Урок АДМ-2.2.2

Тема уроку:  Складання та редагування службових листів. Телефонограми, факсограми, інші види передачі інформації.

Мета уроку:

навчальна: формувати вміння і навички написання службових листів;  передачі і реєстрації телефонограми; передачі і отримання факсограми; електронного листування;

виховна: формувати позитивне ставлення до навчання, ввічливість, дисциплінованість, відповідальність, акуратність, вміння працювати в парі;

розвиваюча: розвивати творчу активність, вміння аналізувати, порівнювати та висловлювати свої думки,  збагачувати словниковий запас;

Актуалізація опорних знань:

Давайте розпочнемо урок з невеличкої розминки і пригадаємо значення термінів, які будуть використовуватися на сьогоднішньому уроці. Розв’язати кросворд.

Мотивація уроку:

Необхідність передачі інформації з далеких відстаней з'явилася ще давно. І способів такої передачі було винайдено справді багато. У давні часи люди передавали інформацію за допомогою гучних звуків, диму від багаття та інші.

Із виникненням писемності інформацію почали передавати не тільки усно або жестами. Вираження думок у письмовій формі дало можливість передавати повідомлення на дуже далекі відстані. Спочатку використовували гінців (посильних), потім голубину пошту. Із розвитком цивілізації розвивалася та видозмінювалася й пошта. З появою електричних а пізніше і електронних засобів зв’язку передача повідомлень теж змінювалася: спершу телефонограма, телеграма, факсограма а потім e-mail та різноманітні месенджери. 

Пояснення характеру та призначення наступної роботи й порядку виконання вправ:

Службові листи

Одним із найдавніших способів передачі інформації є листування.

СЛУЖБОВІ ЛИСТИ належать до основних засобів обміну інформацією між підприємствами та установами. На них припадає значна частина вхідної та вихідної документації.

Службовий лист – загальна назва різних за змістом документів, які виділяються у зв’язку з особливим способом передачі тексту – пересилкою по пошті. Існує багато видів службових листів. Але їх можна розділити на дві групи:

1.  Лист-запит (ініціативний).

2.  Лист-відповідь.

Службові листи надсилають аби спонукати адресата до дії, роз’яснити йому щось, переконати в чомусь. Такі листи відносять до групи – ініціативні. І деякі з них вимагають відповіді, теж у формі листа.

Зразок відображає документ 2017 року. Відшукайте реквізити, які змінили формат відповідно до ДСТУ 4163:2020 

Спробуйте визначити, котрі саме листи потребують відповіді. Вправа  

Телефонограма – узагальнююча назва різних за змістом документів, які виділяються у зв‘язку з особливим способом передачі тексту, передається в усній формі по каналах телефонного зв’язку та записується (друкується) тим, хто одержує документ.

Телефонограми використовуються для оперативної передачі інформаційних повідомлень службового характеру (повідомлення, запрошення та ін.).

Обов’язковими реквізитами телефонограми є:

У тексті телефонограми не повинно бути більше 50 слів, при цьому не слід вживати складні обороти та слова, які важко промовляти. 

Факсограма (телефакс, факс) – копія документа (письмового, графічного), яка отримується на паперовому носієві, передається по каналах факсимільного зв’язку (за допомогою факсимільної апаратури).

Факсом можна передати будь-який документ на паперовому носієві, проте найчастіше факс використовується для передачі службових листів та різного виду інформаційних повідомлень.

Факсограма при дотриманні установлених процедур має юридичну силу, цим вона відрізняться від ксерокопії, яка потребує спеціального засвідчення. 

Електронне повідомлення – документ, який передається за допомогою електронних мереж. Відображається на екрані та може бути  роздрукованим на папері.

Дотримання етики листування в онлайн-спілкуванні – дуже важливо для керівника будь-якого рівня. 

Закріплення нового матеріалу: гра "Хто швидше?"

Джерела:

1. Діловодство і документація: Навчально-методичний посібник / Державний вищий навчальний заклад "Українська академія банківської справи Національного банку України"; (Укладач П.О. Добродумов). - Суми: УАБС НБУ,  2014. - 209 с.

2. Ділове листування – зразки службових листів (https://pozovna.in.ua/zrazki-listiv/ )

3. Етика електронного листування (https://xn--90aamhd6acpq0s.xn--j1amh/teoriya/etika-elektronnogo-listuvannya/)

4. Поліщук Н.М. Електронний конспект лекцій з курсу: «Документаційне забезпечення діяльності установи» /Сайт «Професійні ресурси документознавства», 2004. – 110 с.

5. https://pidru4niki.com/11200611/marketing/reklamniy_list_dodatki_nogo

 6. Сморжанюк Т.П., Шрам Т.В., Рогальський Ф.Б. Документаційне забезпечення управління: Навчальний посібник. – К.: «Вища школа», 2007. – 255 с.