דוקטור פוריה קורן זילבר


ד"ר פוריה קורן זילבר על טיפולי שיניים בהרדמה מלאה

הרדמה מלאה היא אינה פרוצדורה רפואית נדירה, אך ללא ספק אינה הפרוצדורה הקלאסית לטיפולי שיניים. פרוצדורה זו נדרשת בעיקר בניתוחים כירורגיים, שלא ניתן לבצע אותם על בסיס הרדמה מקומית בלבד. יחד עם זאת, כפי שמספרת ד"ר פוריה קורן זילבר, בשנים האחרונות נכנסה ההרדמה המלאה גם אל מרחב טיפולי השיניים, ובעיקר בתהליכים של שיקום הפה והשתלות שיניים. ליישום ההרדמה המלאה ישנן השלכות רבות, ולא רק בהיבט של חוויית הכאב של המטופל, אלא גם בהיבטים אסתטיים, משך הטיפול וכלל מרכיבי הטיפול שניתן לשלב במסגרת מפגש טיפול בודד. על השימוש בהרדמה מלאה בטיפולי שיניים, מספרת ד"ר קורן, רופאת שיניים מומחית.

באילו טיפולי שיניים נעשה שימוש בהרדמה מלאה?

רובם המכריע של טיפולי השיניים בישראל, ובעולם כולו, ממוקד סביב טיפולים אלמנטריים כדוגמת סתימת חורים, עקירת שיניים, טיפולי שורש וניקוי שיניים. יחד עם זאת, עם השנים הלכו והתפתחו טכנולוגיות חדשות המאפשרות להעניק טיפולים נרחבים הרבה יותר, ובעלי השפעה ניכרת יותר על חיי המטופל, ובהם השתלת שיניים, שיקום הפה, השתלת חניכיים, הרמת סינוס וכדומה. טיפולים אלה ניתנים אף הם לביצוע בהרדמה מקומית בלבד, אך ביצועם בהרדמה מלאה פותחת שורה של אפשרויות חדשות שמשנות לחלוטין את חוויית הטיפול. כמו כן, שימוש בהרדמה מלאה יכול להתאים לכל מקרה של פחד טיפול, ממנו סובלים מטופלים רבים שחייבים לעבור טיפול לטובת בריאותם, אך אינם מסוגלים לשכב על מיטת רופא השיניים מסיבות שונות של חרדה המוטמעת בהם. ההרדמה המלאה מאפשרת לאותם מטופלים להתנתק לחלוטין מתהליך הטיפול, ולעבור אותו מבלי שהם מרגישים דבר, ואף מבלי שהם מודעים לזמן החולף.

כיצד משפיעה הרדמה מלאה על אפשרויות הטיפול הזמינות?

מן הסתם, אם אתם חשופים מעט לכלי התקשורת, לבטח נתקלתם לאחרונה באינספור פרסומות המציעות טיפולי השתלת שיניים ביום אחד. כפי שמסבירה ד"ר פוריה קורן זילבר, בעבר לא היה ניתן לחשוב בכלל על אפשרות כזאת, שכן תהליך השתלת השיניים כולל שורה של פרוצדורות שדורשות זמן, ושהמטופל הטיפוסי פשוט לא יוכל לעמוד בעומס שלהן בצורה מרוכזת בטיפול אחד. השימוש בהרדמה מלאה, מכניסה את המטופל למצב בו הוא מנותק לחלוטין מתהליך הטיפול, הוא אינו מרגיש דבר ואינו נדרש לבצע כל פעולה לאורך הטיפול. במצב זה, ניתן להאריך את הטיפול ככל שתאפשר ההרדמה, ולבצע שורה ארוכה של פעולות בצורה מרוכזת.

אחד הטיפולים שהושפע בצורה המובהקת ביותר כתוצאה מהיישום הנרחב של הרדמה מלאה בעולם רפואת השיניים, הוא כאמור טיפול השתלת שיניים. במסגרת מפגש טיפול אחד להשתלת שיניים, מספרת דוקטור קורן, יכול הרופא להשלים את שלב האבחון, התכנון, החדרת מספר שתלים במקביל, ייצור של שיניים זמניות באמצעות טכנולוגיית הדפסת תלת מימד וביצוע השלמות כירורגיות נוספות נדרשות בכל חלל הפה. במצב זה, ניתן להשלים את ההשתלה במפגש טיפול אחד, במקום לפרוש אותו על פני עשרה מפגשים או יותר.

מגבלות רפואיות

אחרי שאמרנו את כל זה, יש לזכור שעדיין מדובר בהרדמה מלאה, וגם בענף רפואת השיניים יש לעמוד בכל הכללים הנדרשים לביצוע פעולות כירורגיות תחת הרדמה מלאה. המשמעות היא שטיפולים אלה יכולים להתקיים אך ורק בחדרי ניתוח עם צוות ניתוח מלא ובנוכחות רופא מרדים מקצועי, שאחראי על מעקב אחרי המטופל לאורך כל הניתוח ווידוא כי ההרדמה מתנהלת כנדרש וכי לא מתקיים כל מצב של סיכון עבור המטופל. מיותר לציין, שלא כל רופאי השיניים ולא כל מרפאות השיניים יודעות להציע זאת.