Урок АДМ-3.2.2

Тема уроку: Вивчення складу трудового колективу і психологічні сумісності працівників. Складання психологічного портрету.

Колектив (з лат. collectives - збираємий) - відносно компактна соціальна група, що поєднює людей, зайнятих рішенням конкретної трудової задачі, заснована на спільності цілей, поєднює інтереси особистості і спільноти.

Колектив відповідає певним соціально-психологічним та соціально-економічним характеристикам.

Людина – істота соціальна, яка розкриває свої сутнісні риси саме в колективі, у процесі спілкування. За допомогою цілеспрямованої діяльності (праця), комунікації (мова), системи оцінки (критика) і самооцінки (самокритика) людина стає “суспільною твариною”. Особистість – це найвищий ступінь духовного розвитку людини, що являє собою стійку сукупність соціально вагомих якостей, які характеризують індивіда як унікальну суб’єктивність, здатну освоювати і змінювати світ. Інакше кажучи, кожна особистість – людина, але не кожна людина є особистістю. Людським індивідом народжуються, а особистістю стають. 

Особистість має відносно стабільні характеристики, які ліди демонструють при різних обставинах і в різний час.

До характеристик, які мають важливе значення для організації, відносять:

Найбільш яскравими проявами особистості є характер і темперамент.

Характер - це індивідуальне поєднання найбільш стійких, істотних особливостей особистості, які визначають ставлення:

Характер також володіє певними властивостями, наприклад, для роботи необхідні такі як: цілеспрямованість, активність, сила, глубина. 

Тести на визначення рис характеру

Характер нерозривно пов’язаний з темпераметром.

Темперамент (від латинського tempero - змішую в належному співвідношенні) - індивідуальні особливості людини, що виявляються в певній її збудливості, емоційній вразливості, врівноваженості і швидкості перебігу її психічної діяльності. (Г.С. Костюк). 

1. Холеричний тип темпераменту

Характеризується підвищеною збудливістю і емоційною реактивністю. Холерик буває запальним, нетерплячим, різким у стосунках, прямолінійним, може довгий час невтомно працювати. Але прояви холеричного темпераменту залежать від спрямованості особистості; можуть по різному виявлятися в життєвих обставинах. У людей з серйозними позитивними інтересами емоційність та запальність знаходять свій вияв в ініціативних, енергійних та принципових діях. Там, де немає таких інтересів, підвищена збудливість може виявлятися в афективних переживаннях, роздратованості та нестриманості.

Вольові дії дуже поривчасті, якщо холерику цікаво, він здатний до високої концентрації уваги, але виявляє недостатню здатність до переключення.

За спрямованістю - екстраверт, любить бути в центрі уваги, але в спілкуванні непоступливий, прагне, щоб усе було так, як він хоче. Має організаторські здібності.

Жвава міміка, виразна жестикуляція, часто швидкий темп мовлення.

2. Сангвінічний тип темпераменту

Сангвініки легко збуджуються і так само легко гальмують свої дії, бажання. Швидке та легке утворення нових тимчасових нервових зв'язків сприяє легкій переробці інформації та рухливість динамічного стереотипу.

Завдяки пластичності, сангвініки дуже легко пристосовуються до нових умов життя, швидко знаходять контакт у стосунках з оточуючими людьми, у колі незнайомих людей почувають себе вільно, відрізняються товариськістю Серед товаришів веселі, життєрадісні, охоче беруть на себе організаторські обов'язки.

Характерна підвищена реактивність: сангвініки голосно сміються та бурхливо сердяться.

Вони легко контролюють свої емоції відповідно до вимог середовища. Настрій - здебільшого оптимістичний. Почуття виникають легко, і так само легко змінюються.

Гнучкість розумової діяльності дозволяє швидко схоплювати все нове, легко переключати увагу, засвоювати нові навички. Добре розвинене почуття гумору.

Риси сангвінічного темпераменту по-різному виявляються залежно від спрямованості діяльності людини: за відсутності серйозних глибоких інтересів у житті сангвініки можуть бути поверховими та легковажними.

3. Флегматичний тип темпераменту

Умовні рефлекси утворюються дещо повільніше, ніж у сангвініка, але також є стійкими. Флегматики адекватно реагують на впливи середовища: слабкі подразники викликають слабку, сильні - сильну реакцію, але через свою інертність вони часто не встигають реагувати на швидкі зміни середовища. 

Нормальна взаємодія між кірковими і підкірковими процесами дає можливість флегматикам затримувати і регулювати безумовні рефлекси і емоції. Тому, у своїй поведінці, рухах, розмові, вони повільні та спокійні. При зустрічах з труднощами вони підвищують свою активність і усілякими способами намагаються подолати перешкоди.

Почуття у флегматиків виникають повільніше, ніж у сангвініків і холериків, але відзначаються силою, тривалістю і водночас стриманістю у своїх зовнішніх проявах, слабкою експресивністю. В звичайних умовах флегматики спокійні, рівні у відносинах з людьми, рідко "виходять з себе", не схильний до афектів, в міру товариський, не люблять марно базікати. Вони відзначаються великим терпінням і самовладанням, завдяки чому досягають високої продуктивності своєї роботи.

Флегматики точно дотримуються виробленого розпорядку життя, і тому ніщо не може відвернути їх від основної діяльності. Вони працюють зосереджено, наполегливо, вирізняються посидючістю. Увага - стійка, але спостерігаються труднощі із переключенням уваги.

За спрямованістю флегматики - інтроверти, тому важко сходяться з людьми, не мають потреби в нових знайомствах. Разом з тим їм властиві товариськість, рівне ставлення до інших людей.

4. Меланхолічний тип темпераменту

У меланхоліків особливо послаблене внутрішнє гальмування з переважанням зовнішнього гальмування, отже, їм властиве легке відхилення уваги, низька комплексна реактивність, недовгочасне зосередження на об'єктах діяльності. Будь-який сильний вплив з боку оточуючих викликає у меланхоліка застійні гальмівні процеси.

Меланхоліки дуже вразливі люди, схильні до астенічних емоцій. Почуття їхні вирізняються повільністю перебігу, стійкістю та слабкою експресивністю. Це люди з чутливою натурою.

Характерним є пасивно - захисний рефлекс, рефлекс природної обережності. Тому вони бувають надміру сором'язливими, замкненими, боязкими, нерішучими.

У звичному, спокійному, позитивно налаштованому середовищі меланхоліки почувають себе добре, виявляються прекрасними працівниками і успішно виконують життєві та робочі завдання.

За спрямованістю меланхоліки - інтроверти, що поєднується із низькою пластичністю, тому вони важко переживають зміну життєвого оточення, потрапляючи в нові умови життя, дуже розгублюються. Не люблять нових знайомств і галасливих компаній, спрямовані на свої внутрішні переживання.

Наведені вище  типи темпераменту у чистому вигляді рідко трапляються у житті. У більшості людей поєднуються риси різних темпераментів, тоді слід говорити про змішаний тип темпераменту. 

Проте інформація про них допоможе адміністратору допоможе зрозуміти причину можливих негативних проявів психологічних властивостей: відсутність витримки, запальність, нездатність довго концентрувати увагу на вирішенні задачі - і дозволить достатньо точно передбачити і регулювати поведінку людини в різних ситуаціях, створювати в офісі комфортну психологічну атмосферу.

Тому адміністратори (менеджери з персоналу) проводять тестування з кандидатами на вакансію. Його мета полягає у визначенні особистісних якостей, професійних здібностей потенційного майбутнього співробітника. Готовий психологічний портрет особистості допомагає керівникам дізнатися, передбачити дії людини в конкретній складній ситуації, його здатність вирішення виникаючих проблем, виявити якості, необхідні для працівника, що займає певну посаду. 

Психологічний портрет – це інструмент, що дозволяє ближче пізнати людину, його здатності, поведінкові характеристики. Він сприяє виявленню слабких і сильних сторін індивідуума, його схильностей до брехні, конфліктів. 

Перед тим як скласти психологічний портрет людини, доцільно ознайомитися з його складовими. З огляду на одиничності кожної особистості притаманні основні та напрямні якості. Основні компоненти включають:

До тих, що направляють компонентів належать:

Психологічний портрет, незалежно від його мети, складається фахівцем. Психолог визначає відповідну методику відповідно до призначення тестування. Для самостійного аналізу можна застосувати спрощені способи. Підходить, наприклад, соціоніка, дослідження DISC. Такі тести можна пройти онлайн – вони доступні в інтернеті.

Розглянемо приклад психологічного портрету. Його висновок грунтується на результатах тестів Айзенка, Мехрабіана, Кеттелла:

Соціально-психологічний клімат колективу − продукт всієї системи соціальних відносин суспільства і специфічного соціального мікросередовища тієї або іншої конкретної організації, підприємства або установи. Природно, що глибокі соціальні та соціально-психологічні корені клімату колективу полягають в багатогранній життєдіяльності всього суспільства, і є суттєвою передумовою розвитку і формування здорової духовної атмосфери.

Соціально-психологічний клімат колективу може і повинен бути результатом цілеспрямованої роботи керівника і всього колективу.

Одним з напрямів, що допомагають створенню сприятливого психологічного клімату, є організація людей у виробничі колективи на основі їхньої психологічної сумісності, під якою розуміється психологічна близькість партнерів, взаємна симпатія, схожість їхніх характерів, спільність інтересів та нахилів.

Створення сприятливого соціально-психологічного клімату передбачає подолання тих бар’єрів психічної напруженості, які можуть виникнути в процесі спілкування між людьми.

Особливу роль серед усіх інших факторів формування соціально-психологічного клімату первинного трудового колективу відіграють стосунки керівництва і підлеглих, весь комплекс функцій, що виконується керівником.

Виконання завдання за інструкціно-технологічною карткою: