Realizujemy Kampanię Bohater - zdobywamy imię phm. Mariana Kasperkiewicza

Aktualności

11 września delegacja naszego kręgu w składzie hm. Krystyna Wójcicka oraz druhowie Andrzej Obal i Henryk Śniadkowski wzięli udział w uroczystości oddania hołdu i złożenia kwiatów pod pomnikiem Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Bielsku-Białej. W uroczystości zorganizowanej przez Bielski Klub Seniorów Lotnictwa uczestniczyli przedstawiciele władz Miasta, harcerze naszego Hufca oraz młodzież szkolna.

Więcej zdjęć można obejrzeć tutaj

10 września delegacja naszego kręgu w składzie: hm. Krystyna Wójcicka, hm. Irena Kowaliczek, hm. Janusz Wójcicki i dh. Andrzej Obal wzięła udział w uroczystości poświęconej 85 rocznicy tragicznej śmierci porucznika Franciszka Żwirki i inżyniera Stanisława Wigury. Uroczystość odbyła się na Żwirkowisku pod Cierlickiem Górnym w Republice Czeskiej.


Więcej zdjęć z wyjazdu można zobaczyć tutaj

Z żalem zawiadamiamy, że w dniu 28 czerwca roku w Warszawie, w wieku 95 lat, odszedł na Wieczną Wartę druh Ludwik Jurzak, harcerz IV DH im. Zawiszy Czarnego przy Domu Polskim w Bielsku, uczestnik wojny obronnej w 1939 r., robotnik przymusowy w gospodarstwie Wilhelm Kuschel w Glatz, kopalni węgla kamiennego w Neurode i węgla brunatnego w Bitterfeld, znany powojenny budowniczy przemysłu chemicznego w Polsce.

Biografia druha Ludwika do przeczytania tutaj a pamiątkowe zdjęcia tutaj

Nasza ostatnia zbiórka przed wakacjami odbyła się przy harcerskim ognisku na terenie Katolickiego Domu Opieki "Józefów" w Mikuszowicach, gdzie pozaharcersko udzielają się nasi członkowie : phm. Janusz Frączek oraz dh Andrzej Obal.

Uroczyście rozpalil ognisko nasz przyjaciel z HPC phm. Władek Kristen, a strażnikiem ognia został hm. Janusz Wójcicki. Następnie nasza komendantka dh. Krysia złożyła w naszym imieniu najserdeczniejsze życzenia imieninowe dh. Wandzie Żarnowskiej-Ćwiertka. Poważniejsze sprawy rozpoczęły się od powitania delegacji 88 DW "Wierchy" z którą od dłuższego czasu współpracujemy.

Dh Andrzej Obal przypomniał wszystkim historię powstania ośrodka oraz zapoznał nas z jego działalnością codzienną. Dokonaliśmy również krótkiego podsumowania rocznej pracy kręgu, a mamy się z czego cieszyć bo nie było miesiąca, w którym byśmy nie osiągnęli jakiegoś znacznego sukcesu jak przystało na założenia trzeciej części programu WAGGGS, który realizujemy - IMPACT.

Przypomnieliśmy sobie co jeszcze mamy do zrobienia w trakcie naszej Kampanii Bohater, którą planujemy zakończyć 11 listopada br. Nie zabrakło również naszych starych harcerskich piosenek. "Wierchy" zaprezentowały nam "Dym z jałowca" - trudna to piosenka ale na pewno się jej nauczymy.

Po iskierce udaliśmy się na naszą letnią biesiadę przygotowaną przez naszą kochaną komendantkę i jej męża. W sali było pianino więc nasz dh Zdzisław Tanewski zafundował nam koncert- tym razem nie było Bacha tylko stare harcerskie piosenki i szanty.

Śmieszną niespodzianką była wizyta członków zespołu kwatermistrza: Dagi i Wojtka poszukujących hufcowego kapelana który miał być na jakimś harcerskim ognisku ,a ognisk harcerskich dzisiaj było wiele. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że nasz proporzec już się robi i będzie hipsterski.

Na koniec życzyliśmy sobie zdrowia , udanych wakacji oraz tego byśmy wypoczęci spotkali się we wrześniu gotowi do działania.

Wszystkim nieobecnym na zbiórce tą drogą przesyłamy naszą iskierkę a naszej kochanej Krystynie dziękujemy za WSZYSTKO!

~hm. Irena Kowaliczek

Więcej zdjęć ze zbiórki tutaj

1 czerwca delegacja naszego kręgu w składzie hm. Krystyna Wójcicka, hm. Józef Ćwiertka, phm. Weronika Kliś, pion. Wanda Żarnowska-Ćwiertka i mł. Andrzej Obal uczestniczyła w uroczystościach 40-lecia istnienia Harcerskiego Kręgu Seniorów „Zaolzie”. Wybraliśmy się do Domu Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Lesznej Dolnej w Republice Czeskiej, gdzie odbył się uroczysty apel oraz ognisko. Szczegółowa relacja i więcej zdjęć tutaj.

14 maja delegacja naszego kręgu w składzie: hm. Krystyna Wójcicka, pion. Krystyna Homa, hm. Ewa Kossowska i hm. Janusz Wójcicki wzięli udział w nadaniu Hufcowi Harcerek ZHR na Podbeskidziu imienia Zofii Kossak – słynnej powieściopisarki, autorki historycznych opowiadań i książek, pasjonatki harcerstwa, współtwórczyni bazy szkoleniowej śląskich harcerek i harcerzy z okresu międzywojennego na Buczu i w Górkach Wielkich. Relacja i zdjęcia tutaj

25 kwietnia przedstawiciele naszego kręgu udali się do Cieszyna na seminarium poświęcone „Pamięci więźniów nazistowskich obozów koncentracyjnych ze szczególnym uwzględnieniem kobiet – więźniarek z Ravesbrück”. Spotkanie uświetniła swoją obecnością Wanda Półtawska. Szczegółowa relacja i więcej zdjęć tutaj.

3 kwietnia hm. Krystyna Wójcicka oraz przedstawiciele czeskiego kręgu seniora odwiedzili znaną pisarkę i poetkę z Zaolzia panią Anielę Kupiec. Okazją do spotkanie było świętowanie 97 urodzin pani Anieli.

Zdjęcia z wizyty i relację można znaleźć tutaj

Notka o naszej wizycie ukazała się również w gazecie Głos Ludu, treść artukułu można znaleźć tutaj

Za nami VIII Gala Mistrzów Harcerstwa Chorągwi Śląskiej.

Nominacje z naszego kręgu otrzymały:

  • hm. Teresa Ceremuga - w kat. Bratnia Dusza
  • hm. Irena Kowaliczek - w kat. Bratnia Dusza
  • hm. Krystyna Wójcicka - w kat. Złoty Senior.

Statuetkę Złotego Seniora otrzymał nasz przyjaciel phm. Władysław Kristen z KS "Zaolzie".

Więcej zdjęć z Gali po kliknięciu w obrazek lub na Facebooku.

A piosenkę z Gali można znaleźć tutaj.

Od dłuższego już czasu poszukujemy naszych instruktorów, którzy działali w hufcu w minionych latach, w celu rzetelnego spisania dalszego ciągu historii hufca.

W dniu dzisiejszym miłym gościem naszego hufca i rady kręgu był hm. Christof Krzysztof Apostolakis - instruktor zuchowy hufca oraz Chorągwi Bielskiej ZHP od 37 lat mieszkający w Atenach. Dzięki tej wizycie wiemy już co nieco o polsko -greckim wątku w historii harcerstwa na naszym terenie.

Czekamy w każdą środę od 15:00 do 16:00 na pozostałych zagubionych.

Wigilia na Zaolziu 2013.mp4

Materiał archiwalny ze spotkania wigilijnego na Zaolziu w 2013 roku.

Film prezentujący działalność kręgu oraz poszczególnych seniorów. Zapraszamy do obejrzenia archiwalnych materiałów.

Relacja z prezentacji książki hm. Józefa Drożdża, bohatera naszego hufca.

Archiwalny materiał z odnowienia Przyrzeczenia Harcerskiego w 2007 roku na bielskich Błoniach.

Tradycyjnie z okazji DMB spotkaliśmy się w Klubie Lekarza w gronie harcerskich seniorów i seniorów lekarzy, aby uczcić święto wszystkich skautów. Szczegółowa relacja z wydarzenia znajduje się poniżej. Kliknij w zdjęcie poniżej, aby zobaczyć więcej zdjęć.

DMB w Klubie Lekarza.docx

Członkowie naszego kręgu zrealizowali zadania na Dzień Myśli Braterskiej 2017 z propozycji programowej #WAGGGS #LetsGrow. To już kolejny etap trzyletniego programu WAGGGS:

1. Connect - już za nami

2. Grow - już za nami - meldunek poniżej

3. Impact - zaczynamy działania związane z Kampanią Bohater!

A podsumowanie już za rok!

meldunek grow.docx

Na ostatniej zbiórce świętowaliśmy 98 urodziny druha Zdzisława Tanewskiego. Najlepsze życzenia dla naszego seniora złożyła również Komenda Hufca Beskidzkiego ZHP.

'' Bądźmy jak to dorodne drzewo

silnie zakorzenione w ojczystej glebie,

rozkwitające jak uśmiech przyjaźni na twarzy,

owocujące miłością, braterstwem i dobrymi uczynkami.

Rozsiewajmy jego nasiona po całym naszym kraju

i po całym świecie."

Z okazji Dnia Myśli Braterskiej przesyłamy nasze harcerskie pozdrowienia z życzeniami wszelkiej pomyślności!

Reprezentanci naszego kręgu brali udział w uroczystości upamiętniającej najsłynniejszych polskich lotników Żwirko i Wigurę.

Relacja z uroczystości oddania hołdu Tadeuszowi Niemczykowi, którą krąg przygotował w ramach "Beskidzkiego Granta".

Delegacja kręgu uczestniczyła w 96 urodzinach poetki Druhny Anieli Kupiec. Gośćmi byli seniorzy z obu stron Olzy, członkowie Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, redaktorzy zaprzyjaźnionego Głosu Ludu oraz Telewizja Czeska.