Колеснікова Олена Вадимівна

Заступник директора з наукової роботи

Керівник відділу вивчення процесів старіння і профілактики метаболично-асоційованих захворювань

Професор, доктор медичних наук

Лікар-терапевт вищої кваліфікаційної категорії, лікар-гастроентеролог вищої кваліфікаційної категорії, лікар-кардіолог вищої кваліфікаційної категорії, лікар-ендокринолог 

Викладач освітньо-наукової програми з підготовки докторів філософії ДУ "Національний інститут терапії імені Л.Т. Малої НАМН України"

Олена Вадимівна Колеснікова – провідний науковець ДУ "Національного інституту терапії ім. Л.Т. Малої НАМНУ", послідовник Харківської терапевтичної школи академіка Малої Любові Трохимівни, професора Бабака Олега Яковича та член-кореспондента НАМН України Фадєєнко Галини Дмитрівни. 

Науковий стаж - 25 років. Клінічний стаж - 25 років.

ОСВІТА ТА НАУКОВА ПІДГОТОВКА

Освіта

Колеснікова Олена Вадимівна у 1996 році з відзнакою закінчила Харківський Державний медичний університет за спеціальністю "Лікувальна справа". 

1996 - 1998 - Магістратура за спеціальністю "терапія", Харківський державний медичний університет, кафедра факультетської терапії, Україна

1998 - 2001 - Аспірантура на кафедрі факультетської терапії, Харківський державний медичний університет,  Україна

Післядипломна освіта

2002 - Кандидат медичних наук.  спеціальность "Внутрішні хвороби". (Захистила кандидатську дисертацію на тему: "Патогенетичні аспекти порушення гормонального статусу у хворих на хронічні дифузні захворювання печінки у динаміці лікування" на кафедрі факультетської терапії Харківського медичного університету під керівництвом проф. Хворостінки В.М.)

2013 - Доктор медичних наук.  спеціальность "Внутрішні хвороби" (У червні 2013 р. захистила докторську дисертацію на тему: "Неалкогольна жирова хвороба печінки та кардіоваскулярний ризик у пацієнтів з ожирінням: клініко-патогенетичні, діагностичні та прогностичні аспекти" науковий консультант проф. Бабак О.Я.)

В 2019 році отримала вчене звання Професор (Міністерство освіти і науки України). 

Отримала та підтвердила кваліфікацію "Терапевт" (1996, 2005, 2010, 2015, 2019 - вища категорія за фахом "Терапія"), в 2010, 2016, 2021 р. – вища категорія за фахом "Гастроентерологія". Звання лікаря вищої категорії з кардіології було підтверджено у 2023 рр.; Звання лікаря-спеціаліста з ендокринології - у 2015 та 2020 році. 

Тренінги та курси 

2023 - Курси з педагогіки у Харківському Національному педагогічному університеті імені Г.С.Сковороди 

2018,2023  - Курси з кардіології. Харківська медична академія післядипломної освіти, Україна

2016, 2021 Курси з гастроентерології. Харківська медична академія післядипломної освіти, Україна  

2015, 2020 Курси з енокринології. Харківська медична академія післядипломної освіти, Україна 

2015, 2019 Курси з терапії. Харківська медична академія післядипломної освіти, Україна 

Володіння мовами

англійська (B2), українська.

ПРОФЕСІЙНА КАР'ЄРА 

2013 - дотепер - Заступник директора з наукової роботи ДУ "Національний інститут терапії ім.Л.Т.Малої НАМН України", Харків.

2006 - 2013 - Старший науковий співробітник відділу захворювань печінки та шлунково-кишкового тракту ДУ "Національний інститут терапії імені Л.Т. Малої АМН України", Харків

2001 - 2006 - асистент кафедри  факультетської терапії, Харківський державний медичний університет,  Україна

У 2008 році отримала вчене звання старшого наукового співробітника

З 2013 року по 2019 р. виконувала обов’язки завідуючої відділом науково-організаційної роботи та медичної інформації з бібліотекою

В 2019 р. створено відділ вивчення процесів старіння і профілактики метаболічно-асоційованих захворювань, який вона очолює по теперішній час

НАУКОВА ДІЯЛЬНІСТЬ

Пріоритетним напрямком наукової діяльності протягом 2006-2013 рр. було теоретичне узагальнення і нове вирішення актуальних проблем сучасної терапії, а саме розробка способів ранньої діагностики і прогнозу неалкогольної жирової хвороби печінки у пацієнтів з ожирінням на основі комплексного вивчення клінічного перебігу захворювань, ліпідного і вуглеводного профілю, зміни функціонального стану печінки, характеру розподілу жиру в організмі, вмісту гормонів жирової тканини - адипонектина, резитина, запальних імунних факторів - фактор некрозу пухлини - α, С-реактивний білок, генетичних детермінант - поліморфних маркерів ADIPOR1, ADIPOR2, PNPLA3 в залежності від ступеня стеатозу печінки та серцево-судинного ризику; запропоновані критерії індивідуального призначення ранніх профілактичних і лікувальних заходів.

З 2013 року по теперішній час займалась проблемою поліпшення ранньої діагностики і прогнозування неінфекційних захворювань (ожиріння, цукровий діабет, гіпертонія, дисліпідемія), пошуку ранніх кардіометаболічних предикторів на КВР.

З 2006 року працювала в Інституті терапії НАМН України на посаді старшого наукового співробітника відділу захворювань печінки та шлунково-кишкового тракту, де очолювала у якості відповідального виконавця наступні фундаментальні НДР: "Вивчити патогенетичні механізми розвитку жирової інфільтрації печінки і розробити критерії її ранньої діагностики та підходи до терапії"; "Визначити методи діагностики прогресування неалкогольної жирової хвороби печінки у хворих на метаболічний синдром з урахуванням гематологічних маркерів фіброзу"; "Розробити способи виявлення і профілактики неалкогольної жирової хвороби печінки на основі вивчення клінічних, фено- та генотипічних особливостей у пацієнтів з метаболічним синдромом"; "Встановити генетичний поліморфізм ADIPOR2-гена і особливості клінічного перебігу неалкогольної жирової хвороби печінки у пацієнтів з кардіоваскулярним ризиком"

Протягом 2017-2019 років запропонувала пошукову НДР: "Вплив факторів серцево-судинного ризику на передчасне старіння". З того часу в фокусі наукового інтересу стали маркери судинного старіння та розробка профілактичних та терапевтичних заходів для попередження передчасного старіння.

У 2019 році під її керівництвом було створено відділ вивчення процесів старіння і профілактики метаболічно-асоційованих захворювань науковими напрямками якого стало створення концепції щодо впливу факторів передчасного старіння в формуванні різних фенотипів метаболічно-асоційованих захворювань, вивчення впливу епігенетичних факторів, факторів навколишнього середовища, особливостей харчування та поведінкових патернів на епігенотип людини і швидкість вікових процесів  а також   визначення генетичної детермінованості факторів ризику передчасного старіння в механізмах розвитку метаболічно-асоційованих захворювань з практичним застосуванням наукових результатів для істотного продовження періоду здорового життя людини.

Дослідницький досвід

1. Теоретичне узагальнення і нове вирішення актуальних проблем сучасної терапії, а саме розробка способів ранньої діагностики і прогнозу неалкогольної жирової хвороби печінки у пацієнтів з ожирінням на основі комплексного вивчення клінічного перебігу захворювань, ліпідного і вуглеводного профілю, зміни функціонального стану печінки, характеру розподілу жиру в організмі, вмісту гормонів жирової тканини - адипонектина, резитина, запальних імунних факторів - фактор некрозу пухлини - α, С-реактивний білок, генетичних детермінант - поліморфних маркерів ADIPOR1, ADIPOR2, PNPLA3 в залежності від ступеня стеатозу печінки та серцево-судинного ризику; 

2. Пошук критеріїв індивідуального призначення ранніх профілактичних і лікувальних заходів;  поліпшення ранньої діагностики і прогнозування неінфекційних захворювань (ожиріння, цукровий діабет, гіпертонія, дисліпідемія), пошуку ранніх кардіометаболічних пре дикторів НІЗ; маркери судинного старіння та розробка профілактичних та терапевтичних заходів для забезпечення передчасного старіння

3. Уксперт Українського фонду стартапів (Ukranian Startup Fund). Постійно приймає участь у рецензуванні поданих проектів.

Наукові напрямки, що висвітлюються в доповідях для лікарів і науковців

"Сучасні погляди на проблему: НЖХП і атеросклероз", "Детермінанти передчасного старіння  при метаболічно-асоційованих захворюваннях в умовах воєнного стану", "COVID-19 з огляду на системну ендотеліопатію чи можемо ми зберегти майбутнє наших пацієнтів", "Причини та наслідки метаболічно-асоційованих захворювань та їх зв’язок з віком"

Член редакційної колегії:

1.  Заступник головного редактора "Український терапевтичний журнал"

2.  Заступник головного редактора "Сучасна гастроентерологія"

Scientific grants

Брала участь у міжнародних наукових  проектах на підставі:

1. Угода про академічне партнерство між ДУ "Національний інститут терапії імені Л.Т.Малої НАМН України" та Гданським медичним університетом (Польща) з метою академічного та наукового співробітництва на 2019-2024 рр.

2. Угода про академічне партнерство між ДУ "Національний інститут терапії імені Л.Т.Малої НАМН України" та Вищою школою охорони здоров’я і соціальної роботи святої Єлизавети (Словацька Республіка) на 2014-2019 рр. з метою сприяння розвитку і вдосконаленню академічної та науково-дослідної діяльності.

3. Двостороння угода між ДУ "Національний інститут терапії імені Л.Т.Малої НАМН України" та медичним факультетом університету ім. Яна Коменського (Словаччина) про двосторонні зусилля зміцнення співробітництва наукового суспільства обох сторін, а також реалізацію наукових, дослідних і дидактичних проектів на 2014-2019 рр.

4. Спільний міжнародний проект між  "ДУ НІТ НАМНУ" та Університету економіки і менеджменту Словаччина "Development of different organization and business structures in public and private sectors of health care, pharmaceutical industry, healt education and promotion of health, rehabilitation, wellness and beauty sectors: international experience" (2023-2025 р.р.)

5. З 2023 року розпочато міжнародне наукове дослідження "The impact of war-induced stress on the development and progression of arterial hypertension and cardiovascular disease in Ukrainian female refugees (acronym: War-Scar)" Project number: 2022/45/P/NZ5/02812.  (Це частина проєкту № 2022/45/P/NZ5/02812, який зареєстровано у Національному науковому центрі та входить до програм досліджень та інновацій Європейського Союзу "Горизонт 2020" у рамках грантової угоди Марії Склодовської-Кюрі № 945339).

УЧАСТЬ В АТЕСТАЦІЇ НАУКОВИХ КАДРІВ

Участь в атестації наукових кадрів (як офіційного опонента  або члена постійної спеціалізованої вченої ради)

Підготовка  наукових кадрів

2015-2017 - Науковий керівник дисертаційної роботи Яресько М.В. на здобуття наукового  ступеня кандидата медичних наук зі спеціальності 14.01.02 - внутрішні хвороби 222 - медицина. Тема "Оптимiзацiя прогнозування кардiометаболiчного ризику у жiнок з гiпертонiчною хворобою в поеднаннi з ожирiнням в перименопаузi".

2015-2017 - Науковий керівник дисертаційної роботи Козиревої Т.Є. на здобуття наукового  ступеня кандидата медичних наук зі спеціальності 14.01.02 - внутрішні хвороби 222 - медицина. Тема "Дiагностичне значення iнфекцiї Helicobacter pylori у прогнозуванны серцево-судиннолго ризику у пацiентiв з iшемiчною хворобою серця та цукровим дiабетом 2 типу".

2016-2018 - Науковий керівник дисертаційної роботи Потапенко А.В. на здобуття наукового  ступеня кандидата медичних наук зі спеціальності 14.01.02 - внутрішні хвороби 222 – медицина. Тема: "Оптимізація діагностики та лікування неалкогольної жирової хвороби печінки в поєднанні з субклінічним гіпотиреозом на підставі оцінки кардіометаболічних змін".

2020 - дотепер - Науковий керівник дисертаційної роботи Радченко А.О. на здобуття наукового  ступеня доктор філософії (Phd). Тема: "Патогенетичні механізми розвитку передчасного старіння у хворих з артеріальною гіпертензією і субклінічним гіпотиреозом та оптимізація лікувально-профілактичних заходів".

Офіційна опоненція 

2021 - Офіційний опонент дисертаційної роботи Пасієшвілі Тамари Мерабівни за темою "Патогенетична та прогностична роль біомаркерів системного запалення і неспецифічного захисту в розвитку та перебігу гастроезофагеальної рефлюксної хвороби у хворих молодого віку з автоімунним тиреоїдитом", поданої на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.02 – внутрішні хвороби (28.09.2021)

2021 - Офіційний опонент дисертаційної роботи Матковської Наталії Романівни на тему "Алкогольний цироз печінки в поєднанні з ожирінням: клініко-патогенетичні особливості та комплексна терапія", подану на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.02 - внутрішні хвороби (06.05.2021)

2021 - Офіційний опонент дисертаційної роботи Надюк Алли Вадимівни "Діагностична значимість варіабельності артеріального тиску та пружно–еластичних властивостей судинної стінки у чоловіків з артеріальною гіпертензією та ожирінням", подану на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.02 – "внутрішні хвороби"

2021 - Офіційний опонент дисертаційної роботи Гречаник Марії Михайлівни: "Ліпідний обмін, інсулінорезистентність та стан магістральних артерій при ішемічній хворобі серця в поєднанні з неалкогольним стеатозом печінки" на здобуття ступеня доктора філософії в галузі знань "Охорона здоров’я" за спеціальністю 222 - "Медицина"

2021 - Офіційний опонент дисертаційної роботи Радіонової Тетяни Олександрівни "Клініко-патогенетичні особливості та лікування хронічного гастриту у хворих на цукровий діабет 2 типу", поданої до офіційного захисту за спеціальністю 222 – Медицина поданої на здобуття наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю 222 – Медицина.

2023 - Офіційний опонент дисертаційної роботи Рождественської Анастасії Олександрівни на здобуття ступеня доктора філософії (PhD) за спеціальністю 222 "Медицина", спеціалізація "Внутрішні хвороби" за темою: "Діагностичне та прогностичне значення калістатину у хворих на неалкогольну жирову хворобу печінки на тлі гіпертонічної хвороби", за спеціальністю 222 "Медицина", спеціалізація "Внутрішні хвороби" (05.04.2023р.)

2024 - Офіційний опонент дисертаційної роботи Тверезовської Ірини Іванівни "Роль селенопротеїну Р в оптимізації діагностики, лікування та прогнозування перебігу неалкогольної жирової хвороби печінки на тлі гіпертонічної хвороби" на здобуття ступеня доктора філософії з галузі знань 22 "Охорона здоров’я" за спеціальністю 222 "Медицина"

Постійне членство в спеціалізованих вчених радах

2019-дотепер - Постійний член спеціалізованої вченої раді Д 26.003.08 (НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ О.О. БОГОМОЛЬЦЯ) зі спеціальностей: 14.01.11 "Кардіологія", 14.01.02 "Внутрішні хвороби", 14.01.38 "Загальна практика – сімейна медицина"

2022-дотепер      Постійний член спеціалізованої вченої раді Д 64.600.04 (Харківський національний медичний університет) зі спеціальностей: 14.01.11 "Кардіологія", 14.01.02 "Внутрішні хвороби", 14.01.10 "Педіатрія"

Членство в разових спеціалізованих вчених радах

1. Член спеціалізованої вченої ради ДФ 64.600.005 у Харківському національному медичному університеті МОЗ України (08.2020)

2. Член спеціалізованої вченої ради Д 20.601.01 при Івано-Франківському національному медичному університеті МОЗ України

3. Член спеціалізованої вченої ради №05-А від 31.01.2023 Харківського національного медичного університету МОЗ України

4. Член спеціалізованої вченої ради ДФ 64.568.001 ДУ "Національний інститут терапії ім. Л.Т. Малої" ( 23.04.2021р.)

5. Член спеціалізованої вченої ради ДФ 44.601.015 при Українській медичній стоматологічній академії МОЗ України (03.2021)

6. Член спеціалізованої вченої ради ДФ 08.601.027 від 13.04.2021 №414 для розгляду та проведення разового захисту дисертації на здобуття ступеня доктора філософії в галузі знань "Охорона здоров’я" за спеціальністю 222 - "Медицина"

7. Член спеціалізованої вченої ради Д 20.601.01 при Івано-Франківському національному медичному університеті МОЗ України (06.05.2021)

ДІЯЛЬНІСТЬ ЗА СПЕЦІАЛЬНІСТЮ У ФОРМІ УЧАСТІ У ПРОФЕСІЙНИХ ТА/АБО ГРОМАДСЬКИХ ОБ'ЄДНАННЯХ

Дійсний член:

З 2015 р. - віце-президент громадської організації "Українська Асоціація профілактичної медицини". Є дійсним членом Європейської Асоціації з вивчення захворювань печінки. (EASL), член EAPC – European Association of Preventive Cardiology, член Європейської асоціації по вивченню атеросклерозу (EAS). Заступник головного редактора журналів "Український терапевтичний журнал" та "Сучасна гастроентерологія". Голова біоетичного комітету Інституту та голова експертної комісії з HДP, заступник голови комітету по біоетиці Української гастроентерологічної асоціації.

В рамках своїх функціональних обов’язків здійснювала проведення "Шкіл терапевтів ім. Л.Т. Малої", виїзди в 5 областей України: Львівську, Закарпатську, Чернівецьку, Одеську та Івано-Франківську, метою яких стало розповсюдження досягнень науковців ДУ "Національний інститут терапії імені Л. Т. Малої НАМН України" серед лікарів практичної охорони здоров’я.

НАГОРОДИ ТА ВІДЗНАКИ

2013 р. - відзначена  Національним комітетом спеціалістів з гастроентерології та гепатології премією Dr. Bares  за кращу роботу (назва роботи: "Relationship gene polymorphism ADIPOR 1 with cardiovascular risk in patients with nonalcoholic fatty liver disease")

2017 р. - за особистий внесок у розвиток науки та високий рівень професійної майстерності нагороджена Почесною грамотою Північно-Східного наукового Центру НАН України і МОН України

2015 р., 2017р. - нагороджена Почесною грамотою НАМН України.

2018 р. - нагороджена медальлю "Знак пошани" ім. Преподобного Агапіта Печерського НАМН України.

2020 р. - Диплом стипендіата в галузі науки імені Любові Трохимівни Малої Харківської обласної держаної адміністрації

2023 р. - Почесна грамота. Національна академія медичних наук України

2023 р. - Орден преподобного Агапіта Печерського (№371) Національна академія медичних наук України.

ПУБЛІКАЦІЇ ТА НАУКОМЕТРИЧНІ ПРОФІЛІ

Колеснікова О.В. - автор більше 450 публікацій, в тому числі 12, що індексуються в базах Scopus та Web of Sciences, 8 книг (посібники, підручники, довідники): співавтор книги "Роль и место антигомотоксической терапии в лечении болезней печени", автор та співавтор 12 монографій серед яких: Biomarker of liver Disease в міжнародному видавництві Elsilver; "Цироз печінки і його ускладнення"; Cardiometabolic indicators as predictors of early vascular aging in Patients With Non-alcoholic Fatty Liver Disease And Subclinical Hypothyroidis; Cardiometabolic risk prediction in patients with non-alcoholic fatty liver disease combined with subclinical hypothyroidism; Коморбідні стани у осіб похилого і  старечого віку; Особливості профілактики та лікування окремих захворювань у пацієнтів старших вікових груп; Очікувана тривалість життя після збройних конфліктів: роль генетики, епігенетичний вплив, світовий досвід порівняння різних поколінь; Aging as a Medical and Social Problem: Attitude to Aging in Different Socio-Demographic Groups , 12 патентів та 2 авторських прав. 

Колеснікова Олена Вадимівна

Заступник директора з наукової роботи ДУ "Національний інститут терапії імені Л.Т. Малої НАМН України", керівник відділу вивчення процесів старіння і профілактики метаболично-асоційованих захворювань, доктор медичних наук, професор

Адреса: 61039, м. Харків, пр. Любові Малої, 2а,

e-mail: therapy@amnu.gov.ua 

тел.: +38 (057) 373-90-32 


Kolesnikova Olena

Deputy Director for Scientific Work , MD, PhD, Doctor of Medical Sciences, Professor

Head of Department of Study of Aging Processes and Prevention of Metabolic-Associated Diseases 

L.T. Malaya Therapy National Institute of the National Academy of Medical Sciences of Ukraine,

Address: 61039, 2a Lyubovi Maloy Ave., Kharkiv, Ukraine

e-mail: therapy@amnu.gov.ua