פרטי לבוש לתצפית חורפית חמימה...


חודשי החורף הבאים איתם מביאים אלינו שמיים צלולים כבדולח ושעות מרובות יותר של תצפית. הציפייה מעלה תחושה מעט אופורית מלווה פרפרים בבטן והתרגשות קלילה בציפייה ליציאה.

התכנון מתחיל בסידור ובדיקת הציודים,הטענת סוללות,מיילים,הודעות בפורומים ,טלפונים , בדיקת מזג האוויר, הכנת רשימת תצפית או צילום,סידור תיקים, עיניות ושוב בדיקת מזג האוויר ועוד ועוד....וכל זאת על מנת להוציא לפועל מפגש עתידי לשטח.

כאשר הכל מוכן והתנאים מאפשרים יציאה לתצפית אנו מגיעים לשטח ומתחילים בפריסת הציוד. על פניו נראה שאתם מוכנים לליל "ציד אסטרונומי", השקעתם מזמנכם, גמעתם קילומטרים עד שהגעתם לנקודת התצפית המיוחלת עם חיוך על הפנים .

בשלב זה מגיע מלאכת הקמת הציוד,פילוס חצובה,מציאת הצפון,הפעלת הטלסקופ,הפעלה והעלאת תוכנות במחשב הנייד ועוד המון דברים מסביב.

לאחר כמה שעות מתחילת התצפית ובו אתם ביצעתם "צ'ק אפ" אחרון ומתחילים בתצפית/צילום ,הלילה יורד על אזור התצפית ואיתו צונחות המעלות. הטמפרטורות בחורף יורדות ואתם "קופאים" במלוא מובן המילה! גם אם אתם לבושים בכמה שכבות בגדים ובזכותם הוספתם כמה קילוגרמים וסרבול בתזוזה אין זה אומר שחם לכם!

מכאן והלאה אתם מתרוצצים בין הצצה חפוזה בטלסקופ לבין רביצה ברכב (מנוע דולק ומחומם),במקרה הטוב! במקרה הרע אתם נשארים ברכב ליתרת הלילה בציפייה לבוקר (פספוס,חבל).

הפתרון....

אפשר גם אחרת ולא יקר. אני מוסיף כמה טיפים ורעיונות מניסיון אישי לשמירה על חום הגוף בתנאי שטח חורפיים.

ברשת "הום סנטר" ו "קנה ובנה" העשירו את מגוון הציוד במחלקת הקמפינג ובמחירים סבירים ביחס לרשתות "ריקושט" ו- "למטייל" ששם ממש צריך להשאיר מאות רבות של שקלים על אותו סוג (לא מותג) של ביגוד.חברה שמובילה את שוק זה ולא יקרה נקראת Camptow. מאוד מומלץ להשוות מחירים לחפש חנויות דומות אך קטנות יותר,הפרשי המחירים מאשר הרשתות הוא משמעותי ביותר עד מאות אחוזים!!!

הרי לכם כמה דוגמאות, מניסיון וקניה שלי. "סקר שוק" כבר אמרתי.... ;)

חרמונית - פריט חובה ובעדיפות עליונה. עלות חרמונית 250-480 ש"ח לערך,ניתן לרכושה בכל אחד מהחנויות שציינתי לעיל, השקעה חד פעמית שמהר מאוד מחזירה את השקעתה, לרוב זה בתצפית הראשונה מורגש ההבדל !

סט גופיה ומכנס תרמי - עלות 65 ש"ח (מחיר מומלץ) עוזרת בשמירה על חום הגוף (חובה).

סט גופיה וגטקעס כותנה 100% - בכל רשתות הבגדים ניתן למצוא פריטים אילו, עלות 40-60 ש"ח לסט מקסימום, לובשים מעל סט המכנס וגופיה תרמיים,עוזר מצוין בשמירה נוספת על חום הגוף.

סט טריינינג מפליז - אפשר גם טרייניג רגיל, יתרון הפליז שהוא עשוי ממחזור בקבוקי פלסטיק ושומר ברמה גבוה עם חום הגוף, כמו כן טרייניג ככלל תורם לכך שהביגוד לא יהיה מסורבל וכבד כמו סוודרים וג'ינסים מה שנותן את ההרגשה של "קלות תזוזה ותנועה".

כפפות תרמיות הסוג הטוב - ברשת "הום סנטר",עלות 70 ש"ח, כפפות כפולות ולא מסורבלות, בכפות הידיים ישנו ציפוי גומי המשפר אחיזה, מצוין נגד החלקת עיניות מהיד בעת התצפית, הכי חשוב מחממות מצוין את כפות הידיים.

כובע גרב - טוב מצמר דחוס, 30 ש"ח בכל רשתות הבגדים, שומר על "ראש חם וטוב".

צעיף - 20ש"ח בכל רשתות הבגדים, עוזר מאוד בשמירה על הפנים ומונע בריחת חום מפלג הגוף העליון.

גרבי סקי תרמיות גובה עד הברך - אלה המומלצות ביותר וכרגע במבצע בחנויות "למטייל", 2 זוגות ב 130 ש"ח- מומלץ ביותר !!! שומרות על חום כפות הרגליים בצורה הטובה ביותר.

נעליים גבוהות סגורות - נעליים שכאילו לרוב נמצאות אצל כל אחד ואחת מכם, חשוב שהנעליים יהיו עשויות מעור הפוך או עור והם נגד מים, משמש לא רק לשמירה על חום אלה גם כהגנה מפני עקרבים ונחשים שבשטח.

נעלי ספורט לא מומלצות מפני שלא שומרות על חום הרגליים.

אוכל ושתייה חמה - אוכל עתיר שומנים כגון סנדוויץ' עם גבינה צהובה וחמאה או סנדוויץ' עם עוף יהווה פתרון מצוין להפגת הרעב וחשוב לא פחות יצור פעולת עיכול, דבר שיביא עמו התחממות הגוף, כמו כן שוקולד מומלץ בחום.

שתייה חמה, קפה תה מצוינת בחימום הגוף ושומרת על ערנות.

הרעיון בלבוש תרמי שהוא מאוד קל ולא מסורבל, מאפשר אפשרות תנועה קלה של הגוף ושומר על חום בצורה גבוה אל אף שאיננו מבצעים פעילות גופנית אלה נייחים יותר.

מקווה שעזרתי ושהיה לכולכם תצפיות חורפיות מהנות וחמימות... ;)