διαλέξεις-συζητήσεις

Διαλέξεις / Συζητήσεις

Με ελεύθερη είσοδο


ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 6.10

Το Γυναικείο Βλέμμα. 20:00 Από την Αφροδίτη στην Κλώντια Σίφερ

Αγγέλων Βήμα, Σατωβριάνδου 36, Ομόνοια

Όλγα Ζιρώ (Δρ. Ιστορίας της Τέχνης, ζωγράφος - γλύπτρια, επίτιμη Σχολική Σύμβουλος Εικαστικών)


--------------------------------------------------------------------------------------ΣΑΒΒΑΤΟ 7.10

Το Ευρωπαϊκό Πνεύμα της ΄Ελεν Μπερ 18:30 (Ημερολόγιο 1942-1944)

Αγγέλων Βήμα, Σατωβριάνδου 36, Ομόνοια

Denis Labouret (επίκουρος καθηγητής, Πανεπιστήμιο Σορβόνης - Παρίσι IV)


--------------------------------------------------------------------------------------ΚΥΡΙΑΚΗ 8.10

Η αποκατάσταση και συντήρηση της δημόσιας τοιχογραφίας "KNOWLEDGE SPEAKS, WISDOM LISTENS" του WILD DRAWING

16:30

HTC31, Κρήτης 31, Αγ. Παύλος

Ομάδα St.a.co. (Κουκούλη Άννα, Κουρλής Νικόλας, Ματθιοπούλου Πανδώρα, Μαυρομάτη Ελευθερία, Μίνη Εύη, Ξυραδάκη Πολύνα, Ορειάνου Καλλιόπη, Φραγκίσκου Σοφία - συντηρητές αρχαιοτήτων & έργων τέχνης, Χατζηδάκη Μαρία - καθηγήτρια Εφαρμογών, τμήμα Συντήρησης Αρχαιοτήτων & Έργων Τέχνης).


--------------------------------------------------------------------------------------ΔΕΥΤΕΡΑ 9.10

Η Υστερία στη Salpêtrière: Μια συνάντηση Επιστήμης και Τέχνης 19:00

Match Point Café -bistrot, Αινιάνος 1, ΗΣΑΠ Βικτώρια

Έφη Γιαννοπούλου (κριτικός, μεταφράστρια)


--------------------------------------------------------------------------------------ΤΕΤΑΡΤΗ 11.10

Η Γυναίκα στην Τέχνη 18:30

Wyndham Grand Athens, Μεγάλου Αλεξάνδρου 2, Μεταξουργείο

Ρεγγίνα Αργυράκη - Χριστοδουλίδη (καθηγήτρια Φιλοσοφίας της Τέχνης, Σχολή Καλών Τεχνών, ΑΠΘ), Δρ. Παναγιώτης Δαφιώτης (εικαστικός, εκπ/κός Τέχνης Institute of Education of London, διδάσκων Σχολής Καλών Τεχνών, ΑΠΘ), Αθηνά Νικολάου (γλύπτρια, διδάσκουσα ΤΕΙ Αθήνας, τμ. Εσωτερικής Αρχιτεκτονικής και Διακόσμησης), Τζίνη Γεννηματά (πολιτισμολόγος, υποψ. διδάκτωρ Φιλοσοφίας της Τέχνης, Σχολή Καλών Τεχνών, ΑΠΘ)


--------------------------------------------------------------------------------------ΠΕΜΠΤΗ 12.10

Το μωρό μου φτάνει 19:00

Match Point Café -bistrot, Αινιάνος 1, ΗΣΑΠ Βικτώρια

Βιβή Ζωγράφου (συγγραφέας, φωτογράφος, δημοσιογράφος), Βικτωρία Βιβιλάκη (πρόεδρος Συλλόγου Επιστημόνων Μαιών-Μαιευτών Αθήνας, επίκουρη καθηγήτρια Μαιευτικής, ΤΕΙ Αθήνας). Μετά το πέρας της ομιλίας θα ακολουθήσει η προβολή του ομότιτλου ντοκιμαντέρ της Βιβής Ζωγράφου.


--------------------------------------------------------------------------------------ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13.10

Sophie de Marbois-Lebrun 19.00 Mια Γαλλίδα στη Μεταεπαναστατική Αθήνα

Match Point Café -bistrot, Αινιάνος 1, ΗΣΑΠ Βικτώρια

Νικολέττα Τασσοπούλου (καθηγήτρια Γλώσσας και Πολιτισμού ΕΕΠ/ ΕΚΠΑ, διπλωματούχος ξεναγός)


--------------------------------------------------------------------------------------ΣΑΒΒΑΤΟ 14.10

Φεμινισμός και γυναικεία πρόσωπα στα μεταπολεμικά μυθιστορήματα της Σιμόν ντε Μποωβουάρ 18.30

Wyndham Grand Athens, Μεγάλου Αλεξάνδρου 2, Μεταξουργείο

Elisabeth Rousso (υποψ. διδάκτωρ της καθηγήτριας Γαλλικής και Συγκριτικής Λογοτεχνίας, Πανεπιστήμιο Σορβόνης - Παρίσι IV, Jean -François Louette)

Οι Ικέτιδες του Αισχύλου 19:30 Η ικεσία στην πράξη για μια κοινωνία στα μέτρα του ανθρώπου

Wyndham Grand Athens, Μεγάλου Αλεξάνδρου 2, Μεταξουργείο

Ισμήνη Βλαβιανού (καθηγήτρια Κλασσικής Φιλολογίας και Θεάτρου, Lycée Louise Michel, Bobigny)


--------------------------------------------------------------------------------------ΚΥΡΙΑΚΗ 15.10

Γυναίκες που τόλμησαν στη δύση στα 70's 12:00

HTC31, Κρήτης 31, Αγ. Παύλος

Michka (Γαλλίδα συγγραφέας του «Medical Cannabis; from marijuana to synthetic cannabinoids»), Mila Jansen (Ολλανδή συγγραφέας)


Η Μικρή Αθήνα στο Παρίσι 17:00

Match Point Café -bistrot, Αινιάνος 1, ΗΣΑΠ Βικτώρια

Μάριος Στρόφαλης (μουσικοσυνθέτης, δ/ντης φεστιβάλ “το Μικρό Παρίσι των Αθηνών”), Νέλλη Παπαχελλά (πρόεδρος Δημοτικού Συμβουλίου Δήμου Αθηναίων)