Spinningové elektrokolo

Umístění školy a obrázek elektrických trenažérů na testování dobíjení pomocí generátoru z bezkartáčového elektromotoru

demonstrace předělání BLDC motoru na generátor 36V DC - pomocí převodníku DC/AC se nehospodárně a pro potěšení získalo napětí 230V - jako zátěž použita 70W žárovka nebo ventilátor

Elektrické spinningové kolo na výstavě Ampér 2016 společně s elektrickou motokárou

Další připravovaný projekt -Spinningový e-bike

V současné době je rozpracován projekt elektrického kola s dobíjením pomocí pedálového středového generátoru

Elektricky poháněné kolo s využitím dobíjení akumulátorů pomocí pedálového středového generátoru - šlapáním lze přivést elektrickou energii do bateriového systému a prodloužit tak dojezd kola, využití fyzické zátěže lidského těla jako na spinningovém kole nebo rotopedu

•Dopad tohoto projektu je obdobný jako u elektrické motokáry, ekologie a nové druhy pohonů, propagace školy, …

•Vývoj nového dopravního prostředku s parametry, které umožní výhodněji využít elektrickou energii bez mechanického (řetězového) pohonu

Technické parametry spinningového elektrického kola

Robustní BLDC elektromotor vpletený do zadního kola, provozovaný na napětí 36 V a dávající výkon do 750 W, točivý moment 18,2 Nm, hmotnost 6,4 kg

  • Regulátor Magic 50A - nadstandardní funkce: tempomat, signalizace poruchy, programovatelný přes USB, univerzální pro napětí akumulátoru 24 V, 36 V a 48 V

  • Baterie Li-ion - 36 V, 10 Ah, zajištěná uzamčením do držáku a vyjímatelná sklopením horní části do boku kola.

  • Středový pohon s výkonem 250W (dostatečně velký pro delší zátěž "šlapáním energie do baterek") - je nutné předělat - vyřadit volnoběžku a upravit získané střídavé napětí na vhodnou hladinu stejnosměrného napětí, pro dobíjení baterie. V ideálním případě by bylo nutné vyvinout vhodný generátor na frekvenci šlapání 1 Hz s trochu větším vnějším průměrem a počtem pólů (podobně jako Golden Motors) - zatím nikdo nevyrábí.

  • Ostatní ovládající prvky, včetně brzdových páček s mikrospínači, páčkovým ovladačem plynu, LED indikátorem stavu baterie, siréna, světla, kabeláž, …

Princip provozování tohoto kola se liší od běžných kol především využitím středového pohonu jako dobíjecí jednotky. Jezdec hospodaří s baterií jako s energetickou bankou, kterou dobíjí pomocí nabíječky připojené na běžnou zásuvku nebo se může kdykoliv rozhodnout doplnit chybějící energii šlapáním do pedálů středového generátoru.

Energii, kterou takto získává, bude moci měnit v několika rozsazích výkonů. Trvale bude možno nastavit potřebný výkon v rozmezí 50 až 70 W - první stupeň zatížení a pro zdatnější sportovce lze po určitou dobu disponovat výkonem 100 W nebo i více. Instalovaný dobíjecí generátor dává maximálně 250 W s 90 % účinností. Celkově se však účinnost ještě sníží.

Jak lze tedy na takovém kole jezdit?

Samotná jízda probíhá čistě elektricky, motor o výkonu 750 W má dostatečně velký výkon i na větší kopce a jezdce s hmotností i nad 80 kg. Dojezd na plně nabitou baterii je okolo 40 km. Pokud se rozhodnu za jízdy nebo i v klidu (kolo je na stojanu, opřené tak, abych mohl šlapat) využívat dobíjecí generátor, musím si být vědom následující zjednodušené matematiky dobíjecího procesu:

Napětí je 36 V a kapacita akumulátoru je 10 Ah - z toho vyplývá, že disponuji bankou energie o velikosti 360 Wh. V méně náročném terénu jsem schopen dojet do vzdálenosti 40 km. Pokud se trochu přemůžu a rozhodnu se zatížit své tělo "šlapacím" výkonem 100 W, budu moci - trochu zjednodušeně - našlapat své baterie za 3,6 hodin (3 hodiny a 36 minut). Musím si ale uvědomit, že baterii nelze zcela vybíjet a její životnost se zlepší až na 600 i více nabíjecích cyklů, pokud ji vybiji na 50% a pak zahájím dobíjení (proces přikrmování energií).

Předpokládejme, že vzhledem k nerovnoměrnosti dobíjecího pochodu a jeho prodloužením zejména při dobíjení z 80 % kapacity na 100% bude šlapání z 50 % kapacity trvat 2 hodiny. To je trochu nevýhodné, proto využiji - tak jako řada řidičů elektromobilů dobíjení z 30 % kapacity na 80 % kapacity a dobu šlapání zkrátím na 1,5 hodiny. Předpokládaný dojezd 40 km není samozřejmě zajištěn 100 % vybitím článků baterie, ale ubereme zhruba 70% celkové kapacity (instalovaná baterie musí nějakou dobu vydržet).

Další úvahy počítají s maximální a průměrnou rychlostí kola. Maximální rychlost kola je nastavena na 32 km/h (20 mph) a v rovinatém terénu ji lze dodržet. Výkon elektromotoru 750 W zajišťuje mnohem větší schopnost překonat terénní nerovnosti než to dokáže průměrný amatérský cyklista. Rychlost 32 km/h je důležitá na potřebný rozjezd před terénní překážkou a proto se nehodí vyhláškou předepsaná rychlost v ČR - 25 km/h. Jak daleko dojedu po 1,5 hodinovém šlapání? Battery range je již zmiňovaných 40 km a odpovídá mu úbytek kapacity asi 80 %. Pokud našlapu 50 % kapacitu (z 30% do 80 %) připravím kolo na nových 0,4 x 50 = 20 km. Samozřejmě by se kolo dalo rozhýbat i elektricky tak, že generátor bude přímo napájet zadní elektromotor, ale pak nikdy nevyužiji jeho instalovaný výkon 750 W!

Z výše uvedené úvahy vyplývá, že spinningové kolo nahradí domácí rotoped a umožní následnou příjemnou jízdu bez šlapání nebo i s dodatečným přišlapáním, které doplňuje potřebnou energii dle momentální potřeby. Člověk, který je zdravotně handicapovaný a nechce během jízdy šlapat do kopců, může využít energetické banky baterií nabíjením ze sítě a šlapání si užije podle své osobní potřeby při nízkém výkonu např. 50 W.

Protože se zabýváme projektem, který svými parametry elektrického pohonu trochu vybočuje z provozu na běžných komunikacích, je v našich možnostech zvýšit výkon motoru na 1 kW při 48 V na baterii - kroutící moment pak bude 27,3 Nm a kolo se bude ve všech ohledech podobat skútru. To dodávám pro možné pesimisty, kteří se obávají o schopnost kola vyjet i táhlá stoupání v délce mnoho kilometrů. Kolo výslednou hmotností nepřekračuje 25 kg (středový pohon má hmotnost 3,6 kg - hmotnost, kterou má toto kolo navíc proti běžným elektrokolům). Lze s ním proto dobře manipulovat a snadno jej přemístit.

V Německu se připravuje podobný projekt - viz odkaz níže:

Rozebraný středový pohon 8 FUN
plechový segment na vyřazení volnoběžky

regulátor Magic

Aktivity školy - přehled projektů vytvořených na podporu elektromobility.

Aktivity v oblasti elektromobility.pdf
mskart.mp4

Elektrická motokára - postřehy ze čtyřletého užívání

Článek popisuje projekt, který jsme uskutečnili na střední škole ve Strakonicích. Cílem byla volba nového druhu pohonu motokár, využití tohoto výrobku k propagaci školy. Chtěli jsme také vyzkoušet možnosti ekologického provozu elektrického pohonu ve sportovním odvětví, kde se uplatňují začínající a mladí jezdci nebo závodníci.

Jako pohonná jednotka byl zvolen stejnosměrný kartáčový motor AGNI MOTOR 95R s výkonem 9,5 kW při 48 V a 3.000 ot/min, baterie jsou LiFePO4 – jeden článek o napětí 3,2 V a počtu 16 ks. Na levé a pravé straně káry je sada po 8 ks těchto článků. Další důležitá součást je regulátor, pojistka, hlavní stykač, ovládání proudu (energie) = „plynový“ pedál, balanční moduly, …

Náš E-kart jsme postavili na homologovaném závodním podvozku firmy MS Kart s.r.o. z Prachatic. E-kart nám jede až 90 km/hod. Kapacita baterií vystačí na 40 minut „ostrého“ ježdění na 1 nabití. Ukázka - viz video:

https://www.youtube.com/watch?v=qPKBczAZOtE

Pravidelně se zúčastňujeme výstavy Ampér - letos snad již potřetí - ve stánku Asociace pro elektromobilitu - APEL.

https://youtu.be/tUAobPxYSCg

Nejprve základní charakteristika provozu a její kladné stránky:

• Provozní napětí do 50V – naprosto bezpečné i z hlediska přímého dotyku

• Kapacita baterií – 60Ah, společně s používaným napětím vytváří dostatečně velký jízdní dosah (battery range)

• Baterie provozujeme pátým rokem a dosud bez údržby

• Celková zásoba elektrické energie je 3 kWh – dovoluje při sportovním způsobu jízdy provoz okolo 40 minut, což vystačí i pro závod, který je podle počtu odjetých kol podobně dlouhý

• Velikost dobíjecího proudu při stejnosměrném dobíjení je u LiFePO4 článků až 3C, což v případě naší kapacity 60Ah činí 180A

• Velikost maximálního proudu při špičkovém výkonu (10 kW) je 200A a dobře koresponduje s maximálním dobíjecím proudem

• Maximální rychlost je mechanicky – řetězovým převodem – snížena na průměrných 85 km/h

• Profesionálně postavený podvozek dovoluje bezpečné vedení káry i v podmínkách motokárových tratí.

• Motokára může jezdit i v uzavřených halách

E kart.pdf

Ampér 2017

Ve dnech 21 a 22. 3. 2017 jsme se opět zúčastnili veletrhu Ampér 2017 v Brně, ve stánku F001, pod APELem (Asociace pro elektromobilitu ČR)

Představili jsme jak náš e kart, tak i spinningové elektrokolo. Ve známém prostředí jsme opět získali cenné zkušenosti a hlavně nápady, jak vylepšit náš projekt. Informace o vystavených exponátech podávali kromě pedagogů Ing. Vladimíra Kocourka a Ing. Václava Opatrného i - vlevo Tomáš Král a vpravo Hynek Bejvl.

ENERSOL 2017

VZDĚLÁVACÍ PROJEKT NA TÉMATA OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE, ÚSPORY ENERGIÍ A SNIŽOVÁNÍ EMISÍ V DOPRAVĚ

Autor (jméno, kontakt): Hynek Bejvl, bejvl.hynek@gmail.com

Název projektu: Spinningové elektrokolo

Kategorie projektu: Enersol a praxe

Škola: VOŠ, SPŠ a SOŠ řemesel a služeb, Strakonice, Zvolenská 934

Obor, ročník studia: Mechanik seřizovač, 2. ročník

V této práci jsme se zaměřili na projekt naší školy - spinningový e-bike, kde chceme používat upravený středový generátor, který umožní šlapáním vyrobit elektřinu do bateriového systému. K projektu jsme se dostali jako u elektrické motokáry, snažíme se o ekologii a nové druhy pohonů, které by mohly zviditelnit naší školu. Během práce na projektu chceme také získávat informace o vlivu dobíjení během jízdy i v klidu na jízdní dosah (battery range) kola a možnosti prodloužení životnosti baterií, zejména snížením počtu (rozsahu) dobíjecích cyklů.


Účast na středoškolské olympiádě

České Budějovice - 30.3.2017, VŠTE

příprava na společné foto:


VID_20170330_125443.mp4

2.6.2018 - Technologické centrum Písek - Den s čistou mobilitou a technologiemi

Prezentace motokáry a spinningového elektrokola