Pełna trasa S12 - brakujące ogniwo układu komunikacyjnego 

Trasa S12 - brakujące ogniwo układu komunikacyjnego  - ułatwi życie  milionom Polaków, odciąży autostrady



Chyba  nikt nie ma wątpliwości, że układ drogowy w postaci autostrad tras ekspresowych jest jednym z najbardziej widocznych i najlepszych efektów przemian gospodarczych w Polsce.  Wciąż są  budowane nowe odcinki a nawet rozpoczynają się rozbudowy istniejących.  Nadal są  jednak znaczące możliwości optymalizacji a raczej uzupełnienia tego układu z korzyścią dla wszystkich.  Takim bardzo efektywnym uzupełnieniem jest  pełna trasa S12 łącząca zachód i wschód, przebiegająca przez środek kraju.




S12 najkrótszy historyczny szlak wschód - zachód (Kijów - Berlin)


Trasa S12 jest zaplanowana obecnie na odcinku Piotrków Trybunalski- Radom- Lublin- Granica Państwa (najkrótsza trasa    do Kijowa) i to jest część na wschód od autostrady A1. Trasa ta jest od dłuższego czasu w budowie a znaczny jej fragment nadal  na etapie decyzji środowiskowych lub projektowania. 


W ostatnim czasie (ok 1-2 lat) pojawił się pomysł, żeby trasa skręciła na północ i przebiegała obok Tomaszowa Mazowieckiego  aż do węzła Łódź  Południe, co znacząco skróci i poprawi komunikację w miejscu gdzie wiele lat temu popełniono błąd budując “złamaną” trasę  S8 (S8 dociera do A1 potem A1 na południe  i koło Piotrkowa dalszy etap S8 idący w górę) , która generuje koszty czasowe , ekonomiczne i środowiskowe. 


Dzięki łącznikowi z S12 przebieg trasy S8 będzie bardziej naturalny i efektywny.  Ta zaproponowana optymalizacja skłania do  przeglądu układu drogowego i koncentrując się  na S12  umożliwia osiągnięcie olbrzymich korzyści poprzez  budowę jej na pełnej długości czyli  także  na zachód od A1  aż do granicy zachodniej, mniej więcej  w korytarzu obecnej DK12.  Otóż  planowany łącznik z S8 i A1 pozwala na natychmiastowe wydłużenie trasy S12  aż do Sieradza niemal bez żadnych inwestycji, byłby to bowiem wspólny ślad z S8 na tym odcinku.  Z kolei od Sieradza na zachód  trasę należy zaprojektować  i wybudować. 


S12  skomunikuje w osi wschód - zachód aż siedem innych ekspresówek oraz trzy autostrady 

 

Trasa S12 od Sieradza na zachód przebiegałaby pomiędzy A2 a S8 i A4, wypełniłaby więc lukę jaka istnieje  w środku  zachodniej Polski  i uzupełniłaby układ komunikacyjny znacząco odciążając  autostrady A4 i A2  a także i trasę S8.  Powinna ona dotrzeć aż do rozwidlenia A4 i A18, dzięki temu utworzyłaby płynny korytarz z Niemiec  przez centrum Polski.   


Dodatkowo S12 na zachodzie  skrzyżowałaby się  z S11 w okolicach Kalisza/Ostrowa Wielkoposkiego  i S5 w okolicach Leszna oraz S3 między Głogowem a Lubinem. 


Obecna DK 12 to ok 750 km, odejmując więc zaplanowaną  już część S12 (na wschód od A1) to 315 km, oraz istniejący już  odcinek S8 (A1-Sieradz 60km) a także to, że S12 nie docierałaby do samej granicy jak DK12 obecnie tylko do rozwidlenia A18 i A4 (ok 60km mniej) to do wybudowania byłoby  ok  315 km.  Z jednej strony może się wydawać  dużo ale to jest  dość niewiele,  patrząc na korzyści jakie przyniosłaby gospodarce i  mieszkańcom.  Obniżyłaby koszty podróżowania poprzez skrócenie dystansów oraz skróciła jego czas ( korzyści ekonomiczne i społeczne i ekologiczne) . We wschodniej (zaplanowanej już) części skrzyżuje się z S7  , S17 i S19 a może i w przyszłości z S9 (tutaj niezbędny jest minimalny  jej  odcinek czyli  Radom S7/ S12 - Opatów S74)


S12 korzystna dla milionów mieszkańców i tysięcy firm - konkretne przykłady korzyści  dla miast i regionów 

Poniżej konkretne przykłady   korzyści jakie poszczególne miasta/regiony osiągną  dzięki zbudowaniu S12 na zachodzie kraju. 



 Uwagi końcowe 

Oczywiście nie uda się zbudować całej trasy od razu, dlatego można  rozważyć etapowanie  inwestycji, choć oczywiście największe korzyści osiągniemy gdy będzie całość trasy.   Patrząc na powyższe korzyści najpilniej potrzebnymi odcinkami S12 po stronie zachodniej (czyli oprócz tych zaplanowanych już po stronie wschodniej)  byłby odcinek SIERADZ - KALISZ/Ostrów Wlkp. , żeby połączyć S11 i S12 . oraz  fragment między A4/A18 do S3 a następnie do S5 , na końcu połączenie między S11 i S5. 


Oczywiście mogą pojawić się  głosy typu “to sprawdźmy jak dzisiaj jest obciążona DK12, czy wystarczy to na budowę  ekspresówki”, niemniej jednak nie trzeba mieć specjalistycznych studiów, żeby  logicznie stwierdzić, że  badanie obecnego ruchu na starej,  niedoinwestowanej, wąskiej   DK12  biegnącej przez miasta i miasteczka i wyciąganie  wniosków na podstawie tych danych jest wysoce nieprofesjonalne  i jest zwykłym błędem , gdyż, ruch z tego obszaru  od lat obciąża A2, A4 i S8. 


Odnośnie  nazewnictwa  łącznika  S12/S8 (Kozenin  - Łódź Południe) , naturalne jest,  że łącznik powinien  mieć nazwę   trasy S12 i we fragmencie od S8  także S8 jako wspólny ślad aż do Sieradza (wspólne ślady ekspresówek występują już w kilku miejscach kraju).  Natomiast trasa S74 powinna od  okolic Sulejowa biec południem do A1 w Piotrkowie Trybunalskim, czyli tak jak było to pierwotnie zaplanowane dla S12, jednak naturalny bieg DK74 jest właśnie kontynuowany na zachód od   Piotrkowa w kierunku Bełchatowa, jednak tam dalsza budowa S74 nie ma póki co uzasadnienia.   


Na koniec chciałbym także dodać, że dyskusje i korzyści dla Polski z  pełnej trasy S12  poruszane były już wielokrotnie , choćby poprzez Komitet Obywatelski w składzie Radomir Jasiński, Jakub Kluziński, Kaja Koziarska, który już w 2005 r. przygotował obszerny raport wskazujący na korzyści z  budowy trasy S12, dzięki któremu z pewnością zaplanowana jest już wschodnia część S12.  Od tego czasu minęło prawie 20  lat, to chyba wystarczająco, żeby przystąpić do realizacji pełnej trasy S12 i ułatwić życie milionom Polaków a także setkom tysięcy firm i uzupełnić to brakujące ogniwo układu komunikacyjnego Polski. 



AUTOR: Krzysztof Jaworski (ekonomista, regionalista)

DATA: 10.2024 


COPYRIGHT BY KRZYSZTOF JAWORSKI

Autor udziela  zgody na przedruk artykułu w pełnej zawartości podpisanego imieniem i nazwiskiem autora  oraz ew. linkiem do  strony ze źródłem artykułu.  W przypadku  skrótowego cytowania artykułu ,również autor wyraża zgodę jednakże tylko pod warunkiem  zamieszczenia linku  do pełnej  jego wersji. 


kontakt do autora: s12pelnatrasa@gmail.com 

Profil Facebook:  S12 pełna trasa 


Grafika : wykonanie własne na podstawie ogólnodostępnych publicznych materiałów GDDIKA.  Pełna grafika poniżej 

Spodobał Ci się  artykuł ? Popierasz  pełną S12?  Chcesz wesprzeć autora i  promocję budowy trasy S12  postaw nam kawę : https://buycoffee.to/s12