Психолого-педагогічний супровід учнів з порушеннями слуху

Керівник тренінгу

Павлюх Вікторія Вікторівна

старший викладач кафедри педагогіки, психології і корекційної освіти

Доброго дня, шановні учасники тренігнгу! Перед початком роботи прошу вас зареєструватися.

Реєстрація учасників

Блок 1. Діти з порушенням слуху в освітньому просторі

І. Психолого-педагогічна характеристика дітей з порушеннями слуху

Слух 1.pptx

Завдання для самостійної роботи:

  1. Перегляньте запропоновні матеріали

  2. Заповність таблицю та відправте на електронну адресу pavlyukh1969@ukr.net

  3. Ознайомтесь з нормативно-правовою базою та підготуйте питання для обговорення наприкінці тренінгу (14.00-14.40)


ІІ. Нормативно-правове забезпечення освіти дітей з порушеннями слуху в умовах інклюзії

  • Про затвердження Порядку організації інклюзивного навчання у закладах професійної (професійно-технічної) освіти https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/636-2019-%D0%BF

  • Наказ Міністерства освіти і науки України від 08.06.2018 № 609 Про затвердження Примірного положення про команду психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами в закладі загальної середньої та дошкільної освіти https://mon.gov.ua/storage/app/uploads/public/5b1/e72/1d2/5b1e721d2c67a022705177.pdf

  • Наказ МОН України від 25.06.2018 № 693 «Про затвердження типової освітньої програми спеціальних закладів загальної середньої освіти І ступеня для дітей з особливими освітніми потребами».

https://mon.gov.ua/ua/npa/pro-zatverdzhennya-tipovoyi-osvitnoyi-programi-specialnih-zakladiv-zagalnoyi-serednoyi-osviti-i-stupenya-dlya-ditej-z-osoblivimi-osvitnimi-potrebami

  • Наказ МОН України від 26.07.2018 № 813 «Про затвердження типової освітньої програми спеціальних закладів загальної середньої освіти II ступеня для дітей з особливими освітніми потребами». http://osvita.ua/legislation/Ser_osv/61480/

  • Наказ МОН України від 26.07.2018 № 814 «Про затвердження типової освітньої програми початкової освіти спеціальних закладів загальної середньої освіти для дітей з особливими освітніми потребами». https://mon.gov.ua/ua/npa/pro-zatverdzhennya-tipovoyi-osvitnoyi-programi-pochatkovoyi-osviti-specialnih-zakladiv-zagalnoyi-serednoyi-osviti-dlya-ditej-z-osoblivimi-osvitnimi-potrebami

  • Лист Міністерства освіти і науки України від 29. 11. 2017 року№ 1/9-639 «Щодо Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами» https://auc.org.ua/sites/default/files/sectors/u-137/mon_inklyuzyv_rozyasnennya.pdf

  • Лист Міністерства освіти і науки України від 05. 02. 2018 року № 2.5-281 «Щодо тривалості уроків в інклюзивних класах та функціональних обов’язків асистента вчителя» https://base.kristti.com.ua/?p=6628

  • Лист МОН України від 09.06.2016 № 1/9-293 «Про доступність дітей з особливими потребами до опорних навчальних закладів».

  • Постанова КМУ від 15. 11. 2017 року № 863 «Про внесення змін до Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами» https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/863-2017-%D0%BF

  • Положення про інклюзивно-ресурсний центр https://www.kmu.gov.ua/npas/250156884

Програми з корекційно-розвиткової роботи для дітей з порушеннями слуху

  1. Програма розвитку дітей дошкільного віку з порушеннями слуху (глухі, зі зниженим слухом, з кохлеарними імплантами) (за редакцією К. В. Луцько).

  2. Програма з корекційно-розвиткової роботи «Розвиток слухо-зоро-тактильного сприймання мовлення та формування вимови для глухих дітей» для підготовчих, 1-5 класів загальноосвітніх навчальних закладів зі спеціальною та інклюзивною формами навчання, навчально-реабілітаційних центрів (авт. Федоренко О. Ф., Ломакіна О. М., Васильєва В. В., Юхимович Л. Ф., Аркуша Ю. М.).

  3. Програма з корекційно-розвиткової роботи «Розвиток слухового сприймання та формування вимови для дітей зі зниженим слухом» для підготовчих, 1-5 класів загальноосвітніх навчальних закладів зі спеціальною та інклюзивною формами навчання, навчально-реабілітаційних центрів (авт. Федоренко О. Ф., Мала Н. І., Савчук О. О., Москаленко Т. І.).

  4. Програма з корекційно-розвиткової роботи «Ритміка» для підготовчого, 1-4 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей з порушеннями слуху (авт. Вовченко О. А.).

  5. Програма з корекційно-розвиткової роботи «Розвиток слухового сприймання та формування вимови для дітей зі зниженим слухом» для 6-10 класів загальноосвітніх навчальних закладів (спеціальних та з інклюзивним навчанням), навчально-реабілітаційних центрів (Федоренко О. Ф., Автомонова І. В., Різоль М. В., Коноваленко М. В.).

  6. Програма з корекційно-розвиткової роботи «Розвиток слухового сприймання та формування вимови для дітей зі зниженим слухом» для 11-12 класів загальноосвітніх навчальних закладів (спеціальних та з інклюзивним навчанням), навчально-реабілітаційних центрів (Федоренко О. Ф., Автомонова І. В., Різоль М. В., Коноваленко М. В.).

  7. Програма з корекційно-розвиткової роботи «Розвиток слухо-зоро-тактильного сприймання мовлення та формування вимови для глухих дітей» для 6-10 класів загальноосвітніх навчальних закладів (спеціальних та з інклюзивним навчанням), навчально-реабілітаційних центрів (Федоренко О. Ф., Васильєва В. В., Юхимович Л. Ф., Ільченко Е. С.).

  8. Програма з корекційно-розвиткової роботи «Розвиток слухо-зоро-тактильного сприймання мовлення та формування вимови для глухих дітей» для 11-12 класів загальноосвітніх навчальних закладів (спеціальних та з інклюзивним навчанням), навчально-реабілітаційних центрів (Федоренко О. Ф., Васильєва В. В., Юхимович Л. Ф., Ільченко Е. С.).

  9. Програма з корекційно-розвиткової роботи «Лікувальна фізична культура» для підготовчих, 1-4 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей зі зниженим слухом (Форостян О. І., Шеремет Б. Г., Лещій Н. П., Малій В. М.).

  10. Програма з корекційно-розвиткової роботи «Лікувальна фізична культура» для підготовчих, 1-4 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для глухих дітей (Форостян О. І., Шеремет Б. Г., Лещій Н. П., Малій В. М.).

  11. Програма з корекційно-розвиткової роботи «Лікувальна фізична культура» для 5-10 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей зі зниженим слухом (Форостян О. І., Шеремет Б. Г., Лещій Н. П., Малій В. М.).

  12. Програма з корекційно-розвиткової роботи «Лікувальна фізична культура» для 5-10 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для глухих дітей (Форостян О. І., Шеремет Б. Г., Лещій Н. П., Малій В. М.).

  13. Програма з корекційно-розвиткової роботи «Ритміка» для 5-10 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей зі зниженим слухом (Вовченко О. А.).

  14. Програма з корекційно-розвиткової роботи «Ритміка» для 5-10 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для глухих дітей (Вовченко О. А.).

Блок 2.Особливості реалізації змісту освіти для дітей з порушеннями слуху

Учні з порушеннями слуху

в умовах інкюзії

Ефективна комунікація в інклюзивному класі

Дистанційне навчання

Діти з порушенням слуху

Жестова мова

Жестова мова

Відеословник жестової мови

Українські жести з картинками

Жести - дієслова

Жести займенники

Жести одяг

Жести професії

Додаткова інформація для опрацювання

Завдання для самостійної роботи (блок 2).

  1. Перегляньте запропоновані матеріали.

  2. Відтворіть три букви алфавіту жестовою мовою, покажіть жестами назву професії та опишіть одяг.

Блок 3. Сучасні підходи до психолого-педагогічного супроводу учнів з порушеннями слуху в умовах інклюзії

Порушення слуху: співпраця з батьками

Розвиток фонематичного слуху

Фонематичний слух: корекція

Заняття з реабілітації

Фонетична ритміка

Корекційно-розвиткове заняття

Вправи для ритмічноого слуху

Досвід роботи

Завдання для самостійної роботи (блок 3)

  1. Ознайомтесь з представленими матеріалами.

  2. Визначте три методики, які вважаєте ефективними у роботі з учнями з порушеннями слуху, надішліть відповіді на електронну скриньку pavlyukh1969@ukr.net

14.00- 14.40 Обговорення матеріалів за покликанням на відеодзвінок: https://meet.google.com/wky-ofym-kgq

Рекомендовані джерела для самостійного опрацювання в аспекті самовдосконалення

  1. Корекційні вправи та ігри для дітей з особливими освітніми потребами/ Укладач Орлова В.П. – Кам’янське, 2018 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: naurok.com.ua/metodichni-rekomendaci-korekciyni-vpravi-ta-igri-dlya ditey-z-osoblivimi-osvitnimi-potrebami-75213.html.

  2. Навчання дітей із порушеннями слуху : навчально-методичнийпосібник / С. В. Кульбіда та ін. – Харків : Вид-во «Ранок», 2019. – 216 с.

  3. Павлюх В.В. Методичні рекомендації щодо навчання дітей з порушеннями слуху в умовах інклюзії / В.В. Павлюх // Методичний вісник. – 2020. – № 56. – С. 339-350

  4. Павлюх В.В. Особливості розвитку та підтримки дітей з порушеннями слуху / В.В. Павлюх // Педагогічний вісник. – 2020. – № 1-2 (53-54). – С. 76-82.

  5. Таранченко О. Концепція розвитку системи освіти осіб із порушеннями слуху в Україні : проект / О. Таранченко, О. Федоренко // Особлива дитина: навчання і виховання. – 2015. – № 1. – С. 26-33.

  6. Федоренко О. Особливості впровадження технології спільного викладання у процесі навчання учнів із порушеннями слуху в різних типах освітніхзакладів // Особлива дитина: навчання і виховання. – 2014. – № 4. – С. 75-80.

  7. Федоренко О. Особливості педагогічного супроводу молодших школярів із зниженим слухом в умовах інклюзивного навчання // Особлива дитина: навчання і виховання. – 2015. – № 2. – С. 72-77.

  8. Чебоненко В.Ф. Психологічний супровід дітей з особливими освітніми потребами в умовах освітнього процесу / В.Ф. Чебоненко // Педагогічний вісник. – 2020. – № 1-2 (53-54). – С. 71-75.