Новини

Казкотерапія – шлях до пізнання себе

11 лютого 2020 року на базі відділу освіти Могилів – Подільської РДА, методистом відділу освіти Ковальською С.А. та практичним психологом Вендичанського ЗЗДО «Дзвіночок» Нарольською С.П., було проведено семінар – тренінг для працівників психологічної служби району, на тему «Казкотерапія – шлях до пізнання себе».

Казкотерапія – це один із ефективних методів роботи з учнями початкових класів, які зазнають тих чи інших емоційних та поведінкових труднощів. Суть цього методу у створенні особливої казкової атмосфери, яка робить мрії дитини дійсністю, дозволяє дитині вступити у боротьбу зі своми страхами, комплексами.

Google-технології

20.02.2020

Семінар на тему: «Особливості застосування Google-технологій у роботі фахівців психологічної служби»

На сьогодні обов’язковою умовою успішної діяльності кожної установи або закладу освіти є наявність веб-сайту. Актуальність веб-сайту обумовлюється можливістю оперативно розміщувати офіційну інформацію щодо діяльності закладу освіти, фахівців, методичної служби або органу управління освітою. Для учасників освітнього процесу веб-сайт — це можливість швидко отримати необхідні методичні та навчальні матеріали, інформацію про освітній заклад (установу), а також широке поле для обміну досвідом, ідеями. З метою допомоги педагогічним працівникам, учням та їхнім батькам зорієнтуватись у сучасному освітньому психологічному просторі Департаментом освіти і науки облдержадміністрації активно впроваджується ідея створення та удосконалення інтернет сторінок або сайтів закладів освіти, в тому числі фахівців психологічної служби.

20 лютого відбувся науково-практичний семінар на тему: «Особливості застосування Google-технологій у роботі фахівців психологічної служби» з формування практичних вмінь по створенню сайтів-порфоліо фахівців.

Тетяна Каменщук, канд.пед.наук, директор Центру надала практичні матеріали з покроковими інструкціями щодо розробки та публікації професійних портфоліо. Також ми ознайомилися з можливостями Диска Google та рівнями дозволів для об’єктів Диску, навчилися створювати власні облікові записи, створювати різні документи, електронні форми.

Тиждень психології «5 днів у світі Емоцій»

Тиждень психології «5 днів у світі Емоцій»

Мета тижня психології: сформувати позитивний настрій, спонукати учнів до самопізнання через нетрадиційні форми роботи, акцентувати увагу учнів на понятті «емоції»; розвивати вміння керувати емоціями; навчити школярів відчувати внутрішній світ людини і вміти висловлювати свої почуття, сприяти усвідомленню учнями впливу емоцій на стан їх здоров’я.

Тиждень психології в школі завершився, залишивши після себе позитивні емоції, гарні спогади, набуті знання та вміння для вирішення нестандартних життєвих ситуацій.

Протягом тижня були проведені заходи: заняття з елементом тренінгу «Знайомство зі світом емоцій»; інтерактивне заняття «Подорож у чарівну країну Емоцій»; заняття «Колір моєї емоції»; акція «Квітка мого настрою»; інтерактивне заняття «Поговоримо про емоції»; «Дім наших стосунків» психологічна гра на згуртованість колективу; заняття «Будьмо добрими людьми і не будьмо злими!»; тренінгове заняття «Думки про щастя».

«Навчіть дитину захищатися»

Сьогодні 24.02.2020 з учнями 8 класу було проведено інтерактивне заняття на тему: «МОЄ ТІЛО – МОЯ ЦІННІСТЬ!»

Мета заняття: стимулювати у дитини позитивне ставлення до власного тіла.


Профілактика шкідливих звичок

Головні цінність суспільства - життя і здоров’я людини. В умовах ускладнення життя, між особистісних зв’язків і стосунків державний курс освітньої політики на Україні передбачає пропаганду здорового способу життя, виховання здорового молодого покоління, якому жити і працювати в новій державі.

З учнями 5-6 класів 28 лютого 2020 року було проведено профілактичні заходи на тему «Шкідливим звичкам скажемо – ні!».

Метою проведених занять було пропагувати здоровий спосіб життя, формувати в учнів негативне ставлення до вживання шкідливих речовин, а також ознайомити дітей із впливом шкідливих звичок на організм людини. Під час занять учні дізналися про негативний вплив на життя людини шкідливих звичок, мотивувалися до ведення здорового способу життя та безпечних способів поведінки, разом шукали шляхи уникнення залежностей. Також, підлітки переглянули відео уроки та мультфільми профілактичного спрямування. Учні брали активну участь в обговоренні проблемного питання, ділились власними знаннями про наслідки вживання алкоголю, наркотиків та тютюнопаління.

Хочеш бути сучасним – будь здоровим!

2 березня 2020 року з учнями 8 класу було проведено тренінгове заняття на тему: «Хочеш бути сучасним – будь здоровим!». Під час проведення тренінгу учні дізналися про збереження власного здоров’я, взяли активну участь в обговоренні складових здоров’я та здорового способу життя.

Як поводити себе під час карантину

Під час епідемії дотримуйтесь основних запобіжних заходів для захисту від нової коронавірусної інфекції. Знання про те, як правильно поводитися у критичній ситуації, знижує тривогу.

Намагайтеся не блокувати свої почуття.

Боятися – нормально, відчувати безсилля, сумувати – теж. «Відключити почуття» означає перестати бути в контакті з собою. А це значить, рано чи пізно почуття дадуть про себе знати, тільки їхня сила може зрости. Легалізація негативних емоцій знижує напругу, психіка перестає «викручуватися» від необхідності постійно тримати почуття під контролем.

Що робити, якщо тривога «зашкалює»?

Завдяки Інтернету і соцмережам події, що відбуваються на інших регіонах, сприймаються так, ніби вони відбуваються у нас вдома. Така розмитість кордонів посилює занепокоєння і почуття незахищеності.

Поглинаючи велику кількість інформації, ми піддаємося так званій соціальній тривозі.

Опанувати прояви такої тривоги допоможе так звана «інформаційна гігієна». Намагайтеся обмежити кількість інформації, яку ви споживаєте, зменшить кількість часу, проведеного за читанням новин і в соцмережах.

Оберіть надійні джерела інформації, яким можна довіряти.

Не звертайте увагу на тих, хто сіє паніку, розповсюджує неправдиву інформацію, фейки.

Знаходьте час тільки для себе і наповнюйте себе ресурсом.

Цей пункт особливо важливий для батьків, які перебувають на карантині з маленькими дітьми.

Турбота про тих, хто від нас залежить – складна фізична і емоційна робота, яка вимагає багато ресурсів. Якщо їх не поповнювати, ви відчуєте емоційне вигоряння.

Створіть свій власний щоденний ритуал – займіться тим, що приносить вам задоволення: спорт, будь-які види творчості, прогулянки на свіжому повітрі в малолюдних місцях, просто відпочинок, тощо. Головне – щоб у цей час вас ніхто не турбував і ви могли розслабитися на самоті.

Сон. Фізичні навантаження. Регулярна здорова їжа. Задоволення.

Усі ці речі здаються банальними, але допомагають справлятися навіть з сильними стресами. Недостатній сон і погана його якість – один з головних супутників депресії. А безперервний (бажано не менше 8 годин) сон піднімає настрій, зміцнює пам’ять і знижує больові відчуття.

«Зменшити ефект стрес-факторів можна по-різному: фізичною активністю, ухваленням рішень, поліпшенням гігієни сну, споживанням екологічно чистих продуктів, проявом почуття подяки по відношенню до оточуючих і розвитком соціальних зав’язків», – зазначає він. Бонусом під час карантину може стати додатковий час для читання і навчання.

У такий період особливо корисною є дихальна гімнастика.

Пропонуємо таку вправу: «глибокий вдих носом, затрималися, і -повільно, через тоненьку щілинку між губами – видих. Продовжуйте, поки не відчуєте, що в тілі стало спокійніше (від 5 до 15 разів).

Після закінчення вправи, при бажанні, можна випити склянку води.

Бережіть себе! Бережіть своїх близьких!

Попередження самоушкоджуючої поведінки дітей підліткового віку

Сьогодні відбулося онлайн методоб’єднання працівників психологічної служби закладів освіти Могилів-Подільської територіальної громади на тему: "Попередження самоушкоджуючої поведінки дітей підліткового віку". Під час методоб’єднання працівників психологічної служби обговорювались такі питання:

  • Самоушкоджуваність. Причини та наслідки.

  • Діагностичний мінімум для виявлення дітей схильних до самоушкоджуючої поведінки.

  • Актуальні підходи в роботі з батьками в контексті даної проблеми.

  • Алгоритм дій працівників психологічної служби з дітьми в рамках профілактики та корекції самоушкоджуючої поведінки.

24 березня Всесвітній день боротьби проти туберкульозу

24 березня – Всесвітній день боротьби проти туберкульозу, День фтизіатра, Міжнародний день права на встановлення істини щодо грубих порушень прав людини і гідності жертв.

Всесвітній день боротьби з туберкульозом відзначається за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я в день, коли німецький мікробіолог Роберт Кох заявив про зроблене ним відкриття збудника туберкульозу.

У 1993 році ВООЗ об’явила туберкульоз національним лихом, а день 24 березня Всесвітнім днем боротьби з туберкульозом і офіційно рекомендувала стратегію DOTS як нову стратегію боротьби з хворобою,

основними принципами DOTS є:

Політична підтримка;

Діагностика методом мікроскопії;

Надійна поставка ліків;

Контроль за лікуванням;

Регулярна оцінка результатів.

DOTS – це стратегія проти епідемії туберкульозу, вона дозволяє виявляти і лікувати хворих, небезпечних для оточуючих.

Можна вилікувати 92-95% хворих туберкульозом.

Впровадження DOTS – це спасіння багатьох людей від смерті, хвороби і страждання, зумовленого ТБ. Принципі стратегії DOTS універсальні для всіх країн. Зараз вона успішно запроваджується у більш ніж 180 країнах світу.

В Україні, згідно з Указом Президента України № 290 від 22 березня 2002 року, також встановлений Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на туберкульоз, який відзначається щорічно теж у 24 березня.

Своє професійне свято відзначають лікарі-фтизіатри.

Фтизіатрія - розділ клінічної медицини, що вивчає причини виникнення, закономірності поширення і механізми розвитку туберкульозу, викликані їм патологічні процеси в організмі людини і методи його профілактики, діагностики та лікування.

2 квітня – Всесвітній день розповсюдження інформації про проблему аутизму

За рішенням Генеральної Асамблеї ООН щороку 2 квітня відзначається Всесвітній день розповсюдження інформації про проблему аутизму. Цей день встановлено з метою привернення світової уваги до дітей та дорослих, які страждають від аутизму. У 1908 році швейцарський психіатр Ейген Блейхер ввів у науковий обіг термін «аутистичний» як певне пояснення уникання соціального життя.

Близько двох тисяч українських дітей хворіють на аутизм. Такими є оцінки фахівців щодо поширення цього порушення розвитку нервової системи. Воно впливає на здатність людини спілкуватися і жити в суспільстві. Аутизм позначається на інтелекті, але іноді інтелектуальні здібності хворих на цю недугу значно перевищують середній рівень розумових здібностей пересічних людей.

Аутизм виявляється уже в ранньому віці та розвивається протягом життя. Серед найголовніших симптомів для діагностики такого відхилення вчені називають так звану тріаду Лори Вінг: це складнощі в сфері соціальної взаємодії; порушення у сфері вербальної і невербальної комунікації; вкрай обмежений репертуар видів активності, інтересів та повторюваний репертуар поведінки.

Аутизм: сигнали, що мають насторожити

Труднощі в соціальній сфері: дитина може не виявляти цікавості до ігор із дітьми чи рідними або до будь-якої іншої взаємодії.

Проблеми комунікації: можлива відсутність або затримка мовлення, дитина не повторює за дорослими звуків, не всміхається у відповідь на усмішку, не виявляє емоцій за допомогою міміки у віці понад 9 місяців, також можлива відсутність дитячого лепетання у віці 12 місяців, відсутність звичайних жестів, таких, як показування пальцем, простягання руки, щоб дотягтися або помахати на прощання, у віці один рік та більше – не реагує, коли звертаються на ім’я. Можуть бути труднощі при контакті віч-на-віч.

Дивна поведінка (рухи, що повторюються): дитина може, наприклад, упродовж тривалого часу крутитися, розгойдуватися, викладати іграшки в лінію тощо.

Проблеми з моторикою: труднощі в координації рухів, ходіння навшпиньки.

Сенсорні проблеми: підвищена чутливість до шуму, музики, світла, одягу, запахів, купання.

Шлунково-кишкові проблеми: діарея, закреп, вибірковість щодо їжі.

Цей розлад характеризується вираженим і всебічним дефіцитом спілкування і соціальної взаємодії, досить обмеженими інтересами, а також часто повторюваними діями.


Всесвітній день здоров’я

Всесвітній день здоров’я відзначають 7 квітня в день створення Всесвітньої організації охорони здоров’я.

У нашій суспільній свідомості вітає одна дуже проста думка, безпосередньо пов’язана з питаннями здоров’я і проблемами його відсутності. «Буде здоров’я - решта все, додасться», - так звучить це багатовікове спостереження. І дійсно, наявність або відсутність у людини цього найціннішого стану, докорінно визначає його повсякденне життя, соціальне і суспільне оточення. Здоров’я - це справжнє багатство, наявність якого ми з вами інколи ігноруємо.

Здоров’я — це стан повного фізичного, психічного і соціального добробуту, а не тільки відсутність хвороб і фізичних вад.

Здорові люди здебільш рідко замислюються про те, як правильно і розумно влаштувати свій побут і життєдіяльність, щоб їх здоров’я залишалося міцним і надійним на тривалу перспективу. Наше власне здоров’я дуже легко втратити. Профілактика та увага до нашого власного здоров’я, - є основною метою проведених медиками в цей день акцій та заходів.

Всім нам - бути здоровими і життєрадісними! Зі святом Вас!

4 травня – Міжнародний день протидії булінгу

За даними ЮНІСЕФ, майже 70% дітей по всьому світу потерпають від цькування з боку однолітків. Водночас Україна посідає 4-е місце серед європейських країн з найвищим рівнем булінгу.

Зважаючи на масштаб і серйозність проблеми, 4 травня цього року вперше відзначається Міжнародний день протидії булінгу.

Минулого року в межах правопросвітницької кампанії "Я МАЮ ПРАВО" Міністерство юстиції України ініціювало закон щодо протидії булінгу, яким вперше було визначено відповідне поняття, окреслено права, обов'язки та відповідальність сторін навчального процесу.

3 ГРУДНЯ – МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ЛЮДЕЙ З ОСОБЛИВИМИ ПОТРЕБАМИ

Міжнародний день людей з інвалідністю – Міжнародний день ООН, встановлений резолюцією A/RES/47/3 Генеральної Асамблеї ООН 14 жовтня 1992 року, який відзначається щорічно 3 грудня.

Генеральна Асамблея закликала держави проводити подальшу інтеграцію осіб із інвалідністю в життя суспільства. Міжнародний день людей із інвалідністю не є святом, а покликаний привернути увагу до проблем цих людей, захисту їхніх прав, гідності і благополуччя, акцентує увагу суспільства на перевагах, які воно отримує від участі людей з інвалідністю у політичному, соціальному, економічному і культурному житті. Цей день є нагадуванням людству про його обов’язок виявляти турботу і милосердя до найбільш незахищеної частини суспільства – людей із інвалідністю.

Безпека дітей в Інтернеті

On-ляндія — це казкова країна, де діти почувають себе захищеними.

Вони знають, як правильно користуватися перевагами Інтернету.

On-ляндія — це інтерактивний курс з інтернет-безпеки — спільна ініціатива програми Microsoft «Партнерство в навчанні», соціально відповідальних комерційних структур, неурядових організацій, за підтримкою громадського-соціальних діячів.

Цей сайт містить матеріали для дітей, батьків і вчителів (інтерактивні сценарії, короткі тести, готові плани уроків), завдяки яким діти зможуть освоїти основи безпечної роботи в Інтернеті. На сайті подано доступну, практичну інформацію з Інтернет-безпеки, ознайомившись з якою навіть починаючі користувачі зможуть ефективно використовувати ресурси мережі й захистити себе від небажаного контенту.

БЕЗПЕЧНА ВЕБ-КРАЇНА

День безпечного Інтернету

День безпечного Інтернету (Safer Internet Day) відзначається другого дня (у вівторок), другого тижня, другого місяця (лютого) з 2004 року з метою популяризації більш безпечнішого і більш відповідального використання онлайн-технологій і мобільних телефонів, особливо серед дітей і молодих людей в усьому світі.

Запроваджений цей день у 2004 за ініціативи європейських некомерційних організацій: Європейської комісії, European SchoolNet, Insafe (European Safer Internet Network — Європейська мережа безпечного Інтернету).

Компанія Insafe об’єднує 30 безпечних Інтернет-центрів онлайн у кожній з 27 країн Євросоюзу, а також в Ісландії, Норвегії та Росії. На жаль, ще не відкрито Інтернет-центр в Україні.

Кожен Інтернет-центр складається з центру довіри, гарячої лінії та молодіжної групи. Гарячі лінії надають інформацію та поради дітям, підліткам, батькам і викладачам з тематики комп’ютерної безпеки. За телефоном гарячої лінії завжди можна повідомити про заборонений і нелегальний контент, зберігши при цьому конфіденційність.

День безпечного Інтернету має на меті об’єднання зусиль зацікавлених державних, громадських та приватних сторін для підвищення рівня знань про безпечне та відповідальне використання Інтернет-технологій, перш за все, серед дітей та молоді. У День безпечного Інтернету в багатьох країнах світу обговорюються шляхи безпечного використання молоддю Інтернету, питання Інтернет-етики, загрози протизаконного контенту.

Відзначення в Україні

В 2009 Коаліція за безпеку дітей в Інтернеті за ініціативи «Майкрософт Україна» оголосила про запуск соціальної кампанії «Місяць безпечного Інтернету».

В 2009 році створена постійно діюча «гаряча лінія» з веб-інтерфейсом Skarga, де кожен користувач може залишити свою скаргу щодо інформаційних порушень в Інтернеті, де кожен користувач може залишити свою скаргу щодо інформаційних порушень в Інтернеті.

Також створений сайт Он-ляндія: безпечна веб-країна з матеріалами для дітей, батьків i вчителів (інтерактивні сценарії, короткі тести, готові плани уроків), завдяки яким діти зможуть засвоїти основи безпечної роботи в Інтернеті.

В 2013 в День безпечного Інтернету проведена прес-конференція Інтернет асоціації України, під час якої було визначено стратегію боротьби за безпеку в Інтернеті, яку умовно можна розділити на три складові: інформування користувачів і профілактичні заходи, створення механізму захисту в процессі надання Інтернет-послуг, впровадження законодавчих актів по усуненню протизаконного контенту.

8 лютого 2017 року ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» за підтримки компанії ТОВ Майкрософт Україна провів Всеукраїнські вебінари для учнів старших класів «Як зробити Інтернет безпечним» та для учителів та батьків «Безпечний Інтернет». Семінари мали на меті зменшення негативного впливу небажаної інформаційної продукції на дітей та молодь шляхом покращення їхньої обізнаності щодо безпечного Інтернету, забезпечення відповідального використання онлайн-технологій та мобільних приладів.

У 2017 році в Україні створено Центр кращого Інтернету з метою просування безпечного використання цифрових технологій, розвитку та підтримки інформаційно-цифрового суспільства, просування культури та безпеки користування мережею Інтернет.

День Безпечного Інтернету

Посібник для батьків

Безпечний Інтеренет

У зв'язку з високими темпами розвитку інформаційних технологій надзвичайно гостро постала проблема захисту дітей та молоді від негативної інформації, яка становить загрозу їхньому фізичному й інтелектуальному розвитку та морально-психологічному стану. Інтернет-технології - це природна складова життя дітей та сучасної молоді. Комп'ютер є не тільки розвагою, але й засобом спілкування, самовираження та розвитку особистості.

Учні школи продовжують знайомитись з мережею Інтерент.

Учні 5-7 класів переглянули відеоролики на тему "Інтернет - користь чи прихована небезпека","Мобільна залежність", "Історія двох пар (Історія кохання)", "Найжахливіший тиждень Петрика". Подивитись мультфільм і відеоролики учні проаналізували користь Інтернет ресурсів; розглянули небезпеку до якої може призвести Інтеренет мережа. Розглянули основні правила безпечної роботи в Інтернеті. З учнями 8 класу проведено заняття з елементами тренінгу "Безпечний Інтернет", з учнями 9 класу - "Соціальні мережі в житті підлітків".

Учні засвоєли основні правила безпечної роботи в Інтернеті.

Правила безпечної роботи в інтернеті:

  1. Не давайте нікому своїх паролів.

  2. Не надавайте особистої інформації поштою чи в чатах без гострої на те потреби.

  3. Не реагуйте на непристойні та грубі коментарі, адресовані вам.

  4. Повідомляйте про ситуації в інтернеті, які вас непокоять (погрози, файли певного місту, пропозиції).

  5. Відмовляйтесь від зустрічей з випадковими людьми, з якими познайомились в онлайні.

  6. Не діліться своїми фото з незнайомцями.

  7. Не повідомляйте інформацію про кредитки батьків (номер картки, термін дії та таємний код).

  8. Не викладайте фото квитків, на яких видно штрих-код чи QR-код.

  9. Не скачуйте та не встановлюйте невідомі програми за посиланнями, навіть якщо їх надали друзі.

  10. Встановлюючи перевірені програми, контролюйте, щоб на ПК не додались небажані програми.

  11. Не переглядайте інформацію за невідомими посиланнями (друзі, які ними діляться можуть не підозрювати про загрозу).

  12. Не відкривайте листи-спам, вони можуть містити віруси

Здоровим бути модно!

З учнями 5 класу було проведено заняття "Здоровим бути модно!"

Дане заняття направлене на формування в учнів позиції дбайливого ставлення до свого здоров'я, уміння протистояти залежностям та надання детальної інформації дітям з питань здоров'я та шкідливих звичок.

Під час заняття учні виконали вправу "Асоціації", визначили фактори, які негативно впливаю на здоров'я людини, переглянули мультфільми "Про шкідливість куріння", "Курити - це круто", "Таїмниця їдкого диму". Учні зробили висновок, що здоров'я це єдине, що не можна купити за гроші та обміняти на золото.

Життя - найвища цінність людини

Сьогодні з учнями 7 класу було проведено заняття "Життя - найвища цінність людини", на якому учні вчились цінувати власне життя, визначати життєві цінності і планувати своє майбутнє.

Під час занняття учні переглянули відеоролик Цінуй своє життя, воно прекрасне!

"Цінуй життя!" - це навчальний анімаційний фільм. Сюжет фільму розповідає можливості живого спілкування на відміну від спілкування в соціальних мережах та пропагує цінність життя.

Також учні переглянули зворушливий мульфільм ПРИЮТ ДЛЯ СОБАК!

Учні проаналізували сюжет відео, висловили свої думки.

Заняття сприяло розумінню поняття цінності і неповторності людського життя, поняття щастя, як необхідної складової життя людини; учні вчились визначати життєві цінності та приймати відповідальні рішення, робити вибір, від якого залежить майбутнє; визначати власні духовні цінності, їхній вплив на життя. Заняття сприяло формуванню ціннісного ставлення до себе як особистості.

Міжнародний день сну

Сон нам життєво необхідний. Під час нормального і здорового сну в нашому організмі відбуваються унікальні відновні процеси, без яких нам ніяк не можна відчути бадьорість і компенсувати повноту наших сил. Ідея відзначати «День сну» існує давно. Європейські країни давно оцінили важливість і користь заходів, присвячених «Міжнародному дню сну», який проводиться інколи у третю п’ятницю березня, а точніше - в п’ятницю другого повного тиждня березня. За даними медичної статистики в світі від тих чи інших порушень сну страждає вже більше 50% всього населення, за останні 100 років загальний час нічного сну зменшилася на 20%.

Найбільш поширені захворювання сну - безсоння, більш коректна і наукова назва інсомнія. Цією хворобою страждають від 11-35% дорослого населення різних країн світу. Серед основних причин безсоння відзначаються миттєвий або перманентний стрес і неврози, якими наповнені наші будні. Частіше від безсоння страждають люди після 50 років і жінки. Юристи та працівники сфери освіти, культури і мистецтва - потенційно перебувають у групі ризику до прояву цього захворювання. Найчастіше безсоння підстерігає своїх жертв восени, це пов’язано зі зменшенням світлового дня, і навесні, коли загострюються різні розлади нервової системи і настрої. За статистикою безсонням частіше страждають люди з низькими споживчими можливостями. Інсомнія тягне за собою зниження концентрації уваги, дратівливість і зниження настрою, впливає на зниження імунітету в цілому.

Стара істина говорить, «сон - найкращі ліки», і результати дослідження, проведеного групою американських вчених з Стенфордського Університету, ще раз підтвердили справедливість цієї народної істини, спокійний нічний сон є необхідною умовою для того, щоб імунний захист організму проявляв свої здібності самим найкращим чином.

В 2021 році Міжнародний день сну припадає на 12 березня.

Малышарики - Все серии про здоровый сон

Дневной сон

10 цікавих фактів про сон, які ви ще не знали!

7 ЦІКАВИХ ФАКТІВ ПРО СОН ЯКІ ВИ НЕ ЗНАЛИ

Цікаві факти про звичне для нас явище - сон

#Stop_sexтинг: освітні відеоролики для батьків про оголені селфі: Чому діти це роблять?

У підлітковому віці відбувається багато змін у мозку дітей. Вони починають розвивати свою ідентичність, відділятися від батьків та досліджувати свою сексуальність. Але смартфони та доступ до Інтернету змінили дитинство. Знаходячись у фізичній безпеці вдома, сучасні діти можуть зіткнутися з онлайн-ризиками – секстинг, сексторшен, кібергрумінг. Останні два – це завжди про процес налагодження довірливих стосунків для подальшого маніпулювання.

Дізнатися більше про #stop_sexтинг

https://stop-sexting.in.ua/

Facebook: https://www.facebook.com/stopsextingua/

Instagram: https://www.instagram.com/stopsexting.ua

Онлайн-курс для батьків: https://osvita.diia.gov.ua/

Інтимні селфі вашої дитини | освітній проєкт #stop_sexтинг

Оголені селфі: Що варто знати батькам?

#Stop_sexтинг​: освітні відеоролики для батьків про оголені селфі: Як говорити з дитиною?

#Stop_sexтинг​: освітні відеоролики для батьків про оголені селфі: Чи варто непокоїтись?

Джерело: https://www.youtube.com/hashtag/stop_sex

Методоб’єднання працівників психологічної служби

Попередження самоушкоджуючої поведінки дітей підліткового віку

18 березня 2021 року відбулося онлайн методоб’єднання працівників психологічної служби закладів освіти Могилів-Подільської територіальної громади на тему: "Попередження самоушкоджуючої поведінки дітей підліткового віку". Під час методоб’єднання працівників психологічної служби обговорювались такі питання:

  • Самоушкоджуваність. Причини та наслідки.

  • Діагностичний мінімум для виявлення дітей схильних до самоушкоджуючої поведінки.

  • Актуальні підходи в роботі з батьками в контексті даної проблеми.

  • Алгоритм дій працівників психологічної служби з дітьми в рамках профілактики та корекції самоушкоджуючої поведінки.

Міжнародний день щастя

Чим старше ви стаєте, тим більш, просто зобов’язані бути щасливішим! Щасливі люди живуть довше. Дослідники старіння з Інституту Альберта Ейнштейна виявили, що 243 учасника-довгожителя мали позитивне ставлення до життя.

Для того, щоб бути щасливим, дуже важливі релігія і спорт. Доведено, що вони постачають нас порціями щастя - маленькими, але зате регулярними. Танець, наприклад, також могутня річ, він теж здатний приносити щастя. JL Ханна в книзі «Сила Танцю: Здоров’я та зцілення» пояснює, що танець зміцнює імунну систему, зменшує стрес і його негативні наслідки. Американська Асоціація Терапевтичного Танцю наводить дані про користь танцювальної терапії для хворих на рак, аутизм, хворобу Паркінсона і депресію.

Якщо Ви навіть будете усміхатися, нехай на самоті і зовсім без причини, то м’язи подадуть сигнали в мозок, і Вам дійсно буде радісно.

Кофеїн в розумних дозах не тільки підвищує уважність, він також може поліпшувати настрій. Кілька досліджень показують наявність зв’язку між споживанням кофеїну і зниженим ризиком депресії і самогубств. При цьому в одному з цих досліджень мова йде про вплив кави, а в інших - ще й про аналогічний вплив чаю.

Щастя - річ суб’єктивна. Те, що одного радує, в іншого може викликати зовсім іншу реакцію. Але все ж прослуховування сумної музики, схоже, у багатьох людей по всьому світу піднімає рівень щастя. Одне дослідження показало, що це дозволяє регулювати негативний настрой, а також заспокоює людей.

Формулюючи цілі, краще виражатися дуже конкретно і ставити цілі реально досяжні. Тоді ви неодмінно будете щасливішими!

Будь-яка людина, що перебуває при здоровому глузді і тверезому розумі, прагне бути щасливою, або хоча б зовсім не проти того, щоб бодай зрідка, але відчувати такий стан, при якому присутнє почуття найбільшого внутрішнього задоволення своїм власним буттям, повноти і осмисленості життя. Когось це почуття залишає дуже рідко, хтось, навпаки, вже й забув, що може відчувати щось подібне, але бути щасливою людиною здавалося б дуже просто і дуже природньо.

Увага до питань щастя супроводжувала людство протягом всієї його історії. Про це написано і сказано так багато, що напевно окремо взятій людині не вистачить і усього її життя, щоб ознайомитися з повним переліком думок і міркувань з цього приводу. Однак, у спробі узагальнити цей величезний матеріал, цілком впевнено можна стверджувати, що питання щастя впритул стосується і моментів внутрішньої свободи людини, і зовнішніх факторів, які супроводжують її життя, таких понять як совість і честь, почуття власної гідності. І навіть взагалі може бути тісно пов’язане зі, здавалося б, зовсім незначними причинами та обставинами, які у багатьох просто можуть викликати відверту іронічну посмішку. Щастя можна легко втратити або позбутися. А його подальше здобуття або повернення може коштувати людині великих і неймовірних зусилль, забирати неабияку кількість сил та часу.

Враховуючи, що прагнення до щастя є основоположною метою людства, Генеральна Асамблея ООН, за даними проекту DilovaMova.com, 28-го червня 2012- го року, на своєму 118-му пленарному засіданні прийняла відповідну резолюцію, в якій запропонувала всім державам - членам і структурам самої системи організації Об’єднаних Націй, а також і іншим регіональним і міжнародним організаціям, широкому громадянському суспільству, включаючи як неурядові організації, так і приватних осіб, відзначати Міжнародний день щастя, і постановила щорічно проводити його 20-го березня.

За офіційним думку ООН, сприяння процесам сталого розвитку, справедливості та викорінення злиднів, більш комплексного та збалансованого підходу до економічного зростання, активне сприяння благополуччю всіх народів, невід’ємно стосується питань забезпечення щастя як для окремої особистості, так і для суспільства в цілому.

Підтримуючи дану ініціативу, ми щиро бажаємо всім і кожному бути щасливим! Нагадуємо, що навчитися радіти малому не так важко і під силу кожному з нас. Щастя і радість - це брати близнюки. Задовольняючись малим набагато легше отримати більше! Будьте щасливі, зі святом!

Всесвітній день боротьби з туберкульозом

Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на туберкульоз відзначається щорічно 24 березня згідно Указу Президента України № 290/2002 від 22 березня 2002 року. У цей день також відзначається Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Він виник за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) і приурочений до дня, коли німецький мікробіолог Роберт Кох оголосив про зроблене ним відкриття збудника туберкульозу.

Біля однієї третини населення світу інфіковано бактерією туберкульозу (ТБ). Хвороба розвивається лише у невеликої частки інфікованих людей. Підвищеного ризику розвитку туберкульозу піддаються люди з ослабленою імунною системою. Імовірність розвитку активного туберкульозу у людини з ВІЛ приблизно в 26-31 разів вище.

У 1993 році ВООЗ об’явила туберкульоз національним лихом, а день 24 березня Всесвітнім днем боротьби з туберкульозом і офіційно рекомендувала стратегію DOTS як нову стратегію боротьби з хворобою.

Основними принципами DOTS є:

Політична підтримка;

Діагностика методом мікроскопії;

Надійна поставка ліків;

Контроль за лікуванням;

Регулярна оцінка результатів.

DOTS – це стратегія проти епідемії туберкульозу, вона дозволяє виявляти і лікувати хворих, небезпечних для оточуючих.

Можна вилікувати 92-95% хворих туберкульозом.

Впровадження DOTS – це спасіння багатьох людей від смерті, хвороби і страждання, зумовленого ТБ. Принципі стратегії DOTS універсальні для всіх країн. Зараз вона успішно запроваджується у більш ніж 180 країнах світу.

В Україні, згідно з Указом Презедента України № 290 від 22 березня 2002 року, також встановлений Всеукраїнський день боротьби із захворюванням

на туберкульоз, який відзначається щорічно теж у 24 березня.

Одним із завдань, поставлених в рамках Цілей в галузі сталого розвитку на період до 2030 року, є ліквідація глобальної епідемії туберкульозу. «Стратегія по ліквідації туберкульозу», розроблена ВООЗ і схвалена Всесвітньою асамблеєю охорони здоров’я в 2014 році, закликає знизити рівні смертності від туберкульозу на 90% і захворюваності на туберкульоз на 80% до 2030 року в порівнянні з рівнями 2015 року.

Вебінар "Безпечна поведінка дітей: що потрібно знати дорослим"

Український фонд «Благополуччя дітей» спільно з програмою #probonolab Української школи практичних знань з питань доступу до правосуддя провели вебінар “Безпечна поведінка дітей”.

Сьогодні 8 квітня (четвер) з 16:00 до 17:30 експерти фонду ділилися своїм досвідом. Вони обговоримо питання, цікаві практично для кожного:

1. Що таке безпечна поведінка дітей? Як її розрізняти? Хто відповідає за безпеку дітей?

2. Рецепт команди фонду - вчити дітей самоповазі, психологічній гігієні, безпечній поведінці та бути уважними дорослими.

3. Розгляд конкретних прикладів з практики.

Щиро дякую організаторам за змістовний вебінар!

Вебінар "Безпечна поведінка дітей"

Святкова онлайн-нарада працівників психологічної служби

Сьогодні відбулася святкова онлайн-нарада працівників психологічної служби присвячена Всеукраїнському дню психолога та 30-річчю психологічної служби у системіосвіти України.

Під час наради демонструвалися відеоролики, які були відзняті в рамках марафону "Психологія для мене - сенс життя,. призначення, місія...". Колеги призентували себе, ділилися своїми думками про свою професію, місію.

"Щаслива дитина - щаслива країна!"

Сьогодні у святковий день закінчився тиждень психології у нашому навчальному закладі, під девізом "Ми - це не безліч стандартних «Я», а безліч всесвітів різних". З учнями 9 класу було проведено тренінгове заняття «Я – людина, моє життя прекрасне!» мета якого: формування активного усвідомлення учнями широкого кола своїх можливостей, своєї активної позиції в їх реалізації; формування позитивного сприйняття себе й оточення; підвищення самооцінки, формування життєвих цінностей.

Під час тиджня проводились такі заходи: тренінгове заняття «Посмішка єднає нас усіх», «Добро в тобі», "Пізнай себе!", "Дружба нас єднає", «Подаруй мені посмішку», «Будьмо добрими людьми і не будьмо злими» .

З учнями стврших класів було проведено Акцію «Дерево настрою», «Паркан відвертості, побажань та пропозицій» висловлення думок про шкільне життя.

Тиждень пройшов в режимі діалогу - цілющого стилю спілкування, де всі учасники отримують корисну інформацію та позитивний настрій. Пам’ятайте: життя занадто прекрасне і коротке, щоб витрачати його на негативні емоції.

Інструктивно-методична онлайн-нарада на тему: “Пріоритетні напрями роботи психологічної служби у системі освіти Вінницької області у 2021-2022 навчальному році”

Навчально-методичним центром психологічної служби системи освіти Вінницької області проведено першу інструктивно-методичну онлайн-нараду на платформі Google-Meet на тему: «Пріоритетні напрями діяльності психологічної служби у системі освіти Вінницької області у 2021-2022 навчальному році» для фахівців психологічної служби Могилів-Подільського району.

Під час наради відбувся розгляд нових нормативно-правових документів у сфері діяльності працівників психологічної служби, особливостей роботи психолога та соціального педагога в новому навчальному році. Також, розглянуто участь працівників психологічної служби у реалізації завдань національних, державних, обласних соціальних програм та інших актуальних питань діяльності психологічної служби. В ході обговорення фахівці психологічної служби мали змогу поставити питання щодо актуальних тем стосовно робочого процесу та отримати методичні рекомендації від фахівців Центру.

Психологічна готовність дитини до навчання в школі

Готовність дитини до школи залежить передусім від батьків. Якщо дитина відвідує дитячий садок, то це залежить від вихователів, адже підготовка дитини до школи передбачена програмою дитячого садка. Часто батьки вважають основними ознаками готовності до школи ознайомлення дитини з літерами, вміння читати, рахувати, знання віршів та пісень. Однак дослідження показують, що це мало впливає на успішність навчання. Відсутність цих умінь не потребує спеціальної індивідуальної роботи з дитиною, оскільки їх формування передбачається програмою та методикою навчання. Спілкування з однолітками сприяє успішній адаптації в дитячому колективі, допомагає налагоджувати стосунки, зважаючи на думку оточення, без прагнення зайняти кращі ролі з допомогою залякування, погроз, конфліктів. А також сформованості уявлень дитини щодо певної статі і володіння відповідними формами поведінки. Отже, готовність дитини до школи, її майбутній успіх тісно пов’язані з тим, як вона ставиться до школи, наскільки контактує з однолітками і дорослими, як поводиться в конфліктних ситуаціях. Психологічна готовність до школи – це такий рівень психічного розвитку дитини, який створює умови для успішного опанування навчальною діяльністю.

Рекомендації батькам

Ø Частіше розмовляйте у присутності дитини про школу, шкільне життя. Спрямовуйте дитину на серйозне ставлення до навчання.

Ø Не приховуйте труднощів, які чекають малюка у школі, але формуйте у нього впевненість у їх подоланні.

Ø Частіше звертайте увагу дитини на її зовнішній вигляд, хороші вчинки школярів.

Ø Навчіть сина чи дочку найпростіших навичок самообслуговування (вмиватися, чистити зуби, одягатися, доглядати одяг, акуратно їсти).

Ø Привчіть дитину лягати спати та вставати у певний час (лягати спати не пізніше дев'ятої години вечора, вставати о сьомій годині ранку).

Ø Заохочуйте малюка до малювання кольоровими олівцями, письма ручкою (написання паличок, кружечків, квадратиків).

Ø Прищеплюйте дитині дбайливе ставлення до книжок, олівців, зошитів, фломастерів. Навчіть їх правильно гортати сторінки.

Ø Не стримуйте інтерес до навчання, заохочуйте малюка до набуття знань, обміну враженнями від почутого, побаченого.

Ø У будь – якій конфліктній ситуації не принижуйте гідності дитини, прагніть заохотити її до самовдосконалення.

Ø Завжди прагніть підтримувати вчителя, не критикуйте його в присутності дитини.

"Дружній клас"

З метою розвитку групової згуртованості підліткового колективу з позитивним вектором розвитку її спрямованості з учнями 5 класу впроваджується корекційно-розвивальна програма "Дружній клас". Завдання програми:

- сприяти створенню оптимального соціально-психологічного клімату у колективі з метою сприяння духовному і творчому саморозкриттю учасників;

- допомагати усвідомлювати і розуміти свої позитивні та негативні риси;

- сприяти розвитку навичок самоаналізу.

В основі змісту програми тренінгу «Дружній клас» лежить вирішення проблем, які близькі і зрозумілі підліткам:

· як будувати відносини в колективі і протистояти тиску;

· як зрозуміти іншу людину в ході розмови;

· як важливо вміти донести свої думки і почуття до співрозмовника.

Таким чином, формується комунікативна компетентність підлітків, а на її основі динамічно розвивається групова згуртованість.

Всеукраїнський тиждень з протидії булінгу

Булінг – це форма насильства у вигляді травлі, бойкоту, насмішок, дезінформації, псування особистих речей, фізичній розправі тощо. Це явище може мати різні форми та проявлятися у різних ситуаціях.

Булінг може бути:

☑ Фізичний – штовхання, бійки, підніжки, нанесення тілесних ушкоджень тощо.

☑ Економічний – крадіжки, пошкодження чи знищення одягу та інших особистих речей жертви, вимагання грошей тощо.

☑ Психологічний – поширення образливих чуток, ігнорування, погрози, жарти, шантаж тощо.

☑ Сексуальний – принизливі погляди, жести, образливі рухи тіла, прізвиська та образи сексуального характеру, зйомка відео у переодягальнях, сексуальні погрози, поширення образиливих чуток тощо.

☑ Кібербулінг – приниження за допомогою інформаційно-комунікаційних засобів: мобільних телефонів, інтернету тощо (пересилка неоднозначних фото, обзивання телефоном, зйомка на відео бійок чи інших принижень і викладання відео в мережу, цькування через соціальні мережі).

Якщо у Вас виникли питання, Ви потребуєте підтримки чи поради з питань протидії булінгу, зверніться за консультацією на Національну дитячу гарячу лінію: 116 111 (з мобільного) або 0 800 500 225 (зі стаціонарних телефонів). Дзвінки безкоштовні та конфіденційні.

З 16 по 20 вересня у школі пройшли заходи в рамках Всеукраїнського Тижня з протидії БУЛІНГУ. Протягом тижня відбулися просвітницькі заходи, спрямовані на інформування учасників освітнього процесу про шкільний булінг та запровадження адміністративної відповідальності за вчинення булінгу (цькування). Під час занять учні ознайомились з поняттям булінгу, його видами та проявами, дізналися як треба розвивати навички конструктивного вирішення конфліктних ситуацій, толерантного спілкування, як формувати негативне ставлення до булінгу, навчилися відрізняти булінг від звичайного конфлікту. Учням було продемонстровано: відео Ты в порядке? |мультфильм про буллинг “Як боротися з булінгом: поради для дітей; Марія Бурмака – відеокліп “Не смійся з мене”; Мультфільм “Про пташок” учні обговорили відеоролики, зробили висновки.

СТОП БУЛІНГ

Cьогодні учні 4 та 5 класу під час заняття "Стоп Булінг" ознайомились з поняттям булінгу, його видами та проявами, дізналися як формувати негативне ставлення до булінгу, навчилися відрізняти булінг від звичайного конфлікту. Учням було продемонстровано: відео Мультфільм “Про пташок”, Камінь, ножиці, папір..., Жив Собі Чорний Кіт учні обговорили відеоролики, зробили висновки.

Цінності сім’ї

З метою пропаганди родинних цінностей з учнями 5 та 4 класів були проведені заняття ("Цінності сім’ї" та "Родинні цінності"). Під час занять учні визначили місце родини в ієрархії своїх життєвих цінностей; обговорити значення сім’ї для задоволення матеріальних і духовних потреб людини; проаналізувати чинники міцної родини.

Протягом занять були виконанні вправи: «Асоціація», «Складові родинного щастя», «Аналізуємо найважливіші цінності», «Будуємо сім’ю» та обговорення притчи «Непроста» сім'я.

Посмішка єднає нас усіх

Сміх – це вітамін позитивного настрою, батарейки веселощів, що заряджають наші організм та душу для нових звершень, тому учні 5 класу отримали заряд позитивного настрою на всі вихідні.

1 жовтня з учнями 5 класу було проведено заняття з елементами тренінгу "Посмішка єднає нас усіх" в рамках Всесвітнього дня усмішки, який в цьому році припадає на 1 жовтня. Мета заняття: дати уявлення учням про роль усмішки в процесі спілкування; вчити розрізняти види усмішок; закріплювати знання етикетного спілкування; співвідносити ситуацію спілкування і вид усмішки.

Посміхаючись, ми приносимо користь своєму здоров'ю. Посмішки, що йдуть від серця, творять чудеса: піднімають настрій, покращують загальне почуття, роблять нас щасливими. Посміхніться, подаруйте собі гарний настрій. Поділіться посмішкою з рідними, друзями, не забудьте посміхнутися кому-небудь по дорозі. Це не складно. Це зробить ваш день набагато приємніше. Спробуйте!

Рука допомоги

З учнями 4 класу було проведено заняття "Рука допомоги", метою якого було формувати нетерпимість до проявів агресії, розвивати співчутливе ставлення до жертв насилля, навички надання і отримання допомоги.

Під час заняття були провені вправи: робота у групах «Булінг чи піддражнювання?»; гра «Камінь – ножиці – папір» з перегдядом відео «Камінь – ножиці – папір»; робота у групах «Булінг чи піддражнювання?»; вправа «Рука допомоги» (розробляють стратегії боротьби з булінгом); мозковий штурм «До кого звертатися у разі булінгу».

Ми і школа

А ми з пятикласниками продовжуємо працювати за корекційно-розвивальною програмою "Дружній клас".

Сьогодні було проведено заняття "Ми і школа" під час якого були виконанні вправи: Привітання; «Знайомство»; «Асоціації»; «Ідеальний учень»; «Хто ти? Хто я?»; «Температура»; « В гостях у казки»; «Посмішка по колу».

Завдання програми:

- сприяти створенню оптимального соціально-психологічного клімату у колективі з метою сприяння духовному і творчому саморозкриттю учасників;

- допомагати усвідомлювати і розуміти свої позитивні та негативні риси;

- сприяти розвитку навичок самоаналізу.

В основі змісту програми тренінгу «Дружній клас» лежить вирішення проблем, які близькі і зрозумілі підліткам:

· як будувати відносини в колективі і протистояти тиску;

· як зрозуміти іншу людину в ході розмови;

· як важливо вміти донести свої думки і почуття до співрозмовника.

Таким чином, формується комунікативна компетентність підлітків, а на її основі динамічно розвивається групова згуртованість.

Торгівля людьми

З метою обізнаності учасників навчально-виховного процесу щодо проблеми торгівлі людьми, поширення важливої інформації про небезпеку, в нашій школі розпочались впроваджувати заходи щодо попередження торгівлі людьми в рамках відзначення Європейського дня боротьби з торгівлею людьми. Сьогодні з учнями 5 класу було проведено заняття "Людина не для продажу" , під час якого учні ознайомились з новити термінами, виконали вправу "Асоціації", головна мета практичної частини заняття – розвити в учнів вміння розпізнавати підозрілі пропозиції, навчити їх не потрапляти у руки шахраїв – торговців. Після перегляду фрагменту відеоролику "Ловці мрій" обговорили причини, форми та ознаки явища торгівлі людьми.

Всеукраїнський онлайн-урок профорієнтації :"Обери професію своєї мрії"

12 жовтня, відбувся всеукраїнський онлайн-урок профорієнтації для учнів 7-11-х класів, який має на меті допомогти молодому поколінню визначитися з професією своєї мрії, мотивувати учнів на побудову успішної кар’єри та реалізацію себе в нашій країні.

В онлайн-занятті взяли участь відомі українці, зокрема шеф-кухар і телеведучий, який входить до топ-50 кухарів світу, Євген Клопотенко, народний депутат, олімпійський чемпіон Токіо-2020 Жан Беленюк, чемпіонка світу з паракарате, телеведуча та громадська діячка Уляна Пчолкіна та кар'єрний радник Ганна Резніченко, яка проведе майстер-клас «Як визначити професію своєї мрії».

Організаторами уроку виступили Міністерство освіти і науки, Інститут модернізації змісту освіти, Асоціація інноваційної та цифрової освіти й компанія HR YOU, за сприяння радниці - уповноваженої Офісу Президента з питань прав дитини та дитячої реабілітації Дар'ї Герасимчук.

Сьогодні учні 8-9 класів нащої школи теж були присутні на онлайн-уроці.

Слід зауважити, що Всеукраїнський урок з профорієнтації «Обери професію своєї мрії» потрапив до Національної Книги Рекордів та отримав відповідний сертифікат.

Всеукраїнський урок з профорієнтації: "Обери професію своєї мрії"

Людина - не товар!

Щороку, 18 жовтня відзначають Європейський день боротьби з торгівлею людьми, який започаткований у 2007 році Європейським Парламентом як день консолідації діяльності з підвищення рівня обізнаності щодо феномену торгівлі людьми.

У зв’язку з цим, 18.10.2021 року, у нашій школі сьогодні проведено заняття з елементами тренінгу з учнями 7 класу «Людина - не товар!». Під час заняття спростовано основні міфи про торгівлю людьми, проаналізовано індикатори визначення торгівлі людьми, з’ясовано основні відмінності між нелегальною міграцією та торгівлею людьми. Під час заняття учні переглянули мультфільм Дві маленькі дівчинки - (Українська інтерпретація мультика британських режисерів про ризик потрапляння в торгівлю людьми) "Ловці мрій" - (У всіх є мрії. Подорожі, новий дім для власної родини, вступ до університету — незалежно від того, про що ми мріємо, нашими мріями можуть скористатися торгівці людьми. Торгівля людьми не трапляється раптово: це процес, який складається з дії, способів і мети. Метою торгівлі людьми завжди є експлуатація. Це п’ятихвилинне анімаційне відео розроблене в рамках IOM X — глобальної кампанії МОМ, яка пропагує безпечну міграцію та бореться за те, щоб покласти край експлуатації й торгівлю людьми в усьому світі).

Учні 8 класу преглянули фільм "Станція призначення життя". "Станція призначення - Життя" - це півгодинний навчальний фільм, який висвітлює проблеми торгівлі людьми та її складові частини: методи вербування, транспортування та типові форми експлуатації людей в умовах сучасного рабства. У фільмі також надано інформацію щодо легального та нелегального перебування за кордоном з метою навчання, праці та відпочинку. Навчальний фільм рекомендований Міністерством освіти та науки України для перегляду учням загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів України, педагогам, викладачам та батькам.

Людина - не товар! Цінність людського життя - не предмет торгівлі!