Папір 

Історія паперу

Підготував 

учень 10-в класу 

КЛ №119 КМР

Рашин Олександр

У давні часи люди робили записи на каменях, листі, корі дерев, шкурі тварин, панцирах черепах, кістках і на тканині, але у кожного з цих методів була маса недоліків. Виникнення паперу в Китаї — заслуга стародавнього винахідника Цай Луня. Саме завдяки ньому людство отримало новий поштовх для свого розвитку і процвітання. 

У восьмому столітті Китай почав торгувати папером з іншими країнами Азії, але таємницю її виготовлення жителі Піднебесної зберігали ще не одне століття. Однак, як мовить прислів’я, секрети довго не живуть.

У 751 році за династії Тан, в часи, коли загострилися протиріччя Китаю з арабською імперією, кілька китайських робітників були захоплені ворогом у полон. Вони-то і видали вікову китайську загадку. Незабаром виробництво паперу налагодили в Багдаді, і поступово технологія стала надбанням всього арабського світу. Згодом паперове ремесло потрапило в Європу, а звідти — на інші континенти планети. Згідно з історичними записами, перший завод з виробництва паперу в Європі з’явився через тисячу років після того, як Цай Лунь винайшов його. Спосіб Цай Луня і понині використовується як основа паперової промисловості — однієї з найбільш розвинених сфер виробництва в наш час.



ПАПІР - ДРУГ ЧИ ВОРОГ?

Сьогодні нам ні до чого така ощадливість, адже можна відкласти один лист і взяти інший, і третій і так далі. І так думає майже кожен з нас. Але екологи не втомлюються попереджати людство про те, що ресурси нашої планети не безмежні.

Наша паперова марнотратство губить планету. Вчені з'ясували, що найбільше паперу використовується юристами, фінансистами та чиновниками різних рангів. Підраховано, що один працівник «паперової сфери» за рік списує цілих 17 хвойних дерев. 10 000 дерев на рік вирубується в Китаї для виробництва листівок до свят. 115 млрд. Сторінок офісного паперу щорічно в усьому мірепревращается в макулатуру через копіювальних апаратів і принтерів. І це тільки поодинокі факти.

Але парадокс в тому, що папір тут абсолютно невинна. Вона - універсальне сировину, необхідне сучасній людині, як свіжа їжа. На даному етапі розвитку людства неможливо відмовитися від цього матеріалу, необхідно лише змінити своє ставлення до нього і до природи.

Раціональне використання ресурсів допоможе нам запобігти повільно, але невблаганно наближається екологічну катастрофу планетарного масштабу. Сьогодні розумніше і доцільніше вторинне використання паперу. - і це не затерті фрази, а актуальна необхідність. Стара і мудра Європа вже давно зрозуміла це. В європейських країнах більше половини паперу виробляється з вторинної сировини, в той час як вУкаіни тільки 0,1%. Але ж не в Фінляндії чи Швеції, а в нашій Сибіру вирубується щорічно 400 млн. Кубометрів лісу!