פאצ'ים


הרעיון מאחורי הפאצ'ים


מהו פא'ץ ומה הרעיון מאחוריו? כמה מכם יודעים מהו הרעיון מאחורי כל פא'ץ ייצוגי שאתם רואים, הצבעים, הדוגמאות, הצורות והגדלים?

פא'ץ הוא טלאי שנתפר על בדים שונים למטרות שונות, ישנם פאצ'ים השייכים לעולם האופנה, פאצ'ים לכיסוי חורים בבגדי ילדים, פאצ'ים למוצרי קד"ם ופאצ'ים ייצוגיים.


פאצ'ים ייצוגיים

לפני הכנת הפאצ'ים הייצוגיים שאנו מכירים כמו יחידות בצה"ל, שירותי כבאות והצלה, משטרת ישראל וכדומה הייתה חשיבה מרובה, איך להכניס את כל האלמנטים החשובים לתוך פא'ץ קטן שייצג את אותם יחידות בצורה ברורה ובולטת.

שירותי כבאות והצלה

הסמל המרכזי של הוא קסדה עם 2 גרזנים בתוך מגן דוד ענפי זית בצדדים בצבע אדום, לבן ושחור.

כמו שבצה"ל יש יחידות שונות כך גם לשירותי כבאות והצלה, לכן, לכל מחוז יש פא'ץ נוסף שנתפר על המדים אשר מסמל את המחוזר אליו הם שייכים לדוגמא:

מחוז צפון - הפ'ץ / הסמל הוא בצורת עיגול ומלבן, כאשר בעיגול רשום כבאות והצלה ובתחתית העיגול מחוז צפון, במרכז העיגול קסדה עם 2 גרזנים ומצפן, הצבעים הם כתום, כחול ולבן. במלבן ישנם 4 סמלים וכיתוב לוחם אש בעברית ובאנגלית.

מחוז גליל מערבי - הפ'ץ / הסמל הוא בצורת עיגול ומלבן, כאשר בעיגול רשום למעלה לחום אש גליל מערבי במרכז העיגול דמות של לוחם אש עם גרזן, מדים ומסכה על רקע להבות בצבעים כחול, כתום, צהוב ושחור. בתחתית העיגול כיתוב באנגלית ובמלבן ישנם 4 סמלים וכיתוב לוחם אש.

צה"ל

בצבא הגנה לישראל יש לא מעט סוגי פאצ'ים שונים, כל יחידה עם הסמל שלה. למרות שבצה"ל לא נהוג לתפור את הפאצ'ים על המדים אך רוב החיילים רוקמים את הפאצ'ים על התיקים האישיים, חגורות נשק, כומתה ומעילים.

גולני - הפא'ץ של סמל חטיבת גולני הוא הצורת מרובע עם ציור של עץ אלון בעל שורשים חזקים ועמוקים, הצבעים הם ירוק וצהוב.

גבעתי - הפא'ץ של סמל חטיבת גבעתי בצורת תג כאשר מצויר עליה שועל וחרב על רקע חולות ושמיים כחולים עם קקטוס בכל צד.


פאצ'ים בעיצוב אישי

כיום אנשים פרטיים מעבירים את הרעיונות והיצירות שלהם לפאצ'ים, פאצ'ים אלו הם ייחודיים השייכים רק להם, באפשרותם להכין פא'ץ אחד בודד או בכמויות. הדרך להגשמת החלום הקטן הזה היא די פשוטה ואף מהנה.