Savjeti za roditelje i djecu

Kako organizirati dan kod kuće www.youtube.com/watch?v=AsSyCHzRbKM

Savjeti školske defektologinje

Savjeti za roditelje

1. Dogovorite stalan raspored učenja

Kako bi se djeca osjećala sigurno, važno im je stvoriti određenu rutinu. Zajednička organizacija i dogovor oko rasporeda učenja nešto je što će im koristiti i tijekom povratka u školu u vidu lakše organizacije obveza. Iako je ova situacija poremetila dosadašnji ritam i strukturu, neke je stvari moguće zadržati – poput vremena za odlazak na spavanje, vrijeme objeda, pisanja zadaće i slično. Važno je uspostaviti strukturu, predvidljivost i smisao. Gdje, kada i kako se igra, uči ili radi od kuće treba zajednički isplanirati, ali pri tome (osobito u danim uvjetima) biti fleksibilni. Prilagodite i uskladite raspored svog djeteta i svoje radne zadatke koliko god je moguće. Ono što je važno jest i pojasniti djeci da ovo nisu školski praznici te da se od njih očekuje da nastavu, iako je u drugačijem obliku, shvate ozbiljno. Osim toga, na taj način će se izbjeći pretjerana izloženost ekranima.

2. Razgovarajte s djecom

Jeste li znali da istraživanja govore da TJEDNO provedemo manje od sat vremena u konstruktivnom razgovoru s našom djecom? Sad je pravo vrijeme da to promijenimo! Imajte i na umu da djeca ponekad vide, čuju i razumiju i više nego pretpostavljamo. Osim toga, naša djeca prepoznaju emocionalnu klimu u kojoj se nalaze. Stoga je dobro razgovarati o tome kako oni doživljavaju situaciju, osjećaju li zabrinutost ili strah. Ne trebamo se praviti da je ovo normalna situacija koja nas ne pogađa, već je važno prihvatiti trenutne osjećaje, uz poruku da će proći i da je važno da se svatko od nas potrudi zaštititi sebe i druge.

3. Iskoristite svaku priliku da s djecom boravite na zraku pridržavajući se savjeta o zaštiti zdravlja

Šetnja sa psom, izlazak na dvorište, promatranje zalaska Sunca… ali pri tome poštujte mjere udaljenosti 2 metra od drugih građana!

4. Dogovorite koje kućanske poslove će djeca obavljati

Neka ti poslovi budu u skladu s njihovim godinama i mogućnostima. Ako su dovoljno veliki počnite s podukama kuhanja, peglanja i svih ostalih vještina koje će im kasnije u životu biti potrebne.

5. Neka starija braća i sestra pomažu mlađima u učenju.

Na taj način učenje je zabavnije, ali i brže. Uz to, djeca razvijaju strpljenje, uče se pomaganju i empatiji.

6. Igrajte društvene igre

Čovječe ne ljuti se, pantomima, asocijacije, slovo na slovo.. ali i puno drugih igara koje možete naći ovdje, na našoj stranici!

7. Istražite povijest obitelji, napravite obiteljsko stablo

Tko zna, možda otkrijete da ste potomci neke kraljevske obitelji! 😉

8. Organizirajte filmske, plesne… večeri

Dogovorite film koji ćete zajedno gledati… Neke preporuke: Tajni život ljubimaca, Janko Strižić, Ledeno doba, Annie, Dr. Dollitle… Ali i stariji, dobro poznati crtići/filmovi: Potraga za Nemom, Čarobna šuma, Kovrčava Sue, Zamka za roditelje, Nakon pogledanog filma, razgovarajte o njemu, saznajte kako su ga doživjela vaša djeca, što im se svidjelo, a što ne!

9. Planirajte budućnost

Cijela je obitelj na okupu… možda je sad vrijeme za neke razgovore koje ranije niste stigli obaviti ili ste ih odgađali. Iskoristite priliku za razgovor o budućnosti, željama i planovima.

10. Nemojte zaboraviti na sebe

Skloni smo pomaganju i stavljanju tuđih interesa ispred svojih… No, kako bismo bili uspješna podrška našoj djeci i bližnjima, važno je da ne zaboravimo na sebe! Zato – pročitajte tu knjigu koju već dugo želite! Rasplešite se na omiljenu pjesmu! Istražite i isprobajte novi recept! Priuštite si kupku!

Situacija u kojoj smo se našli nije laka, ali iz nje možemo izvući jako puno! Zato - budite kreativni! Uživajte u društvu svoje djece!

Želimo vam puno lijepih zajedničkih trenutaka!

Savjeti za učenike

Dragi učenici, evo spremila sam za vas mali podsjetnik na koji način uspješnije učiti. Uživajte!

Kako organizirati svoje učenje

1. Nahrani svoj mozak jer će bolje pamtiti

Riba, soja, jaja, povrće, gljive, sjemenke, orašasti plodovi, ružmarin i tekućina poput čaja i vode, jako je zdrava i korisna za mozak. Od njih nam mozak radi brže, svježiji je, lakše stvara i čuva pamćenje te nadoknađuje masnoće koje gubi dok razmišlja.

Također su vrlo preporučljivi: B1 i B2 vitamini (nalazimo ih u grašku, grahu, orasima, mesu, mlijeku, jajima, žitaricama), beta-karoten koji je ključan za pamćenje (zeleno povrće, mrkva, naranče) te cink, koji sprječava depresiju, senilnost i slabo pamćenje (morski plodovi, cjelovite žitarice, južno voće).

Potrebno je izbjegavati zasićene životinjske masti (mast, maslac, masno meso, masne sireve i mlijeko) jer se tom hranom smanjuje dotok krvi u mozak, a samim time i sposobnost učenja i pamćenja.

2. Odredi svoj cilj

Nije isto učiti «samo da bi bilo pozitivno» ili za odličnu ocjenu. Zašto? Jer sam cilj čini ogromnu razliku u volji za učenjem.

Nakon što sam sa sobom odlučiš koji su tvoji ciljevi i do koje mjere želiš uspjeti, tek tada možeš krenuti dalje.

3. Organiziraj svoje vrijeme i mjesto za učenje

Prije samog učenja potrebno se odlučiti, a zatim i organizirati – kako, kada i gdje učiti.

Svatko ima drugačiji radni dnevni ritam i drugačije sposobnosti, pa će se svatko prilagoditi onome što vrijedi za njega.

Organiziraj mjesto koje ti služi samo za učenje. Pobrini se da to mjesto bude dobro osvijetljeno, da nema prevelike buke i da po mogućnosti nema pogled kroz prozor. Sve će ti to pomoći da ti pozornost bude usmjerena na učenje.

Svakodnevno vrijeme koje si odrediš za učenje neka bude ono kad se osjećaš odmorno i to u svom mirnom kutku gdje te glazba, televizija i slično neće ometati.

Važno je postići stalnost – vremena, prostora, načina.

4. Odmaraj se kontinuirano

Možda zvuči čudno, ali koliko god puno gradiva imaš za naučiti, a uz to nemaš puno vremena, poslije određenog vremena učenja (45 minuta do sat vremena) MORAŠ napraviti pauzu od 5-15 minuta. Zašto? Jer će ti mozak previše raditi ako učiš duže od nekih prosječnih sat vremena, i svako duže prisiljavanje da učiš neće uopće biti korisno, što ćeš uočiti tek kasnije.

Također, nemoj se dovoditi u situaciju da učiš po noći jer ćeš misliti da učiš i pamtiš, a mozak će ti se samo preopterećivati jer je ionako već umoran/na od cijelog dana. Ni takvo učenje neće previše uroditi plodom.

5. I na kraju – nagradi se!

Kad ispitaš koliko si i kako dobro naučio/la gradivo (najbolje je da zamoliš brata/sestru, roditelje ili prijatelja da te ispita) i vidiš da si naučio/la do razine do koje želiš – nagradi se! Napravi nešto što jako voliš. Dio vikenda obavezno odvoji za odmor i zabavu.

Ovo su neke osnove koje su uglavnom potrebne da bi se uspješno učilo, ako to stvarno želiš. Izgleda komplicirano, ali je zapravo vrlo jednostavno. Kada se jednom privikneš na takve osnove, poslije uopće nećeš razmišljati o tome, nego će ti to automatski biti temelj kod svakog slijedećeg učenja.

I za kraj, molim te, SJETI SE, dok traje epidemija virusa OSTANI DOMA! To je SAD jako važno jer time štitiš sebe I druge!

Svima želim uspješno učenje I šaljem veliki zagrljaj!



MNEMOTEHNIKE.docx

Savjeti školske knjižničarke

Pravila lijepog ponašanja i komuniciranja na internetu - za učenike od 5. do 8. razreda www.medijskapismenost.hr/video-lekcija-pravila-lijepog-ponasanja-i-komuniciranja-na-internetu/ Nakon video lekcije pokušajte riješiti kviz o sigurnom i odgovornom ponašanju na internetu. Sretno!

Savjeti školske pedagoginje

Kako u digitalnom dobu odgojiti dobrog čovjeka? www.medijskapismenost.hr/digitalnom-dobu-odgojiti-dobrog-covjeka/

Teatar Tirena pripremio je za vas 3 kratka video-uratka vezana uz mentalno zdravlje.

Trenutna situacija u kojoj smo se našli vrlo je stresna, ali probajte misliti na lijepe stvari koje postoje i ovakvoj situaciji. www.tirena.hr/8386/brinimo-o-mentalnom-zdravlju/