Servo dekodér

Opět jedno známé zapojení od Paca ze stránky usuaris.tinet.cat/fmco/dccacc_en.html#servo .

V původním zapojení mi levné servo z Číny při připojení napájení (zapnutí) nepříjemně škublo. To se mi nelíbilo, tak jsem zapojení upravil pro pomalý nárůst napětí při zapnutí, který toto škubnutí potlačuje. Vytvořil jsem dvě varianty zapojení.

První verze je s nastavitelným stabilizátorem LM317. Zapojení pomalého nárůstu napětí (slow turn on) lze nalézt v datasheetu tohoto obvodu. Jelikož minimální napětí na výstupu Stabilizátoru LM317 je 1,25V + 0,65V (přechod BE tranzistoru) a nárůst jsem potřeboval od nižšího napětí, jsou na výstupu osazeny sériově dvě diody 1N4007, které toto napětí "srazí". Napětí je nastaveno rezistory ve schématu R3 a R4. Velkou chybu neudělám, když zanedbám proud rezistorem R4 zjednoduším si výpočet na Uout = 1,25*(1+R4/R3) v tomto případě 1,25*(1+ 470/120) = 6,2V. Přibližně 1,2V zůstane na PN přechodech diod a na výstupu bude 5V. Pokud potřebujete jiné napětí, můžete si spočítat novou hodnotu R4. V tomto případě R4 = ((Uout/1,25)-1)*R3. Nezapomenout na ty dvě diody. Také musíme počítat s minimálním napájecím napětím 9,5V. S uvedenými součástkami funguje dobře. Doporučuji proto dodržet hodnoty součástek v okolí stabilizátoru.

Druhá varianta s MOSFETem je jednodušší, ale součástkově dražší. MOSFET je zapojen za 5V stabilizátorem napětí. U téhle verze je napětí dáno použitým stabilizátorem. Po zapnutí je na výstupu stabilizátoru napětí 5V. Toto napětí je přivedeno na gate MOSFETu. Rezistory R3 a R4 tvoří napěťový dělič pro nabíjení kondenzátoru C4. Postupné nabíjení C4 otvírá MOSFET až do úplného otevření a tím stoupá napětí na výstupu. Po vypnutí napájení se kondenzátor vybije přes R4.

Obě zapojení fungují podle mých představ. Software jsem použil od Jindry Fučíka.

Dekodér s pohybem servomotoru po křivce

Na stránce https://www.digital-bahn.de/bau_servo/sand4.htm naleznete další dekodér pro serva. Pomocí programu "Hex_manipu" s těchto stránek, lze navolit pro každé servo křivku, po které se bude pohybovat, polohu, ve které sepne relé náležící k servu a další nastavení. Na výše uvedené stránce naleznete ke stažení firmware a na stránce odkazující na konfiguraci i zmíněný Hex manipulátor. Do programu načtete soubor sand_4_dcc_3xx.hex a (pokud ovládáte němčinu) můžete libovolně upravovat.

Na stránce www.dccmm.cz/index.php/dcc-modely/mini-dekoder-serva-pro-dcc-a-motorola-i-analog je navržena a popsána varianta pro jedno servo od modeláře Martina (BorgMcz).