних переговорів — за участю медіатора переговори відбуваються більш ефективно та екологічно.



ПЕРЕВАГИ МЕДІАЦІЇ

ЕКОНОМІЯ КОШТІВ

Оплата послуг медіатора зазвичай є меншою, ніж судові витрати. В окремих випадках медіація може проводитися безплатно

ЕКОНОМІЯ ЧАСУ

Конфлікт вирішується за допомогою медіації набагато швидше, ніж триває судовий розгляд (який може включати кілька інстанцій)

КОНФІДЕНЦІЙНІСТЬ

Все, що обговорюється під час медіації, не підлягає розголошенню. Медіатор не може бути допитаний як свідок щодо інформації, отриманої ним у ході медіації

ДОБРОВІЛЬНІСТЬ УЧАСТІ В МЕДІАЦІЇ

Сторони самостійно приймають рішення про доцільність участі в медіації та в будь-який момент можуть вийти з процедури

ДОБРОВІЛЬНЕ ВИКОНАННЯ РІШЕННЯ

Спільно напрацьовані у ході медіації домовленості підвищують ймовірність добровільного виконання сторонами медіації прийнятого ними рішення

Що робить медіатор?

● створює сприятливі умови для переговорів між сторонами медіації;

налагоджує спілкування та порозуміння сторін медіації;

● сприяє виявленню дійсних потреб та інтересів сторін медіації;

● організовує спільну працю сторін над пошуком взаємоприйнятного рішення;

● забезпечує дотримання процедури та послідовного проведення сторін через стадії медіації;

● послаблює емоційне напруження сторін медіації, що перебувають в конфлікті.


Медіатор НЕ приймає рішення щодо врегулювання конфлікту (спору) і НЕ дає порад щодо можливих варіантів його вирішення. Рішення приймаються виключно сторонами.

КОЛИ МОЖЛИВЕ ПРОВЕДЕННЯ МЕДІАЦІЇ?